Skocz do zawartości

Wentylacja obudów fractal design define R5 oraz S


Recommended Posts

Cześć.

Chciałbym porozmawiać o montażu dodatkowej wentylacji obudowy komputera.

Modele obudów macie poniżej, 3 link to wentylatory które chciałbym zamontować. Czwarty mobo.

http://pclab.pl/art63404.html

http://pclab.pl/art60570.html

http://www.benchmark.pl/aktualnosci/noctua-nf-a14-pwm-cichy-wydajny-wentylator-regulacja-obrotow-pwm.html

http://www.benchmark.pl/testy_i_recenzje/msi-z170a-gaming-m5-test/strona/24508.html

 

W benchmarkowym opisie nie ma tego więc wkleję ze sklepu.

Przedłużka kabla 3-Pin
Sam wentylator ma dość krótki kabelek 20cm żeby wyeliminować zbędną plątaninę kabli w typowych zastosowaniach. Jeśli natomiast zajdzie potrzeba to można skorzystać z dołączonej w zestawie 30cm przedłużki. Oba kable są oczywiście wykonane w elastycznej i estetycznej otulinie.

Rozgałęzienie 4-Pin PWM
Dzięki niemu mamy możliwość podłączenia drugiego wentylatora NF-A14 PWM do tego samego gniazda z płyty głównej (drugi wentylator jest razem z pierwszym sterowany z płyty)

 

 

1.Czy mogę podłączyć do tej płyty głównej 7 wentylarów? (2x FD, 5x Noctua)

MOBO zawiera: 2 x 4-pin CPU fan connectors  - 3 x 4-pin system fan connectors

cooler cpu : http://proline.pl/?p=NOC+NH-D15&&cno=1

 

2. Przyjmijmy że mogę. Jaki kontroler obrotów do tej konfiguracji? max 100zł

R5 montuje go w zatoke 5 cali. Define S w śledzie z tyłu.

 

Chciałbym się dowiedzieć jak to zrobić. Czy muszę kupować FD R5 i kontroler obrotów?

A może wystarczy sama R5? Albo jednak define S z kontrolerem? Jakie przejściówki muszę kupić jeśli Y-kształtne mam x5 od Noctuy?

 

Zwróćcie uwagę:

kontrola prędkości wentów w R5 - sprzętowa, trzystopniowa, możliwość podłączenia do dwóch wentylatorów trzypinowych

define S - brak

 

Parę wyjaśnień.

Chciałbym kupić Define S tylko dlatego że jest tańsza. Nie interesuje mnie LC.

Komputer będzie mi składać, ktoś kto zajmuję się tym dorywczo. DLatego tutaj się konsultuję. Ja będę tylko asystować/nadzorować.

Chciałbym aby wyszło nataniej, ale priorytetem jest wydajność.

OC? Owszem - i5 6600k. 4.5ghz jeśli trafię dobry.

Edytowane przez korski
Link to post
Share on other sites

czyli rozumiem buda 7 wentylatorów, + 2 w "coolerze  CPU"   

Tu masz moją konfiguracje z bardzo podobnym "configu" 


 

 

1.Czy mogę podłączyć do tej płyty głównej 7 wentylarów? (2x FD, 5x Noctua) MOBO zawiera: 2 x 4-pin CPU fan connectors  - 3 x 4-pin system fan connectors cooler cpu : http://proline.pl/?p...CNH-D15&&cno=1


Jak się uprzesz i użyjesz 5 rozgałęźników typu Y, to tak  ( tylko co najwyżej 2 wentylatory pod każde złącze, bo je spalisz ) 

tzn gniazda 4 pin na płycie się popalą 

Tak samo z wbudowanym kontrolerem w R5 ( więcej niż jednego wentylatora na kabel, bym tam nie podłączał, max jakieś 2 niskoobrotowe, bo spalisz kanał ) 


 

 

2. Przyjmijmy że mogę. Jaki kontroler obrotów do tej konfiguracji? max 100zł R5 montuje go w zatoke 5 cali. Define S w śledzie z tyłu.
 
Nie kupowałbym najtańszych kontrolerów, bo albo mają zrąbaną regulację, albo niską moc na kanał. ( sam swój kupiłem za 160zł o ile dobrze pamiętam )  Edytowane przez kokosnh
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Jak Ty to wszystko połączyłeś? (wiem, rozmawialiśmy PW, ale wytłumacz jak laikowi)

Ile went obsługujesz z lamptrona a ile z tego suwaka na budzie?

Chciałbym mieć kontrolę nad obrotami by w nocy (podczas filmu itd) noctua nie naparzała 1500rpm. -via zasilac

Skomplikowane to jest.

Pozwolę sobie wkleić Twoje rady:

 

Co do płyty to M5 ma 5 złączy wentylatora ( strona 24 w instrukcji )  4pin ( 2 z oznaczeniem "CPU" są kontrolowane PWM i pod nie podepniesz wentylatory coolera ), zostają 3 złącza 4pin ( tak naprawdę są kontrolowane napięciowo, jak 3pin). 

Więc zostajesz z 2-ma wentylatorami bez prądu 
są 3 sposoby
1 albo stosujesz 2 rozgałęźnik Y 4pin na 2x4pin ( jeden powinien być dołączony do coolera noctuy, ale z wentylatorami 14 PWM też powinien taki być ) 
2 kupujesz jakiś tani kontroler, np do zamontowania w śledziu PCI-e obudowy. ( trochę głupio by się obsługiwało ) 
Bo z tego co pamiętam FD define S nie ma kontrolera obrotów. 
3 kupujesz przejściówkę molex na x
2/4 3pin i podpinasz do zasilacza ( wadą jest brak możliwości zimny obrotów, zawsze chodzą na full )

 

 

 

Osoba składająca komputer nie robi tego pierwszy raz, ale ja chciałbym wiedzieć co do czego ma iść. By móc w trakcie skłądania rozwiać wątpliwości.

 

Odczytałem edycję posta.

Czy dobrze zrozumiałem?

Mogę podłączyć wszystko pod płytę główną.  Obudowa to define S.

Cooler cpu na 1 gniazdo od CPU. (załączają rozgałęźnik)

Wentylator noctua do drugiego gniazda CPU.

2 gniazda 4pin podłączam 4x noctua. -Y

Ostatnie gniazdo zapełniam połączonymi Noctu'owską Y-kształtką wentami stockowymi.

Edytowane przez korski
Link to post
Share on other sites

 

 

Odczytałem edycję posta. Czy dobrze zrozumiałem? Mogę podłączyć wszystko pod płytę główną.  Obudowa to define S. Cooler cpu na 1 gniazdo od CPU. (załączają rozgałęźnik) Wentylator noctua do drugiego gniazda CPU. 2 gniazda 4pin podłączam 4x noctua. -Y Ostatnie gniazdo zapełniam połączonymi Noctu'owską Y-kształtką wentami stockowymi.

tak to widzę, tylko nie mam pojęcie jak masz sterowanie obrotami pod M5 zrobione ( tzn czy możesz sobie regulować wszystkie z poziomu windowsa, jak byś chciał nagle obejrzeć film w nocy ) 

Ja mam wszystkie w obudowie podpięte pod dedykowany kontroler parami ( oprócz noctua-y na wylocie, ona jest sama ), żaden nie jest podpięty pod ten wbudowany kontroler ( bo nie da się nim wyłączyć wentylatorów ) 
1 kanał 2x mistral, 2 kanał 2x Thermalright, 3 kanał 2x stock, 4 kanał noctua ( a te przy coolerze, podpięte do płyty, do dwóch gniazd CPU bezpośrednio  ) 
Link to post
Share on other sites

Czy jest taka możliwość by wentylatory obudowy działały jak cooler cpu? Czyli zależnie od temperatury wewnątrz działały szybciej, lub wolniej.

Na pewno ten wentylator podpięty pod cpu fan cool będzie tak działał. (Bo przecież system nie rozpozna że to nie cpu fan cool) Tylko jeśli CPu będzie miało wysoką temp, a obudowa optymalną to on i tak będzie naparzał 100%. CIekawe.

Spytam się wsparcia od MSI, no chyba że to banał i ktoś wyjaśni.

Link to post
Share on other sites

 

 

Czy jest taka możliwość by wentylatory obudowy działały jak cooler cpu? Czyli zależnie od temperatury wewnątrz działały szybciej, lub wolniej.
 

Tak zazwyczaj właśnie ustawiasz je od temperatury, w nowszych UEFI masz nawet krzywą wentylatora ( dlatego jestem ciekawy, czy będziesz miał jakąś możliwość regulacji spod poziomu windy, czy tam czegokolwiek ) 

Ja pamiętam, jak u siebie, przez oprogramowanie producenta, stara płyta ASUS-a, mogłem robić wszystko pod windowsem 7 ( zmieniać BLCK, zmieniać mnożnik, napięcia, wentylatory, wszystko z poziomu windowsa ) 
Link to post
Share on other sites

MSI się pyta o wersję BIOSu.

CO to ma do rzeczy skoro tego komputera jeszcze nie ma? MB leży na szafie, a reszta w sklepie ;)

Oni mi chyba nie pomogą. Zwłaszcza że z powodu tabletek przeciwbólowych jestem zbyt otępiony by pisać po angielsku.

Wujku google...

Link to post
Share on other sites
Gość
This topic is now closed to further replies.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...