Skocz do zawartości

CPU-Z pokazuje inne napięcie niż ustawione w biosie.


Recommended Posts

Podkręciłem procesor (i5 6600k) na 4.4 ghz, z napięciem zszedłem do 1.205(startowałem od 1.250),pod obciążeniem wszystko w porządku ale zauważyłem że mimo ustawionego na sztywno 1.205 w programie CPU-Z i HWMONITOR napięcie skacze od 1.240 do 1.270,nawet nie schodzi do ustawionego 1.205,w idle to samo nie dobija do 1.270 ale oscyluje w granicach 1.230.

Natomiast w AIDA64 i AiSUIT pokazuje 1.216.Po wejściu do biosu napięcie też wyświetla 1.216 mimo ustawionego 1.205,ktoś mógłby mi wyjaśnić jaka może być tego przyczyna?

 

Asus z170 pro gaming

I5 6600k

Ocz 650 w bronze plus

2x4gb g.skill ripjaws4 ddr4

Link to post
Share on other sites

Napięcia na sztywno,podkręcanie na tych płytach to głównie zmiana napięcia i mnożnika

Komputer chodzi stabilnie,temperatury na najgorętszym rdzeniu to max 56,chodzi mi tylko o rozbieżności wysokości napiecia między różnymi programami.

 

@Edit.

Wróciem do ustawień fabrycznych i zaczołem jescze raz,teraz jest jeszcze ciekawiej,podkręciłem do 4.4gh,napięcie 1.205 ustawione na sztywno,cpu-z i hwmonitor pokazuje mi napiecie ~1.266,aida64 i asus aisuite 1.216-1.232 w idle. Zaczynam stres test używając asus benchtest,napięcie w cpu-z i hwmonitor oscyluje w granicach 1.199-1.216 w aida64 i asus aisuit takie samo jak w idle czyli 1.216-1.232,o co tu chodzi?wg cpu-z i hwmonitor napięcie w idle wyższe niż w stresie?

 

Teraz zaczynam test używając aida64 i tutaj dopiero zdziwienie,cpuz i hwmonitor pokazuje napiecie dochodzące do 1.300(napięcie w biosie cały czas na sztywno na 1.205)???aida64 i asus aisuit znowu bez zmian 1.216-1.232.

 

Podczas stresu wywaliło cztery razy do ekranu logowania bez pokazywania żadnego błędu,po prostu zalogowałem sie z powrotem a test cały czas trwał,traktować to jako oznakę niestabilności i podnieść napięcie?

 

O co tu chodzi?asus benchtest,cpu-z i hw monitor napięcie niższe niż idle,aida64 cpu-z i hw monitor napięcie dobija do 1.300,mimo ustawionego 1.205 na sztywno,wiadomo że mogą być jakies rozbieżności ale aż takie?

Edytowane przez sting3572
Link to post
Share on other sites
  • 1 miesiąc temu...

To napięcie 1.205V jest dużo za niskie na 4.4. 

 

A co do skoków napięć, szukam o tym info od tygodnia. 

 

na forum OC3D dostałem info że CPU-Z pokazuje "prawidłowo" chociaż i na nim pokazuje skoki napięcia na 1.3V mimo iz mam ustawione na sztywno 1.275V.

Link to post
Share on other sites

Mam podobny problem - na sztywno ustawiam vcore w biosie, w idle jest dokładnie taki sam - w stresie schodzi duużo niżej, przez co OC jest niestabilne (vcore ustawione było akurat na 1.35, potrafiło spadać do 1.3).

 

Podbiłem vcore mocniej (do 1.4), w stresie spada jakoś najniżej do 1.34, ale przynajmniej wszystko jest stabilne.

 

Z własnych inwestygacji, jakie do tej pory przeprowadziłem dowiedziałem się, że to kwestia ustawień LLC (których w przypadku mojego mobo MSI Z170A G43 PLUS w ogóle nie da się zmienić, nie widać ich (albo źle szukam...)).

Link to post
Share on other sites

Mam podobny problem - na sztywno ustawiam vcore w biosie, w idle jest dokładnie taki sam - w stresie schodzi duużo niżej, przez co OC jest niestabilne (vcore ustawione było akurat na 1.35, potrafiło spadać do 1.3).

 

Podbiłem vcore mocniej (do 1.4), w stresie spada jakoś najniżej do 1.34, ale przynajmniej wszystko jest stabilne.

 

Z własnych inwestygacji, jakie do tej pory przeprowadziłem dowiedziałem się, że to kwestia ustawień LLC (których w przypadku mojego mobo MSI Z170A G43 PLUS w ogóle nie da się zmienić, nie widać ich (albo źle szukam...)).

A może procesor ci się przegrzewa i zbija napięcia? lub masz ustawiony za niski limit mocy/temperatury?

 

Co do LLC wszędzie to się inaczej nazywa, ale zazwyczaj ustawia się to liczbami np. od 1 do 6 lub określaniami "Turbo", "Extreme", przejrzyj manual płyty, może tam znajdziesz

 

 

 

wg cpu-z i hwmonitor napięcie w idle wyższe niż w stresie?

Jest to możliwe gdy zasilacz nie wyrabia i pod dużym obciążeniem nie jest wstanie utrzymać takiego napięcia, choć u ciebie to raczej nie powinno wchodzić w grę

 

Spróbuj podwyższyć napięcie wejściowe VCCIN

 

Pytałem o ustawienie LLC bo to jest kluczowe, im wyższy lvl się tam ustawi tym bardziej płyta główna może sama podbić napięcie

 

Co do programów, z tego co widzę najlepiej podaje HWinfo/monitor

Link to post
Share on other sites

 

 

A może procesor ci się przegrzewa i zbija napięcia? lub masz ustawiony za niski limit mocy/temperatury?

 

Nie zdąży się rozkręcić do 70 stopni gdy już mu vcore spada. Spróbuję poszukać te ustawienie związane z limitem, o którym wspomniałeś.

 

 

 

Co do LLC wszędzie to się inaczej nazywa, ale zazwyczaj ustawia się to liczbami np. od 1 do 6 lub określaniami "Turbo", "Extreme", przejrzyj manual płyty, może tam znajdziesz

Słuszna porada z manualem - znalazłem taki twór jak "C states" który ma poziomy od C1 do C9 albo C10 bodajże. Tylko chyba coś źle rozumiem, bo z tego co się orientuję C states odpowiadają za zmniejszanie napięcia podczas IDLE, a nie w stresie.  

Link to post
Share on other sites

 

 

Słuszna porada z manualem - znalazłem taki twór jak "C states" który ma poziomy od C1 do C9 albo C10 bodajże. Tylko chyba coś źle rozumiem, bo z tego co się orientuję C states odpowiadają za zmniejszanie napięcia podczas IDLE, a nie w stresie.

To nie to, szukaj dalej, jak coś pełna nazwa to load line calibration

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...