Skocz do zawartości

Przetwarzanie danych - buda ok. 3500 zł


Idź do rozwiązania Problem ogarnięty przez kajtek.,

Recommended Posts

Komputer do przetwarzania danych za ok. 3500 złotych (sama buda)

 

Witam!

Złożyłem sobie zestaw komputerowy w opisie jak poniżej  i proszę o jego o cenę. Komputer będzie użytkowany do przetwarzania dość dużych ilości danych jak np. wyszukiwanie wystąpień ciągu znaków w pliku binarnym np. ISO o rozmiarze kilkudziesięciu GB, pakowanie, wypakowywanie dużych archiwów ZIP i RAR itp. Generalnie wykorzystanie mógłbym porównać do renderowania filmów bądź ogólnie obróbki wideo jednak nie ma to z wideo nic wspólnego :) Operacje najczęściej na plikach ok. 2GB. Programy których używam nie wykorzystują technologii GPU np. CUDA więc niestety nie będę mógł skorzystać z dobrodziejstw kart graficznych. Może jedynie podczas wyliczania sum kontrolnych jednak specjalnie dla tego zastosowania nie ma sensu dopłacać. Zestaw będzie pracował pod systemem Windows 7 Pro naprzemiennie z Linuxem. Wcześniej zakupiłem już WD RED 3TB i dołożę go do tego zestawu jednak cena jaką podałem go nie dotyczy więc pominąłem go w zestawienia. 

Proszę o ocenę "zgodności technicznej" dobranych parametrów. Dodam, że spoglądałem na i7 6700K jednak nowa rodzina wymusza zastosowanie droższych podzespołów na co niestety w te chwili nie mogę sobie pozwolić. 

 

Dzięki za pomoc :)

 

Treść:

  • Zastosowanie komputera: Przetwarzanie danych, przeszukiwanie dużych plików (100GB), szyfrowanie archiwów
  • Maksymalna kwota jaką dysponujesz: 3500- 3700zł za budę
  • Kiedy zamierzam kupić komputer? w najbliższym tygodniu
  • Czy będziesz podkręcać sprzęt?: Raczej nie
  • Specjalne wymagania: szybkość pracy na dużych plikach, przerzucanie dużych ilości danych, cisza i niezbyt wysoka temperatura
  • Jaką rozdzielczość posiada Twój monitor?: element nieistotny w tym zastosowaniu
  • Których części potrzebujesz?: Tylko "buda"
  • Czy posiadasz jakieś części ze poprzedniego komputera? tak kupiłem już WD RED 3TB (
  • Własna propozycja zestawu: http://www.morele.net/inventory/info/vVHlT/
  • Inne: Czy dobrany zasilacz wystarczy jeśli nie będę miał dodatkowej GPU? Czy wybrane chłodzenie jest konieczne jeśli komputer ma działać po kilkanaście godzin na dobę i przerzucać dane?
Link to post
Share on other sites

 

 

Czy będziesz podkręcać sprzęt?: Raczej nie

 

Jesteś świadom tego, że w swojej propozycji sporo dopłacasz do takiej możliwości ?

 

EVO zmień na MX 200 250 GB od Crucial. Zasilacz spokojnie jest tutaj z zapasem. Chłodzenie przy kilkugodzinnym obciążeniu CPU się przyda. Niemniej, Macho BW 140 mm spokojnie tutaj wystarczy. Będzie ciszej oraz chłodniej.  

 

 

 

Czy posiadasz jakieś części ze poprzedniego komputera? tak kupiłem już WD RED 3TB (

 

Trzeba było pomyśleć coś o 4 x 1TB w RAID 10 

Link to post
Share on other sites

Dzięki za odpowiedź. Co do podkręcania to przez "Raczej nie" miałem na myśli "Jeśli nie będzie trzeba to nie" ale nie wykluczam tego jeśli wydajność wyda mi się niezadowalająca. Niemniej nie jestem do końca świadom tego, że poprzez wybór tych podzespołów przepłacam w przypadku braku OC :) Szczerze to nie siedzę mocno w najnowszym sprzęcie stąd też moje zapytanie na tym forum.

Kajtek dlaczego polecasz wymianę SSD na MX 250? Coś konkretniej? Pytam bo w rankingach jakie przeglądałem w necie zazwyczaj wygrywa właśnie EVO. Jeśli chodzi o chłodzenie to zdecydowałem się na takie jak w zestawieniu gdyż komputer będzie pracował w niezbyt dużym pomieszczeniu na poddaszu gdzie latem temperatury dochodzą w okolice "wnerwiających" :) dlatego pomyślałem o takim lekkim przeszacowaniu. Czy to chłodzenie spełni takie wymagania? Co w przypadku prób podkręcania? Będą konieczne zmiany? Piszesz, że przy Macho BW 140 mm będzie ciszej i chłodniej. Czy taka różnica w dB będzie mocno odczuwalna? Myślałem że niższe temp. osiągnę chłodzeniem wodnym - błędnie?

Jeśli chodzi o RAIDa to dysków trochę mam jeszcze innych więc faktycznie dzięki za wskazanie na macierz. Nie pomyślałem o tym bo tak "na szybko ten zestaw" robię :)

Jeszcze raz dzięki za odpowiedź.

Link to post
Share on other sites

 

 

Kajtek dlaczego polecasz wymianę SSD na MX 250? Coś konkretniej? Pytam bo w rankingach jakie przeglądałem w necie zazwyczaj wygrywa właśnie EVO

 

Wystarczy poczytać o kościach TLC

 

 

 

Jeśli chodzi o chłodzenie to zdecydowałem się na takie jak w zestawieniu gdyż komputer będzie pracował w niezbyt dużym pomieszczeniu na poddaszu gdzie latem temperatury dochodzą w okolice "wnerwiających" dlatego pomyślałem o takim lekkim przeszacowaniu. Czy to chłodzenie spełni takie wymagania? Co w przypadku prób podkręcania?

 

Spełni swoje zadanie ale kompakty są bardzo mało opłacalne. W dodatku na fabrycznym wentylu będzie głośno

 

https://www.techpowerup.com/reviews/Enermax/LIQMAX_120S/7.html

 

Na Macho BW będziesz miał praktycznie takie same temperatury za niższą cenę z znacznie lepszą kulturą pracy. 

Link to post
Share on other sites

Dzięki za zwrócenie uwagi na TLC - nie interesowałem się tym wcześniej ale dobrze wiedzieć. Wpadłem na test:

 

http://us.hardware.info/reviews/4178/10/hardwareinfo-tests-lifespan-of-samsung-ssd-840-250gb-tlc-ssd-updated-with-final-conclusion-final-update-20-6-2013

 

i pozostanę jednak przy EVO czyli pierwszym wyborze. Co do chłodzenia to poczytałem jeszcze trochę i faktycznie masz tutaj rację, że w moim zastosowaniu Macho BW będzie lepszy. Niestety nie mogę znaleźć na morelach 140mm a wszystko chciałbym zamówić z tego sklepu już ze złożeniem. Czy mógłbyś mi polecić któryś z ich oferty + dodatkowo jakąś lepszą termopastę (chyba, że ta w zestawie będzie dobra)? Oczywiście tak aby mi to wsadzili do SilentiumPC Gladius M35 bo np. Thermalright HR-02 Macho Rev. B chyba mi się tam nie zmieści...

 

Dzięki za pomoc :)

Edytowane przez koobala
Link to post
Share on other sites

Dzięki jeszcze raz za pomoc. Jutro zaraz zamówię zestaw. Ale powiedz mi czy na prawdę różnica między kośćmi SSD będzie odczuwalna w realnym czasie użytkowania? Ja rozumiem, że jedne z nich są bardziej trwałe od drugich i wystarczą na więcej cykli zapisu jednak czy to jest taka "wiedza dla wiedzy" czy rzeczywiście może to mieć wpływ na użytkowanie sprzętu w realny sposób? Wątpliwe jest dla mnie abym użytkował ten dysk dłużej niż powiedzmy 10 lat

Edytowane przez koobala
Link to post
Share on other sites

Powiem Ci kajtek, że poczytałem to co mi podrzuciłeś plus jeszcze poczytałem trochę wczoraj wieczorem i rezygnuję definitywnie z EVO :) Będzie MX200 250GB tak jak radziłeś. Dorzuciłem wszystko razem i teraz koszyk wygląda tak:

 

http://www.morele.net/inventory/info/qkeqo7/

 

Cenowo praktycznie to samo a rzeczywiście będzie lepiej :) Czy na takiej konfiguracji będę mógł pokusić się o delikatne OC?

I ostatnie pytanie... wszystko wejdzie? Tzn. RAMy chłodzenie itd? 

Link to post
Share on other sites

 

 

I ostatnie pytanie... wszystko wejdzie? Tzn. RAMy chłodzenie itd? 

No chyba Macho nie bardzo się zmieści - producent podaje 161mm dla wysokości coolera, a ma on 162mm. Chyba, że jest ten minimetr zapasowy to wejdzie na styk.

Link to post
Share on other sites
  • Rozwiązanie

Wejdzie. Dla pewności zawsze możesz wentylator obniżyć o te 1-2 mm. 

 

Przy małej kosmetyce zestawu wejdziesz w tej cenie na 1151 wraz z DDR4

 

1 x  Crucial MX200 250GB (555/500MB/s) 1 x  MSI Z170A-G43 Plus /intel Z170, DDR4, LGA1151/ 1 x  Intel Core i7-6700K /4.0GHz, 8MB, LGA 1151, BOX/ 1 x  Crucial 16GB (2x8GB) 2400MHz CL16 Ballistix Sport 1 x  Liteon iHAS122 SATA (black) 1 x  bequiet! PurePower L8 500W 80+ Bronze 120mm 1 x  Thermalright HR-02 Macho rev.B 1 x  SilentiumPC Gladius M35 Pure Black (b/z)

 

+ listwa oraz ewentualnie pasta na cepa i za całość zapłacisz tyle samo co przy Twoim 1150. L8 500 będzie tutaj z zapasem mocy a modularne okablowanie w przypadku M35 można sobie darować z racji piwnicy właśnie na PSU i jego okablowanie. 

Link to post
Share on other sites

Zaproponowany przez Kajtka zestaw będzie pasował idealnie. Zahaczłem o górny zakres ceny i wszedłem na i7 6700K co myślałem,że mi się nie uda więc super :) Szymon spoglądałem na zasilacz proponowany przez Ciebie i nawet bym się skusił z uwagi na cenę jednak mam nadzieję, że ten zaproponowany przez Kajtka będzie cichszy - poszukałem trochę i może tak będzie.

Skoro wszystko już zebrane składam zamówienie na ECS dziś nocą :) Chyba, że do tego czasu ktoś znowu zrobi mi "pozytywną wodę z mózgu" :) chociaż uważam, że w tych pieniądzach to bardzo przyzwoity zestaw :)

Dzięki za pomoc!

Link to post
Share on other sites

 

 

przeszukiwanie dużych plików (100GB)

To zrobię trochę wody z mózgu - ciężko powiedzieć jak to będzie wyglądać w twoim konkretnym zastosowaniu, bo to co opisujesz wygląda jak jakieś zabawy z R, gdzie co sobie napiszesz, to masz, ale generalnie - jeśli szukasz wystąpień ciągu znaków w 100GB ciągu znaków, to te 100GB musi być wczytane z dysku, więc transfer SSD może mieć bezpośrednie przełożenie - możliwe, ze warto pomyśleć o czymś w standardzie m.2 NVMe 950 Pro, tylko to są drogie zabawki (około 800zł za 256GB). Warto sprawdzić jak szybkość dysku wpływa na wykonanie konretnego zadania, ale mój 4790K + SSD 850 Pro ma 2x :o  dłuższe czasy kompilacji niż MBP z jego mobilną namiastką procesora i dyskiem o przepustowości 1.5-2 GB/s. Minus taki, że jak sporo żąglujesz paczkami danych po 100GB to SSD już może to poczuć.

Link to post
Share on other sites

Tak myślałem, że ktoś się zgłosi :) Niestety nie jest to stały zbiór danych na jakim operuję więc jak sam powiedziałeś - SSD może to poczuć. Przepustowość dysku mnie ogranicza dlatego też chciałem jakiś lepszy procesor aby nadrobić na "mieleniu" :) Dzięki za rady Piotrze.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...