Skocz do zawartości

Komputer dla grafika za ~5k


Idź do rozwiązania Problem ogarnięty przez Vieworld,

Recommended Posts

     Witajcie czcigodni Forumowicze.

     Składam komputer dla dziewczyny. Dawno tego nie robiłem i mam umiarkowane doświadczenie w temacie. Przerwtowałem intesywnie internety, lecz brakuje mi praktyki więc proszę Was o weryfikacje i porady.

  •     Zastosowanie komputera :  właściwie wszystko, ale przedewszytkim praca. Grafika75%(Photoshop, Corel, InDesign), Gry25%(Wiedźmin, itp.), w przyszłości być może montaż i grafika 3D
  •     Maksymalna kwota : 5500 - 6000
  •     Kiedy zamierzam kupić komputer? : teraz
  •     Których części potrzebuję : sama 'buda'    
  •     Czy będę podkręcać sprzęt? : tak, gdy zajdzie potrzeba
  •     Rozdzielczość mojego monitora i model : FullHD Nec Multisync EA244WMi black
  •     Specjalne wymagania : cisza wskazana
  •     Części z poprzedniego komputera (konkretne modele) : nic
  •     Własna propozycja zestawu :
  1. Procesor: Intel Core i7 4790K
  2. Mobo:  MSI Z97-G43
  3. RAM: G.Skill TridentX DDR3 2x8GB 2400MHz CL10
  4. Grafika: MSI GTX 970 GAMING 4096 MB DDR5
  5. SSD: SSD Plextor M6S 256GB SATA3
  6. Magazyn: Seagate 3.5'', 2TB, SATAIII, 7200RPM, 64MB cache
  7. Chłodzenie: CPU Thermalright HR-02 - Macho Rev. B
  8. Zasilacz: EVGA SuperNOVA G2 80 Plus Gold 550 Watt
  9. Obudowa: Fractal Design Arc Midi R2 Window

     Łącznie na morele wychodzi 5834zł. Na esc.pl było trochę taniej, ale nie znalazłem tam porządnego zasilacza w dobrej cenie(być może się mylę). Preferuję zakup wszystkich komponentów w jednym sklepie.

  •     Inne :  a) Generalnie proszę o ocenę całego zestawu.
    b) Czy wszystko będzie współpracowało?
    c) Czy nie za słaby zasilacz, może jakaś alternatywa?
    d) Nie jestem przekonany do obudowy, czy znajdę coś tańszego o podobnej jakości?
    e) Czy pamięci zmieszczą się z tym chłodzeniem?
    f) Bardzo proszę o wszelkie propozycje obniżające cenę a nie robiące szkody wydajności i jakości (o ile istnieją :P).

Z góry dziekuję za wszystkie rady. Nie ukrywam, że zależy mi na czasie. Pozdrawiam!


Hej,

 

Zrobiłem drobne zmiany, jezeli ktos jest zainteresowany...

Procesor: Intel Core i7 4790K 1439zl
Mobo:  MSI Z97-G43 399zl
RAM: G.Skill RipjawsX DDR3 2x8GB 2400MHz CL11 459zł
Grafika: MSI GTX 970 GAMING 4096 MB DDR5 1549zł
SSD: SSD Plextor M6S 256GB SATA3 439zł
Magazyn: Seagate 3.5'', 2TB, SATAIII, 7200RPM, 64MB cache 310zł
Chłodzenie: CPU Thermalright HR-02 - Macho Rev. B 199zł
Zasilacz: XFX Black Edition XTR 650W Modular 135mm 80+ Gold 419zł
Obudowa: Fractal Design Core 3500 USB 3.0 Window 315zł

WiFi:  TP-Link TL-Wn751ND 49zł

 

W sumie 5577zł w esc.pl. Co myślicie? Zmieniać coś jeszcze? Chciałbym najpóźniej jutro zamówić :). Pozdrawiam!

Edytowane przez Nah_Kar
Link to post
Share on other sites

Szczerze mówiąc nie brałem pod uwagę tak dużego wydatku na mobo + proc.  Bo to jakoś 2700 w sumie będzie? Czyli 1k wiecej. Myslę, że i7 4790k da sobie radę. Jeszcze tydzień temu celowałem w Skylake. W tym momencie to chyba niezbyt opłacalne? Ale masz rację, zastanawiam się czy jest sens brać taką mocną grafe na granie od czasu do czasu... Aczkolwiek zaoszczędzone pieniądze chyba wydałbym na coś innego niż jeszcze mocniejszy procek. Czy byłby do duży kopniak mocy dla Photoshopa, etc.? Pytam, bo nie zgłębiałem tego wątku :).

Link to post
Share on other sites

Komputer jest dla dziewczyny, w tym momencie używa PS, InDesigna, Corela. W tym momencie pracuje na Intel Centrino :o. Także przesiadka będzie dość mocna. 3D i montaż to niepewna przyszłość. Aktualnie przydałoby się odpalić też Wiedźmina ] :->.

Pytanie od laika czy do grafiki 3D potrzebna jest bardzo mocna GPU typu gtx970? Bo to prawdopodobny kierunek rozwoju.

Chcę złożyć możliwie uniwersalny(z zaznaczeniem grafiki) sprzęt za dobre pieniądze...

Edytowane przez Nah_Kar
Link to post
Share on other sites

Nie jest. 750Ti naprawdę styka.

 

Trochę inaczej się ma sprawa w przypadku renderowania za pomocą GPU ale żeby w to iść moim zdaniem taki GTX970 z 4GB VRAMu to trochę mało. Scena musi się zmieścić w pamięci :)

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Jeśli czasem trzeba to tej 750Ti nie ma co się bać. Nie trzeba przecież grać na full detalach.

 

 

 

Zakładając, że nie pójdę w 6 rdzeni co sądzisz o reszcie podzespołów?

Tutaj to już się nie wypowiadam bo może na rynku są lepsze zamienniki a moje rozeznanie obecnie jest na niskim poziomie.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Po przymyśleniu Twoich rad spróbowałem złożyć cos na 6 rdzeniach i musze przyznać, że wygląda kusząco. Z grafiką 2D chyba nigdy nie miałby większych problemów. Nie wiem jaki powinien być optymalny rozmiar scratch disku? Czy ten procek potrzebuje chłodzenia typu macho? I dalej czy zestaw jest kompatybilny, ale chyba tak :P.

 

Procesor: Intel i7-5820K /3.3 GHz, BOX, LGA2011-3/ 1749zł
Mobo: MSI X99A SLI Plus /intel X99, LGA2011-3, DDR4/ 969zł
RAM: Corsair 16GB (2x8GB) 3000MHz CL15 Vengeance LPX 630zł
Grafika: MSI GeForce GTX 750 Ti Twin Frozr OC 2GB DDR5 128bit 589zł
SSD: Plextor M6S 256GB SATA3 439zł
Scratch Disc: Plextor M6S 128GB SATA3 265zł
Chłodzenie: CPU Thermalright HR-02 - Macho Rev. B 199zł
Zasilacz: XFX Black Edition XTR 650W Modular 135mm 80+ Gold 419zł
Obudowa: Fractal Design Core 3500 USB 3.0 Window (b/z) 315zł
WiFi: TP-Link TL-WN751ND 49zł

Łącznie na esc.pl 5822zł.
Mocniejszy procek, pod niego mobo, szybszy RAM, słabsza grafika, zamiast dysku magazynu - scratch disk(w sumie ma jeszcze zewnętrzny 2tb jako magazyn).
 

Co myślicie? Mam już mętlik w głowie straszny. Pozdrawiam!

Link to post
Share on other sites

Wygląda jak dla mnie spoko.

 

Co do dysków: na system i softy dałbym 128 GB bo się spokojnie pomieszczą a 256GB na scratch. Twardziel się przyda tak czy siak więc bym go mimo wszystko dołożył. Dysk zewnętrzny to nie to samo. 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Albo i daj nawet na scratch 850 Pro

 

 

 

szybszy RAM

 

Drogo jak jasna cholera, http://www.esc.pl/product_info.php?products_id=67999

 

Wrzuciłbym sobie paswynego GTX 750 Ti w postaci Palit GeForce GTX 750 Ti KalmXRożnicę w cenie pamięci ram przeznaczyłbym właśnie na Samsung SSD850 Pro 256GBCałość starałbym się zamknąć w Fractal Design Define R5 + Antec True Power Classic GOLD 550WAranżacja okablowania w tej budzie jest na tyle dobra, że modularność można sobie odpuścić. 

 

 

 

Czy ten procek potrzebuje chłodzenia typu macho?

 

Pod OC brałbym nawet coś wydajniejszego ;)  

  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites

Dzięki Wszystkim za odpowiedzi! Jednak chęć grania zwyciężyła :>. Skomponowałem taki zestaw.  O szczegółach poniżej. Bardzo proszę (szczególnie kajtek. :) ) o weryfikacje całości i propozycje ewentualnych zmian.

1) Procesor: Intel Core i7 4790K 1439zł
2) Mobo:  MSI Z97-G43 399zł
3) RAM: G.Skill RipjawsX DDR3 2x8GB 2400MHz CL11 459zł
4) Grafika:Gigabyte GeForce GTX 970 WindForce OC 4GB DDR5 256Bit (1253/7000) 1479zł
5) OS, Programy: Crucial MX200 250GB (555/500MB/s) 399zł
6) Scratch Disk: -
7) Magazyn: Seagate 3.5'', 2TB, SATAIII, 7200RPM, 64MB cache 310zł
8) Chłodzenie: CPU Thermalright HR-02 - Macho Rev. B 199zł
9) Zasilacz: XFX Black Edition XTR 550W Modular 135mm 80+ Gold 389zł
10) Obudowa: Fractal Design Define R5 USB 3.0 Black Pearl 439zł
11) WiFi:  TP-Link TL-Wn751ND 49zł

 

Łącznie 5561zł i nie chciałbym zwiększać tej kwoty... Chyba, że zmieni to znacznie osiągi.

ad. 1)2)3) Po dłuższym zastanowieniu stwierdzam, że jak dla mnie platforma oparta na LGA-2011 jest za droga. Cena za procesor jest jeszcze do przełknięcia, aczkolwiek mogłaby być o 200zł niższa. Niemniej cena za MoBo jest poprostu chorendalna i dla mnie zaporowa. Gdyby nie to pewnie długo bym się nie zastanawiał.  Niestety z niektórych jej opcji nawet bym nie skorzystał(np. SLI).  W wielu profesjonalnych zastosowaniach 5820K jest znacznie szybszy, lecz są i takie w których 4790K go dogania... Podsumowując dla mnie ta opcja odpada. Jest to mega procesor, ale w przeliczeniu złotówki/osiągi nie wypada najlepiej w całej platformie.

ad. 4) Po długich rozmowach z dziewczyną chęc pogrania zwyciężyła(jest! :P). Szybkie pytanie czy ten GFX jest ok? Czy lepiej dołożyć do innej wersji 970?

ad. 5) Po Waszych radach i lekturze testów zdecydowałem się na MX200. Dzięki wielkie za zwrócenie uwagi. Ostatnio sprzętem interesowałem się ~1,5 roku temu i wtedy Plextor był na topie. Samsung 850Pro kosztuje 186zł więcej, dość sporo bo blisko 50% więcej niż konkurent. Może coś przeoczyłem, warto tyle dopłacić? Samsung SSD850 EVO 250GB kosztuje 369zł na esc.pl. Może lepiej jego?

ad. 6)7) Póki co zrezygnowałem ze scratcha. Zawsze mogę go później dokupić.

ad. 9) Jednak chciałbym żeby zasilacz był modularny. Czy brać te 550W? wersja 650W jest tylko 30zł droższa.

ad. 10) Dzieki kajtek. za zwrócenie uwagi. Define R5 to zupełnie inna klasa!

 

Mam nadzieje, że nie napisałem wielu głupot. Pozdrawiam!
 

Edytowane przez Nah_Kar
Link to post
Share on other sites

Nie bierz gigabyte'a. Głośne i wielkie. Do takich zastosowań w zupełności wystarczy Asus Strix, a będzie cisza i spokój.

 

@edit

Zasilacz podany w zestawie jest modularny i nie ma żadnej potrzeby byś dopłacał do 650W.

Edytowane przez kajsks
  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites

GPU warto zmienić na Strixa. Będzie znacznie kulturalniej a masz w zestawie fabrycznie wyciszoną obudowę, cichy cooler na CPU oraz PSU z trybem półpasywnym. Szkoda psuć to wszystko głośnym GTX 970 od Gigabyta. W przypadku pamięci brałbym low-profile. 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
  • Rozwiązanie

Pytanie od laika czy do grafiki 3D potrzebna jest bardzo mocna GPU typu gtx970?

 

gtx970 nie jest taka "bardzo mocna" w grafice... do wspomnianego wcześniej montażu różnica przy exporcie 970 vs cpu będzie widoczna ale nie aż taka kolosalna aby kupować gpu, chyba ze oprocz montazu mowa tez o premierze lub afterze z animacjami, partikularami itd... wtedy 980ti jednakze ja juz pisalem wiele razy, jak ktos nie jest zdecydowany czy faktycznie potrzebne mu gpu to w przypadku 5820k niech kupi cokolwiek pokroju 750ti a w przypadku 4790k i nastepcy niech zostanie na zintegrowanej a gdy juz faktycznie by sie przydalo gpu to Pascal w przyszlym roku wychodzi... zamiast kupowac na sile gpu lepiej kupic 2 dyski ssd (jeden na cache/scratch) i lepsze ramy jak 2400/cl10 tym bardziej ze ramy mocno spadly z cen w ostatnim czasie jesli mowa o ddr3.

 

co do grafiki to ze wzgledu na gwarancję EVGA a ze wzgledu na cena/jakosc to Asus z serii Strix.

Edytowane przez Vieworld
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Hej

 

Z bólem serca zrezygnowalismy z GPU zostając przy 4790k. Na te chwile to jest dla nas najlepsze rozwiazanie. Mamy sporo innych remontowych wydatkow. W sumie wszysło 4200. Zobaczymy czy "Zakład Pascala" zadziała w przyszłym roku :P.

 

Dzięki Wszystkim,

Karol

Link to post
Share on other sites

Musi wypalić... ja od roku z groszem jadę na 4790k (bez gpu) i czekam cierpliwie na Pascala, w międzyczasie miałem się pokusić tylko i wyłącznie na 980Ti Kingpina, ale cenę wywalili tak w kosmos, że postanowiłem przeczekać jeszcze rok i zakupić najwyższy model Pascala, o ile się nic nie zmieni to karta graficzna nie będzie miała 30cm+ a jednocześnie co najważniejsze wzrost mocy ma być dużo większy niż to miało miejsce w ostatnich seriach... najbardziej mnie interesuje jednak fakt, że pamięci Vramu będzie więcej niż 8GB w najwyższym modelu a to jest największą bolączką modelu 980Ti który przez właśnie te 6GB jest trochę za słaby do montażu 4K i nie jest dla mnie kartą przyszłościową aby było "parę lat z głowy".

Edytowane przez Vieworld
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...