Skocz do zawartości

Recommended Posts

Cześć,

Mam problem i już nie wiem, jak to ugryźć.

 

Przyszedł do mnie komputer złożony w Morele. W komputerze jest SSD pod M.2 - Dysk SSD Samsung 256GB PCIe 3.0 (MZHPV256HDGL-00000) - na którym chciałabym zainstalować system. W komputerze jest też drugi SSD, standardowy - Dysk SSD Samsung 850 PRO 256GB SATA3 (MZ-7KE256BW) - na którym system postawiłam. Chciałam na tym pod M.2, ale w konfiguratorze Windowsa nazywały się dokładnie tak samo i mając 50% szans oczywiście spudłowałam.

Wiem już, że chcąc zainstalować system na M.2 powinnam ten drugi dysk odpiąć dla pewności - i to mam zamiar zrobić.

 

Natomiast problem jest taki, że oba dyski widnieją w systemie jako SATA (jak wynika z programu benchmarkującego), a tym samym ten na M.2 nie osiąga prędkości jakie mógłby osiągać (i rzeczywiście nie osiąga, jak wynika z programu benchmarkującego).

Grzebanie w BIOSie wywołuje u mnie gniew i zrezygnowanie. Czy jest na sali jakiś czarodziej, który mógłby opisać mi, co włączyć i co wyłączyć, żeby uzyskać pożądany efekt, tj. turbowindowsa na M.2 pod PCIe?

Moim jedynym źródłem wiedzy są komentarze o tym dysku na newegg.com - gdzie piszą głównie, żeby odrobić swoje zadanie domowe, zanim się ten dysk z sukcesem postawi. Thanks Obama.

 

 

Wiem, że to nie jest jeszcze popularna konfiguracja, ale może jest ktoś, kto niedawno robił coś podobnego i operację zakończył sukcesem. Będę bardzo wdzięczna za jakieś wskazówki.

 

Dane:

System: oryginalny Windows 8.1 Pro [6.3 Build 9600] (x64) z USB (stworzony z ISO przy pomocy Rufusa pod UEFI)

Motherboard: MSI X99A SLI Plus, Intel X99, Socket 2011-V3 (7885-023R)

Model BIOSu: Nie wiem, sprawdzę; komputer jest nowy, BIOS powinien być najaktualniejszy.

Dysk pod M.2: Dysk SSD Samsung 256GB PCIe 3.0 (MZHPV256HDGL-00000)

Dysk drugi: Dysk SSD Samsung 850 PRO 256GB SATA3 (MZ-7KE256BW)

Link to post
Share on other sites

MZHPV256HDGL-00000 jest na AHCI, nie na NVMe, tego nie przyśpieszysz... 
prawdopodobnie to właśnie kontroler ogranicza 

Jakie dokładnie wyniki uzyskujesz ? 


bo mimo kontrolera to odczyt i zapis sekwencyjny powinny być tak wysokie, jak deklarowane ( to operacje na mniejszych plikach leżą przez AHCI, nie maksymalny zapis/odczyt ) 

Edytowane przez kokosnh
Link to post
Share on other sites

Po pierwsze musisz mieć najnowszy BIOS dla danej płyty, by poprawnie obsługiwała te SSD Samsunga jako napędy bootowalne na system.

Po drugie znalazłem info, że w Biosie powinno być ustawione w pozycji: M.2 Source Link na "Auto", a nie "PCH".

Dwa pierwsze fakty mogą powodować, że system nie chce się dać zainstalować na Samsungu.

 

Po trzecie znalazłem też info, że ta płyta MSI, by obsługiwać złącze M.2 z pełną prędkością PCIE x4 potrzebuje procesora z 40 liniami PCIE, czyli np. z takim 5820K zadziała, ale tylko z PCIE x2 - być może to powoduje gorsze osiągi, o ile oczywiście nie masz procesora z 40 liniami.

Co do benchmarków pokazujących, że to SSD z SATA to musi być błąd, bo ten SSD nie wystartowałby na złączu M.2 z obsługą SATA zamiast PCIE.

 

Jeżeli problemem jest to, że Samsung nie osiąga pełnej prędkości w złączu M.2 z procesorem z 28 liniami (np. 5820K) to rozwiązaniem może być przejściówka z PCIE na M.2 do kupienia w cenie od ok. 25-60 USD (nie sprawdzałem czy są dostępne w polskich sklepach, ale niewykluczone).

Link to post
Share on other sites
  • 4 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...

Mam pytanie do obeznanych, posiadam laptopa asus a501lx (nowy tegoroczny) i jest taki oto problem, wewątrz w tymże komputerze jest wejście m.2 albo coś kompatybilnego (bo mało danych szczegółowych o samym laptopie w internecie) przy którym dodatkowo napisane jest SSD. Zakupiłem pamięć  SSD Samsung 128GB PCIe 3.0 (MZHPV128HDGL-0000)  sm951, pierwsze wrażenia - wszystko pasuje glancuś elegancuś - włączenie notebooka = włącza sie i po 2s od razu wyłącza -> po aktualizcji biosa, która to teoretycznie miała naprawiać problemy z pamięciami samsunga -> klapa, laptop z tym dyskiem nie chce współpracować - czy ktoś może powiedzieć co w tym przypadku zrobić, czy wymienić na coś starszego czy co ???

Za jakąkolwiek odpowiedź dziękuję

Link to post
Share on other sites

Jesteś pewien, że ten Asus obsługuje na złączu M.2 SSD z interfejsem PCIE, czyli takie jak ten Samsung sm951?

 

Jest wiele laptopów na rynku, które na złączu M.2 obsługują wyłącznie SSD z SATA III i to może być niestety problemem - jeżeli tak jest to pozostaje Tobie pozbycie się tego Samsunga i dokupienie jakiegoś SSD z SATA III - oczywiście zaden SSD na z SATA nie osiągnie takich prędkości jak ten Samsung.

 

Rzeczywiście mało informacji w sieci o tym laptopie i nie znalazłem nic o tym jakie interfejsy obsługuje złącze M.2 - jest tylko krótka informacja, że może mieć SSD M.2 o długości 2280 i pojemnościach 128 i 256 GB.

Edytowane przez Franz
Link to post
Share on other sites

Tak, pozostało tę pamięć oddać, bo potrzebne jest ssd z sata3, ale kłopot jest z samym wejściem (nie sprawdzałem żadnej innej pamięci) w laptopie jest takie jaką ma ta nowa pamięć, czyli z jednej strony wcięcie, a wszystkie pamięci które sprawdzałem (w internecie) o rzekomo poprawnych parametrach m.2 i sata3 mają dwa wcięcia... więc co jest grane ? Czy te pamięci też będą działać w tym laptopie ??

Edytowane przez Asus33
Link to post
Share on other sites

Jeżeli masz w laptopie złącze M.2 obsługujące SATA i kupisz SSD M.2 z SATA to powinno to działać.

 

Co do wcięć:

dwa wcięcia mają SSD M.2 obsługujące interfejs SATA III,

a jedno wcięcie SSD M.2 z interfejsem PCIE x4 (takie jak ten Samsung co chciałeś zamontować i nie działał).

Złącze fizycznie jest takie samo - bez względu czy obsługuje SATA III, czy PCIE, czy oba na raz, a co obsługuje takie M.2 zależy od tego jak je podłączył producent laptopa, czy płyty głównej. Dlatego mogłeś wsadzić w to złącze SSD z PCIE, ale skoro producent laptopa umożliwił na tym M.2 działanie tylko SATA to nie zadziałał.

Link to post
Share on other sites
  • 2 lata później...

Witam

Mam problem z płytą Asus Rampage Extream IV i dyskiem Samsung Sm951 NvMe na adapterze do PCIe.

Mam wgrany najnowszy dostępny na stronie Asusa bios.

W biosie dysk nie jest widoczny ale jeśli uruchomię program np. GParted to dysk widzi.

Jakie zrobić ustawienia biosu aby dysk był widoczny?

pozdrawiam

Edytowane przez zanet
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...