Skocz do zawartości

Bitfenix Prodigy M - Custom Lights Mod + Monitor systemu


Recommended Posts

6 stycznia 2016r.

 
Cześć,
 
chciałbym pokazać swój PC oraz część prac jakie wykonuję w jego ramach. Wydaje mi się, że jest to coś unikatowego w skali PC. Sam worklog będzie podzielony na dwie części: wyglądu (malowanie, modyfikacje) oraz oświetlenie + monitor systemu.
 
Po pierwszym zdjęciu każdy pomyśli „ale choinka”, „tandeta”. No i po części ma rację, gdyż nie jest to minimalistyczny wygląd i estetyczny zarazem. Jak widać na zdjęciach poniewiera się wiele przewodów i reszty kabli, brak w tym ładu i składu. Wszystko jest w trakcie prac i nie jest to finalna wersja.
 
Obecnie sam PC jest pomalowany tu i ówdzie białym Plastidipem. Chodzą mi po głowie przeróbki mojego Bitfenixa, choćby dodanie portów USB 3.0, (dostałem ją z podwójnym pełnym panelem, na którym był jedynie przycisk od uruchomienia, bez całego panelu). Już w poprzednim worklogu chciałem zastosować kolory typowe dla kamuflażu, no ale pozostałem przy czerwonych. Póki co nie mam pomysłu, poza tym nie mam na tyle czasu, aby zrobić wszystko 2 tyg.
 
Obecny zestaw:
CPU: Intel i5 2500K @4.5GHz 
MOBO: ASRock Z77E-ITX  
RAM: GeIL 8GB 1600MHZ DRAGON 
GPU: Gainward GTX460 1GB 
HDD: WD RED 2TB 
SSD: Plextor M6V 128GB 
PSU: Thermaltake Smart SE Modular 530W 
CASE: Bitfenix Prodigy M
 
Pierwszy mod dla tego zestawu to malowanie risera PCI. Ze względu na wielkość chłodzenia CPU [Cryorig H5 Ultimate], konieczne było odsunięcie karty graficznej. Z karty zdjąłem stockowe chłodzenie i zastąpiłem je jednym wentylatorem, który z kolei przykręciłem w miejscu gdzie powinien się znajdować wentylator 12cm. Tym samym mam więcej miejsca w obudowie, jest chłodniej, a karta pod obciążeniem jest cichsza.
 
W obecnym zestawie chciałbym wymienić wiekowego GTX’a na coś lepszego (GTX’a 950) oraz płytę, ta jest nieco ciasna, lecz obecnie na rynku wtórnym trudno o dobry sprzęt :/ Poza tym do wymiany komplet wentylatorów, ale jakoś nie mogę się zdecydować co wybrać.
 
Przymierzam się do oplatania. Zamówiłem już zaciskarkę do kabli, oploty wykonam samodzielnie.


http://i.imgur.com/9NVdrUE.jpg
 
http://i.imgur.com/qSQLEch.jpg

 
OŚWIETLENIE:
 
Główną inspiracją jest zestaw od NZXT HUE+, postanowiłem zrobić go sobie samemu.
 
Niestety aparat nie jest w stanie oddać prawdziwego wyglądu, musiałbym łączyć zdjęcia i je poprawiać, a nie o to w tych chodzi (diody z taśm dają ostre silne światło co myli elektronikę w aparacie). Świetny efekt można otrzymać dla kolorów niedostępnych dla typowych taśm LED - metaliczny błękit, róż, wrzos etc.
 
Efekt tęczy to tylko pokaz co można zdziałać, nie jestem zbyt wielkim estetą, aby wyciągnąć z tego dość wiele zalet. Proszę się nim nie sugerować, oczywiście można to zrobić subtelniej. Nieraz widziałem podświetlanie plexi dyski. Mając np: diody w obudowie 5mm można podświetlać np: bloki wodne czy wentylatory. 
 
Prawdziwa zaleta tego wszystkiego to możliwość konfiguracji z poziomu PC. Możemy ustalić dowolny kolor podświetlenia, który nie uzyskamy ze standardowych list pobierając kolor z przyjaznego użytkownikowi programowi, zmienić tryb, program, jasność. Wybrać własny tryb oświetlenia lub napisać nowy program :)
 
MONITOR PC:
 
Drugim ficzerem jest monitor PC, odczytywane będą dane pochodzące z PC np: temperatury podzespołów, zużycie CPU/RAM, obroty wentylatorów. U mnie prezentowane na skromnym wyświetlaczy za kilkanaście złotych. Obecnie jest to narazie czas oraz zużycie RAM.
 
Kilka zdjęć [wkrótce video]:
 


http://i.imgur.com/Y3n8y3n.jpg

http://i.imgur.com/8kzFA0l.jpg

http://i.imgur.com/sYJl9bj.jpg

http://i.imgur.com/XT7W9gv.jpg

http://i.imgur.com/7Xfb4AZ.jpg




Jak to działa?
 
HARDWARE:
 
1. Arduino Micro na płytce prototypowej - tani układ (klon), podłączony do PC za pomocą USB
2. Wyświetlacz LCD oraz z modułem
3. „Modularne” taśmy diod LED WS2812 - zasilane ze złącza FDD, obecnie 3 „stripy”, można dołączać dodatkowe fragmenty o dowolnej długości
 
SOFTWARE:
 
1. Program na kontrolera  - dla Arduino IDE - komunikacja poprzez port COM, zarządzenie trybami pracy, rozczytywanie danych z PC
2. Program na PC - wysyła dane do Arduino, JAVA (Processing IDE), pozwala na stworzenie interfejsu użytkownika oraz na odczyt informacji o hardware

Zrzut ekranu z programu na PC:



http://i.imgur.com/GGRon9I.png

 
 
Co można z tym zrobić?
 
Możemy się bawić dalej, Arduino ma wręcz nieograniczone możliwości. Można np: sterować prędkością wentylatorów, które nie posiadają PWM. Otwierana pokrywa PC za pomocą serwomechanizmów? Nie ma problemu. Sterowanie za pomocą Bluetooth z telefonu? Mała stacja pogodowa? Generalnie polecam każdemu, który miał kiedyś zamiar pobawić się w programowanie, a zarazem coś pomajsterkować. Zestawy startowe z Arduino nie są drogie, a przyniosą sporo zabawy.

Jakie są dalsze plany?

1. Wykonanie gniazd USB
2. Dodanie przycisku reset
3. Oplecenie przewodów
4. Ukończenie aplikacji do sterowania kontrolerem
5. Wymiana karty graficznej
6. Wymiana płyty głównej
7. Malowanie obudowy
8. Zaprojektowanie regulatora obrotów wentylatorów
9. Wymiana wentylatorów
10. Zaprojektowanie obudowy dla kontrolera
 
Zapraszam do komentowania, czym większy ruch tutaj, tym większa motywacja do dalszej pracy :)

  • Popieram 5
Link to post
Share on other sites

No I proszę nie tylko mnie elektroniki nie gryzie powodzenia, ja u siebie bede miał maline i Linux :-P będzie tego troszeczke więcej

 

Tryby zaprojektowales na uC a zmianę robisz po rs232?

Ładny interface w czym pisałes?

Edytowane przez tomasz1987
Link to post
Share on other sites

No I proszę nie tylko mnie elektroniki nie gryzie powodzenia, ja u siebie bede miał maline i Linux :-P będzie tego troszeczke więcej Tryby zaprojektowales na uC a zmianę robisz po rs232? Ładny interface w czym pisałes?

 

To jeszcze nie koniec, trzeba wszystko poskładać do kupy, poprawić estetykę i może pomyśleć o seryjnej produkcji :)

 

Tak, komunikacja poprzez RS232, w aplikacji wybieramy port oraz łączymy się z nim. Co do całego pomysłu - wybrałem bibliotekę dla Processing (controlP5), aby szybko stworzyć konieczne elementy. Wszystko gra, a zatem pozostaje tylko dodać kolejne funkcje.

 

Pierwsze video w którym skleiłem kilka klipów [oczywiście zapomniałem dograć ścieżke audio, więc musiał się pocieszyć tym co oferuje allegro]

 

Edytowane przez patryk0493
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...