Skocz do zawartości

Recommended Posts

obecnie wykorzystywany komputer:

Laptop Samsung RF511; RAM DDR3 8GB(2x4) 665 MHz,9CL; Intel core i5 2410M 2,3 GHz, dysk HDD

Budżet komputera: ok. 3tys. zł (ewentualnie +500zł jeżeli jest to uzasadnione)

Części do kupienia: obudowa (dobre chłodzenie, zaletą będzie jej transparentność), płyta główna, procesor (nie mniej niż i5), RAM (min. 16GB ), dysk SSD (ok. 240 GB na system, offica, i około 60 GB danych na których będę w danej chwili pracował), dysk HDD (ok. 1TB) 

nie kupuję: Systemu operacyjnego, myszki, klawiatury, monitora, karty graficznej (w tym roku)

Zastosowanie komputera: głównie i obecnie praca z bazami danych o wielkościach rzędu 100tys wierszy i 30 kolumn. W następnym roku chciałbym jednak dokupić dobrą kartę graficzną i zrobić z niego kombajn (np. Karta graficzna Gigabyte GeForce GTX 970, 4GB GDDR5 (256bit), a może kupić i dwie – chyba można). 

Głównie wykorzystywane programy: Excel ( przeliczanie formuł wyszukaj poziomo potrafi na starym komputerze zajmować i 3 godziny; 100% wykorzystania procesora), program „R” liczenie funkcji logistycznej dla 4 zmiennych dla 22022 wierszy (co muszę zrobić !) zgłasza problem z pamięcią:

Error: cannot allocate vector of size 3.5 Gb

In addition: Warning messages:

1: In array(c(rep.int(c(1, numeric(n)), n - 1L), 1), d, dn) :

  Reached total allocation of 8103Mb: see help(memory.size)

2: In array(c(rep.int(c(1, numeric(n)), n - 1L), 1), d, dn) :

  Reached total allocation of 8103Mb: see help(memory.size)

3: In array(c(rep.int(c(1, numeric(n)), n - 1L), 1), d, dn) :

  Reached total allocation of 8103Mb: see help(memory.size)

4: In array(c(rep.int(c(1, numeric(n)), n - 1L), 1), d, dn) :

  Reached total allocation of 8103Mb: see help(memory.size)

 

A nie wykluczone że będę szacował modele dla większej ilości zmiennych I większej ilości wierszy.

 

- Preferowany sklep: prawdopodobnie Morele

- Rozdzielczość posiadanego monitora: obecnie nie mam, komputer podłączę prawdopodobnie do telewizora 40 cali full HD (dopóki się nie dorobie)

- Czy sprzęt będzie podkręcany: nigdy tego nie robiłem  ale jeżeli będzie to jedyna szansa na wykonanie obliczeń to się douczyć

- Termin zakupu komputera: chciałbym zakupić go w przeciągu 1 miesiąca

 

Moja propozycja komputera:

http://www.morele.ne...ry/info/YQDWwZ/

 

uwagi dodatkowe: ja umieściłem w konfiguracji procesor w wersji BOX, ale jeżeli ktoś ma propozycję jakiegoś naprawdę dobrego chłodzenia to mogę kupić wersję nie BOX. 

Czy biorąc pod uwagę moje plany rozbudowy, obudowa nie jest za mała?

Jeżeli jest to możliwe to niech PC będzie cichy (tego chyba każdy użytkownik sobie życzy ;) )

 

Link to post
Share on other sites

A po co chcesz tam wkładać tego GTX 970 ? Do gier ? 

 

Dociągałbym tutaj do CPU serii i7 przy tak sporej ilości kolumn i wierszy. W ogóle warto sprawdzić, czy potrzebujesz aż tak wydajny sprzęt czy może po prostu złe formuły zawalają Ci wydajność. 

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...