Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witajcie,

 

Chcę kupić SSD do laptopa, budżet mogę naciągnąć do 850 zł. Z tego, co wyczytałem w innych wątkach, sensowne są 500-gigabajtowe BX100 i MX200.

 

Tyle, że zależy mi na każdym gigabajcie, bo przesiadam się z konfiguracji SSD 128 GB + klasyczny 750 GB, a docelowy laptop nie umożliwia wstawienia dwóch dysków. Nawet po zrzuceniu rzadziej potrzebnych danych na dysk zewnętrzny, na dysku 500 GB zostaje mi niewiele przestrzeni do oddychania.

 

Dlatego zastanawiam się, ile gigabajtów można wycisnąć z tych pieniędzy i czy to w ogóle ma sens.

 

Znalazłem Plextora M6V 512 GB (~11 GB więcej) w podobnych pieniądzach, jak MX200. Oba mają kostki 16 nm MLC. Czy taka zamiana ma sens? Może da się złowić coś jeszcze większego w tym budżecie?

 

Przy okazji: Czy na współczesnych dyskach ma sens ustawianie overprovisioningu? Czy zamiast przeznaczyć 10% dysku na OP mogę po prostu mieć cały czas 10% wolne? Wolałbym mieć świadomość, że w awaryjnej sytuacji mogę wykorzystać jeszcze ze 40 GB.

Link to post
Share on other sites

To jeżeli nie możesz żyć bez tych dodatkowych GB, celuj w dysk 1TB.

Nowe kosztują w granicach 1000zł, jak ten tutaj Samsung Evo 850 1 TB

Zdarzają się licytacje urządzeń z USA i lekko używanych gdzie ceny kończą się w okolicy 800-900 zł, np. te licytacje

Crucial mx200 1 TB

ADATA DP910 1 TB

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Już tak robiłem i jestem mega zadowolony z efektów, ale akurat ten laptop nie ma napędu. Ma M.2, ale nikomu w Internecie nie udało się uruchomić tam SSD - są przypuszczenia, że ma jakiś nietypowy protokół.

 

Na widok terabajtowych dysków mój portfel pochlipuje żałośnie ;) Ale zastanowię się nad lekką używką, tak jak @Cleaner_1980 mówisz. Nowy raczej nie wchodzi w grę, nie chcę 850 Evo bo TLC a cała reszta jest niemożebnie droga.

Link to post
Share on other sites

EVO 850 ma TLC, ale to proces 40nm i do tego Samsung daje 5 lat gwarancji, z dużymi TBW, większymi niż konkurencja.

Dla wersji 500 i 1000 GB jest to 150TB danych.

Przyszłość pokaże czy niższy proces w technologiczny w pamięciach MLC nie będzie generował więcej problemów niż TLC, ale w skali 40 nm

Ja ostatnio kupiłem EVO 850 500 GB za 500 zł na allegro, to mój piaty dysk SSD, z żadnym nie mam problemów.

Danych NASA tam nie trzymam, jak padnie to oddam na gwarancję, a za 5 lat to i tak będzie warte grosze.

Link to post
Share on other sites

 

 

jak Ci padnie SLC to evo zwolni do poziomu innych dyskow tlc, a gwarancja tego nie obejmie bo defakto dysk nadal będzie dzialać
 
Kolega dobrze mówi, evo w wersji 500GB ma chyba 6GB bufora pamięci programowo na SLC, ale trzeba zaznaczyć, że te komórki nie mają komórek zapasowych. Jak padnie, to padnie... 

@Cleaner_1980 przy dysku 500GB już szkoda nawet myśleć o TLC 
Jeśli można kupić dysk na MLC po stosunkowo niedrogiej dopłacie 

nie będę zaśmiecał tego tematu, ale macie to link do mojego "wywodu" odnośnie tlc 

lub brać 500GB, BX100 jest po 629 zł 

  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites

 

 

jak Ci padnie SLC to evo zwolni do poziomu innych dyskow tlc, a gwarancja tego nie obejmie bo defakto dysk nadal będzie dzialać

o tym nie wiedziałem.

 

W gwarancji Samsung pisze:

"SAMSUNG gwarantuje nabywcy Produktu zapakowanego w oryginalne, zaplombowane opakowanie („Użytkownik”), że  — z zastrzeżeniem sytuacji określonych w postanowieniach niniejszej Umowy  — Produkt będzie wolny od  wad  materiałowych i wykonania przez  KRÓTSZY Z NASTĘPUJĄCYCH  OKRESÓW ..."

 

Ja bym to rozumiał, że wada lub awaria to również, spowolnienie działania dysku spowodowane jego fizycznym uszkodzeniem.

 

Niemniej jednak, nie zamierzam nikogo przekonywać do jakiegoś konkretnego dysku. Bardziej chciałem autora zachęcić do zakupu 1TB, skoro chce wydać 850 zł, to może wyszarpnąć za te 50-100 zł więcej 1TB z licytacji

Link to post
Share on other sites

Prawda jest, że komórki w buforze SLC nie mają, zapasowych komórek, oraz że są ciągle wykorzystywane. Jednak nie można jednoznacznie określić ich żywotności, oraz ich użycia. 


Przez co trudno określić kiedy padną, baa nie możemy nawet spekulować, czy padną przed zwykłymi kostkami TLC, czy po nich. 

Jeśli byśmy założyli, że wszystkie operacje zapisu na dysku, przechodzą przez ten bufor, to przez te 6GB przejdzie bardzo duża liczba danych 

Po małych kalkulacjach  ( wielkość bufora do wielkości dysku ), można wyliczyć, że komórki w buforze będą obciążane ok 83 razy bardziej od zwykłych ( zakładając że wszystkie operacje zapisu przechodzą przez bufor )
Zakładając zapisanie na dysku jego "pojemności gwarancyjnej" 150TB ( nie powinny paść żadne kostki do niej )
Co daje przeciętnie 307 operacji P/E na kostkach TLC, kostki bufora osiągną ponad 25 tysięcy P/E 

I teraz prytanie, czy te kostki programowo zapisywane jako SLC, wytrzymają ponad 25 tys. P/E ? 


* zakładając, że pamięć mnie nie myli i 850 evo w wersji 500GB ma 6 GB bufora 


Samsung SSD 850 EVO

Size               TurboWrite Buffer

 

120GB           3GB

250GB           3GB 

500GB           6GB 

1TB               12GB

tak dobrze pamiętałem

Edytowane przez kokosnh
  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites

@up
Zawsze dobrze dowiedzieć się czegoś nowego. Dzięki kokosnh, leci plusik

 

Dzięki informacji w źródle, które podałeś mogę potwierdzić, że bufor SLC jest wykorzystywany zawsze.

Zgodnie z tym co podają, każdy bit danych przeznaczonych do zapisu jest tu przechowywany zanim nie zostanie przeniesiony do komórek TLC podczas procesu bezczynności.

Wyjątek stanowi zapis, w którym w jednym cyklu ilość zapisywanych danych przekracza wielkość bufora SLC.

W takim przypadku dane trafiają bezpośrednio do komórek TLC

 

 

 

I teraz prytanie, czy te kostki programowo zapisywane jako SLC, wytrzymają ponad 25 tys. P/E ?

Jeśli oprzeć się na Twoich wyliczeniach to daleko im do limitu wytrzymałość, przyjmuje się, że komórki typu SLC wytrzymują 100 tys. cykli zapisu, gdzie MLC "tylko" 3-10 tys.

Właśnie dlatego komórki SLC stosowane są w newralgicznych systemach :D

Link to post
Share on other sites

bardzo podoba mi się ta grafika, tzn jak skończy się bufor, to zostajesz z wolnym dyskiem TLC 
http://images.anandtech.com/doci/8747/TurboWrite_575px.png


ps ten bufor, to emulowane SLC ( na kostkach TLC, różnią się elektroniką sterującą, przez co niestety, emulowane nie osiąga takich prędkości i małych opóźnień, co prawdziwe SLC ) 
 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Samsung może i daje 5 lat gwarancji, ale w razie uszkodzenia dysku SSD tracimy wszystkie dane na nim, a nie każdy chce aby skasowały się jakieś jego ważne dane, do tego zostajemy odcięci od komputera na czas naprawy dysku, chyba że wsadzimy jakiś inny zapasowy

Link to post
Share on other sites

 

 

jak skończy się bufor, to zostajesz z wolnym dyskiem TLC 

 

Tłukę o tym od dawna, ale nadal zdarzają się fani EVO, którym do rozumu nie przemówisz.

Link to post
Share on other sites

Wracamy do czasów fanów SSHD   :D Najgorsze, że nakłaniają innych. 

Ja myślę, że to wszystko przez to ( nasze kochane morele ) : 

Rekomendacja Eksperta: Pojemność 250 GB oraz aluminiowa obudowa stawiają ten dysk na czele liderów do 400 zł! Najlepszy wybór dla osób ceniących sobie stabilną i niezawodną pracę. 
* dotyczy samsunga850 evo 250GB ( obecnie 399zł )

 

czyli rekomendacja z kapelusza wzięta, dysk z aluminiową obudową i pojemnością 250GB, czaicie ? Wybija się ponad konkurencję, z dysków o pojemności 240~256GB   :facepalm:


i to przy wersji 500GB ( połączone z pozycjonowaniem produktów ) 

Rekomendacja Eksperta: Zastosowanie modułów 3D V-Nand TLC umożliwiło zwiększenie wydajności oraz szybkości zapisu/odczytu. Produkt został stworzony z myślą o wymagających użytkownikach!

 

Edytowane przez kokosnh
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...