Skocz do zawartości

White Shadow Worklog by leesiuu


Recommended Posts

  • 5 miesięcy temu...

Cześć Wszystkim!

Dawno mnie tu nie było... praca, dom, studia i inne obowiązki nie pozwoliły mi nawet na chwilę się zająć sprawą modyfikacji od strony praktycznej, co nie oznacza, że nic w tym temacie nie robiłem.

 

Zastanawiam się cały czas nad stworzeniem własnej obudowy, pod wymiar i co do tego mam kilka pytań:

  1. Który materiał będzie tańszy? Blacha czy aluminium? A może mieszać te materiały w obudowie?
    Wydaje mi się, że spawanie (nie wiem jak malowanie) jest tańsze dla blachy niż aluminium, a rama na pewno byłaby spawana. Sam materiał jest tańszy :)
  2. Jakiej grubości używać materiału na ramę/boki/ inne elementy? 2mm wystarczy? Waga końcowa obudowy nie gra zbytnio roli :)
  3. Czy cięcie wyżynarką nie powygina materiału przy np. wycinaniu okna w boku? Jeżeli tak, to czym najlepiej ciąć?
  4. W jakim programie dobrze zaprojektuję obudowę z podziałem na elementy, które później będę mógł dać do pocięcia (pliki), np laserem?
  5. No i chyba najważniejsze pytanie do osób, które robiły swoje custom obudowy - jaki jest koszt takiego cacka? Na ile mam się szykować? :P
Edytowane przez Leesiuu
Link to post
Share on other sites

1). "Blacha" nie jest określeniem rodzaju materiału. Blacha to cienki kawałek metalu. Metal to np. stal, aluminium lub gatunek muzyczny ;). Generalnie aluminium jest droższym materiałem np. od stali. Z mieszaniem ich przy budowie PC osobiście nie widzę przeciwwskazań. Stal jest twardsza i w zależności od elementu, przeznaczenia tego elementu lub np miejsca, w którym będzie on usytuowany, gdzie będzie potrzeba zwiększenia wytrzymałości przy konstrukcji filigranowej, to użycie stali do budowy takiego elementu może być zasadne.

2). Grubość..... - w/g mnie będzie zależna od konstrukcji, rodzaju elementu, ogólnej "solidności" jaką chcemy uzyskać i wizualizacji.

3). Nie powygina - dobrze przygotowane stanowisko + odpowiednio umocowany element + okulary ochronne + 100ml czystej, żeby ręce przestały drżeć ;)

4).Używam kartki i ołówka, więc się nie wypowiem.

5). Pojęcie bardzo względne. Rodzaj materiału, złożoność konstrukcji, wielkość, czy będziesz korzystał z innych firm (cięcie, gięcie, malowanie) - to wszystko będzie miało wpływ na koszt wykonania atorkiej obudowy :)

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

1. aluminium

4. najprościej w illustratorze, corelu

 

Zawsze mi się wydawało, że aluminium jest droższe od stali :D

A SolidWorks? Ten program akurat poznałem dosyć dobrze i byłoby mi łatwiej nawet w czymś takim pracować :) Kwestia tylko czy zrobię wszystko co sobie wymyślę :D

 

1). Z mieszaniem ich przy budowie PC osobiście nie widzę przeciwwskazań. Stal jest twardsza i w zależności od elementu, przeznaczenia tego elementu lub np miejsca, w którym będzie on usytuowany, gdzie będzie potrzeba zwiększenia wytrzymałości przy konstrukcji filigranowej, to użycie stali do budowy takiego elementu może być zasadne.

2). Grubość..... - w/g mnie będzie zależna od konstrukcji, rodzaju elementu, ogólnej "solidności" jaką chcemy uzyskać i wizualizacji.

Pisząc blacha miałem na myśli własnie stal :)

Co do grubości - takie minimum to 2 czy 3 mm? 

 

 

Za resztę odpowiedzi dziękuję! :)

Link to post
Share on other sites
  • 5 miesięcy temu...

http://i.imgur.com/fxzHqbP.png

Aktualizacja 04.04.2017 r.

 

Cześć wszystkim w moim niekończącym się worklogu.

Niewiele się zmieniło od... października w moim temacie. Głównie to rzeczy niezwiązane z samym komputerem i postępem prac.

Po kolei:

  1. W starym, 2016 roku jeszcze zamówiłem zaciskarkę, wydałem astronomiczne 15 zł i wygląda na to, że spełnia swoje zadanie (zdjęcia mogę wstawić później). Polecił mi ją jeden z użytkowników na forum, za co wielkie dzięki!
  2. Przyszły do mnie kolejne paczki z Chin z wtyczkami, pinami itp.
    Dalej nie mam wtyczek do samego zasilacza (jak i przewodów)
  3. Zmieniłem obudowę - obecnie biało-czarny Corsair Carbide Series 500R
  4. Zmieniłem dysk SSD - obecnie Crucial MX200 250GB
  5. Zmieniłem procesor - obecnie i7-6700k
  6. Dokupiłem kilka wentylatorów, ponieważ w moich NZXT padły już łożyska i strasznie piszczały. Zakupione 3x Corsair 140mm (zdemontowane, oryginalne z obudów) + 2x Corsair AF120
  7. Komputer zyskał duszę, dźwięk! Poza głosnikami wbudowanymi w monitor i słuchawkami jakie miałem to zainwestowałem w małe 5.1 - Logitech Z-506. Na to, co ja potrzebuję to idealny zakup!

Poza tym wyczyściłem komputer, rozkręciłem wszystko na części pierwsze i co mogłem to wziąłem pod prysznic :)

 

Ciekawostka: Od ostatniego składania komputera (czyli od zakupu płyty głównej) komputer był podejrzanie głośny (wentylator na CPU) na CPU - temperatura w FIFA 17 potrafiła dojść do ~70 stopni. przy ostatnim czyszczeniu znalazłem winowajcę... Jak wtedy testowałem całą swoją platformę nie dałem pasty na procesor... Ale dobrze wiedzieć, że jeden, ledwo działający wentylator na CPU, brak pasty i brak przewiewu samej obudowy pozwoliły mi dalej zachować bezpieczne temperatury w komputerze! Od weekendu procesor (i7) już na paście MX-2, a wszystkie wentylatory są wyłączone na pulpicie :D

 

PS. Czy ktoś chciałby poradnik jak w programie ASUS FanXpert (2,3,4) - chyba tylko ROG ma go osobno, pozostałe mobo mają to w AISuite - ustawić zerowe obroty na wentylatorach? :)

 

Czas zabrać się za projektowanie obudowy... :)

 

PS2. Zdjęcia później/jutro

Edytowane przez Leesiuu
Link to post
Share on other sites
  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...