Skocz do zawartości

Gamingowy monitor PC do 4000 zł


Recommended Posts

Witam, do tej pory korzystałem (przez ponad 5 lat) z Samsunga 32' LE32A551 jako monitora do gamingu na PC. Jestem z niego NIESAMOWICIE zadowolony, wszystko wygląda na nim świetnie, nie miałem z nim żadnych problemów, a używałem go BARDZO często, głównie zastosowania to gry i filmy.
W tej chwili stwierdziłem jednak, że czas rozejrzeć się co nowego oferuje rynek. Na pierwszy rzut oka padły zakrzywione monitory 34' 21:9 (samsung, lg, ewentualnie acer), dziś jednak byłem oglądać taki w Saturnie i jakoś mnie nie powalił, przede wszystkim jest trochę niższy w pionie niż mój obecny TV, za to dużo szerszy, jednak patrząc na niego pomyślałem sobie, że żeby zapewnić sobie pełną immersję w grach może jednak przydałoby się coś większego. I teraz pytania ...

1. Czy warto kupować zakrzywiony monitor do gamingu na PC, faktycznie są takie dobre, czy to tylko nowy bajer ?(będę siedział z metr przed nim)
2. Na monitorze 32' pracowało mi się super, jednak na większym może być jeszcze lepiej(szczególnie zakrzywionym) - czy jest sens kupować monitor większy, kiedy siedzę jednak dość blisko niego (tzn z 40', czy może nawet 48', ten 34' wydawał mi się w sklepie nie taki duży i jednak dość niski... mylne wrażenie?)?
3. Czy jest sens kupować monitor/TV 4K przyszłościowo (wiem, że to wymagałoby sprzętowego potwora, a na chwilę obecną mam stare i7, 8gb ramu, ssd i radeona 280x, ale oczywiście upgrade/nowy komputer też wchodzi w grę za parę miesięcy)?
4. Czy wśród TV znajdę w ogóle takich kandydatów z odświeżaniem 100Hz+, czasem reakcji <6ms ?
5. Może jest jednak jakieś pośrednie rozwiązanie pomiędzy full hd a 4k (tak jak WQHD przy tych monitorach zakrzywionych 21:9. ale w TV nie widziałem nic podobnego)?

Widziałem dziś kilka TV wielkości 40-48', zakrzywione z 4k i wyglądały naprawdę super - jak coś na czym mogłoby się super grać/ oglądać filmy. Tylko co podejrzane - czemu te TV kosztowały tyle co ten 34' monitor z gorszą rozdzielczością i mniejszym ekranem ? 

Chętnie posłucham opinii, może ktoś próbował czegoś takiego ? Wiem, że na forum jest dużo doświadczonych osób i nie raz mi pomagaliście http://forum.pclab.pl/public/style_emoticons/default/smilies/smile.gif Panowie z Saturna niestety mieli wiedzę dość żenującą ("eeee.... tu jest specyfikacja .... no .... 178 stopni to nieźle.... a tu jest jakiś skrót, ale w sumie to nie znam..."). 

Link to post
Share on other sites

Do 4k obecne grafiki nie spięte w SLI/CF nie generują 60fps, z tego wynika że nie ma sensu brać na tę chwilę.

Lepiej poczekać rok dwa wtedy będą grafiki które temu podołają oraz monitory stanieją i będą mieć zapewne lepsze matryce i osprzęt.

Sam musi Pan sobie odpowiedzieć co do rozdzielczości i z jak daleka obserwujesz monitor. Dla mnie fhd jest ok do 40 cali.

Na Pańskim miejscu poczekał bym na nowe karty graficzne, i nowe procesory intel amd, i wtedy zdecydował.

Ewentualnie brał bym monitor 144Hz Fhd za jakieś 1500zł

Link to post
Share on other sites

 

 

1. Czy warto kupować zakrzywiony monitor do gamingu na PC, faktycznie są takie dobre, czy to tylko nowy bajer ?(będę siedział z metr przed nim)


Bajer, może i niektórym się to podobać, aczkolwiek o wiele wiele za dużo przepłacamy za to.

 

2. Na monitorze 32' pracowało mi się super, jednak na większym może być jeszcze lepiej(szczególnie zakrzywionym) - czy jest sens kupować monitor większy, kiedy siedzę jednak dość blisko niego (tzn z 40', czy może nawet 48', ten 34' wydawał mi się w sklepie nie taki duży i jednak dość niski... mylne wrażenie?)?
 

Jest to spowodowane tym, że te 'gamingowe' 34" (3440x1440) to 27" rozciągnięte po bokach.
Stąd wrażenie, że jest niski, bo po prostu niższy jest od takiego 32".

 

3. Czy jest sens kupować monitor/TV 4K przyszłościowo (wiem, że to wymagałoby sprzętowego potwora, a na chwilę obecną mam stare i7, 8gb ramu, ssd i radeona 280x, ale oczywiście upgrade/nowy komputer też wchodzi w grę za parę miesięcy)?


Nie.

 

4. Czy wśród TV znajdę w ogóle takich kandydatów z odświeżaniem 100Hz+, czasem reakcji <6ms ?


Do grania na PC są monitory, ja nie umiałbym grać na TV...

 

Widziałem dziś kilka TV wielkości 40-48', zakrzywione z 4k i wyglądały naprawdę super - jak coś na czym mogłoby się super grać/ oglądać filmy. Tylko co podejrzane - czemu te TV kosztowały tyle co ten 34' monitor z gorszą rozdzielczością i mniejszym ekranem ? 


Bo dla mnie TV nie jest zbytnio do gier. Przy monitorach płacisz za płynność, wszelakie G-SYNC itd. 
Oczywiście przepłacamy masakrycznie, ale co zrobić... taki mamy rynek.


Generalnie, jak wywalać X tysięcy na monitor 34" zakrzywiony, to na dzisiaj Predator od Acera, lub nadchodzący PG34Q od ASUSa. Tutaj koszta to 5-6k
Oczywiście tutaj będziesz miał masakryczną lipę na 280X. Do takiej rozdziałki na dzisiaj 2x980Ti, dla przyjemnej gry.
Link to post
Share on other sites

@@Ten_Wredny, dzięki za odpowiedź, strasznie ciężko znaleźć kogoś kto ma jakąś wiedzę w tym temacie, a internet również podaje sprzeczne informacje

 

 

 

Bajer, może i niektórym się to podobać, aczkolwiek o wiele wiele za dużo przepłacamy za to.

Akurat w tym przypadku bardzoek zależy mi na samej argumentacji technicznej - jestem gotów wydać na to sporo kasy. Zawsze kupując wychodzę z założenia, że lepiej kupić coś droższego, ale bardzo dobrej jakości, co przyda mi się na wiele lat (tak mam z poprzednim TV, ponad 5 lat razem i jestem super zadowolony), a poza tym gaming jest moją największą pasją, stąd chęć kupienia czegoś "z górnej półki" :)

 

 

 

Jest to spowodowane tym, że te 'gamingowe' 34" (3440x1440) to 27" rozciągnięte po bokach. Stąd wrażenie, że jest niski, bo po prostu niższy jest od takiego 32".

 

Tyle też wyczytałem i kupujac nowy monitor chciałbym, żeby był on dopracowany i "lepszy" pod każdym względem i zapewniał maksymalną immersję, co przy tak niskim monitorze nie wiem czy się uda ...

 

 

 

Nie.

 

Z tym przyszłościowym 4k pewnie masz rację - do tego czasu wyglądało by to co najmniej średnio, zaczynam się zastanawiać, czy nie powinienem najpierw zmienić kompa, a dopiero potem myśleć o monitorze ...

 

 

 

Do grania na PC są monitory, ja nie umiałbym grać na TV...

 

Tak jak mówię - 5 lat grałem na LE32A551 :) Aczkolwiek wiem, że to dość chlubny przypadek, bo TV ce**** się czasem odpowiedzi rzędu 5ms. w każdym razie byłem z niego niesamowicie zadowolony i nie widziałem żadnych problemów typu smużenie, złe kolory itp. Dodam też, że nie jestem hardokorowym gamerem w FPSy, a wolę raczej strategie turowe, RPGi, MOBY, FIFĘ, gdzie być może te minusy TV nie uwidaczniają się aż tak bardzo.

 

 

 

Bo dla mnie TV nie jest zbytnio do gier. Przy monitorach płacisz za płynność, wszelakie G-SYNC itd.  Oczywiście przepłacamy masakrycznie, ale co zrobić... taki mamy rynek. Generalnie, jak wywalać X tysięcy na monitor 34" zakrzywiony, to na dzisiaj Predator od Acera, lub nadchodzący PG34Q od ASUSa. Tutaj koszta to 5-6k Oczywiście tutaj będziesz miał masakryczną lipę na 280X. Do takiej rozdziałki na dzisiaj 2x980Ti, dla przyjemnej gry.

 

Patrz wyżej. Co do G-SYNC to rzeczywiście moze to być przydatna rzecz, nadal jednak nie jestem przekonany, czy te monitory nie będą dla mnie po prostu za małe :) Tak jak mówię - chciałbym mieć jak największą immersję i monitor/tv z którego będę zadowolony przez lata. W każdym razie sprawiłeś, że myślę, że chyba jednak powinienem najpierw kupić wypasionego kompa, a dopiero potem zastanawiać się nad odpowiednim monitorem, będąc już mniej "ograniczonym" sprzętowo.

 

Pozdrawiam!

Edytowane przez Sekhyt
Link to post
Share on other sites

 

 

Zawsze kupując wychodzę z założenia, że lepiej kupić coś droższego, ale bardzo dobrej jakości, co przyda mi się na wiele lat


Bardzo dobre podejście.

 

Z tym przyszłościowym 4k pewnie masz rację - do tego czasu wyglądało by to co najmniej średnio, zaczynam się zastanawiać, czy nie powinienem najpierw zmienić kompa, a dopiero potem myśleć o monitorze ...  


Znam ludzi (i to sporo), którzy rezygnują z 27" 4K  na rzecz 21:9 34" twierdząc, że obraz jest za ostry na długi czas ^^

 

. Dodam też, że nie jestem hardokorowym gamerem w FPSy, a wolę raczej strategie turowe, RPGi, MOBY, FIFĘ, gdzie być może te minusy TV nie uwidaczniają się aż tak bardzo


Dla mnie bez znaczenia, jak pograsz dłużej na 144Hz wraz z G-SYNC, to szansa na wrócenie na TV będzie mała.
Po dłuższym czasie gry na 144Hz, zwykłe 60Hz denerwuje, obraz rwie i gra się o wiele mniej przyjemnie.

 

Patrz wyżej. Co do G-SYNC to rzeczywiście moze to być przydatna rzecz, nadal jednak nie jestem przekonany, czy te monitory nie będą dla mnie po prostu za małe


Może po prostu spróbujesz? Szarpnij sobie 27 "ASUSa 144/165Hz  z G-SYNC i potestuj 14 dni.
Masz prawo go oddać bez żadnej przyczyny, także można sobie potestować.

 

W każdym razie sprawiłeś, że myślę, że chyba jednak powinienem najpierw kupić wypasionego kompa, a dopiero potem zastanawiać się nad odpowiednim monitorem, będąc już mniej "ograniczonym" sprzętowo.


Nie koniecznie, dobry monitorek warto sobie zapodać i mieć na lata. Potem tylko ew. upgradujesz kompa.
Fakt faktem, ciężko będziesz mieć w dostaniu 30" + z wszystkimi bajerami do gier.
Link to post
Share on other sites
Dla mnie bez znaczenia, jak pograsz dłużej na 144Hz wraz z G-SYNC, to szansa na wrócenie na TV będzie mała. Po dłuższym czasie gry na 144Hz, zwykłe 60Hz denerwuje, obraz rwie i gra się o wiele mniej przyjemnie.

Tutaj akurat nie wiem czy mogę się zgodzić - obecny TV pokazał, że można być zadowolonym i z TV, ale być może kwestia przyzwyczajenia - tak jak teraz nie chciałbym z tego samego powodu schodzić niżej niż 32'.

 

 

 

Może po prostu spróbujesz? Szarpnij sobie 27 "ASUSa 144/165Hz  z G-SYNC i potestuj 14 dni. Masz prawo go oddać bez żadnej przyczyny, także można sobie potestować.

 

Nie wiedziałem, że jest taka możliwość :o Na pewno przetestowanie byłoby najlepszą opcją.

 

 

 

Nie koniecznie, dobry monitorek warto sobie zapodać i mieć na lata. Potem tylko ew. upgradujesz kompa. Fakt faktem, ciężko będziesz mieć w dostaniu 30" + z wszystkimi bajerami do gier.

Obawiam się tylko o czas do upgrade'u - wtedy mógłbym odpalać gry maksymalnie w FULL HD, tak jak dotychczas, a dla większych monitorów nie musi to wyglądać najlepiej ...

 

W każdym razie dzięki jeszcze raz za odpowiedź. Decyzja nie będzie łatwa, tym bardziej, że jestem perfekcjonistą, jeśli chodzi o dobór sprzętu i nigdy nie chcę żałować, że mogłem jednak kupić większy / lepszy / bardziej dostosowany z którego byłbym bardziej zadowolony, tym bardziej, że to jednak sporo kasy...  :)

Edytowane przez Sekhyt
Link to post
Share on other sites

 

 

Tutaj akurat nie wiem czy mogę się zgodzić - obecny TV pokazał, że można być zadowolonym i z TV, ale być może kwestia przyzwyczajenia - tak jak teraz nie chciałbym z tego samego powodu schodzić niżej niż 32'.


A grałeś dłużej na 144Hz wraz z G-SYNC? ^^

 

Nie wiedziałem, że jest taka możliwość Na pewno przetestowanie byłoby najlepszą opcją.


Prawo takie jest, sklep nie może odmówić. Jedynie bardzo uważać na sprzęt, wszystko delikatnie odpakowywać itd. 
Link to post
Share on other sites

 

 

A grałeś dłużej na 144Hz wraz z G-SYNC?

Nie, nigdy :) Zresztą z tego co rozumiem G-SYNC jest dla kart NVIDII, a FreeSync dla kart Radeona, więc o ile się nie mylę bardziej przydałby mi się ten drugi. 

 

 

 

Prawo takie jest, sklep nie może odmówić. Jedynie bardzo uważać na sprzęt, wszystko delikatnie odpakowywać itd. 

W takim razie muszę tak zrobić, rzeczywiście mógłbym sobie potestować np te 34' zakrzywione monitory.

Link to post
Share on other sites

Generalnie nie można kupić monitora do testów, a później oddać - w teorii, w praktyce jednak:

 

Prawo Uni Europejskiej nakłada na sprzedawców owy obowiązek.

 

Dokonując zakupu online, przysługuje Ci prawo do zwrotu produktu w przeciągu 14 dni. Towar musi być nowy, oryginalnie zapakowany i nie może posiadać śladów użytkowania.

 

Tak więc, jak kolega wyżej napisał musisz być bardzo ostrożny zarowno przy rozpakowaniu, jak i testowaniu monitora.

Link to post
Share on other sites

Ten_Wredny, nie wiem kto Cie ustanowil Modem na tym forum, ale twoja wiedza w tym dziale siega dna, czytajac twoje posty: "Weź 144 !!!! , ZAWSZE" ma sie wrazenie ze procz polecania tych monitorow nie masz nic do zaoferowania. fakt 144hz maja swoje zalety, ale poza faktem 144hz nie potrafisz, nie wymieniasz, nie jestes w stanie stwierdzic, jakiejkolwioek roznicy miedzy tymi monitorami, nie wnosisz nic w kwestii nowinek, roznic technologicznych itd. w tym temacie @drachen gniecie cie w fotelu.

 

W moim odczuciu, jestes jak marna reklama 144hz.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

@@phx1990, @@Freso, Może Wy możecie coś polecić w tej kwestii ? Chętnie wysłucham innych opinii - na chwilę obecną mam plan pożyczyć lapka, podejść do Saturna i grzecznie zapytać o możliwość potestowania na monitorach i TV jednej z gier - w każdym razie nadal skłaniam się docelowo ku zakrzywionemu ekranowi powyżej 34'.

 

Chętnie też posłucham opinii wspomnianego @@drachenfeles

 

Btw spojrzałem również na temat http://forum.benchmark.pl/topic/202301-telewizor-4k-do-gier/ i stamtąd wynika, że do 4k PLN ciężko byłoby dostać sensowny telewizor 4k, ale jak najbardziej można dostać fajny zakrzywiony Full HD. Tylko, czy Full HD nie jest już wymierającym gatunkiem ? Trochę szkoda, że w TV jest od razu taki skok FHD => UHD i nie ma nic pomiędzy.

Edytowane przez Sekhyt
Link to post
Share on other sites

phx1990 , nie ośmieszaj się pisząc na temat Ten_Wredny  , poleca to co jest obecnie najlepsze na rynku i ma to na biurku namacalnie a nie jak większość z obrazków w sieci :), i pisze konkretnie o monitorach z wyższej półki a nie o tanich szkiełkach , które różnią się miedzy sobą tylko nazwą na obudowie a Ty mam wrażenie jesteś ekspertem w tym przedziale cenowym 

Link to post
Share on other sites

No rzeczywiscie. Monitory 144hz z matryca TN to szczyt marzen. Nie ma to jak rozowiejaca biel i wyprane kolory


@Sekhyt

 

Oczywiscie ze sa sensowne telewizory w tej cenie:

 

http://www.komputronik.pl/product/277736/Elektronika/Telewizory_i_RTV/Panasonic_TX_50CX700E.html?st=mt_23122013&referer=1&hash=4669b3e3713717a07482423beb323247&u=OTUuOTAuMjE4Ljg3

 

+120hz matryca

+UltraHD

+Ładna czerń

+/-InputLag ~30ms

 

A z monitorów to wystrzegaj się paneli TN. Lekko się odchylisz i biały robi się różowy, a kolory nie są tak ładne jak na panelach IPS. I to nawet kosztem 144hz nie wziąłbym nic z TN. Są też 144hz monitorki na panelach IPS, ale nie sądzę żeby interesował Cię monitor 27"

Link to post
Share on other sites

 

 

W moim odczuciu, jestes jak marna reklama 144hz.

 

Pewnie dlatego robiłeś "oc" do 70hz swojego lg, ale po co komu więcej hz?

 

No rzeczywiscie. Monitory 144hz z matryca TN to szczyt marzen. Nie ma to jak rozowiejaca biel i wyprane kolory

 

A z monitorów to wystrzegaj się paneli TN. Lekko się odchylisz i biały robi się różowy, a kolory nie są tak ładne jak na panelach IPS. I to nawet kosztem 144hz nie wziąłbym nic z TN. Są też 144hz monitorki na panelach IPS, ale nie sądzę żeby interesował Cię monitor 27"

Zmieniłbyś zdanie gdybyś miał do czynienia z Asusem PG278Q (Można go już dostać w cenie 3k+).

I właśnie jego bym polecił pomimo, iż wyszła nowa wersja na matrycy IPS z racji tego, że wiele modeli jest wadliwych (trzeba by było poczekać na kolejne rewizje).

Oba modele 27 cali.

 

Jeżeli natomiast nie grasz w FPSy można pomyśleć nad:

 

Asus PG27AQ :

- 27 cali

- 4K

- IPS

 

Jeżeli byś dołożył to można pomysleć nad monitorkiem, który ma dopiery wyjść:

 

Asus PG348Q

- 34 Cale 3440 z 1440  (21:9)

- IPS

- 100Hz

- Zakrzywiony

 

 

@EDIT: (Zauwwazyłem, że masz Radeona, a więc:)

 

Wersje FreeSync:

 

Asus MG279Q

- 27 Cali

- 1440p

- 144 Hz

- IPS

 

 

 

Acer XZ350CUBMIJPHZ

- 35 Cali

- 144 Hz

- Zakrzywiony

Edytowane przez zielone_ciastko
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
  • 2 tygodnie później...

Myślę o czymś takim http://www.ceneo.pl/37413714#tab=spec. W najbliższym czasie podłączę jeszcze do niego lapka w sklepie, ale wraz z trybem PC wydaje się być OK.

 

Jedyne czego się obawiam to brak wyjścia displayPort. Czy przez HDMI będę w stanie pograć w gry w rozdzielczości 4k przy 30-60+ fpsach ?

Edytowane przez Sekhyt
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...