Skocz do zawartości

Asrock p67 pro3 problem po aktualizacji bios do 3.30


Recommended Posts

Cześć,

mam pewny problem. Ostatnio bawiłem się w podkręcanie, robiłem to według różnych poradników. Zauważyłem, że bios UEFI się trochę różni od tych co w poradnikach. Postanowiłem go zaktualizować do 3.30, ale jak zaktualizowałem to nie mogłem podkręcić procesora. W biose zegar można było ustawić maksymalnie na 3.7 - ustawiając wyżej wracało do 3.7, ale wchodząc w Windowsa system i program HWmontitor widział mimo to maksymalnie 3.3ghz. Zauważyłem również, że system nie wykrywał jednej kości ram (zamieniałem slotami i nie widziało dwóch środkowych slotów), ale program CPU-Z widział normalnie 8gb. Zrestartowałem bios zworką, wszystko było w porządku. Czytając dalej fora postanowiłem ponownie zaktualizować biosa by poszukać jakiejś opcji, która może by blokowała podkręcanie. Nic to nie dało więc chciałem znowu zrestartować biosa, ale ani zworka ani wyjmowanie baterii (na jakieś 40 minut) nie pomagało. Szukając odpowiedzi w internecie niektórzy mówili, że nie mają żadnego problemu i mogą normalnie podkręcać, ale też znalazłem coś, że aktualizacja jest ta wyłacznie dla procesorów Ivy Bridge. Napisałem do pomocy Asrocka i o to mail zwrotny jaki otrzymałem: 

 

I will explain.

For this board there are 2 different types of CPU, 1. Sandy bridge, and later Intel designed the Ivy bridge CPU(you have a Sandy Bridge CPU)

The differences between those 2 CPU’s are big

1.            Power management is different

2.            Sandy bridge can work with Intel Management Engine (IME) 7 and above

3.            Ivy bridge can only work with IME version 8 and above

BIOS versions before 3.10 have IME version 7,

BIOS versions from 3.10 and above have IME version 8

A sandy Bridge CPU can work with all BIOS versions

A Ivy Bridge CPU will only work with BIOS 3.10 or higher, with BIOS version 2.00, it will simply not start at all

 

Upgrading the BIOS

Part of the IME is also included in the BIOS

If you upgrade the BIOS from Sandy bridge to Ivy bridge, you also update the IME in the BIOS from 7 to 8, and it is not possible to downgrade this IME anymore to a previous version.

 

Your issue is that you use a Sandy Bridge CPU, but with a Ivy Bridge BIOS version, and during the upgrade, something went wrong with the IME upgrade.

 

It is not possible to downgrade the BIOS, once it is running IME 8, the only solution is to buy a BIOS chip and replace the BIOS chip on the board, or when you have access to a BIOS programmer, you can download, the instant flash BIOS version, and reprogram the BIOS

 

 

Nie do końca rozumiem, skoro bios przed wersją 3.1 posiada IME 7, a po 3.1 IME 8, a mój procesor działa na tej i tej wersji to czemu używam niby jakiejś wersji dla Ivy Bridge skoro podobno wszystkie wersje są kompatybilne z Sandy? Co poszło w tym wszystkim nie tak? Czemu po pierwszej aktualizacji moglem zresetowac normalnie do starej wersji a potem już nie? Dostałem jeszcze plik p67 pro3 rom 2.00. Rozumiem, że żeby z downgradować muszę kupić jakieś "programator" i użyć to z tym pliczkiem lub zakupić nowy chip. Czy może istnieje jakaś inna opcja?

 

sprzęt:
asrock p67 pro3

i5 2500k

goodram 1333 2x2gb 1x4gb CL9

Link to post
Share on other sites
  • 10 miesięcy temu...

Poszperalem w internecie i duzo opinie jest takich ze nowy bios 3.30 jest po prostu zły i nie czyta pamieci RAM oraz zle odczytuje CPU

 

U mnie po aktualizacji, po restarcie komputer nie moze sie uruchomic. Włącza sie, wszystko ladnie działa moze max 8 sekund i wylacza sie i tak w koło. Obraz nie działa. 

Leczpo wyjeciu ram z płyty i wlaczeniu komputer kreci sie ladnie caly czas, lecz obraz nie jest widoczny nadal. 

 

Jedynym dobrym rozwiazaniem jest wymiana kosci biosu, na allegro znalazlem za 50 zl, i dostajemy nowa kosc z ostatnia dobra wersja biosu. Jesli jutro znajomy nie zrobi mi z tą kostka, to zamawiam i po sprawie.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...