Skocz do zawartości

PWM w biosie, jakie są możliwości regulacji wiatraków


Idź do rozwiązania Problem ogarnięty przez Mariusz21_21,

Recommended Posts

Witam. Piszę tego posta bo nie mogę się dogrzebać ani tu ani nigdzie indziej odpowiedzi na (być może dla niektórych zaskakujące) nurtujące mnie pytanie. Mianowicie, w opcjach mojej płyty jest możliwość ustawienia oddzielnie wiatraka CPU i oddzielnie pozostałych wiatraków w następujących opcjach: AUTO, PWM, Voltage, Manual. I chodzi mi o to ostatnie. Manual. Przy manualu mam możliwość następującego wyboru: 0,75 PWM / 1°C, 1,0 PWM / 1°C, 1,25 PWM / 1°C, ... 2,5 PWM / 1 °C.

 

Co to w ogóle znaczy???

 

Pytam o to dlatego, że chciałbym jakoś rozsądnie to ustawić (sys-fan 1, sys-fan 2, pwr-fan - bo te mają regulację PWM) a problem polega na tym, że jak jest na AUTO to podczas grania w Wieśka wszystkie dostają szaleju (co jest zrozumiałe) ale do niskich obrotów wracają BARDZO długo. W przypadku proca nie ma tego problemu, znika obciążenie to i znikają obroty. Pozostałe wiatraki zwalniają aż kilkadziesiąt minut do wartości początkowych. Czy PWM to jest stałe ustawienie prędkości? czy może ustawić to na Voltage? Chcę żeby przyśpieszały ale też chce żeby po ustaniu obciążenia szybko zwolniły. Nie znam natomiast do końca własności funkcji PWM i w/w oznaczeń. Z góry dziękuję za pomoc.

Link to post
Share on other sites
  • Rozwiązanie

http://www.gigabyte.pl/products/page/mb/ga-z77x-ud3hrev_10/download/

EasyTune, w tym programie płyty regulujesz prace wentylatorów.


Ja mając jakiś czas temu ich płytę, miałem problem z tym programem, ale aktualizacja biosu wszystko wyeliminowała.


Ostatnia zakładka "HW Monitor" "Smart" dalej masz ustawienia "Fan: tu regulujesz sobie, dalej już nie pamiętam jak to szło...

http://images.anandtech.com/doci/4493/EasyTune6%20Smart.jpg


 

 

sys-fan 1, sys-fan 2, pwr-fan - bo te mają regulację PWM

A wentylatory przez Ciebie posiadane mają PWM [4 czy 3 piny]? jeśli 3 nie są wentylatorami PWM, ale to nie problem płyta i tak wyreguluje ich prędkość.

 

 

Pozostałe wiatraki zwalniają aż kilkadziesiąt minut do wartości początkowych.

to normalne że będą tak działały, czujniki podają temperaturę innych części komputera, np. płyty głównej a ta tak szybko nie stygnie..

 

 

Czy PWM to jest stałe ustawienie prędkości?

tu wentylatory same ustalają prędkość, plus oprogramowanie płyty, zdaje mi się że bez regulacji manualnej, działają jak fabryka to ustaliła.

Edytowane przez Mariusz21_21
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Wszystkie wiatraki podłączone do płyty mają PWM. Gniazd PWM mam w sumie 5 z czego z możliwością regulacji obrotów wiatraków są 4 sztuki (cpu fan, sys fan 1 i 2 oraz pwr fan) natomiast piąte gniazdo na płycie ma 4 piny ale bez możliwości regulacji. Bardziej chodziło mi o to, że kultura pracy wiatraków PWM nie jest zła jako taka bo ma to chłodzić podczas obciążenia i ten warunek jest spełniony. Problem polega właśnie na tym że po wyłączeniu gry, wiatrak na procu znacznie zwalnia a pozostałe świszczą i świszczą i świszczą i tak pół godziny z 1200 do 800 obrotów... zastanawiam się nad sensem zapisu 0,75 PWM / 1 °C - czy to oznacza: "dostosuj swoją prędkość kochany wiatraku do obecnie panującej temperatury ale korzystaj tylko z 75% swojej mocy" czy może "masz się kręcić na stałe z mocą 0,75 PWM"........ nie bardzo mogę zaobserwować organoleptycznie tej różnicy :( popróbuję jeszcze. szkoda że nie mam miernika decybeli, to by sporo pomogło. Dzięki za odpowiedź, sprawdzę w easytune co można z tym zrobić.


Witam ponownie. Dziękuję za pomoc. Faktycznie EasyTune6 pomógł mi w kilku kwestiach, przede wszystkim pokazał mi od któego konkretnie czujnika temperatury zależy prędkość obrotowa wiatraków systemowych i rzeczywistą temperaturę PCH. Mam teraz możliwość pełnej regulacji wiatraka CPU i trzech systemowych PWM. Dzięki po 100-kroć :) 

 

nie mniej jednak zainspirowało mnie to do otwarcia kolejnego postu dotyczącego PCH i jego temperatury.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...