Skocz do zawartości

Znowu temperatury.. Niepokojące objawy?


Recommended Posts

Od samego początku posiadania PC miałem z nim ogromny kłopot mianowicie chodzi o temperatury nie podkręcanego CPU i5-4690k [3,5ghz + chłodzenie Grandisa]. w Idle procesor osiąga temperatur 40stopni.

 

 

Opowiem o co dokładnie mi chodzi:

 

1. CPU i5-4690k + chłodzenie Grandis:

 

Przy idle 35-40 stopni > okej,

 

Przy obciążeniu gra H1Z1 fpsy 120-160 temperatury skaczą do 70-75 stopni, przypomnę procesor nie podkręcany! To,aż się boję podkręcać bo zapewne dojdą do 100.

 

Czy to wina montażu chłodzenia/pasty? zamawiałem komputer na morele.net, coraz częściej słychać o ich złym montażu.. (mój błąd mogłem zamówić bez montażu)

 

Pomoże demontaż chłodzenia i wymiana pasty z orginalnej na arctic mx-2?

Oraz nie mam zielonego pojęcia czy tak powinno być po lekkim bujaniu chłodzeniem dosłownnie lekkim chłodzenie buja się lekko na boki.

 

 

 

2. GPU - Gigabyte geforce 970 OC.

 

Idle - 30-40 stopni > okej

 

Przy obciążeniu i wyświetlaniu dużej ilości fpsów przy grach typu : Cs:go 300fps+ lub h1z1 120-160fpsów karta zaczyna dosłownie piszczeć, mało tego okej to mógłbym przeżyć ale to piszczenie słychać również w słuchawkach! Nie mam na myśli,że słyszę to piszczenie wydobywające się z obudowy, ale inne które słyszę w słuchawkach, na pewno jest to od karty bo po zmiejszeniu fpsów np na max 100, piszczenie w słuchawkach przestaje być słyszalne

 

Temperatury na nizszych fpsach - 50 max

 

 

Temperatury na wyzszych fpsach - 70-75 stopni.

 

 

Czy mam się czym przejmować? Według mnie temperatury procesora do podkręcania bez tego podkręcania są mega za wysokie szczegołnie z tak dobrym chłodzeniem. Przepraszam bo to już mój drugi temat o tym, ale chciałem się więcej rozpisać.

 

Pozdrawiam.

 
  •  

A jeszcze dodam zasilacz to Thermaltake smart se modular 530w a obudowa to silentumpc gladius m20

  Edytowane przez nacjonalista
Link to post
Share on other sites

Na boxie miałem max 81 C, więc na grandisie powinny być niższe. Oczywiście wymiana pasty pomoże, jeżeli obecnie jest tam fabryczna. Tylko nałóż tak w sam raz , nie za dużo lub nie za mało bo to też zaszkodzi. A jak z obrotami wentylatora? A piszczenie w słuchawkach to prawdopodobnie zakłócenia od karty dźwiękowej. Jaką posiadasz dźwiękową?

Link to post
Share on other sites
dosłownnie lekkim chłodzenie buja się lekko na boki.

Przy tym bujaniu sprawdź zachowanie płyty gł. czy przemieszcza się zgodnie z ruchem bujania. Dla pewności zdemontuj cooler i zmień pastę na wspomnianą przez Ciebie. Cooler powinien być w miarę sztywny. Sprawdź pod obciążeniem przez dotknięcie coolera najbliżej CPU czy jest cokolwiek ciepły jeżeli nie, to oznacza niepoprawne przyleganie do CPU.

Edytowane przez lonialomax
Link to post
Share on other sites

Na boxie miałem max 81 C, więc na grandisie powinny być niższe. Oczywiście wymiana pasty pomoże, jeżeli obecnie jest tam fabryczna. Tylko nałóż tak w sam raz , nie za dużo lub nie za mało bo to też zaszkodzi. A jak z obrotami wentylatora? A piszczenie w słuchawkach to prawdopodobnie zakłócenia od karty dźwiękowej. Jaką posiadasz dźwiękową?

Od karty dźwiękowej? Po odłączeniu kabla od monitora przestaje piszczeć w słuchawkach po ponownym podłączeniu piszczenie się odnawia, jest to strasznie irytujące, nie posiadam żadnej karty dźwiękowej oddzielnej, jest ta od płyty głównej.

 

Z tego co widze na speedfanie 50% wenty cpu

 

http://3.1m.yt/jFRkA8U.jpg

 

 

 

Przy tym bujaniu sprawdź zachowanie płyty gł. czy przemieszcza się zgodnie z ruchem bujania. Dla pewności zdemontuj cooler i zmień pastę na wspomnianą przez Ciebie. Cooler powinien być w miarę sztywny. Sprawdź pod obciążeniem przez dotknięcie coolera najbliżej CPU czy jest cokolwiek ciepły jeżeli nie, to oznacza niepoprawne przyleganie do CPU.

 

 

Cooler powinnien być ciepły przy obciążeniu?

 

Czy istnieje możliwość,że przez 2 miesiące używania PC przy źle zamontowanym chłodzfenie coś się uszkodzilo?

Edytowane przez nacjonalista
Link to post
Share on other sites

Prawidłowo działający cooler przy obciążeniu powinien być lekko ciepły tuż przy stopie, co oznacza, że odprowadza ciepło. Pasta w z czasem wysycha przez co traci swoje właściwości. Wysychając traci również na objętości czyli prawdopodobna sytuacja u Ciebie, to niepoprawnie zamontowany cooler przez co pasta z czasem straciła kontakt cooler- CPU.

Edytowane przez lonialomax
Link to post
Share on other sites

Te temperatury gtx 970 też za wysokie? Oraz te dziwne piski w słuchawkach to mnie najbardziej ciekawi. Myślę,że to te cewki słynne w gtx 970, chyba oddam ją na gwarancje, ale też ten procesor nei daje mi spać, kurczę wybrałem najdroższa opcje a i tak są z nią problemy eh

Link to post
Share on other sites

grubo by musieli tej pasty dać by zdążyła wyschnąć tak szybko. może geniusze naklejki nie odkleili z podstawy coolera. MX-2 będzie dobrym wyborem (tania i dobra). ten cpu na grandisie powinien mieć 25- 30 stopni w idle. ta obudowa też nie jest najlepsza. jeśli masz w niej tylko fabryczne dwa wentyle dołóż kolejny

Link to post
Share on other sites

No właśnie,więc chyba czeka mnie demontaż chłodzenia. Aczkolwiek muszę dać komputer w ręce kolegi bo ja mam dwie lewe do elektryki, mx-2 mam już zakupioną, przypuśćmy,że nie zdjęli naklejki z coolera, mogło to coś uszkodzić?


A co dziwnego piszczenia w słuchawkach przez karte graficzną, co z tym?


Tak wyglądały temperatury z intel boost [3,9ghz] procesora przez 30min grania w h1z1..

 

 

 

http://4.1m.yt/V7F9a3e.jpg

Link to post
Share on other sites

Jak okej? 83 stopni z chłodzeniem grandis dla procesora którego można jeszcze podkręcać? 83 stopnie podczas grania w h1 przez 30 minut to bardzo wysokie tempy według mnie, co do słuchawek podłaczyłem na tylne wtyki komputera i nie piszczy mi już w nich, piszczy na przednim panelu.

Link to post
Share on other sites

To jest max te 83 jakie miał procesor. Aktualna to jest pierwsza kolumna. Dlatego pytam czy screen zrobiony w czasie gry czy po grze. Bo 5x w czasie gry to nie dużo.

 

Edit: Spróbuj podbić obroty wentylatora, bo widziałem, że masz na 50 %.

Edytowane przez Damian47PL
Link to post
Share on other sites

Mogą lekko przyspieszyć i może być już słyszalne np. z 50 % do 60%, daj na 100% i sprawdź jak to wygląda. Jeżeli to nie pomoże to demontuj cooler i nałóż pastę mx-2.

 

Co do pisków jeżeli z tyłu pc nie piszczy to zostaw je tam. A piszczenie na przednim panelu może być spowodowane różnymi zakłóceniami, np od zasilacz.

Link to post
Share on other sites

W czasie gry nie. Bardziej bym się martwił temp. na cpu. Może też talk być, że karta nagrzewa powietrze, a następnie dostaje się ciepłe do coolera cpu. Możliwe, że dlatego też są wysokie temp. na cpu. Ale najpierw demontaż coolera i nowa pasta, zobaczymy czy to coś pomoże. 

Link to post
Share on other sites

otworzyłem obudowę i zauważyłem,że radiator od płyty głownej jest strasznie gorący a chłodzenie zimniutke przy graniu, przy stopie czy pewnie przy procesorze jest również zimny, płyta głowna to ASRock Z97X KILLER Fatal1ty Z97

 

 

To jest ciepłe [nie wiem czy to radiator się nazywa] ciepłe to mało powiedziane to jest mega gorące :

 

 

http://4.1m.yt/1yjiWAh.jpg

 

 

I druga sprawa czy ta "duża płytka" koło wejścia na kartę graficzną też ma się nagrzewać?

Edytowane przez nacjonalista
Link to post
Share on other sites

Ja proponuję zakupić pastę i wymienić. Powinno dać dużo samo z siebie, znając fachowe podejście nektarynek w niektórych przypadkach, cooler może nawet leżeć bezpośrednio na procesorze, bez JAKIEJKOLWIEK pasty.

Link to post
Share on other sites

Jeżeli masz 80 C na gandisie to nie dobrze. Ale producent twierdzi, że jego cooler (box) wystarczy do chłodzenia i5. Ja na boxie miałem 83 C, więc wg. producenta wszystko ok. Ale zmiana coolera powinna przynieść spadek temp. Więc twoje temp. nie powinny wpłynąć na żywotność cpu, natomiast brak pasty tak i podejrzewam, że temp. tutaj była by znacznie wyższa.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...