Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witajcie, mam ogromną prośbę. Mam zamiar nieco ulepszyć swój obecny komputer. Wiem już, iż zdecyduję się na procesor i5 6600K. Do niego muszę teraz dobrać płytę główną, chłodzenie i RAM'y. Co do pamięci to najchętniej przygarnąłbym takie: 

 

http://www.x-kom.pl/p/251172-pamiec-ddr4-gskill-8gb-3200mhz-ripjaws-4-blue-cl16-2x4096.html

 

Niestety jest pewien problem. Nie wiem, czy po kupnie jakiegoś cooler'a, nie kolidowałby ze zbyt wysokim radiatorem na pamięciach. Co do samego chłodzenia to mam obudowę Zalman R1 (na stronie jest podane, że chłodzenie musi mieć do 160mm, ale celuję raczej w coś mniejszego). Chciałbym się zamknąć w jak najmniejszej kwocie, ale oczywiście wiem, że za jakość trzeba zapłacić. Ostatnią częścią, ale bardzo ważną jest Mobo. Myślę głównie o jakimś mobo do 500/600 zł. Oczywiście chipser Z170. Myślałem również o tym, żeby owa płyta miała możliwość zrobienia SLI, bo z tego co widzę to tańsze płyty pod 1151 mają jedynie CF. Chyba najtańsze MOBO z możliwością połączenia dwóch kart od zielonych to:

 

http://www.x-kom.pl/p/268721-plyta-glowna-socket-1151-asrock-z170-extreme-3-z170-3xpci-e-ddr4.html

 

Niestety nie znam się, aż tak na podzespołach i nie wiem, czy będą one dobre.

 

Nie chcę zakładać nowego tematu i zaśmiecać forum, dlatego spytam tutaj także, czy może ktoś jeszcze polecić jakąś dobrą listwę antyprzecięciową? Czy do kwoty 50 zł taką dostanę? Z góry dziękuję bardzo za odpowiedź.

Link to post
Share on other sites

Ja mam mobo Gigabyte GA-Z170X Gaming 3(2-Way CrossFireX, 2-Way SLI, 3-Way CrossFireX)ram HyperX Fury DDR4, 8GB, 2666MHz, CL15 i chłodzenie Thermalright HR-02 - Macho Rev. B(który swoją drogą jest niesamowicie wydajny i cichy) ...nic mi nie koliduje, mogę wszystkie sloty ramu zająć nie patrząc na wysokość kości. 

Więc z czystym sumieniem mogę polecić zarówno w.w mobo jak i chłodzenie :) 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

@stofro

 

Ta płytka, którą podałem jest jednak o 100 zł tańsza, co robi sporą różnicę :/. Najchętniej wziąłbym coś poniżej 500 zł, ale te Mobo nie mają SLI (chociaż cały czas się zastanawiam, czy kiedyś będę to robił w ogóle). Ten Twój cooler jest dosyć sporawy. Ja bardziej optowałem za SilentumPC Grandis albo Fortis, tylko nie wiem jak to by było ze zmieszczeniem się właśnie. Twoje pamięci są sporo niższe od tych, którymi jestem zainteresowany. Mam nadzieję, że nie byłoby to problemem. Mógłbyś jeszcze powiedzieć jaki masz model obudowy?

 

@sony21

 

Nie mogę znaleźć absorpcji tej listwy. No i maksymalne obciążenie jest niby 450W, więc to ciutkę mało. Osobiście myślę o takiej:

 

http://www.x-kom.pl/p/105048-listwa-zasilajaca-ever-home-biala-8-gniazd-av-rj-45.html

 

Nie ma niestety podanego maksa w Watach, no i odstrasza mnie w mojej propozycji krótki kabel.

Link to post
Share on other sites

@stofro

 

Masz szerszą o prawie 3 cm obudowę. Myślę, że to pomogło przy wyborze cooler'a, który mnie raczej nie wejdzie. Myślałem nad przynajmniej jakimś 158mm, ale najlepiej byłoby w granicach 150mm. Czyli masz dobrze rozłożoną płytkę główną. Ciekawe, czy na nieco tańszych też byłoby to tak dobrze rozłożone :). Strasznie ciężko jest złożyć sobie kompa, gdy w grę wchodzą spore pieniądze :P.

Link to post
Share on other sites

@zzzdjziom

 

Coś o tym wiem, sam ponad miesiąc temu składałem kompa za 6k...człowiek próbuje wybrać zestaw najlepszy z możliwych pod własne potrzeby i w dodatku najbardziej opłacalny cenowo, wydajnościowo i jakościowo :)

No mój cooler nie wszedł by do Twojej obudowy (u mnie ma jakieś 1-2mm luzu jedynie, także wszedł na styk i to dzięki temu, że ma okno^^)

 

Co do i5 6400 a 6600k...to co kto woli. Jak dla mnie tylko czekać aż intel jakieś agresywne działania wprowadzi w życie uniemożliwiające zabawę z BCLK, bo za dużo kasy będą w plecy jak nic z tą wpadką nie zrobią ;)

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

@stofro

 

Dokładnie, też sądzę, że zablokują tę możliwość. Wolę i5 6600K i się nie przejmować już niczym :). Za 6k to ładnego potworka można już sklecić. No dobra, a jeżelibym tego i5 6600K od razu nie kręcił to potrzebne byłoby mi to chłodzenie? Chcę zamówić podzespoły na dniach, a nie mogę się zdecydować i nie wiem, czy bez podkręcania proca cooler jest konieczny :).

Link to post
Share on other sites

@zzzdjziom

 

Dokładnie.

Jak chcesz kręcić to koniecznie. Bierz tego Fortisa czy Grandisa i będzie dobrze...spokojnie podkręcisz sobie do 4,5GHz.

Ja swoją 6600k podkręciłem do 4,7GHz i w stresie max jaki osiągnąłem do 51 stopni, a w idle 20-22, ale tak niskie temperatury wynikają z tego, że w miejscu gdzie stoi "buda" w tej chwili jest 10 stopni, mimo, że w pomieszczeniu ogólnie 22C, ot taki "cold-spot" :D

Poza tym do wersji "k" nie dodają coolera, więc tak czy siak musisz kupić go osobno.

Edytowane przez stofro
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

@stofro

 

Wiem, że będę musiał dokupić przy podkręcaniu :). Chodzi mi o to, czy jeżeli nie będę kręcił na razie to, czy da radę procesor chodzić bez chłodzenia? Oczywiście w przyszłości zamierzam się tym pobawić.

 

@bonnydirt

 

Tylko, czy ten Grandis wejdzie to mojej obudowy? Nie ma jakiegoś wydajnego cooler'a, który ma 150mm wysokości? :P

Link to post
Share on other sites

@stofro

 

Wiem, że będę musiał dokupić przy podkręcaniu :). Chodzi mi o to, czy jeżeli nie będę kręcił na razie to, czy da radę procesor chodzić bez chłodzenia? Oczywiście w przyszłości zamierzam się tym pobawić.

 

@bonnydirt

 

Tylko, czy ten Grandis wejdzie to mojej obudowy? Nie ma jakiegoś wydajnego cooler'a, który ma 150mm wysokości? :P

Musisz mieć chłodzenie, chyba że chcesz usmażyć cpu za 1200 zł :P

 

grandis Wymiary: 130 x 105 x 158 mm, nie wejdzie będzie brakować skoro masz 150

 

Rev a maczo powinna wejść ale to na styku i zasłania pierwszy slot ramu zazwyczaj ten cooler

http://www.morele.net/chlodzenie-cpu-thermalright-hr-02-macho-120-rev-a-tr145-621401/

 

 Fera 2 HE1224 v2 / 152 mm tez może wlezie , metr i musisz zmierzyć ile jest dokładnie od podstawki cpu albo większa obudowę

 

Ostatecznie zostaje Spartan PRO-B HE924 ale nie licz na nim na jakieś mocne oc bo porostu jest za słaby i tem będą wysokie ale jak bez oc to jak najbardziej jest ok ;)

Edytowane przez bonnydirt
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

@stofro

 

O, to jest super opcja :). Dzięki wielkie :). Jutro w pracy przyjrzę się temu bliżej. W takim razie zostało już tylko jakieś Mobo w miarę dobre.

 

@bonnydirt

 

Teoretycznie w mojej obudowie powinny się mieścić cooler'y do 160mm, ale wolę mieć pewność, że wejdzie. Mówisz, że ten mniejszy Macho zasłania bank pamięci? :(

Edytowane przez zzzdjziom
Link to post
Share on other sites

@stofro

 

O, to jest super opcja :). Dzięki wielkie :). Jutro w pracy przyjrzę się temu bliżej. W takim razie zostało już tylko jakieś Mobo w miarę dobre.

 

@bonnydirt

 

Teoretycznie w mojej obudowie powinny się mieścić cooler'y do 160mm, ale wolę mieć pewność, że wejdzie. Mówisz, że ten mniejszy Macho zasłania bank pamięci? :(

Grandis wejdzie, Heat pipe będą umieszczone w wypuście, w bocznym panelu klapy, na morelach w komentarzach natrafiłem nawet na pytanie czy wejdzie do tej obudowy grandis i ktoś tam odpowiedział że wchodzie bez kłopotu, 160mm masz razem z wypustem.

 

Rev a jest niskim chłodzeniem i nie wysokim jeśli chodzi o odległość od podstawki, nawet kości z małymi radiatorami  często muszą być upchane delikatnienie na sile i pod małym kątem ; przykład

http://pcfoster.pl/public/images/recenzje/macho-rev2/thermalright_19.jpg

 

To co pisze kolega  stofro to jest rev B która jest znacznie wyższa i na pewno nie wejdzie do twojej obudowy bo potrzebuje aż 162 mm, a pyzatym pod rev B wchodzi większość pamięci bez przesadnych radiatorów.

Jeżeli chcesz kupić tego rev A maczo to do tego wchodzą w gr tylko pamięci bez radiatora lub z bardzo cienkim, jednak decydował bym się na grandisa.

Edytowane przez bonnydirt
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

 

 

Co do i5 6400 a 6600k...to co kto woli. Jak dla mnie tylko czekać aż intel jakieś agresywne działania wprowadzi w życie uniemożliwiające zabawę z BCLK, bo za dużo kasy będą w plecy jak nic z tą wpadką nie zrobią

 

Jak masz bios to nic Ci nie odbierze darmowego OC na non-k.

Aktualizacje w windows nawet 10 można zablokować lub cofnąć:

http://www.redmondpie.com/disable-turn-off-automatic-updates-in-windows-10-heres-how/

 

Więc o to się nie martw.

 

P.s do skylake chłodzenie nie może być za ciężkie. Wygina pcb od procesora.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

@Funkie

 

Coś słyszałem o wyginaniu, ale masz jakąś radę co do chłodzenia?

 

@stofro

 

Na pewno zależy od płyty głównej. Popatrzę jak one mają ułożone wszystkie wejścia. Twoja jest ciut droga, więc raczej w nią nie pójdę, ale może jakaś inna będzie miała podobny rozstaw.

 

@bonnydirt

 

Rev b, w ogóle nie biorę pod uwagę ze względu na gabaryty. Jeżeli ten grandis wszedłby mi do obudowy to miał być pierwszym wyborem. Natomiast Macho Rev a jest zdecydowanie mniejszy, co jest plusem. Macho Rev a zasłania tylko jeden bank, więc to chyba nie powinno być problemem? Będę miał zapewne dwie kości. Właśnie ja nigdzie nie mogłem znaleźć odniesień do mojej obudowy. Grandis nie powinien kolidować z RAM'em?

Link to post
Share on other sites

Czytałem przed chwilą wypowiedzi producentów chłodzeń i wypowiadali się raczej ze spokojem. Tzn. mówili, że nie należy przenosić komputera z przykręconym chłodzeniem, a tak to nie powinno być kłopotów. Przy lżejszym chłodzeniu najprawdopodobniej będzie ciężko zrobić porządniejsze OC. Wyczytałem też gdzieś, że dobrze jak chłodzenie ma pod śrubkami sprężyny (?). Nie wiem o co w tym chodzi do końca. Podobnie nie rozumiem o co chodzi z tym glutem. Chętnie przeczytam jakieś rozwinięcie tematu :P.

Link to post
Share on other sites

Co do wyginania to zbytnio bym się tym nie przejmował sytuacja dotyczy tylko ekstremalnych sytuacja gdzie podczas transportu mogło by dojść do nadmiernych drgań i ewentualnego uszkodzonia. zarówno grandis jak i dark rock 3 czy macho są w 100 % kompatybilne i nie ma powodów do obaw, zresztą silentium pc wydało oświadczenie w tej sprawie i nie ma się czego obawiać ;-) nie sugeruj się tym co napisał funkie bo nie ma to znaczenia czy lżejsze czy cięższe każde jest ok kwestia tylko umiejętnego odpowiedniego zamontowania. W Grandisie możesz unieść prawy wentylator do góry nie bd problemu, celu w ram z niskim radiatorem i nie bd problemu ;-)

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

 Również czytałem oświadczenie SPC, dlatego właśnie jestem w miarę spokojny jeśli chodzi o to. Właśnie dzisiaj lub jutro popatrzę w środku i pomierzę różne rzeczy. Dobrze byłoby mieć możliwość zwrotu w razie co :). Ram, który mnie się podobał ma właśnie dosyć wysoki radiator i tego się boję. Popatrzę później jeszcze jakieś pamięci z nieco niższym. Piszesz, że jak się odpowiednio zamontuje, tylko czy będę umiał tak zrobić to inna sprawa :P.

Link to post
Share on other sites

Na stronie silentium pc są ładne filmy instruktażowe jak zamontować grandisa i w pudełku też jest instrukcja więc nie powinno być problemu, najłatwiej zamontować jeszcze prze umieszczeniem płyty w obudowie i z wyczuciem nie na siłę będzie wszystko ok ;-)

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Już 3, czy 4 razy zmieniałem zdanie :P. Zaraz wyjdzie na to, że nic nie zamówię :P. A tak poważnie to kolejna dobra propozycja. Jeśli się zdecyduję na Grandis'a to z pewnością obejrzę jakieś filmiki z montażu, itd. Największą zagwozdką dla mnie jest ta płyta główna. Nie wiem, czy w ogóle opłaca się inwestować w droższą płytę z SLI. Jeśli mobo wspiera jedynie CF to karty od Nvidii będą jakoś gorzej chodziły (chodzi oczywiście o pojedyncze karty graficzne)?

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...