Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam, 

 

poszukuję od pewnego czasu serwera NAS dla domowego użytku. Chcę aby urządzenie wykonywało kilka zadań. Przede wszystkim chcę abym miał możliwość :

 

- włożenia 2 dysków, pewnie na początek tylko 1 ale z czasem przyda się drugi :) 

- dostęp do serwera z każdego miejsca na ziemi

- udostępnienie plików/folderów znajomym (prawa użytkowników)

- pobieranie z poprzez przeglądarkę z serwisów Catshare, TB7 itp.

- obsługa filmów z napisami,

- Dropbox.

 

To chyba na tyle, możecie mi coś polecić jeżeli chodzi o te serwery? 

Link to post
Share on other sites

Witam, 

 

poszukuję od pewnego czasu serwera NAS dla domowego użytku. Chcę aby urządzenie wykonywało kilka zadań. Przede wszystkim chcę abym miał możliwość :

 

- włożenia 2 dysków, pewnie na początek tylko 1 ale z czasem przyda się drugi :)

- dostęp do serwera z każdego miejsca na ziemi

- udostępnienie plików/folderów znajomym (prawa użytkowników)

- pobieranie z poprzez przeglądarkę z serwisów Catshare, TB7 itp.

- obsługa filmów z napisami,

- Dropbox.

 

To chyba na tyle, możecie mi coś polecić jeżeli chodzi o te serwery? 

Synology DS115J - około 400 zł

- jednodyskowy z dwoma portami USB do podłączenia dysków zewnętrznych

Synology DS215J ponad 600 zł

- dwudyskowy, z podwójną ilością pamięci RAM lecz ponad 200zł droższy, czyli mniej więcej tyle ile zewnętrzny dysk na USB o pojemności 1TB

 

- dostęp do serwera z każdego miejsca na ziemi jest

- udostępnienie plików/folderów - w sieci lokalnej nie ma z tym problemu, wystarczy zmapować daną partycję dysku w NASie....czy przez sieć się da? Chyba poprzez stworzenie konta gościa na Nasie i udostępnieniu wybranych partycji

- pobieranie poprzez download manager - aplikacja synology - pobiera na pewno z uploaded.net - są też inne serwery hostingowe. Catshare na pewno nie działa, ponieważ próbowałem dodać ten serwis do listy hostingowej, lecz jest problem.

- filmy działają płynnie w fullHD z napisami. Do tego jest aplikacja do obsługi kolekcji filmów, która pobiera okładki, opis filmu, itp. 

- dropbox - ale co z tym? Synology obsługuje chmury (dropbox, one drive, itp), możesz także z niego zrobić chmurę zdjęć z telefonu czy innych urządzeń w sieci - synchronizacja folderów w zaplanowanym dniu tygodnia/codziennie.

 

Sam posiadam 115-stkę - do zwykłego użytku domowego jest zupełnie wystarczająca. Za takie pieniądze demonem prędkości nie jest (długo indeksuje zdjęcia - 40k zdjęć wrzucone indeksowało kilka dni), lecz kilka zadań równolegle ogarnia bez problemu.

 

Oczywiście do NASa wskazany jest gigabitowy router - na tanim 150M nie ma sensu się męczyć.

 

Określ budżet - podałem Ci najtańsze produkty Synology. Konkurencji nie znam bezpośrednio, lecz z doświadczenia swojego i znajomych wiem, że Synology ma najbardziej przyjazne i najlepsze oprogramowanie NASowe.

Link to post
Share on other sites

Dzięki za informacje, wybiorę chyba Synology DS215J - fajnie się prezentuje. 

 

Jeżeli chodzi o dysk to mam 2,5' i obudowę do niego, jak narazie styknie, gdy podepnę go pod USB potem kupie 3,5.

Jeżeli się nie mylę starczą tzw. sanki dla dysku 2,5" na 3,5"

Link to post
Share on other sites

Nie sądzę, żeby NAS poprawnie udostępniał dysk podpięty pod USB, nie mniej... próbuj.

Nie sądzisz bo?

 

Sam posiadam ww Synology z drugim dyskiem podpiętym po USB - ten dysk jest widziany jako partycja nie inna niż włożonego dysku. Można przypisać robienie backupów na ten dysk, można utworzyć jako źródło galerii, miejsce pobierania, etc.....nie traci funkcjonalności względem dysku włożonego z tym wyjątkiem, że nigdy nie będzie masterem.

Link to post
Share on other sites

Tego nie próbowałem - źle Cię zrozumiałem....myślałem, że kwestionujesz poprawne działanie zewnętrznego hdd jako "slejwa", który jest tak samo funkcjonalny jak master.

 

Sądzę, że może być problem pod USB - Synology przy pierwszym uruchomieniu pobiera z sieci i instaluje na zainstalowanym dysku cały soft włącznie z aplikacjami....więc albo Ci się to uda i wtedy wkładając 3,5" będzie on jako drugi i przy odpięciu 2,5" z USB będziesz musiał wszystko na nowo instalować albo w ogóle nie ruszy pod USB. Dokup za jakieś 15zł sanki do 2,5" i wrzuć go do środka, wtedy będziesz miał pewność.

 

Z drugiej strony kupując wersję jednodyskową oszczędzasz jakieś 200-250zł co z niewielką dopłatą pozwala zakupić 2TB 3,5" pod USB, więc jeśli miałbyś już w środku 2TB i jeszcze na zewnątrz, to powinno chyba wystarczyć łącznie 4TB?

 

Tak samo jeśli teraz kupiłbyś wersję 115J możesz od razu za zaoszczędzone pieniądze kupić wewnętrzny dysk 2TB, podpiąć posiadany pod USB, a z biegiem czasu sobie dokupić jakiś zewnętrzny o dużej pojemności.

Link to post
Share on other sites

IMO główny sens posiadania NAS-a to zwiększenie bezpieczeństwa więc zakup jednozatokowego trochę mija się z celem. Mi już padł jeden z dysków w NAS-ie i dzięki RAID-owi odbyła się bez reperkusji - odbudował macierz w locie, nawet bez wyłączania maszyny.

Link to post
Share on other sites

 

 

IMO główny sens posiadania NAS-a to zwiększenie bezpieczeństwa

No nie do końca. Jedni używają go do backupów inni używają go jako dostęp dla wszystkich urządzeń w domu. Filmy, zdjęcia na NASie są dostępne dla telewizora, laptopa, tabletu, etc. Do backupów wystarczy podpięty po USB dysk i ustawienie synchronizacji. I tak najważniejsze są zdjęcia, ewentualnie inne dokumenty....nikt nie będzie backupował filmów czy kopii zapasowych gier, bo to wszystko można pobrać z internetu (oczywiście posiadając oryginał). 

Link to post
Share on other sites

Udostępniać można też z kompa patrząc z tej strony. A nas z raid załatwia dwie sprawy. Taki z jednym dyskiem koniecznie trzeba by backupowac i wracamy do punktu wyjścia. Taki z radiem oczywiście też pewnie warto :D

Link to post
Share on other sites

Udostępnianie z komputera jest problematyczne chociażby z tego powodu, że musi nieustannie być włączony, więc niesie to za sobą duże zużycie prądu w porównaniu z NASem. Taki Synology pobiera 5-20W, więc różnica jest znacząca.

 

Znam kilka osób posiadających NASy jedno czy dwudyskowe i żadna z nich nie korzysta z RAIDu, a na zewnętrzny dysk ma ustawiony backup zdjęć/filmów własnego autorstwa. RAID ma sens w biurze czy w firmie, w domu wystarczy naprawdę konfiguracja NASa na backup wybranych danych. Warto zainwestować w WD Red chociażby z tego powodu, że są trzy lata gwarancji, dysk jest znacznie bardziej cichy niż konkurencja oraz to, że jest energooszczedny. Mam bezpośrednie porównanie pomiędzy moim 115j z WD Red a tym samym NASem z Seagate 1TB za 200zl. Dwa nowe dyski i NASy kupione w tym samym terminie.

 

NASa z radiem ciężko dostać :D

Edytowane przez rysiooo
Link to post
Share on other sites

Podłączę się pod temat, jeśli można :)

Również poszukuję serwera / dysku NAS, jednak główne jego zastosowanie to przechowywanie plików (zdjęcia, skany do obróbki) i dostęp poprzez LAN (chwilowo 100 MB, przyszłościowo GB). Zastosowaniem DODATKOWYM może być, lecz nie musi DLNA dla tv Samsung. RAID mnie nie interesuje - kopię robię na dyskach, które później odłączam i chowam :) a tu będę miał dane do bieżącej obróbki, nie jest to więc główny wyznacznik doboru urządzenia.

I tak wynalazłem:

Synology DS 115J - ok. 380 pln

Zyxel NSA-310S - ok. 250 pln

Zyxel NSA-325v2 (2xSATA) - ok. 390 pln

QNAP TS-212 (używany, z 2xHDD 1TB) - ok. 600 pln

Co z tego będzie najlepsze ? Może coś innego ktoś podpowie ? Cena ważna ...

Michał

Link to post
Share on other sites

Sam posiadam do podobnych zastosowań Synology DS115J i sprawdza się świetnie. Ma wszystko to czego potrzebujesz - co do kopii zapasowych....nawet nie musisz odłączać -> ustawiasz harmonogram robienia kopii zapasowej danego folderu/partycji (np. w sobotę o godzinie 0:00) i Synology wybudza Twój dysk podpięty pod USB do NASa, robi kopię zapasową nowych plików i spowortem usypia dysk USB do kolejnej kopii, bądź do czasu kiedy sam wjedziesz na ten dysk USB poprzez manager plików/zmapowany dysk.

 

Mało tego - Synology bardzo sprawnie działa również poprzez połączenie zdalne - po za domem, łączysz się ze swoim NASem i o ile masz dobry upload z domu, to tak samo sprawnie działa przeglądanie/pobieranie plików z NASa. Całe zarządzanie NASem masz dostępne ze smartfona Android/iOS/WP, a także z każdego komputera z dostępem do sieci.

 

Synology spośród powyższych ma najlepsze oprogramowanie - najbardziej przyjazne, najbardziej wygodne z aktualizacjami.

 

Z DLNA Samsungowym jest różnie - znajomy ma jeden z pierwszych modeli Samsunga z "internetem" i kamieniołowym smartem - problem ma z odtwarzaniem .mkv z dźwiękiem w AC5 oraz DTS - zwykłe stereo działa poprawnie. Nowsze modele już tego nie mają - sprawdzone.

Link to post
Share on other sites

Bawilem się trochę Zyxel NSA-325v2 i całkiem sobie chwaliłem sporo we wbudowanym oprogramowaniu i coś tam można dołożyć. Udostępnianie ftpy, samba,dnla jakieś czary pod iurządzenia . Nie mam porównania bo więcej testów nie robiłem czy Qnap bądź Synology to jakaś rakieta. Ja doszedłem do wniosku że wolę postawić linuxa na małym sprzęcie jak terminal i sobie go skonfigurować jak chce niż czekać aż się producent zlituje i doda coś czego oczekuje.

 

Tylko jedna rzecz mi nie gra w tym twoim NSA - 390zl to chyba z przynajmniej jednym dyskiem. Ja samo pudło brałem coś za 250 z rok temu.

Link to post
Share on other sites

Za Synology przemawia "firma" i pochlebne opinie, za Zyxelem = 2xSATA, ale wyczytałem, że są z nim siakieś problemy... Co do ceny o najtaniej (w necie) za 379 znalazłem goły - może podpowiesz, skąd brałeś ?

Mnogość softu do mnie nie przemawia - chcę to widzieć jako dysk i tyle :)

Edytowane przez compnet
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...