Skocz do zawartości

SGS5/XZ3/Note 3 vs Xiaomi Redmi Note 2 16GB


Recommended Posts

Witam.

Tym razem ja potrzebuję Waszej pomocy.

Xiaomi nie znam, na co dzień mam do czynienia z SGS5, Xperią Z3, Notem 3, iP6 i parę innych flagowców. Myślę nad sprzedażą SGS5 i przejściem na Xiaomi RN2 w wersji 16GB. Zachęcił mnie większy ekran i ogólnie jestem ciekawy tego telefonu.

 

Ktoś ma/miał? Jakieś opinie, porównania?


PS. Nie interesują mnie opinie "widziałem na GSMArena/kolega dał mi się 5 minut pobawić". Tylko pewniki, najlepiej od byłych/obecnych użytkowników.

Link to post
Share on other sites

Obecnie posiadam RN2 od niemal miesiąca. Śmiało mogę polecić. Soft wrzuciłem zaraz po otrzymaniu przesyłki z czajnalandu, wersja miuipolska 5.11.5. Poprzednie telefony jakie miałem w przeciągu roku: Lumia 930 -> iPhone 6 -> Lumia 735 -> Lumia 930 -> RN2, więc mogę napisać coś na ich podstawie:

- płynność RN2 na wysokim poziomie - ścinki zdarzają się podczas niektórych gier -> NFS NL, Mortal Kombat X, więcej gier nie sprawdzałem, bo nie gram - pobrałem najbardziej wymagające celem sprawdzenia jak telefon radzi sobie w najnowszych tytułach - jest ok, do tego uważam za użyteczny "ficzer" z wyłączeniem przycisków nawigacyjnych w menu górnej belki - w grach przypadkowo można dotknąć Home'a, bądź drzewka aktywnych aplikacji co skutkuje zminimalizowaniem aplikacji;

- ekran - ostatnie moje telefony miały jedne z najlepszych ekranów - Retina, Oled - tutaj jest IPS, który przy 5,5" fHD jest bardzo dobry jakościowo. Kolega, z którym pracuje nieustannie od premiery posiada iP6 (zeszłoroczny), więc mogę porównywać do Retiny każdego dnia - ekran na plus w RN2, nie trzeba nic więcej; jak to w IPS biel jest biała, czerń jest czarno/szara. Oled w Lumii 930 miał strasznie żółtą biel, lecz czerń mogłabybyć wzrocem kalibracyjnym - takie przylukrowanie ku Nokii :)

- aparat - mogłoby być lepiej. O ile w zdjęciach makro/z kilkunastu cm jest bardzo dobrze, o tyle zdjęcia krajobrazów już tak fajne nie są. Jakość aparatu można porównać do iP6 lecz od Lumii 930 bardzo odstaje - tryb dalszej sceny, z bliska jest porównywalna jakość. HDR działa, wyłącza lampę doświetlającą. Być może kolejne aktualizacje miui poprawią jakość zdjęć, ponieważ jak na moje ewidentnie jest to wina softu skoro z bliska zdjęcia wychodzą "żyleta",

- bateria - telefon jak każdy poprzedni ładuję codziennie......no oprócz L735, która trzymała znacznie dłużej niż każdy z ostatnich. RN2 w stanie czuwania wytrzymałby pewnie kilka dni, lecz nie było jeszcze dnia w którym nie męczyłbym go na internecie - 2-3h na przeglądarce + fb zjadają baterię do połowy. Rozmowy + kilka minut internetu jeszcze nie miało realizacji, więc pod tym względem się nie wypowiem;

- zasięg - żaden z poprzednich nie oferował takiego zasięgu sieci jak RN2. Pierwszy telefon, który w miejscach gdzie poprzednie miały 1-2 kreski ma je 4 i dodatkowo działa H+ z dość płynnym przeglądaniem internetu - poprzednie mobajle w tych miejscach o dostępie do 3G/H mogły pomarzyć. Wifi natomiast jest na podobnym poziomie, lub nieco gorszym niż L930 - iPhone już nie pamiętam, ale chyba nie miałem zastrzeżeń i był to niemal identyczny zasięg jak L930;

- GPS - fix z dostępem do sieci łapany momentalnie (bez dostępu do sieci nie sprawdzałem, bo nie miałem takiej konieczności). Na Here maps offlineowo - po pobraniu mapy na pamięć telefonu - działa bez zastrzeżeń;

- system miui - bardzo przyjemna nakładka. Wszystkie aplikacje instalują się na pulpicie, tj. kolejnych ekranach. Wygląda to jak iOS - z resztą do pobrania są różnorakie motywy. Aktualizacje w każdy piątek. Dodatkowo jest coś takiego jak panel sterowania, w którym optymalizujemy działanie systemu, czyścimy ze śmieci - wszystko poprzez kilka kliknięć, bardzo proste - oraz antywirus. W Antutu benchmark najlepszy wynik jaki zanotowałem 48k. Z wynikami bywa różnie - przy tej samej dostępnej wolnej pamięci operacyjnej oraz braku aktywnych aplikacji "w tle" rozpiętość wyników 36-48k. Po dwóch tygodniach bez restartowania telefonu dostępna pamięć wynosiła około 600-700MB. Restart zwolnił dodatkowe 300-400MB, więc wniosek z tego taki że warto raz na tydzień zrestartować telefon. Regularne korzystanie z panelu sterowania z funkcjami czyszczenia i optymalizacji, mam nadzieję że utrzyma telefon w sprawnej kondycji bez potrzeby przywracania ustawień fabrycznych.

 

Dlaczego kupiłem RN2? Z ciekawości, ze względu na opinie o tym modelu, ze względu na chęć urządzenia z ekranem większym niż 5" - L930, ze względu na niską cenę oraz jej stosunek do jakości/wydajności - opierając się na videotestach, forach, itp. oraz ze względu na miui, które przypomina iOS, a system apple bardzo przypadł mi do gustu, niemniej jednak uważam, że cena za iPhone'y jest zbyt wygórowana względem możliwości. System działa tak samo płynnie jak WP, z tym że oferuje niemal tą samą funkcjonalność jak Android - w sensie dostępu i współpracy z aplikacjami.

 

Czy kupiłbym jeszcze raz - na chwilę obecną zdecydowanie tak. Zobaczymy jak będzie później, czy nadal będzie to tak sprawnie działo, czy trzeba będzie robić cykliczne wipe'y....chociaż na to jest rada z miui -> TWRP (warto się zapoznać z tą opcją celem szybkiego przywracania telefonu do stanu fabrycznego, po czym jednym ruchem przywracamy cały konfig jaki mieliśmy przed czyszczeniem).

 

Android - byłem jednym z największych jego przeciwników.....ostatni telefon z Androidem miałem kilka lat temu - SGS III, obecnie nie chcę jeszcze tego systemu chwalić - zobaczę jak będzie działał po dwóch - trzech miesiącach bez czyszczenia, ponieważ z reguły android tak miał, że świeży system działał sprawnie, a problemy zaczęły pojawiać się z czasem.

 

Czy warto dopłacać do wersji Prime, lub RN 3? Wg mnie nie. Pamięć wewnętrzna starczy na aplikacje, a resztę multimediów możemy trzymać na karcie sd - 32GB w empiku ADATA za 36zł - taką kupiłem i działa prawidłowo. Obecnie 140$ za RN jest bardzo fajną ofertą. 30$ więcej kosztuje RN3 w przedsprzedaży - oprócz metalowej obudowy otrzymujemy czytnik linii papilarnych i większą baterię - niewymienną (w RN2 możemy za 6-8$ dokupić drugą oryginalną, rezerwową) - czy warto? Jak przyjdzie zapłacić Ci dodatkowy VAT to z ceny 180$ robi się około 220$, natomiast ze 140$ jest to >170$. W chwili obecnej dolar rośnie, przekracza 4zł. Mimo metalowej obudowy i tak zapewne będziemy chcieli schować telefon w jakieś etui, żeby zabezpieczyć go przed upadkiem - czyli jakieś etui typu iPaky, czy coś.....5,5" warto chronić w futerale, taka tafla szkła jest bardziej podatna na stłuczenie niż 4,5". Więc jeśli telefon będzie w etui, co nam po metalowej obudowie? Tylko tyle, że jak coś się dostanie pomiędzy etui, a obudowę, to powstaną na niej rysy/zmatowienia. W RN2 plastikowa obudowa może być wymieniona, możemy zamiast niej włożyć a'la skórzaną obudowę, lub aluminiowo szklaną coś jak iPhone 4 generacji - są dostępne na chińskich stronach sklepowych za kilka dolców, bądź na alleeegro:

1. pseudoskórzane plecki: http://allegro.pl/skorzane-etui-klapka-plecki-xiaomi-redmi-note-2-i5736139183.html
2. posiadam, polecam: http://allegro.pl/ipky-carbon-etui-xiaomi-redmi-note-2-szklo-i5706814742.html

3. aluminium ze szkłem - plecki: http://www.aliexpress.com/item/New-Arrival-Luxury-Xiaomi-Redmi-Note-2-4G-Aluminum-and-Tempered-Glass-Battery-replacement-For-Xiaomi/32449775633.html?spm=2114.031010208.3.13.xpnVi5&ws_ab_test=searchweb201556_6_79_78_77_80_61,searchweb201644_5,searchweb201560_9

 

Także jak widzisz, dowolność tyłu telefonu jest spora w przypadku demontowanej obudowy. W RN3 już tego nie zrobisz. 

 

Mogę tak mówić także poprzez swój pryzmat - pryzmat tego, że średnio co kilka miesięcy zmieniam telefon, a rozstrzał cenowy jest spory iP6 -> L735. iPhone 6 nosiłem nieustannie w etui z obawy przed uszkodzeniem aluminiowej obudowy. L930 miała plastik podatny na wycieranie - pomimo noszenia w etui - a jej czarna anodowana aluminiowa ramka, łapała rysy, wgniecenia - czarna ramka ze srebrnymi defektami. Dlatego tutaj doceniam demontowalne plecki, które oryginalne można kupić za jakieś 40-50zł.

 

Względem WP -> MIUI jest tak samo płynne (na chwilę obecną) ale zauważam, iż aplikacje typu FB, messenger, nawet Outlook lepiej działają - lepsze efekty wizualne (animacje, płynne przejścia) oraz oferują lepszą funkcjonalność, bardziej odpowiadają funkcjonalności tych aplikacji wersjom dekstopowym niż zapewnia do WP. Właśnie bazując na MS Outlook, który wg mnie jest najlepszych klientem pocztowym mobilnym widzę, iż na Androidzie i iOS działa to lepiej niż na samym WP. Dopiero w beta wersji WP10 otrzymujemy taką samą funkcjonalność jaka była już dawno na iOS tego Microsoftowego klienta poczty - chodzi mi tu głównie o obsługę poczty gestami, tj. przesuwając palcem po wiadomości np. w lewo kasujemy ją, przesuwając palcem w prawo oznaczamy ją jako przeczytaną. W WP8.1 Outlook jest bardzo ubogo i nie oferuje takich funkcji - w beta 10 już została wprowadzona, z tym że do oficjalnego 10 jeszcze trochę czasu... Dziwi mnie to, że Microsoft lepiej dopracował swoje autorskie aplikacje na innych systemach niż na własnym. Jeszcze kiedy wiosną 2015 miałem iPhone 6 korzystałem z Outlook'a i ten posiadał już funkcje, o których tyle wcześniej napisałem - wiem, dla innych może być to pierdoła, lecz ja strasznie dużo wymieniam poczty ze względu na pracę i gestykulacja w kliencie jest dla mnie bardzo wygodna, dlatego Microsoft ma u mnie duży minus za klienta w wersji WP8.1.

 

W razie pytań pisz śmiało - posiadam ten telefon więc, jestem do dyspozycji.

Edytowane przez rysiooo
  • Popieram 5
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...