Skocz do zawartości

"Wyłączanie się monitora" (Wiedźmin 3) - w czym tkwi problem?


Recommended Posts

Witam

Grając w wiedźmina spotyka mnie pewien problem. Wszystko działa w porządku przez dość długi czas, jednak po dłuższym czasie (1,5-2,5 h) monitor po prostu jakby traci sygnał. Towarzyszy temu dźwięk wyskakującego okienka systemowego (może wywalający sterownik), którego niestety nie można przeczytać z wiadomych powodów.

Konfiguracja: 

i5 4670K

GTX 780 gigabyte

WD blue 1TB

asrock H87 Performance

Thermaltake Smart SE 530W

Crucial Ballistix 2x4 Gb 1600 

Nic nie jest podkręcone. Procesor ma zamontowane chłodzenie (fortis 2). Temperatura karty graficznej w stresie oscyluje w okolicach 80 stopni (Bok obudowy wyciągnięty, ponieważ komputer znajduje się w zamkniętej półce (niestety przestawienie go jest nie możliwe z powodu braku miejsca).

 

Po zresetowaniu komputera wszystko wraca do normy, ale mimo wszystko coś takiego nie powinno się zdarzać :(

 

EDIT. grafika używana kupiona niedawno od kumpla z gwarancją do następnych wakacji. Ponoć nigdy nie kręcona. Nie chciałbym, żeby zwalano z automatu na nią całą winę, ale uważam, że ta informacja może być w pewien sposób przydatna.

 

Jeżeli potrzebne są jakiekolwiek testy służę informacjami.

 

Będę wdzięczny za każdą pomoc

Edytowane przez RaV1298
Link to post
Share on other sites

Miałem dokładnie tak samo tylko zdarzało mi się to przy filmie fhd bałem się przez to włączyć gry gdy sprawdziłem wszystko z ciekawości włączyłem speccy i tak widniał przy karcie graficznej 93 stopnie wyłącza mi monitor z przegrzania chociaż komputer cały zaś chodził u mnie była to wina wentylatora znaczy on działał ale karta jakby go nie łapał zobacz może u Ciebie problem jest podobny

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Zrób test czy to nie jest kwestia przegrzania jak pisał kolega wyżej, włącz 3Dmark w trybie looping - zostaw niech się pomęczy i obserwuj temperatury.

W rejestrze jeśli wywala ci błąd systemowy powinna być informacja co konkretnie było przyczyną.

Może być też kwestia zasilacza, kiedyś przerabiałem podobny problem i okazało się że to zasilacz który nie dawał odpowiednich napięć, pytanie czy masz możliwość przetestować drugi..

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Sterowniki do grafy najnowsze? Miałem podobnie na gtx970 na starszych sterownikach. Wywalało sterownik ekranu , najlepsze jest to że tylko w wiedzminie 3.

sterowniki jak najbardziej najnowsze

 

Zrób test czy to nie jest kwestia przegrzania jak pisał kolega wyżej, włącz 3Dmark w trybie looping - zostaw niech się pomęczy i obserwuj temperatury.

W rejestrze jeśli wywala ci błąd systemowy powinna być informacja co konkretnie było przyczyną.

Może być też kwestia zasilacza, kiedyś przerabiałem podobny problem i okazało się że to zasilacz który nie dawał odpowiednich napięć, pytanie czy masz możliwość przetestować drugi..

 

W podglądzie zdarzeń sprawdź błędy i informacje.

Szukałem tego błędu w rejestrze zdarzeń, jednak znalezienie jest bardzo trudne, ponieważ nie znam godziny jego wystąpienia. Jeżeli zdarzy się jeszcze raz to wtedy go odczytam.

Co do zasilacza to ma dopiero jakieś 2,5 roku i nie wydaje mi się, żeby mógł być wadliwy. Przetestował bym na innym, ale niestety jest to prawie niemożliwe, ponieważ musiałbym pożyczać zasilacz od kumpla z drugiego końca miasta albo jechać do niego z całym komputerem, a błąd występuje mimo wszystko dość rzadko.

Znalazłem jeden błąd, który wydaje się podejrzany http://imgur.com/a/VCUy2

http://i.imgur.com/uyVG4rQ.pnghttp://i.imgur.com/nT2v9rb.png

Link to post
Share on other sites
  • 2 tygodnie później...

Okej, odkopuję temat. Nie mogłem się wypowiadać przez wyjazdy itp.

 

 

Ustaw w panelu nvidia dla wiedźmina opcje preferuj maksymalną wydajność.

Ustawiłem, ale pomimo tego sterownik dalej się sypie.

 

Poprawiłem również opływ powietrza w obudowie i temperatura zmalała do ~71 stopni w stresie, ale nic to nie pomogło.

 

Da się coś tutaj jeszcze coś wykombinować? Zrobić jakiś ekstremalny test (podpowiedzcie tylko jaki) przez dłuższy okres czasu i sprawdzić, czy coś się dzieje? 

 

Nie daje mi spokoju to, że błąd występuje tylko i wyłącznie w Wiedźminie 3. Gdyby zdarzał się też w innych grach bez zastanowienia oddałbym ją na gwarancję, ale w tej sytuacji jestem totalnie zdezorientowany.

Edytowane przez RaV1298
Link to post
Share on other sites

Nie zamierzam zbijać taktowań. Karta ma dopiero półtora roku, a już są z nią problemy. Powinna działać prawidłowo przynajmniej na stockowych zegarach.

 

Spróbowałem jeszcze jednej rzeczy, mianowicie reinstalowałem sterownik. Początkowo myślałem, że rozwiązałem problem, ponieważ wszystko działało bardzo dobrze przez dłuższy czas (obszarem testowym stała się grota mglaka w pobliżu krzywuchowych moczarów, ponieważ tam błąd występuje szczególnie często). Jednak po pewnej chwili FPS'y zaczęły stopniowo spadać i spadać, aż zaczęło przypominać to pokaz slajdów, po czym, jak wiele razy wcześniej zgasł monitor.

 

Da się coś z tym zrobić? Jeżeli nie uda się nic wymyślić do poniedziałku to oddaję ją na gwarancję.

Edytowane przez RaV1298
Link to post
Share on other sites

W jaki sposób reinstalowales stery? Użyłeś programu np. ddu? Instalujesz tylko sterownik i physix bez zbędnych dupereli?

Bios płyty głównej masz w najnowszej wersji?

Sterownik reinstalowałem używając opcji "czysta instalacja" w instalatorze sterownika. Te duperele raczej są zainstalowane (nic nie odznaczałem). Spróbować jeszcze raz bez instalowania tych innych rzeczy?

 

Bios płyty najnowszy.

Próbowałem wywołać błąd w jakimś teście. Niestety nie udało się, pomimo 100% dociążenia karty i sekcji zasilania w furmarku

Fire strike:

http://i.imgur.com/HZVd0o9.png

 

Furmark:

Ustawienia testu:

http://i.imgur.com/Tba5588.png

 

Wynik:

http://i.imgur.com/xOhQ1kJ.png

 

Wyniki testów wydaję się bardzo zadowalające, ale mimo wszystko z wiedźminem są problemy..

 

Jest jeszcze jakiś test, który mógłby potwierdzić lub wykluczyć uszkodzenie/wadę karty? 

Edytowane przez RaV1298
Link to post
Share on other sites

Daj screena z gpu-z, pierwsza zakładka. W panelu nvidia, w pomoc masz tryb debugowania jest dostępny?

Ja usunąłbym stery w trybie awaryjnym programem ddu, następnie zainstalował tylko sterownik graficzny i physix.

W occt odpal test power supply, obciąży maksymalnie wszystkie podzespoły. Patrzyłeś, czy to na pewno nie wina temp?

Edytowane przez vicodin
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Daj screena z gpu-z, pierwsza zakładka. W panelu nvidia, w pomoc masz tryb debugowania jest dostępny?

Ja usunąłbym stery w trybie awaryjnym programem ddu, następnie zainstalował tylko sterownik graficzny i physix.

W occt odpal test power supply, obciąży maksymalnie wszystkie podzespoły. Patrzyłeś, czy to na pewno nie wina temp?

Na jak długo odpalić ten test, żeby był wiarygodny?

Screen GPU-Z

http://i.imgur.com/nROqAbD.png

Tryb debugowania włączyć, czy wyłączyć?

Na 100% nie jest to wina temperatury

Sterowniki reinstalowałem według twoich instrukcji. Jutro (w sumie dzisiaj) zrobię test w OCCT, a co do wiedźmina to wyjdzie w praniu

Odpaliłem na próbę test power supply w OCCT. Wszystko było ok, ale po minucie zatrzymałem go i uruchomiłem MSI afterburnera i odpaliłem go ponownie. Po około 25 sekundach testu komputer po prostu się wyłączył. Może to być wina zasilacza?

odpaliłem kolejny test na 15 minut. Zostawiłem komputer sam na jakieś 10 minut, a kiedy wróciłem zastałem czysty pulpit (znowu się zresetował)

Jeszcze pytanie, czy to jest normalne, że procesor podbija taktowanie z 3400 MHz do ~3800 MHz? W biosie taktowanie ustawione jest na automatyczne

http://i.imgur.com/LbTwxwn.png

Edytowane przez RaV1298
Link to post
Share on other sites

Procesor posiada funkcję turbo boost, pod obciążeniem zwiększa dodatkowo zegary. Możesz to wyłączyć w biosie. Spróbuj jeszcze innych testów w tym programie(CPU i gpu). Masz dostępną opcję debugowania, jeśli tak włącz ją i daj drugiego screena z gpu-z lub sam sprawdź, czy rdzeń ma niższy zegar.

Link to post
Share on other sites
  • 4 tygodnie później...

Winny był zasilacz. Kupiłem XFX'a 550 W i wszystko działa jak powinno. Od kilku dni nie było ani jednego problemu.  Dzięki wszystkim za pomoc.

 

Dziwi mnie mimo wszystko, że dotychczasowy Thermaltake nie był w stanie uciągnąć tej karty, no ale mówi się trudno.

Edytowane przez RaV1298
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...