Skocz do zawartości

Problem z komputerem


Idź do rozwiązania Problem ogarnięty przez micdra7,

Recommended Posts

Od jakiegoś czasu mam problem ze swoim komputerem. Chodzi o to, że w każdej grze którą uruchomię nie mam stabilnej ilości fps, ilość ta często spada ( dzieje się to od paru tygodni, wcześniej tak nie było ). Jestem świeżo po reinstalacji systemu. Mam najnowsze sterowniki. Temperatura CPU jak i GPU nigdy nie przekracza 65 stopni.

 

Przykładowo w CS : GO mam 70-100 fps ( przed pojawieniem się tego problemu miałem około 150-170 ) po wejściu na jakąkolwiek mapę, a podczas strzelania klatki spadają do około 40.

 

Podzespoły:

MOBO : ASRock N68C-GS FX

CPU : AMD Phenom II X4 965 BE

GPU : MSI GTX 750 ti

RAM : 2x4 GB Goodram DDR3 1333 MHz CL9

PSU : XFX Core 450 W

Cooler CPU : SPC Spartan Pro

Link to post
Share on other sites

Musisz metodą prób i błędów wykluczyć wpływ poszczególnych podzespołów na ogólną wydajność Twojego zestawu. Ponieważ spadek FPS jest w czasie dużego obciążenia podzespołów musisz sprawdzić je po kolei. Najpierw przywróć ustawienia fabryczne bios. Sprawdź dysk programem HD Tune(error scan i benchmark potem wrzuć screeny z wynikami). Podmień zasilacz na inny. Obejrzyj płytę główną czy nie spuchły kondensatory elektrolityczne. 

Edytowane przez gepardmak
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Błędów dyskowych nie masz to pewne ale benchmark wskazuje, że jakiś proces nadmiernie obciąża dysk. Może to być antywirus lub usługa systemowa np.Windows Update(nie może wyszukać aktualizacji lub pobiera w tle instalator Windows 10). Wirus też jest prawdopodobny. Używasz jakiegoś programu typu firewall ? Jeśli nie to warto takowy zainstalować. 

Edytowane przez gepardmak
Link to post
Share on other sites

Teraz spróbuję przełączyć się na chwilę na zintegrowaną kartę graficzną, jeśli na niej nie będzie spadków klatek to winowajca będzie znany.

 

EDIT : Zły pomysł, ta integra jest w stanie płynnie obsłużyć jedynie pulpit

.


Wygląda na to, że problem częściowo się rozwiązał. Po włożeniu GTX 750 ti i instalacji sterowników CS : GO chodził przez około 10 min z blisko 200 fps, ale po tych 10 min klatki spadły na 10 s do 50-60. Podobnie z GTA V, gra chodzi przez kilka minut tak jak powinna (~60 fps) i nagle ilość klatek drastycznie spada

Edytowane przez micdra7
Link to post
Share on other sites

Stawiam na zasilacz prawdopodobnie nie wyrabia i działają zabezpieczenia ograniczające prąd wyjściowy by nie przeciążyć(uszkodzić) zasilacza co objawia się spadkiem FPS. XFX to dobry producent ale zasilacz może już mieć wyschnięte elektrolity. Najlepiej będzie sprawdzić inną trochę mocniejszą konstrukcje w Twojej konfiguracji. Lub coś jeszcze innego się przegrzewa np. grafika wydmuchuje ciepłe powietrze wprost na nie osłonięty mostek południowy co z czasem powoduje lagi i spadek FPS. Należy wtedy zamontować dodatkowe chłodzenie dla tego mostka albo lepiej wentylować obudowę.  

Link to post
Share on other sites

Temperatury są w miarę ok, ale napięcie +12V masz bardzo niskie. Choć mieści się ono w granicach tolerancji (min 11,40 V ), to w większości nowych zasilaczy jest to bardzo stabilne napięcie i rzadko spada poniżej 12V. Staraj się już nie eksploatować tego zasilacza, podmień go na inną nieco mocniejszą i nowszą konstrukcje. 

Edytowane przez gepardmak
Link to post
Share on other sites
Gość
This topic is now closed to further replies.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...