Skocz do zawartości

Recommended Posts

Posiadam kartę jak w temacie, wszystko było dobrze do niedawna. Od czasu kiedy starałem się skonfigurować ram ( ustawiłem napięcie na 1,65 V żeby ram chodził na swoim nominalnym 2400 MHz ) mam dziwne zdarzenia. Oczywiście ram nie poszedł, ale przypadkiem zostawiłem profil pamięci i przez 2 dni ram chodził  na 1,65 V, przez co komp się po 3 minutach grania wysypywał. W końcu to dostrzegłem i zmieniłem na default 1,5 V i było dobrze, w międzyczasie zrobiłem update Biosu ( Gigabyte Gaming 5) i wszystko zaczęło normalnie działać. Po jakichś 2 tygodniach War Thunder zaczął mi wariować, i Fallout 4 ( tylko te gry póki co mam ). W War Thunder frezuje mi dźwięk i obraz na ok 1 sec po czym robi czarny ekran ze zfrezowanym dźwiękiem i po 3-4 sec powraca obraz z tym ze przez najbliższe 5 sec dogrywa tekstury po 30 sec powtórka , a za 3 lub 4 razem zwiesza mi całkiem kompa, tak że z reguły  ( 75 % ) hard reset leci.

Nadmieniam, że temperatura pracy proca to ok 48 C, a gpu max 64 C, monitorowane przez MSI Afterburner. W 2 D żadne zawiechy ani frezy nie maja miejsca. I teraz gwóźdź programu nie dzieje się to ciągle np. W sobotę wszystko szło jak z płatka nic się nie wieszało, w niedziele i pon niestety ten sam problem. Co do Fallouta 4 on i tak się sypie i czasami się sam zamyka, ale teraz tak jak War Thunder zanim zwiśnie frezuje kompa i hard reset na 99%. 

Czasem  po zwisie jak wróci do systemu jest napisane, że sterownik nvidia odzyskał sprawność. Nie wiem co będzie dziś... 

Jeżeli ktoś coś na ten tema wie, bardzo proszę o rade albo wskazówkę, będę się starał zamienić kartę na innego gf żeby ew. wyeliminować uszkodzenie karty ( w końcu awarie tylko w 3 D się zdarzają - póki co ).

 

 

Edytowane przez Kasandera
Link to post
Share on other sites

Wcześniej po podkręceniu ramu miałem problem z minecraftem. Myślałem że problem sterowników. Okazało się że ram.

Nie wiem jaki ty masz ram, ale

 

Od czasu kiedy starałem się skonfigurować ram ( ustawiłem napięcie na 1,65 V żeby ram chodził na swoim nominalnym 2400 MHz ) mam dziwne zdarzenia.

i

 

W końcu to dostrzegłem i zmieniłem na default 1,5 V i było dobrze, w międzyczasie zrobiłem update Biosu ( Gigabyte Gaming 5) i wszystko zaczęło normalnie działać.


Chcesz powiedzieć że undervolt pomógł czy undervolt + obniżenie taktowania ?



Dobrze zacznij od początku:
- Co to jest dokładnie za sprzęt. Daj dokładne modele a przy ramie to nawet opóźnienia.
- Memtest
- OCCT: 3D/Furmark - Jeśli przejdzie OCCT przez 30 min lub Furmark 1h (zauważyłem że OCCT szybciej wyłapuje problemy) dalej...
- OCCT: Power supply - 30 minut






 
Link to post
Share on other sites

Przepraszam, tak troche od tyłu zacząłem. Jak na chatę dotrę to dokladne modele spiszę.

Ram chodzi na 1600 MHz i 1,5 V czyli na auto.

Mój ram to 2400 MHz cl 11, niestety nie jest w BIOSowym spisie obsługiwanych pamięci nawet po updatcie BIOSu. Tak też go ustawiłem, niestety Gigabyte gaming 5 słynie z tego ze nie obsługuje mnóstwa pamięci więc raczej straciłem nadzieję.

Tak czy inaczej rozmawiałem z informatykiem z pracy i powiedział, test ramu po pierwsze, odpalić WT bez programów w tle e.w. jakies inne gry prócz WT i F4, poźniej to samo na minimalnych wymaganiach  i zalecił reinstal DX, choć to ostanit chyba nie ma sensu robiłem to miesiąc temu.

 

proc - Intel i5 4690k

mobo - Gigabyte GA-Z97X-GAMING 5

ram - HyperX 2x8GB DDR3-2400 Dual Chanel Kit Non-ECC CL11 XMP Savage Series HX324C11SRK2/16.

dyski - Seagate ST2000DM001 2TB sATA III 64MB;

systemowy na 90% Kingston SSD V300 SATA3 2.5" 120GB 7mm SV300S37A/120G

zasilacz - podam później ... z głowy nie pamiętam ale jakaś 500 W - 80 +  ponad 400 dałem za niego 2 lata temu.

 

 


 


OCCT wszystkie testy przeszły bez awarii ( 30 min ). Dziwiło mnie trochę że test power supply były w ruchomym 3D, a test graficzny na nieruchomym obrazie, chyba że tak nie powinno być.

Mimo to po 40 minutach w War Thunder zaczął freezować, udało mi się przejść do pulpitu i wyłączyć WT, nadal cały system freezował co 5 sek na ok 1 sek. 

Po restarcie wyjąłem 1 kość ram i zapuściłem Fallouta 4 bez awarii 30 minut, potem na drugiej kości 30 minut bez awarii. Dziś oddałem ram koledze do  gruntownego testowania.

Link to post
Share on other sites

 

 

Dziwiło mnie trochę że test power supply były w ruchomym 3D, a test graficzny na nieruchomym obrazie, chyba że tak nie powinno być.

W graficznym ustawione było na sprawdzanie błędów stąd nieruchomy obraz.

Jakieś OC procesora?

 
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...