Skocz do zawartości

Komputer za około 3000 z monitorem; bez systemu i GPU


Idź do rozwiązania Problem ogarnięty przez kajtek.,

Recommended Posts

Witam!

 

W ciągu najbliższego tygodnia będę zamawiał komponenty do nowej maszyny. Ma ona służyć głównie do grania (zwykle FPSy) oraz jako "maszyna do pisania". Wstępnie nastawiałem się na nieco mocniejszy zestaw bazujący na 6600K jednakże brakuje mi trochę funduszy zważając na konieczność zakupu monitora.

 

Co do sklepu- jest mi to obojętne, zależy mi na jak najniższej cenie oraz jakości obsługi dlatego tutaj też liczę na Waszą pomoc. 

 

GPU- planuję zakup czegoś w przekroju GTX 970 po wydaniu Pascala (może zdecyduję się na zakup wcześniej i pójdę własnie w kierunku 970tki ale to już zależy od budżetu)

 

Przechodząc do sedna sprawy- złożyłem taki zestaw:

 

1. CPU: i5 6500 ; 939 zł

2. Obudowa: Zalman R1 ; 179zł

3. Płyta główna: MSI B150 PC MATE ; 385 zł

4. RAM: Kingston SAVAGE 8 GB CL14 ; 209 zł

5. Dysk twardy: WD 1TB ; 239 zł

6. Zasilacz: Corsair VS 550 W 80 plus (kupiony w promocji -20%) ; 175 zł

7. Monitor: Iiyama XB2483HSU-B2 ; 859 zł

 

TOTAL: 2985 zł

 

Największy problem mam z RAMem więc tutaj szczególnie liczę na poradę (wybrać CL13 czy 14? może jakiś inny model/producent?). 

 

Do zestawu potrzebuję jeszcze jakiejś klawiatury (na którą nie mam pomysłu- przede wszystkim chciałbym aby była tania i umożliwiała pracę/grę z rozsądną ergonomią). To już akurat drugo a nawet trzeciorzędna sprawa i w razie czego coś na pewno wybiorę (mniej lub bardziej świadomie :D)

 

Dysk SSD - dokupię z czasem (wolałbym już dołożyć do GPU ponieważ ciężko powiedzieć kiedy wyjdą Pascale oraz w jakich  będą cenach) 

 

Będę bardzo wdzięczny za pomoc i kompleksową poradę - to mój pierwszy PC dlatego nie mam pojęcia czy zaproponowane przeze mnie komponenty będą ze sobą współgrały, czy może da radę na czymś "urwać" parę złotych itp. 

 

Link to post
Share on other sites

 

 

Największy problem mam z RAMem więc tutaj szczególnie liczę na poradę (wybrać CL13 czy 14? może jakiś inny model/producent?).

 

Tutaj naprawdę nie masz się czym przejmować bo i tak nie odczujesz żadnej różnicy

 

 

 

Do zestawu potrzebuję jeszcze jakiejś klawiatury (na którą nie mam pomysłu- przede wszystkim chciałbym aby była tania i umożliwiała pracę/grę z rozsądną ergonomią). To już akurat drugo a nawet trzeciorzędna sprawa i w razie czego coś na pewno wybiorę (mniej lub bardziej świadomie )

 

Leć do działu z peryferiami

 

 

 

Dysk SSD - dokupię z czasem (wolałbym już dołożyć do GPU ponieważ ciężko powiedzieć kiedy wyjdą Pascale oraz w jakich  będą cenach) 

 

Może daj sobie na start SSD 250 GB w cenie 350 zł a HDD na dane dorzucisz z czasem

 

 

 

"maszyna do pisania"

 

Przy małej dopłacie ~ 150 zł masz szkiełko 16:10 co przy pracy z tekstem znacznie poprawi komfort użytkowania.  

 

 

 

Wstępnie nastawiałem się na nieco mocniejszy zestaw bazujący na 6600K jednakże brakuje mi trochę funduszy zważając na konieczność zakupu monitora.

 

Masz jeszcze jedno wyjście. Możesz dołożyć do Z170. Masz tutaj możliwość OC CPU za pomocą szyny. W Twoim przypadku będziesz mógł to zrobić dopiero pod dokupieniu GPU gdyż, przy takim zabiegu siada integra z CPU. Efekt końcowy masz takim sam jeżeli chodzi o taktowanie CPU. 100 zł potrzebne do dopłaty na Z170 możesz ugrać schodząc do i5 6400.  

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Na wstępie chciałbym podziękować za rzetelną odpowiedź :)

Co do monitora- głównie obawiam się 16:10 bo gdzieś wyczytałem że mogą być problemy ze skalowaniem obrazu przy 16:9 w grach- czy to prawda czy ja coś źle zrozumiałem bądź przeinaczam? Jaki model wchodziłby w rachubę? 

 

Perspektywa podkręcenia CPU jest bardzo kusząca i bez bólu zmieniłbym 6500 na 6400 (tym bardziej że po zabiegach tuningujących będzie szybszy od 6500tki). Martwi mnie tylko jedna rzecz- podobno skończyła się już era podkręcania zablokowanych procesorów i tu mam rozterkę. Będę wdzięczny za wyjaśnienie/przybliżenie sprawy kręcenia procesorów non-K na chwilę obecną. 

Kolejna sprawa - jaką płytkę z z170 byście polecili (w rozsądnych pieniądzach tak aby jak najmniej nadwyrężyć budżet)? Osobiście miałem na oku Asus Z170 Pro Gaming. 

 

Następny element- zasilacz- czy jeżeli zdecydowałbym się na kręcenie non-K lub dołożenie do 6600K to moja "maszynka do prądu" ogarnie sprawę? :D

 

Jeszcze raz dziękuję za odpowiedź i liczę na dalszą współpracę :)

 

[EDIT] Czy nie będzie nadwyrężeniem życzliwości jeżeli poproszę o przygotowanie dla mnie jakiegoś lub jakichś zestawów bazujących na 6600k bądź 6400 z możliwością kręcenia? :)

Edytowane przez bartomiszcz
Link to post
Share on other sites

 

 

W związku z rozwojem całej kwestii założę drugi temat dotyczący monitora - głównie obawiam się 16:10 bo gdzieś wyczytałem że mogą być problemy ze skalowaniem obrazu przy 16:9 w grach- czy to prawda czy ja coś źle zrozumiałem bądź przeinaczam?

 

Są gry w których będziesz miał czarne paski. Z drugiej strony ludzie często sami znajdują jakieś rozwiązanie na tego typu problemy.

 

 

 

Będę wdzięczny za wyjaśnienie/przybliżenie sprawy kręcenia procesorów non-K na chwilę obecną. 

 

Nie jest zablokowane, tylko zniknęło z oficjalnych źródeł. Modyfikowane biosy są dostępne w necie. Podobnie było z 1150. Wydali biosy pod OC 4670K / 4690K na B85. Internet tak szybko wszystko wchłania, że nie da się tego ukryć. Tutaj była bardzo podobna sytuacja. Kto chce, ten odnajdzie i skorzysta. Czy zablokują ? Nie wiem. Jedyna obecna możliwość, to blokowowanie tego systemowo poprzez WU. Nie wiem czy MS po raz kolejny zamacza w tym palce. Zablokowali wcześniej możliwość OC G3258 na W10. Oczywiście wszystko daj się obejść i ten kto chce, to znajdzie wszystko co potrzebne. Oczywiście, bierz tam pod uwagę jakiś procent, że faktycznie z czasem może to paść. 

 

 

 

Kolejna sprawa - jaką płytkę z z170 byście polecili (w rozsądnych pieniądzach tak aby jak najmniej nadwyrężyć budżet)? Osobiście miałem na oku Asus Z170 Pro Gaming

 

Gigabyte GA-Z170-HD3P będzie aż nadto

 

 

 

Następny element- zasilacz- czy jeżeli zdecydowałbym się na kręcenie non-K lub dołożenie do 6600K to moja "maszynka do prądu" ogarnie sprawę?

 

Z palcem w nosie.

 

Pamiętaj, kręcenie non-k poprzez szynę wyłącza zintegrowany układ graficzny w CPU  

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Jeszcze raz dzięki za odpowiedź :) Wcześniej próbowałem szczęścia na "konkurencyjnym" forum ale dostałem "laske na czoło".

 

Moglibyście ocenić poniższy zestaw?

 

http://www.morele.net/inventory/info/NyCa3f/

 

Pomóżcie proszę przy doborze RAMu bo nie mam o tym pojęcia.

SSD muszę niestety odpuścić ale kupię po miesiącu.

 

Przy edycji zestawu proszę o to abyście wzięli pod uwagę że muszę maksymalnie zacisnąć pas :)
Co do chłodzenia to na początek kupię jakieś stockowe od 6500 bądź jeszcze od starej podstawki 1150. Później będę systematycznie uzupełniał zestaw o nowe lepsze elementy :D

 

[EDIT] Będę zobowiązanie za propozycję monitora 24'' do tego zestawu - zostanę jednak przy 16:9 FHD :)Jeżeli będzie sporo taniej to może być matryca TN, chciałbym zaoszczędzić trochę pieniędzy przez wzgląd na fakt że i tak budżet został sporo nadwyrężony ;) 


Up Edytowane przez bartomiszcz
Link to post
Share on other sites

Ostatecznie złożyłem taki zestaw:

 

http://www.morele.net/inventory/info/YI4wBJ/

+ zasilacz Corsair VS 550W

Może być?

 

Trochę ponad budżet ale cóż... takie życie :D 

Monitor 21:9 29'' FHD. Grafika tak jak pisałem wcześniej- zakupię po wydaniu architektury Pascal. 

 

Ostatnie pytanie- czy do czasu kupna karty graficznej integra pociągnie FHD z 21:9 ?

Edytowane przez bartomiszcz
Link to post
Share on other sites

 

 

czerwiec/lipiec wyjdą Pascale

Nie wyjdą, bo już teraz wszędzie mówią, że zieloni są w plecy i drugi kwartał tego roku może oznaczać równie dobrze okolice października i listopada. Wcześniej się doczekasz nowego GPU od AMD- Polarisów. 

Link to post
Share on other sites

Wcześniej się doczekasz nowego GPU od AMD- Polarisów. 

 

No własnie... i z tego powodu dalej rozważam kwestie monitora- wybrać 29um67 (z freesync i 75hz) czy 29um57(brak freesync i możliwość OC do 75Hz).

 

Na monitor wspierający g-sync i tak nie będzie mnie stać więc zastanawiam się czy nie zdecydować się na opcję droższego monitora z obsługą freesync i karte od AMD.

Niestety teraz to chyba tylko wróżenie z fusów jeżeli chodzi o dywagowanie opłacalności niewydanych jeszcze kart...?

 

Jakieś porady? :D

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...