Skocz do zawartości

Chłodzenie pod i5 4690 (bez k)


Recommended Posts

Witam. 

 

Potrzebuję pomocy przy doborze niedrogiego i skutecznego chłodzenia do procesora i5 4690 z zablokowanym mnożnikiem. Obecnie procesor pracuje na boxowym chłodzeniu co skutkuje temperaturami w spoczynku ok 30-35°C. Podczas oglądania filmów np. na YT w 1080p temperatura rośnie do 45-49°C. Czy to są prawidłowe temperatury? Nie sprawdzałem temperatur pod obciążeniem w grach, gdyż tymczasowo jestem bez karty graficznej. Mam ją odebrać dopiero w przyszłym tygodniu. Będzie to Gigabyte GTX 970, który pewnie trochę ciepła do obudowy wrzuci.

Obudowa to Zalman z 3 plus. Wyposażona w cztery (działające) wiatraki. Jeden frontowy wpuszczający powietrze do obudowy, jeden z tyłu wyciągający i dwa górne wyciągające. Regulator obrotów ustawiony na maxa. Płyta główna to MSI H97M-E35 H97. Celowałem w coś do 100 zł. Byłoby super gdyby nowy zestaw był w kolorze niebieskim ;)

 

Pozdrawiam :)

Link to post
Share on other sites

Pod ten proc Fera 2 wystarczy. Poradzi sobie z utrzymaniem akceptowalnych temp. Choć te, które masz obecnie jeszcze nie niepokoją. Zależy ile osiągasz przy pełnym obciążeniu procka.

P.S Sporo wentylatorów wyciągających i tylko jeden wdmu****ący oznacza wciąganie dodatkowego powietrza szczelinami do obudowy i wiecznie zakurzony środek.

Edytowane przez Longhorn
Link to post
Share on other sites

Jak na razie temperatury ok, nie spieszyłbym się z kupnem nowego chłodzenia do czasów testów z lepszym gpu, bo ta inwestycja może się okazać niepotrzebna.

 

A no i bym zapomniał, pobaw się krzywą wentylatora w biosie. Minimalne obroty ustaw na akceptowalnym poziomie hałasu bo np. u mnie na płycie msi z podpisu domyślnie obroty wentylatora były znacznie zaniżone, co w przypadku nagłego obciążenia skutkowało skokiem temperatury i wyższymi temperaturami maksymalnymi zanotowanymi zanim się wentylator rozkręcił do żądanej wartości.

Edytowane przez MasterBarti
Link to post
Share on other sites

Ja bym pozostał na box'owym, chyba że faktycznie temperatury podskoczą do jakiś 70-80

Sam na starcie działałem bez podkręcania mojego procka i na boxowym chłodzeniu i temperatury maksymalne miałem chyba na poziomie 60-65 więc bez problemu dozbierałem do chłodzenia by móc podkręcić

Link to post
Share on other sites

Przerzuć wiatrak z tylu na przód by dwa wtłaczały powietrze do srodka a dwa górne ciepłe wytłaczały (ja tak mam u siebie i jest znacznie lepiej jak było standardowo w z3 plus). Do procesora wystarczy ci fera 2, ja mam nawet fere 2 przy 4690k podkręconym do 4,5GHZ i daje rade, max temperatura w occt z włączonym avx 85 stopni na rdzeniach, w grach do 65 stopni dochodzi.

Link to post
Share on other sites

Jeżeli posiedzisz trochę i przyłożysz się do układania przewodów w budzie, to w zalmanie z3 da się naprawdę to ładnie porozkładać, by nic nie przeszkadzało w wentylacji. Po prostu jak już chcesz dokupić 5 wentyl, to dokup taki, by miał dobry parametr cfm, czyli ilość wtłaczanego powietrza na minutę. Ja w kieszeniach na dyski mam tylko jeden dysk hdd i jeden ssd. A z kabli to tylko te co trzeba, 24pin + sata do nagrywarki. Da się? da. :)


http://www.morele.net/enermax-t-b-vegas-120mm-single-red-uctvs12p-r-628096/

 

Ja zamierzam takich 5 kupić i sobie ładną czerwoną budę zrobić.. bo już mój gigabyte z97 gaming 3 ma podświetlenie czerwone ;>

Edytowane przez bbartek93
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...