Skocz do zawartości

HD7950 102 stopnie pomocy?


Recommended Posts

Witam posiadam leciwą już 3 letnią kartę graficzną msi hd 7950 (jest już po gwarancji). W stresie na max wentylatorze dochodzi do 102 stopni, producent daje że max  wytrzymałość 104 stopnie. W spoczynku 50 stopni na max wentylatorze. Pytanie brzmi czy karta graficzna jak się spali to nie uszkodzi reszty komponentów? I co ewentualnie mogę zrobić aby zmniejszyć temperaturę, bo chciałbym aby podziałała do serii arctic islands lub Pascal.

Link to post
Share on other sites

Hej,

prawdopodobnie pasta termoprzewodząca straciła swoje właściwości.

Najlepiej to ściągnąć chłodzenie, przeczyścić (alkoholem izopropylowym choc nawet zwykla woda po goleniu na bazie alkoholu tez da rade) wytrzeć do sucha, nasmarować nową pastą i założyć ;)

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Wymontuj ją, wyczyść. Rozbierz całe chłodzenie, jak da radę wymień pastę termoprzewodzącą i pomoże.

 

UP

Nie pisz w tym samym czasie co ja :P

https://www.youtube.com/watch?v=-h38gFmU_pU

Edytowane przez kory2
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

jeżeli już po gwarancji,przeprowadź "konserwację" nie ryzykujesz utraty gwarancji(bo jej już nie ma)

wymień pastę rdzeń- radiator .

Pierwszy lepszy filmik 

sprawdź czy radiator nie pozapychany np. tak 

http://ywd.pl/wp-content/gallery/engtx465/img_1628.jpg

 

co do uszkodzenia, moim zdaniem nie powinno się nic uszkodzić prócz samej karty.

Link to post
Share on other sites

Na zimę sprzęt od AMD jak znalazł - ten typ tak ma. Miałem identyczną kartę i już po roku zachowywała się w ten sposób... 100 C w stresie i miłe ciepełko pod nogami (producent nie MSI a ASUS). Nigdy więcej karty od czerwonych... 

Link to post
Share on other sites

Zabrałem się za wymianę pasty. Gdy rozkreciłem wentylator na blaszce (rdzeniu) i wokoł niego pełno pasty. Na rdzeniu wyczyściłem ale wokoł niego nie dam rady bo pełno tam jakiś małych tranzystorkow lub zlacz. Czy pasty termoprzewodzące mogą przewodzić prąd ?

Link to post
Share on other sites

@wolnyfull Tak oczywiście - chłodna i dobra konstrukcja. To czemu z moją kartą działo się to samo ? I czemu z poprzednią kartą - hd 5850 działo się to samo ? Stwierdziłem że nie będzie do 3-ech razy sztuka i wymieniłem czerwony grzejnik na kartę od zielonych... I wiesz co ? Bardzo sobie ją chwalę :)

Edytowane przez wasptak
Link to post
Share on other sites

możesz jakieś fotki wrzucić? Jeżeli wszystko zrobiłeś dobrze, to nie ma powodu żeby nie działać, czym zmyłeś starą paste?

Co do 970 vs 390 to masz masę podobnych tematów na forum.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

HD7950 są ogólnie ciepłe, ale nie gorące. Jak ktoś ma ten model taki gorący, to coś jest nie tak. Sam miałem Club3D 13s, który jest dość niskiej klasy, a na domyślnych zegarach w stresie był lekko ciepły ~65°C i cichy. Karta podkręcona do 1200/1500 z podbitym napięciem na rdzeniu była już dość ciepła, ale dalej chłodniejsza od waszych (~75°C) i miała wyraźnie słyszalne, chociaż niezbyt głośne chłodzenie, zapas obrotów wentylatora jeszcze był dość duży.

 

Jak dla mnie jest kilka możliwości takiego stanu rzeczy:

1 - słaba wentylacja i obieg powietrza w obudowie (łatwo sprawdzić, wystarczy zdjąć bok z obudowy i postawić ją w odsłoniętym miejscu)

2 - zły docisk chłodzenia do rdzenia

3 - źle nałożona pasta termoprzewodząca

4 - niskiej jakości/wyschnięta pasta termoprzewodząca

5 - zmodyfikowany bios, ze zbyt wysokim napięciem lub ciulatą krzywą obrotów wentylatora (szczególnie, jeśli karta z drugiej ręki)

6 - uszkodzone chłodzenie (rozszczelnione ciepłowody lub zatarte wentylatory które zbyt wolno się kręcą)

7 - uszkodzony rdzeń który wydziela zbyt dużo ciepła

8 - uszkodzone czujniki temperatury

 

undaj, skąd wiesz, że stara pasta była na bazie srebra ? Jak nie działa, to wyczyść ją dokładnie benzyną ekstrakcyjną (sam z niej korzystam, dobrze rozpuszcza starą pastę termoprzewodzącą), może jeśli nie będzie miała zwarć, to jeszcze zaskoczy.

Edytowane przez MasterBarti
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

W moim przypadku było już uszkodzone chłodzenie wcześniej wentylator kręcił się na 6000 obr./min. potem już ledwo 3000 obr./min. i ostro trzeszczała przy starcie komputera. Potem pasta dostała po du**e i pa pa z kartą praktycznie.

Kupiłem już nową kartę r9 390 zobaczymy jak ona pociągnie? Na starcie 94 stopnie w stresie lecz pisałem ze wsparciem technicznym że to normalne podobno przy tym modelu.

Edytowane przez undaj
Link to post
Share on other sites

 

 

Kupiłem już nową kartę r9 390 zobaczymy jak ona pociągnie? Na starcie 94 stopnie w stresie lecz pisałem ze wsparciem technicznym że to normalne podobno przy tym modelu.

W sensie, że 94°C to norma dla r9-390 ? W czym obciążana ?

Ogólnie nie ma bata, za ciepła.

Podaj dokładnie jaki masz model karty graficznej (producent, chłodzenie), jaką obudowę, ile wentylatorów w niej zamontowane i gdzie.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

W sensie, że 94°C to norma dla r9-390 ? W czym obciążana ?

Ogólnie nie ma bata, za ciepła.

Podaj dokładnie jaki masz model karty graficznej (producent, chłodzenie), jaką obudowę, ile wentylatorów w niej zamontowane i gdzie.

 

Jest to Asus STRIX-R9390-DC3OC-8GD5-GAMING . Obudowa cooler master r430. Jeden wentylator u góry wyciągający ciepło i na dole 1 wtłaczający zimne powietrze. Chłodzenie procka to corsair h60. Obciążana w benchmarku fire strike 4k.

Edytowane przez undaj
Link to post
Share on other sites

Podejrzewam, że możesz mieć zainstalowane sterowniki Crimson 15.11. One mają błąd odnośnie prędkości wentylatora i w wielu przypadkach była ona zablokowana na ~20% itp. Jeśli masz te sterowniki, to odinstaluj je przy pomocy programu "display driver uninstaler" (on wywali wszystko) i zainstaluj najnowsze poprawione 15.11.1 Beta z 11/30/2015.

 

Trochę słaba wymiana powietrza przy tylko 2 wentylatorach.

Sprawdziłem w sieci jak ten model wypada w testach i w 4 różnych recenzjach które obejrzałem, temperatury oscylowały w okolicach 80°C przy prędkości wentylatora nieco powyżej 40%.

Na twoim miejscu sprawdziłbym jak będzie to wyglądało podczas normalnej gry w jakąś bardzo obciążającą grę pokroju np Wiedźmina 3, przy zdjętym boku z obudowy, w bardziej przyziemnej rozdzielczości 1080p. Obudowa postawiona z dala od innych źródeł ciepła w otwartym miejscu. Monitoruj w gpu-z i zaznacz sobie by pokazywał Ci max: temperaturę, obroty wentylatora, prędkość wentylatora w % i jak masz też do wyboru, to temperaturę sekcji zasilania. Tak z 10-20min powinno wystarczyć.

Edytowane przez MasterBarti
Link to post
Share on other sites

Ja mogę polecić zalman z3plus tania obudowa, dobrze wykonana i ładnie się prezentuje. Miejsce na kable jest, jak i mój PC nie przekracza przy maksymalnym obciążeniu 71stopni. Sama obudowa posada 4wentylatory do tego 2 mozesz sam sobie zamontować.

Link to post
Share on other sites

Generalnie kupiłeś możliwie najgorszą wersje 390 czyli od ASUSa ktorej cooler wyglada tak jak na moim 290x, 2 rurki dotykaja rdzenia, reszta nie:

 

http://www.ocaholic.it/uploads/extgallery/public-photo/medium/ASUS-R93908GB-STRIX_038_642_2b2fa.JPG

 

Trzeba bylo brac Nitro od Sapphire ktory ma autorskie chlodzenie dla radeona:

 

http://www.kitguru.net/wp-content/uploads/2015/07/AS7V10971.jpg

 

i mialbys spokoj. ASUS to leń, kladzie cooler od maxwelli na radeony i potem takie opinie o radeonach ...

 

 

 

Najpierw otworz bok obudowy i wtedy sprawdz ile bedziesz mial stopni bo moze masz slaba wentylacje w budzie. 

 

Mnie ASUS tez splawil z moja karta mowiac ze to norma, czyli kolejny minus na niekorzysc kart od asusa, jednak ja swoj problem rozwiazalem, po wiecej info zapraszam do lektury:

 

http://forum.benchmark.pl/topic/195738-rog-matrix-r9290x-4gd5-throttling/

Edytowane przez phx1990
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...