Skocz do zawartości

Inno3D GTX 980TI IChill x3 Ultra - najcichsza i tania 980ti?


Recommended Posts

Witam!

 

Jako że w sieci mało testów tej karty jest - postanowiłem napisać mini recenzję dla osób zastanawiających się nad wyborem niereferencyjnej wersji tego potworka jakim jest GTX980 TI.

 

Więc zaczynajmy. (przepraszam za mocne odszumianie na zdjęciach - nie chciałem korzystać z lampy a LG G3 bardzo lubi używać nadmiernie odszumianie :rotfl: )

Zdjęcia można powiększyć klikając na nie.

 

 

Karta zapakowana jest w typowej wielkości dla mocniejszych kart graficznych pudło.

Na froncie brak zbędnych grafik co dla jednych może być plusem dla innych nie - osobiście podobają mi się motywy niebieskiego oka w Gigabyte czy smoka w MSI - jednak niepozorne pudełko skrywa wielką moc!

 


 

Po ściągnięciu plomby - bardzo mi się podoba że ją zastosowano gdyż wielu producentów niestety tego nie stosuje - ukazuje się czarne pudełko z podnoszonym wiekiem pokryte miłym dla dotyku materiałem.

 


 

Karta graficzna jest odpowiednio zapakowana więc w transporcie nic nie powinno się stać.

 


 

I to co lubię - duża ilość dodatków! Bardzo zawiodłem się na niektórych producentach że w kartach po parę tysięcy nie dają żadnych chociaż najmniejszych bonusików :( W komplecie dostajemy:

-Podkładkę pod mysz

-Klucz do 3DMarka

-Metalową nalepkę na obudowę czy gdzie kto chce

-Płytę ze sterownikami i pare broszurek

-Standardowo czarną przejściówkę molex+molex > PCI-E

-Przejściówkę DVI > D-sub

-Klucz do odkręcania obudowy karty

 


 

Pierwsze co się rzuca w oczy - wygląd karty jest na pewno oryginalny - niektórzy rzucają stwierdzenie że "wygląda jak kawałek ogrodzenia Mordoru"

Karta jest potężna - zajmuje pełne 3 sloty, długa na ponad 30cm, jedynym plastikiem tak naprawdę są wentylatory - reszta Full Metal ;). Swoje waży, niestety ugina mi się lekko w slocie.

Zastosowany układ chłodzenia to autorski Ichill Herculez x3 Ultra AirBoss - wykorzystuje po 3 niklowane HeatPipe'y na radiator, w sumie 6. Za stosowny przepływ powietrza odpowiadają trzy wentylatory które co było dla mnie sporym zaskoczeniem potrafią startować nawet od 300RPM. Pamięci oraz sekcja zasilania są wyposażone we własny dość sporej wielkości radiator kończący się na boku karty napisem "AirBoss".

 


 


 


 

 

 

 

Karta jest oparta na referencyjnym projekcie Nvidii z podstawową sekcją zasilania co według niektórych będzie się przekładać na gorsze wyniki OC - ale o tym później ;)

Standardowo jest zasilana wtyczkami 6 oraz 8-pin PCI-E.

 

Oczywiście tył klasycznie z czarnym backplatem - i co miłe bez żadnych plomb na śrubkach więc jak by ktoś się decydował na full cover pod chłodzenie wodne - no problemo!

 


 

A tutaj jak karta prezentuje się po zamontowaniu w mojej obudowie.

 


 

Teraz przejdźmy do testów.

 

Nie będe tutaj mówił ile FPS wyciągnąłem w CS:GO, Crysisie 3 czy masie innych gier bo testów wydajności 980TI jest w sieci na pęczki. Zaprezentuje tylko temperatury, głośność, wyniki OC - oraz symbolicznie ilość FPSów w wieśku 3  8-)

 

Sprzęt testowy

 

CPU: i5-4690k @4,5ghz + Scythe Mugen II + 2x Alpenfohn WB2 

RAM: TeamGroup Vulcan 4x4gb 2400 CL11 Mobo: Gigabyte Z97 Gaming 5 

SSD: Crucial MX200 250gb HDD: Samsung SpinPoint F3 1TB

PSU: Super Flower Leadex Gold 650 

Case: Phanteks Enthoo Luxe

Monitor: Asus ROG Swift PG278Q + Iiyama PLE2407HDS 

 

Obudowa jest chłodzona w konfiguracji: przód 200mm, dół 120mm, tył 140mm, top 2x140mm, oraz dodatkowy 120mm wentylator zamontowany przed samą kartą celem poprawienia cyrkulacji w kolosie jakim jest enthoo luxe ;)

 

Trafiła mi się sztuka z dość wysokim ASIC bo 78% - więc oczekiwałem dość mocnych wyników OC

Od razu zabrałem się za przesuwanie suwaków w MSI AfterBurner

Niestety pamięci są Hynixa więc nie oczekiwałem wobec nich zbyt dużo  :->

 

Po paru próbach OC zostawiłem takie ustawienia -

BOOST 1450-1460mhz Pamięci 7300mhz Vcore 1.1740v (+10mv) Power Target 107% - może później pokombinuje coś więcej

 

@edit

niestety okazało się że wyższe taktowania są okupowane znacznym podnoszeniem napięcia vcore - żeby karta zboostowała do 1480-1493 i stabilnie działała potrzebowałem aż 1.23v i w dodatku musiałem znacznie agresywniej ustawić krzywą wentylatorów w obudowie oraz karcie żeby ten boost podtrzymać. Oczywiście mógłbym zastosować jakiś modowany bios żeby napięcie jeszcze mocniej podbić i przekroczyć te magiczne 1500mhz ale nie widzę w tym żadnego sensu. Finalnie zostałem na poprzednich ustawieniach - wolę jednak ciszę niż te 2 fpsy więcej w Wiedźminie :) - 1460mhz to i tak więcej niż się spodziewałem

 

 

Uwaga z racji OC używałem własnej krzywej wentylatorów tak by przy 75 stopniach rozkręcały się do 1400 RPM

 

Wiedźmin 3 - zastosowane ustawienia:

Rozdzielczość 2560x1440, G-syc, Wszystko Uber, Hairworks wyłączone

Miejsce testowe - biały sad

 

FPSy: od 55 do 70

GPU temp: 75C

Fan Speed: ~1450RPM

 


 

 

 

Głośność - jako iż nie mam żadnego urządzenia do mierzenia głośności powiem tak - przy 1400RPM z obudowy słychać jedynie szum powietrza który podczas sesji jest po prostu zagłuszany przez dźwięki gry. Dla porównania w podobnych ustawieniach Gigabyte G1 osiągał 2600rpm i suszarkę było go słychać nawet podczas gry.

Oryginalnie wentylatory w tym samym miejscu testowym chodziły na ~1100rpm przy 78C, zdecydowałem się na bardziej agresywną krzywą żeby karta mocniej boostowała :)

 

Podsumowując naszego potworka - jeżeli ktoś szuka tanią (jak na 980ti), cichą kartę oraz ma odpowiednio dużo miejsca w obudowie - to karta dla niego!

 

Zalety:

-wydajność 980TI - po podkręceniu wydajność wyższa niż Titan X

-niezłe możliwości podkręcania

-rewelacyjny, cichutki system chłodzenia

-solidna budowa, zero plastiku

-dużo gadżetów :P

-jedna z tańszych niereferentów (kupiłem za 2900zł)

 

Wady:

-ogromna i ciężka, zajmuje 3 sloty

-wygląd nie każdemu przypadnie do gustu

 

 

Mam nadzieję że ten test pomoże osobom zastanawiającym się nad kupnem tej wersji ;)

 

 

Nie pozwalam na kopiowanie treści ani wykorzystywania zdjęć zamieszczonych w tej recenzji - jeżeli chciałbyś coś z niej użyć - napisz do mnie ;)

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...