Skocz do zawartości

Problem z instalacją Windowsa 7 na nowym komputerze


Recommended Posts

Witam,

 

Niedawno zmieniałem podzespoły w moim komputerze (płyta, ramy, procesor, dysk). Chciałbym zainstalować na tym komputerze Windowsa 7 jednak instalacja nie udaje się ze względu na "Brak wymaganego sterownika urządzenia stacji dysków cd/dvd"  :roll:

 

http://vpx.pl/i/2014/08/26/DSCF0378.jpg

 

Nie wiem jaki sterownik należałoby wskazać oraz jak to zrobić bo po kliknięciu przeglądaj i tak nie mogę przeglądać np. pendrive albo zawartości płyty (są niewidoczne) jedyne co się wyświetla w "przeglądaj" to pliki jakie tworzy sobie instalator na potrzeby instalacji Windowsa.

 

Tak jak pisałem komputer jest nowy więc nie wiem czy nie należałoby coś pozmieniać w Biosie?

Czytałem już masę porad na ten temat i żadna nie była trafiona.  W większości porad pojawia się hasło że "płyta jest źle wypalona / uszkodzona". Płyta jest oryginalna więc nie może być źle wypalona, nie ma też na niej nawet najmniejszej ryski. Próbowałem instalować system zarówno z pendrive (odpowiedniego przygotowanego) jaki i za pomocą napędu optycznego i płyty DVD. Problem występuje nadal.

 

Nie wiem czy może nie jest to w jakiś sposób spowodowane dyskiem bo jest to dysk NVMe pod M.2 (Samsung 950 PRO). Jednak problem występuje na samym początku instalacji (po wybraniu języka i kliknięciu instaluj) więc instalator nawet nie dochodzi do momentu w którym wybiera się gdzie ma się zainstalować system. 

 

Jakieś pomysły? 

 

Uwaga 1. Moja płyta główna to ASUS Z170 PRO GAMING (aktualizowałem już BIOS)

Uwaga 2. Nie wiem jak przestawić kontroler dysków na IDE (nie widzę takiej opcji w BIOS)

Edytowane przez bamasera
Link to post
Share on other sites

W dziale dyski twarde masz taki sam temat, ten sam dysk. Warto spojrzeć.

Już sobie poradziłem. Nie był to problem dysku tylko ustawień BIOSu. Wystarczyło ustawić tryb AHCI kontrolera dysków (wcześniej nie mogłem znaleźć tego w BIOSie. Jednak pojawił się inny problem i i to dopiero w tym miejscu jest problem z dyskiem. Dysk jest niewidoczny dla instalatora Windowsa. Wiem że muszę załadować sterowniki NVMe, jednak po wgraniu ich na pendrive  instalator nie widzi tego pendrive więc nie można wskazać znajdujących się na nim plików. Nie ma znaczenia pod jaki port jest podłączony pendrive. Nie wiem dlaczego tak się dzieje. Czy może to zależeć od systemu plików jaki ma pendrive? 

Link to post
Share on other sites

Pendrive przygotuj programem Windows 7 USB/DVD download tool. To z zasady najmniej kłopotliwy program.

W jaki sposób mam przygotować pendrive tym narzędziem? Narzędzie służy do nagrywania obrazów ISO na pendrive a ja chcę wgrać katalog z plikami (sterownikami NVMe),  nie zawartość pliku ISO. 

Edytowane przez bamasera
Link to post
Share on other sites

Na stronie producenta płyty głównej jest poradnik instalacji systemu Windows 7. Jeśli urządzenia usb nie działały by w ogóle to potrzeba sterowniki USB 3.0,

ale u ciebie jest inaczej. Masz płytkę asus support? Jeśli tak to robisz instalke systemu na pendrive i umieszczasz płytkę w CD-ROM i powinno być ok.

Jeśli nie masz to musisz zintegrować sterowniki z instalką. Choć w twoim przypadku dodanie sterowników od dysku powinno być lepszym rozwiązaniem. Ciekawe dlaczego mysz dziala, a pen nie? Może secure boot blokuje?

Najlepiej zrób instalke ze sterami usb3.0 i tymi od dysku wtedy powinno być wszystko ok.

Edytowane przez vicodin
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Wygląda na to że się udało. W instalatorze Windowsa w miejscu wyboru dysku wskazałem pierw sterownik USB3 znajdujący się na płycie dostarczanej z płytą główną. Dzięki temu widoczny był pendrive ze sterownikiem do NVMe. Załadowałem więc sterownik do NVMe i dysk był już widoczny w instalatorze. Obecnie instaluje się na nim już system.

 

Tylko nie rozumiem dlaczego pendrive nie był widoczny pod USB 2.0? Przecież USB 2.0 nie jest już nowością i Windows 7 powinien wykryć takiego pena bez problemu?

 

Dziękuję za pomoc  ;)

Edytowane przez bamasera
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...