Skocz do zawartości

Recommended Posts

Dzień dobry, koledzy :)  Dawno mnie tu nie było, a sporo się pozmieniało. Szukam dysku SSD i mam trochę pytań.

Studiuję na kierunku inżynierskim, gdzie korzystamy z licznych programów do rysowania i obliczeń różnych konstrukcji (CAD, MES). Zaczyna dawać mi się we znaki powolne włączanie komputera i programów, a w miarę postępu studiów będzie to coraz bardziej dotkliwe, więc pomyślałem o kupnie dysku SSD. Nie szukam ekstremalnych rozwiązań, chcę tylko zwiększyć komfort pracy. Myślę, że za ~300 złotych damy radę znaleźć rozsądny sprzęt.

Moja konfiguracja:
i5 750 @3,3 GHz
DFI P55-T3eH9
8 GB DD3 1600 MHz
GTX 560Ti
XFX 550 W
Seagate Barracuda 7200.12 500 GB SATA2

 

Dysk ma w rzeczywistości 465 GB, z czego na 400 GB jest Win7, a na reszcie WinXP (raczej do likwidacji, bo ostatnio korzystałem z tego parę lat temu). Miejsca wystarcza.
Płyta obsługuje tylko SATA2, ale mam na niej jeszcze wolne złącza PCI-E.

1. Jak duży dysk SSD jest potrzebny?
2. SATA2 czy PCI-E?
3. Jak to wszystko zorganizować przy rozbudowie? Czy będzie potrzebny format aktualnego HDD? Jak zainstalować system na SSD?
4. Jak potem postępować, żeby wszystko działało sprawnie i bezpiecznie?

Proszę o odpowiedzi, propozycje, linki.

Link to post
Share on other sites

jak duży to zależy od funduszy, jak masz 650zł to możesz pokusić się o 480-500GB, a 350zł to myślę coś 250gb. 128gb sobie odpuść bo nie warto. Sata II może Cię ograniczać nie wiem jak tam z PCI-E.

 

System stawiasz normalnie na SSD tak samo jakbyś stawiał go na HDD. Jak będziesz miał system na SSD to możesz sformatować HDD bo po co Ci 2 systemy?

Edytowane przez songo
Link to post
Share on other sites
  • 2 miesiące temu...

Kupiłem w tym tygodniu Samsunga 850 EVO 250 GB. Śmiga, ale jest jeden kłopot.

Sytuacja jest taka, że Windows 7 64-bit nie widzi mojego starego HDD. Gdy wchodzę w Komputer, to mam tylko SSD z systemem. Dopiero gdzieś głębiej w jakimś menedżerze urządzeń jest wykrywany HDD.
Przed instalacją systemu sformatowałem i odłączyłem HDD, w biosie włączyłem tryb AHCI, zainstalowałem Windowsa na SSD i dałem mu się załadować. Wyłączyłem komputer, podpiąłem HDD z powrotem (na wszelki wypadek SSD jest w porcie 0, a HDD w 1). W biosie nadal jest włączone AHCI, obydwa dyski są wykrywane poprawnie, SSD ma priorytet, a system później nadal nie daje mi korzystać z HDD.
Wydaje mi się, że zastosowałem się jak dotychczas do wszystkich zaleceń, które znalazłem w poradnikach i na forach.
Wam coś przychodzi do głowy?


ROZWIĄZANE.

Dla potomnych: Start, Uruchom, diskmgmt.msc, utwórz nową partycję.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...