Skocz do zawartości

Pytanie odnośnie piekarnika i hd4850


Recommended Posts

Witajcie!

Mam możliwość nabycia tej karty, ale wiem że ma problem z artefaktami. Oczywiście jedyne co mi przychodzi do głowy to... piekarnik.

I tutaj jest problem. Jedyny piekarnik jaki mam w domu to elektryczny(do 230 stopni, nagrzewanie góra/dół oraz góra i dół).

Nada się?

Link to post
Share on other sites

 

 

A czy wrzucając kartę piekarnik musi mieć już te ~200 stopni?

tak

ty nie masz zagotować karty

tylko  luty mają być miękkie 

przed przystąpieniem do gotowania ściąg wentylator lub radiator luty musza sie rozgrzać 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Patrze i nie wierze   czemu ta ciemnota z piekarnikiem jest ciągle szerzona :/ 
 

Wy w piekarniku chcecie uzyskać tak restrykcyjny profil pod BGA i lutowie bezołowiowe jak seriwis na maszynie za 15Kzł

bez użycia topnika?? i jakiejkolwiek wiedzy ?? 

 

Tak wygląda profil dla bezołowiu jedynym poprawnym sposobem jest rebal układu. Układ trzeba zdjąć i przekulkować. 

Pomijając już fakt że trzeba zidentyfikować czy to pamiątka czy procek

 

http://www.dfrsolutions.com/wp-content/uploads/2012/11/Typical-JEDEC-Reflow-Profile.jpg

 

 

Sorki ale spazmy dostaje jak widzę coś takiego :/

Edytowane przez tomasz1987
Link to post
Share on other sites

Proces technologiczny jak widzisz dzieli się na kilka części preheating reflow cooling  całość działa pod kontrolą mikrokontrolera pomiar temperatury termoparą a w piekarniku to jest loteria jak totolotek

Jak by to była skuteczna naprawa to do serwisu kupowało by się piekarnik za 1kzł a nie maszynę za 15kzł 

Link to post
Share on other sites

 

 

Proces technologiczny jak widzisz dzieli się na kilka części preheating reflow cooling  całość działa pod kontrolą mikrokontrolera pomiar temperatury termoparą a w piekarniku to jest loteria jak totolotek Jak by to była skuteczna naprawa to do serwisu kupowało by się piekarnik za 1kzł a nie maszynę za 15kzł 

próbowałeś ? robiłeś ?

bo ja tak 2 karty próbowałem 

jednej pomogło drugiej nie  

Link to post
Share on other sites

i ile ta karta działała ??
jakiego topnika użyłeś ??

 

jak pomogło to była to tylko pamiątka bo procek jeszcze nie drgnoł

Ja może jestem po szkole i kilku szkoleniach ale u kolegi bawię się maszynką za 15K tylko nie karty graficzne a PS3 tam laminat jest znacznie grubszy i proces o wiele bardziej skomplikowany 

Link to post
Share on other sites

zimny lut??
To co ty naprawiasz to pęknięta kula

W wyniku dużych wahań temperatury i rożnych rozszerzalności  temperaturowej laminatu i miedzi  pękają kule

http://cdn.overclock.net/6/63/63fdaff9_bga_sc2.jpeg

 

jak się uda to to się połączy a jak przeleci TC to masz usmażony układ

Link to post
Share on other sites

Tak, to ile wg Ciebie wynosi temperatura Tc?

Z wykresu jasno i wyraźnie widać, że do poprawnego wykonania zabiegu wystarczy powolne nagrzewanie cyny do temperatury 217oC (bardzo łatwo osiągalna w piekarniku), przytrzymanie do 2,5 minut, oraz powolne studzenie. Czy to jest nieosiągalne (rzecz jasna w sporym uproszczeniu) w zwykłym, domowym piekarniku?

 

Poza tym mówisz o topniku. Wyjaśnij mi, jak nałożyć topnik, bez wcześniejszego zdjęcia i oczyszczenia układu ze starych kulek? Z Twojej wypowiedzi jasno da się zrozumieć, że o to właśnie pytasz kolegę.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

tomasz1987, owszem piekarnik to strasznie chałupnicza, niedokładna i niebezpieczna dla układu metoda. Ale powiedz mi jaki jest sens robienia tego profesjonalnie i płacenia kroci przy układzie który kosztuje <100zł, a za dwa razy tyle mamy już lepszy, działający układ ? W takim przypadku człowiek ze zdrowym rozsądkiem ma tylko 2 możliwości. Wyrzucić uszkodzone gpu i kupić nowe/używane lub samemu zaryzykować z piekarnikiem i pociągnąć jeszcze kilka miesięcy czy nawet lat z tak podgrzanym układem o ile się uda.

W tym przypadku jedynym problemem jest to, że profesjonalista nie zarobi.

 

 

 

 

zimny lut??

To co ty naprawiasz to pęknięta kula

W elektronice przyjęło się tak nazywać wszystkie połączenia, które z pewnych przyczyn „nie stykają”

Edytowane przez MasterBarti
  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites

Pan wyżej wyjaśnił dlaczego robi się to piekarnikiem.

tomasz1987 - masz wiedzę, ale przekonywanie że piekarnik to beznadziejny pomysł jest w tym momencie złe. GPU za 100zł.
Mam iść do profesjonalisty i zapłacić tyle co za 980ti ? o0 (nie znam dokładnych kosztów więc nie uczep się tego porównania)

Link to post
Share on other sites

Gdybym miał te 100zł to bym miał aby dołożyć kolejne tyle i nie bawiłbym się w jakieś piekarniki tylko zwyczajnie kupił nową kartę z obecnych serii :/

 

Ja tylko dodam, smacznego później z jedzeniem z takiego piekarnika.

A co takiego się dzieje?
Link to post
Share on other sites

No standardowo, zapach smażonej elektroniki utrzymuje się przez jakiś czas. No i pewnie nie jest to zbyt zdrowe. ;)

 

Oczywiście musisz być jeszcze świadom, że podgrzanie układu nie daje gwarancji powodzenia i kasa może być wyrzucona w błoto. Chociaż bez ryzyka nie ma zabawy.

Link to post
Share on other sites

Topnik rozkład się wokół układu w L po rozgrzaniu do ~ 50 układ "zasysa" topnik pod układ. Bez topnika bardzo mocno wyjaławiamy cynę bo topnik po pierwszym procesie już się aktywował.

 

Wykres jest dla standardowego procesu czyli dla cyny z topnikiem wszystkie topniki mają pewną temperaturę aktywacji co poprawia fizykę cyny a jest to bardzo ważne przy cynie bezołowiowej bo ma małe siły między cząsteczkowe.  

Nic się nie przyjęło "zimny lut" to "skwarek" jak ktoś lutować nie umie i przegrzeje cynę tam gdzie odparował już topnik a cyna się nie błyszczy tylko jest matowa.

 

 

Co do smacznego to kolega ma racje cyny bezołowiowe maja bardzo różne mieszanki ze względu na właśnie małą siłę międzycząsteczkową miesza się je na przykład z bizmutem no i topnik. Według BHP powinno sie pracować z wszystkimi topnikami również kalafonią pod WYCIĄGIEM.

 

Aaa to ta karta 100zł kosztuje :D sorki tego to nie wiedziałem :D po prostu tak jak już powiedziałem mierzwi mnie i kurczą mi się plecy jak coś takiego słyszę.

 

Ale finał to w sumie sobie taką kartę moża na serwis do ćwiczeń kupić :D będzie czas to się coś wrzuci 

Edytowane przez tomasz1987
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
Ale finał to w sumie sobie taką kartę moża na serwis do ćwiczeń kupić :D będzie czas to się coś wrzuci

W sumie to mogę ogarnąć za darmo taką :)

 

Ten smród długo się utrzymuje?

Edytowane przez PLSBX
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...