Skocz do zawartości

Windows 10 i zużycie dysku 100%


Recommended Posts

Witam!
Wiem, że ten temat był już poruszany wiele razy, ale potrzebuję tutaj czegoś więcej niż zwykłych "tutoriali" jak sobie z tym poradzić.

Zacznijmy od parametrów laptopa:

MSI GP72
Procesor Intel i7-5700hq 2,7ghz.

Chipset Intel HM86

Ram 8GB 1600mhz

Karta Graficzna gtx950m

DYSK 1tb 7200 rpm HGST HTS721010A9E630 (931 GB)

DirectX 12
 

 

Mój problem polega na tym, że mam 100% zużycia dysku, pomimo tego, że nie używam żadnych aplikacji. Zdarza się tak, że przez pewien okres mam 0-10% czasami około 80%, ale podczas odpalania jakiejś aplikacji wskakuje na 100%. Niekiedy jest tak, że same usługi systemowe zużywają cały dysk.

Laptop jest nowy, ma około tygodnia. Zainstalowany jest system Windows 10 Pro x64 kompilacja 10240 oryginalny.

 

Menadżer zadań:

http://zapodaj.net/1d2139334ab9e.jpg.html

 

Tu akurat jest pokazany skype który pomimo tego, że kręci 0,4 MB/s jest intensywnie podświetlony. Często jest tak, że Host Usługi: system lolalny też jest na pomarańczowo ze zużyciem dysku.

 

Mam zrobione WSZYSTKIE aktualizacje: sterowników, windowsa!

 

Wyłączyłem już:

-indeksowanie plików

-wstępne ładowanie do pamięci

-windows defender (który też zżerał dysk)

 

Miałem Windows 8.1, w którym występował ten sam problem, dlatego przeinstalowałem na WIN10, ale nic nie pomogło :(

 

Mam nadzieję, że nie będę musiał dokupować SSD, bo to nie są tanie koszta.

Jeśli potrzeba wam więcej informacji, to piszcie co mam jeszcze podesłać.

Z góry bardzo dziękuję!!!

 

@edit
Drugim problemem jest to, że pomimo takiego sprzętu gry typu Daying light, Mirrors Edge i inne chodzą na max 30-40 fps na maksymalnych detalach. Możliwe, że to przez dysk, ale nie jestem pewien.

Edytowane przez Matanovsky
Link to post
Share on other sites

Wiesz co, raczej dysk nie jest uszkodzony, sprawdzam go na razie HDTune'm Error Scan, jak coś wyjdzie to powiem, ale moim zdaniem dysk nie jest uszkodzony, bo bardzo dużo osób ma taki problem i wątpię, że w nowym laptopie byłby zepsuty dysk. Kumpel miał podobny problem w swoim PC, którego kupił z pół roku temu. Też miał mulandię i dysk 100%, poradził sobie z tym w ten sposób, że kupił SSD :D. 40 min minęło i 1/3 skanowania za mną na razie 0 błędów... Musi być coś innego na rzeczy.

Link to post
Share on other sites

Wyłącz sobie superprefetch. Niby do SSD, ale można spróbować.

 

 

W edytorze przechodzimy kolejno do kluczy:

  • HKEY_LOCAL_MACHINE
  • SYSTEM
  • CurentControlSet
  • Control
  • Session Manager
  • Memory Management

Naszym oczom ukaże się folder PrefetchParameters - klikamy go.

Po prawej stronie powinniśmy widzieć powyższe wartości. Klikamy prawym przyciskiem myszy na EnablePrefetcher i wybieramy Modyfikuj...

Zmieniamy na 0

Link to post
Share on other sites

Jest na rzeczy - masz Win 10 :D

http://www.benchmark.pl/aktualnosci/ultimate-windows-tweaker-4-0-latwa-zmiana-ustawien-w-windows-10.html

pobierz to, zainstaluj. Po uruchomieniu: Customization - Windows10 - Privacy.

Na początek Disable: Telemetry, Aplication Telemetry, Update Sharing, Handwriting Data Sharing - chyba tyle.

 

Poza tym powchodź w ustawienia Kamery, Mikrofonu, Synchronizacji i powyłączaj ich powiązania z milionem różnych aplikacji, wyłącz synchronizację wiadomości SMS/MMS, z OneDrive (jeśli nie korzystasz) - jest wiele opcji w Win10, które non stop "mielą" dyskiem chcąc dzielić się zasobami z M$.

 

Bawiłem się tak z godzinę u klientki zanim dysk w Asus Ultrabook w końcu zamilkł :D

Edytowane przez chrisplbw
Link to post
Share on other sites
  • 4 miesiące temu...
  • 5 miesięcy temu...

Jak postępy w tym słynnym juz temacie? Ja chyba pierwszy raz oddam kompa do servisu bo po porstu jestem ciekawy co w takiej sytuacji powiedzą :) 

 

Też wyłączyłem wszystkie usługi i jest prawie cały czas 100%.

 

Denerwują mnie odpowiedzi o wyłącz se kamerka czy jakies gó**o co zjada 10mb pamieci:P 

 

TO nie TEn problem....komp działa normlanie  od roku i nagle ma problem 100% uzycia. Po formacie jest chwila dobrze zainstaluje pzegądarke i coś jeszcze i już jest zwalone 100%. Czytałem o jakimś problemie ze sterownikami w latopach.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...