Skocz do zawartości

Pierwsze LC - praca z długotrwałym obciążeniem (rendering)


Recommended Posts

Cześć wszystkim, mój pierwszy post na forum chociaż zaglądam tutaj już od dłuższego czasu :)

 

Planuję budowę swoje pierwszego systemu chłodzenia cieczą z kilku powodów:

- lepsze odprowadzanie ciepła

- większa kultura pracy

- większa wydajność

Natomiast na dalszy plan schodzi wygląd całości (całość ma być schludna ale liczy się praktyczność).

 

Komputer głównie służy mi jako stacja robocza przy pracy nad grafiką 3D, dodatkowo często dziesiątki godzin komputer renderuje, więc potrafi się zrobić mały grzejniczek, a także kultura pracy dosyć kuleje (jest słyszalny w drugim pokoju przez zamknięte drzwi). Wydajność również jest ważna, obecny zestaw jest podkręcony ale nie też nadmiernie, bardziej liczy się stabilność.

 

Co obecnie posiadam:

CPU: Intel i7-5820k (obecnie 4.3 [email protected])

MB: Asrock X99 Extreme 4

RAM: Crucial DDR4 2133Mhz (pracują na 2666MHz, CL14) 32GB

Grafika: Gigabyte gtx 970 g1 + MSI gtx 580 3GB VRAM

Co do grafik to nie jestem pewny czy ten zestaw pozostanie więc obecnie składam LC pod procesor z zapasem na chłodzenie w przyszłości 2-3GPU dodatkowo, takie połączenie ze względu na to że w renderingu mogę wykorzystać dowolne karty, gry zdarzają się ale tu mi wystarczy 970. 

Całość jest chłodzona powietrzem.

 

Budżet:

Nie przeznaczam określonych kwot, bardziej chodzi o zbudowanie zestawu wydajnego i cichego w jak najmniejszej kwocie. Bloki na GPU dokupię w późniejszym czasie (może trafi się używana inna karta z blokiem).

 

Co zamierzam kupić:

Przytoczę nowe części, jednak jak najbardziej jestem otwarty na używane części, chociaż ostatnio mało tego widzę na forum czy na portalach aukcyjnych.

 

Zmiana obudowy na Fractal Define S (podoba mi się wygląd, brak koszyków na napędy, montaż dysków z tyłu), chyba że macie lepsze propozycje pod LC w podobnym budżecie.

 

Blok CPU: EK Water Blocks EK-Supremacy EVO (która wersja najlepiej sprawdzi się w moim zestawie? Jest jeszcze tańsza wersja MX, warta zakupu?)

 

Pompka D5 : słyszałem, że najlepsza kultura pracy, w paru miejscach trafiłem na polecaną Alphacool VPP655 (jest wersja PWM, w obecnym zestawie mam wentylatory na PWM fajnie ustawione i bardzo odpowiada mi ta opcja), 

 

Rezerwuar: tutaj nie mam pojęcia jaki rozmiar będzie odpowiedni, generalnie nie chcę przepłacać bo nie widzę sensu, ma spełniać swoje zadanie, prosiłbym o jakieś warte rozważenia przykłady.

 

Chłodnice: na początku planowałem zakup jednej chłodnicy 360 raczej grubszej na front może i 55-60mm, w późniejszym czasie dokupię kolejną 360 na top. Czy jest to dobra kolejność? Jakieś polecane modele?

 

Wentylatory: posiadam kilka 12mm PWM w swoim zestawie i na początek je wykorzystam, później się zobaczy jak to działa

 

Węże: Primochill słyszałem że są dobrą opcją, 2-3m

 

Złączki: tutaj potrzebna spora pomoc, ciężko mi sobie wyobrazić co będzie potrzebne, znalazłem stronę na alie z barrow i tam wybrałem wstępnie trochę złączek, chciałbym już zamówić żeby paczka już szła, trochę przeraziła mnie cena całości z wysyłką (może ma ktoś tańsze źródła?), może przytoczę co wybrałem:

- złączki kompresyjne proste x17 (2*pompka, 2*rezerwuar, 2*2*chłodnice, 2*block CPU, 2*2blok GPU, 3*do zrobienia kranika)

złączki kątowe: wstępnie wziąłem 2*90stopni + 1*45 stopni ale nie mam pojęcia ile może się przydać

-trójnik x1

-zawór x1 (2 razy żeński)

 

Chłodziwo: nie interesują mnie bajery typu Aurora, szukam czegoś praktycznego co te min. 6 miesięcy wytrzyma, Fajnie jakby miało kolor niebieski (pasowałoby do radiotów MB) ale ostatecznie może być też woda destylowana z dodatkami anty.

 

Proszę o ocenę moich wstępnych założeń oraz pomoc w dobraniu niewiadomych komponentów. Liczę na Waszą pomoc. Jeśli ktoś ma na sprzedaż jakiekolwiek części przydatne do moich założeń to proszę o kontakt poprzez PW.

Edytowane przez arison
Link to post
Share on other sites

Dzięki, dodam do listy rozważanych części.

Na znanym portalu aukcyjnym znalazłem XSPC Raystom używany, chłodnicę XSPC RX v3 360 oraz Phobya G-Changer V2 360, warto się nimi zainteresować przy odpowiedniej cenie?

 

Czy warto zakupić od kolegi z forum złączki EK czy jednak zamówić komplet z alie? Cena chyba dosyć atrakcyjna, tylko mam wątpliwości jakoś te złączki się nie zużywają.

Edytowane przez arison
Link to post
Share on other sites

Klucz się znajdzie, oby tylko były szczelne. Przydadzą się żeby jakkolwiek teraz zmontować zestaw, a potem zamówię z alie jakieś kątowe i inne potrzebne, przynajmniej będę miał już rozeznanie jakie będą potrzebne. 

 

PatrykT co sądzisz o bloku CPU XSPC Raystorm? Na znanym portalu aukcyjnym jest używka i wychodzi 2 razy taniej niż Heatkiller IV pro nowy, sprawdzałem jakieś testy to jest różnica na korzyść Heatkiller ale chyba nie aż taka miażdżąca. Czy akurat w temacie bloku lepiej nie oszczędzać?

Link to post
Share on other sites

 

 

XSPC RX v3 360
Mam tą chłodnicę w swoim układzie i jestem z niej baaardzo zadowolony. Dawała sobie radę z blokiem cpu (oc), gpu i fc płyty głównej. Nie jest gęsto upchana finami także wolnoobrotowe wentylatory (za czym idzie ciche) można spokojnie na niej montować. Ona ma bodajże 56mm grubości z tego co pamiętam.
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...