Skocz do zawartości

Zestaw pod Lightroom / Photoshop


Idź do rozwiązania Problem ogarnięty przez pajdabb,

Recommended Posts

Witam wszystkich bardzo serdecznie 

 

Mineło już sporo czasu odkąd składałem swoj ostatni PC więc troche jestem do tyłu w temacie sprzętu dlatego chciałbym was prosić o pomoc

 

Przyjeżdzam z UK do Polski w grudniu i planuję złożyć komputer do obróbki zdjęć - głównie Photoshop / Lightroom.

 

Interesuje mnie tylko i wyłącznie tower + bebechy - płyta głowna ze zintegrowaną grafiką - bez systemu operacyjnego, bez napędu dvd - blu ray 

 

Jeśli różnica cenowa nie będzie zbyt wielka to nie będę czekał i złożę wszystko w UK w tym miesiącu

 

Budżet to okolo 3 do 3,5 tys - moze byc wiecej lub oczywiscie mniej - w granicach rozsądku oczywiscie :)

 

Wstepna konfiguracja to:

Procesor Intel Core i5-4690K, socket LGA1150, 64bit, do 3.9 GHz, 88W, cache 6MB, BOX (BX80646I54690K)  1039zł

 

Płyta główna MSI B85M-E45, B85, DualDDR3-1600, SATA3, HDMI, GBLAN, mATX (B85M-E45) 255zlł 

 

Dysk SSD Samsung 850 PRO 256GB SATA3 (MZ-7KE256BW) 555zł

 

2 x Dysk Seagate 3.5'', 2TB, SATAIII, 7200RPM, 64MB cache (ST2000DM001) 318zł  (pod mirror danych)

 

Pamięć Crucial Ballistix 16GB (2x8GB) DDR3 1600MHz 1.5V (BLS2CP8G3D1609DS1S00CEU) 329zł 

 

Zasilacz Thermaltake Smart SE Modular 530W (SPS-530MPCBEU) 219zł 

 

Obudowa Fractal Design Define R4 Black Pearl USB 3.0 - (FD-CA-DEF-R4-BL) 359zł

 

 

Łącznie 3392zł

 

W przyszłości planuję dołożyć jakąś kartę graficzną do obróbki video w 4k, może będzie to jakis GTX970 dlatego nie wiem czy zasilacz aby nie za słaby, nie wykluczam również lekkiego OC procesora

 

Obudowa Fractl Design ponieważ mi się podoba ale może być inna.

 

Jestem oczywiście otwarty na wasze sugestie co do zmiany konfiguracji.

Może ktoś z was zajmuje się obróbką zdjęć i ma wydajną konfigurcję w podobnej cenie.

 

Jestem gotowy dołożyc 200-300 zł do wydajniejszego procesora, pamieci lub płyty jeśli się to oczywiście opłaci.

 

Dziękuję i pozdrawiam

Link to post
Share on other sites

Moje dwie uwagi :

 

1) wydawać ponad 10% na obudowę komputera to trochę nierozsądne. Za te pieniądze możesz nabyć coś co zwiększy wydajność zestawu

 

2) Zasilacz 530 W to zdecydowanie nie jest za dużo ani na twój zestaw ani jak sobie dokupisz GTX 970. To może być "w sam raz" dla GTX 980 (lub GTX 980 ti)

 

a propos Dysku SSD - szkoda, że nie załapałeś się jak ja na promocje w Agito (za cenę trochę większą niż 2x niż ty chcesz wydać na dysk 256 GB dostawało się prawie 4 razy więcej miejsca --> dokładnie to dysk 1TB SSD był za 1300 PLN) --> być może jeszcze

kiedyś trafi się podobna promocja. Jeżeli chodzi o wydajność - nic lepiej nie działa na takową niż szybki dysk (szczególnie w kontekście Lightroom/Photoshop)

Link to post
Share on other sites

Dzięki za sugestie

 

Zamiast tej obudowy mogę kupić oczywiście coś tańszego , zależy mi zeby dobrze tłumiła i nie była stosunkowo droga

 

Masz może coś godnego polecenia ? 

 

W co uważasz najlepiej przeznaczyć zaoszczędzone pieniądze? 

Więcej ramu , lepsze mobo czy procek ? 

Edytowane przez pajdabb
Link to post
Share on other sites

moje dwie uwagi:

 

- zamiast kupować 850pro 256GB warto wymienić to na 256GB MX200 + dołożyć 850pro 128GB jako cache/scratch disk (przyspiesza działanie a głównie pracuję ostatnio PS/LR/AI/InD)

- ramu 16GB wystarcza pod warunkiem, że nie pracujesz na kilkudziesięciu warstwach (ostatnio mi się 16gb skończyło pierwszy raz...)

 

najważniejsza kwestia:

 

cache/scratch disk zawsze można dokupić, ram też jest tani można o nim zapomnieć i NAWET przeżyć mając 8GB na pokładzie, ale najważniejsze z tego wszystkiego to mieć 8 rdzeni tj. 4790k... u mnie podkręcony procek na 4,5 w LR potrafi chodzić na 50-60% obciążenia... 4690k już dawno by się wysypał a to rawy tylko 24mpx...

 

co do zasilacza, nie warto oszczędzać, dołóż chociaż do:

http://www.morele.net/zasilacz-cooler-master-g550m-550w-modularny-120mm-80-rs-550-amaa-b1-629138/

 

montaż 4k...  nie ma sensu kupowania 970, będzie się ksztusić i jeśli nie grasz w gry to wydatek w błoto już nie wspomnę, że ma zbyt mało vramu, pozostaje 980ti... polecam jednak w tej kwestii zaczekać rok jak ja i kupić Pascala... do montażu 4k to przydałoby się mieć system i programy na czymś pokroju samsung 950pro + ramu 32gb do spokojnej pracy

 

odnośnie płyty głównej ta którą podałeś ma 4xSata więc w praktyce podepniesz 4 dyski, fakt 2xHDD + 1xSSD (OS+programy+aktualne pliki) + 1xSSD (cache/scratch) to jest takie minimum, ALE jeśli myślisz o pracy z montażem 4K to miej na uwadze, że dyski będą Ci szły jak woda

 

musisz sobie postawić pytanie czy komputer do LR/PS jest Ci potrzebny do zabawy czy do pracy, jeśli to drugie to zacznij od dozbierania kasy... obudowę kupujesz wyciszaną, ale na zasilacz półpasywny Cię nie stać więć i tak będzie szumić (to chociaż tego g550m - Pascal powinien brać mniej prądu więc jeśli się nic nie zmieni to najwyższy model ruszy spokojnie na tym zasilaczu - chociaz ja bym się bał podłącząć nawet 5000zł pod zasilacz za 200zł). Musisz mieć minimum 8 rdzeni do pracy (ideał to 5820k niewiele droższy ale nie posiada on zintegrowanej karty graficznej więc odpada)... a reszta to już jak wyżej. Oczywiście nie muszę wspominać, że kupując nawet komputer za 20.000zł nie ma to sensu, jeśli monitor mamy za 500zł... mój monitor 22" do fotografii kosztował tyle co Twój powyższy zestaw a jeszcze kalibrator +800zł... ale jeśli komputer do zabawy ze zdjęciami do szuflady to nie trzeba tak ostro myśleć, zdjęć nie będziesz obrabiał "na wczoraj" dla klienta więc na upartego 4 rdzenie też starczą tylko będzie się mulić i prosta obróbka 20sekundowa zamienia się w 1-2 minuty (przerabiałem to).. w tej branży nie istnieją półśrodki nawet jeśli to "tylko" fotografia w LR, chociaż ten program potrafi często bardziej obciążyć komputer niż PS...

 

PS: nie zapomnij kupić pasty termoprzewodzącej (np. MX-2 za 10zł) i oczywiście chłodzenia (chociaż coś na poziomie Cryorig H7 czy SPC Grandis v2) bo tego w zestawie z procesorem nie polecam wyciągać, nawet 3 obudowy z matami nałożone na siebie nie wytłumią tego dźwięku.

Edytowane przez Vieworld
Link to post
Share on other sites

Dzieki za cenne uwagi Vieworld

Początkowo brałem pod uwagę Intel Core i7-4790K 4.0GHz Quad-Core Processor wiec zamienię zestaw na ten procek

 

Jak pisałem wyżej jestem gotowy dołożyć pare groszy więcej i kupić stabilniejszy zasilacz a RAM czy ssd tak jak napisałeś , mogę zawsze dokupić 

 

Oczywiście biorę pod uwagę zakup w późniejszym terminie jakiegoś porządnego monitora 

Jakieś sugestie Vieworld ? tak do 3 - 3,5 tys 

 

Dzieki 

Edytowane przez pajdabb
Link to post
Share on other sites

pajdabb - chyba musisz określić jaki faktycznie masz budżet. Bo aktualnie Vieworld polecił Ci:

 

1. Kupić dwa dyski SSD zamiast jednego

2. Zmienić procek na i7-4790K

3. Dokupić 980ti :D (lub czekać na Pascal -- to totalnie bez sensu porada. Chyba, że chcesz czekać do maja przyszłego roku)

4. Wziąć lepszy zasilacz

 

Te porady to jak dobrze liczę z dodatkowe 800-1000 PLN (że o GTX 980 ti nie wspomnę wartym 3000 PLN)

 

Ja się oczywiście z Vieworld zgadzam - Moją pierwszą radą była by zmiana procka na i7-4790K - tylko napisałeś o możliwym wysupłaniu więcej 200-300 PLN (i to już za mało na taką zamianę) Co do RAM-u to 16GB spokojnie wystarczy. Poszukaj nieco wyżej taktowanej (ale bez zbyt dużej dopłaty) Zasilacz to trochę kwestia karty graficznej, którą będziesz miał - ale 500 W spokojnie starczy na GTX 970. LR/PS prawie nie korzysta z karty graficznej - w większości korzysta z procka (dlatego podkecony i7-4790K będzie tutaj ważny) Jeśli do zabawy chcesz wybierać kartę (i tak jak pisałeś myślisz o monitorze 4K) to jedyna twoja opcja to GTX980ti/Radeon Fury X. Przy czym monitor do zabawy (jakiś TN) a do pracy graficznej (wszystko poza TN) to dwie różne bajki. Jak chciałbyś monitor 4k w czymś co by nie było TN... to nie wiem czy znajdziesz a jak znajdziesz to będzie kosztować chyba z 10 tyś i... paradoksalnie nie będzie "idealne" do gier ani "idealne" dla grafika :) Niestety tak to bywa z kompromisami

 

Aha i popieram Vieworld. Zasilacz to podstawa. Najlepiej kupić z górnej półki i lepszy - tak, żeby nie blokować się w rozbudowie na przyszłość a dobre zasilacze mają bardzo długie gwarancje (np 7 lat za Corsair AX 760 W) Generalnie szukaj modeli z certyfikatami (Gold, Platinum) i długą gwarancją. Głupio by było - gdybyś wziął teraz np. 500 W i potem chciał jednak kupić GTX 980 ti. Wtedy pozostaje Ci sprzedaż zasilacz i kupić nowy - trochę bez sensu.

Edytowane przez larryguy
Link to post
Share on other sites

3. <<< napisałem o przyszłości, poza tym napisałem, że zasilacz 550w obsłuży zestaw z 980ti nawet a porada czekania na Pascala jest prosta, za rok w tej samej cenie dostanie z 50-100% mocniejsze karty graficzne w zależności od budżetu a takie GPU kupuje się do grafiki 2d / foto / montażu nie na 1-2 lata jak do gier tylko na kilka lat więc warto poczekać i przez ten czas przemyśleć sprawę czy będziemy się bawić w animację/montaż4K czy tylko PS/LR... jeśli tylko to ostatnie to jakaś grafika za 500zł używana pokroju 660ti/770 z 3-4GB na pokładzie dla wsparcia PS + ewentualnie jakichś prostych rzeczy w AE/PR aby przyspieszyć rendering przy exporcie chociażby

 

- odnośnie PS nie zgodzę się, że korzysta tylko z procka, wspomagania GPU jest widoczne w wielu zastosować pod warunkiem, że z nich korzystamy

- do fotografii monitor jedyny rozsądny to używane Eizo SX22/24 które można dostać już od 2000zł co jest i tak dobrym zakupem bo często używane dalej są na gwarancji producenta (5 lat), nowe serie w tej półce cenowej nowych szkiełek w cenie 3000-3500zł Eizo popsuł... coś o takiej samej jakośći to dopiero seria CG, moim zdaniem seria CX jest gorsza niż SX i to nie jest tylko moje zdanie, stąd polecam zaglądać na allegro i jak będzie SX22/24 używany to można brać w ciemno - szerokogamutowiec do fotografii jak znalazł

- co do zasilacza to powtórzę, lepiej nawet kupić taki na raty półpasywny za 600-700zł niż potem skamleć, że cisza bo dyski ssd, bo chłodzenie chodzi na 30-40%, bo obudowa wyciszana a zasilacz bez trybu pasywnego wyje do księżyca, powtórzę, kupując półpasywny (na przykład) HX850i zabezpieczyłem się trybem pasywnym nawet gdybym kupił 980ti to nadal wentylator mi się nie załączy w PSU bo do 40% obciążenia chodzi w pasywnym trybie

 

do 3000-3500 nic Ci nie znajdę, tak na szybko:

procek 4790k (~1500zł),

mobo MSI Z97-G43 (~400zł),

ram 2x8GB RipjawsX 2133/9 (~400zł),

ssd mx200 256gb (~400zł),

chłodzenie Alpenfohn Brocken 2 lub Cryorig H5 (~180zł),

zasilacz RM750i (~550zł),

obudowa Nanoxia Deep Silence 3 (~320zł)

 

RAZEM: ~3700zł (o ile nie zapomniałem o czymś)

 

Idealnie byłoby kupić dysk MX200 512GB (+300zł) i zapomnieć o twardzielach, a następnie z czasem dokupywać kolejne jeśli trzeba, ale mając 2x512GB w komputerze to spokojnie starczy. Dyski talerzowe od wiosny u mnie będą, ale poza komputerem, w środku zamierzam mieć 4x512GB i mieć totalną ciszę.

Edytowane przez Vieworld
Link to post
Share on other sites

Dzieki Panowie

 

Chciałem zmieścić się w 3500zł bo dopiero co wydałem ponad 12 tyś na aparat,obiektyw i statyw ale jestem gotow dopłacić te pare groszy żeby później nie żałować, więc budżet może wzrosnąc nawet do 4tyś

 

Zdaję sobie sprawę że do PS/LR ważny jest procesor dlatego wolę zainwestować w procek i zasilacz a później tak jak podpowiadacie dokupić mniejsze i tańsze komponenty

 

Zrobiłem szybki rekonesans na rynku Polskim i Angielskim.

Jeśli nie zaoferują mi nigdzie jakiegos konkretnego rabatu na całość to część komponentów kupię w Polsce a część w UK

 

Procesor w UK jest za 1300zł wiec już 200 zł w kieszeni

Doradźcie proszę czy corsair h110i GT będzie cichym i wydajnym chłodzeniem wodnym pod i7 4790k

 

 

Doradźcie proszę czy corsair h110i GT będzie cichym i wydajnym chłodzeniem wodnym pod i7 4790k

 

Może w tej cenie jest coś lepszego?

Edytowane przez pajdabb
Link to post
Share on other sites

nie wiem jak H110i GT działa, ale posiadam H110 i pompka jest praktycznie niesłyszalna (w sumie to jej wcale nie słychać) - możliwe, że trafiła mi się dobra sztuka ALE wentylatorów nie radzę wyjmować nawet z pudełka bo do cichych im daleko... jak chcesz zaoszczędzić to alpenfohn wing boost 2 (50zł/szt).

Link to post
Share on other sites

Kupiłem dzisiaj h110i GT na aukcji ale nówka sztuka , szukam teraz jakieś obudowy do tego

 

Budżet tak max 450 zł

 

Myślę o tej http://www.awd-it.co.uk/nzxt-source-340-midi-tower-gaming-pc-case-black.html?gclid=CMae0q3528gCFUoCwwodjicNgA

 

Ale muszę przyznać że podoba mi się jeszcze ten case

 

http://www.scan.co.uk/products/fractal-design-define-r5-black-mid-tower-atx-matx-mini-itx-computer-chassis-with-usb-30-plus-ultra-s?utm_source=google+shopping&utm_medium=cpc&gclid=CLnx9MX628gCFWsTwwodraEFNQ

 

Jak myślisz Vieworld ten drugi da rade?

W Anglii wing boost 2 podobnie, sprawdzę jak będą śmigać oryginały i jak będzie za głośno to kupię zamienniki

Link to post
Share on other sites

moim zdaniem NZXT to zabawki z plastiku... a dopłacać do Fractala zestawiając go z Nanoxią nie widzę żadnego sensu tym bardziej, że temperatury w tym ostatnim są na podium obudów wyciszanych... Nanoxia Deep Silence 3 polecam kupić... obudowa za 300-350zł a naprawdę bardzo dobra - z takich "normalnych" to w tym przedziale jest masa obudów ale też klasy premium nie uświadczysz... można pomyśleć np. o Lian Li PC-7HX lub policytować PatrykT obudowę na allegro po moddingu - http://allegro.pl/lian-li-pc-a70f-i5726900006.html a z takich z innej bajki to np. BitFenix Pandora za 400-450zł w wersji z okienkiem - na allegro jest też "kostka" corsair 540 po moddingu http://allegro.pl/obudowa-modyfikowana-corsair-carbide-540-air-i5738441611.html w niezłej cenie i konkurent dla Define R4/5 czy Nanoxii czyli Anidees za pół ceny http://allegro.pl/obudowa-anidees-ai6b-v2-wyciszona-jak-nowa-i5740738912.html

Edytowane przez kajtek.
Link to post
Share on other sites
  • Rozwiązanie

Co do obudowy to można jeszcze zerknąć na BQ Silenbase 800. Co do zasilacza, to polecam Corsair serię AX,HX lub nowa seria RMX.

 

 

Troche nie w moim stylu ale praktyczna wiec juz zamowilem :)

 

Zamowilem juz:

- Procesor i7 4790k 

- Obudowa Silent Be Quiet 800

- Chlodzenie H110i GT

- Pamiec Corsair Vengance 2x8gb 2400 DDR3

- 1x Samsung 850 pro 256GB

- Zasilacz Corsair RM 750W

- Plyta glowna msi z97 gaming 5

 

Dziekuje wszystkim za pomoc

 

Pozdrawiam

Edytowane przez pajdabb
Link to post
Share on other sites
Gość
This topic is now closed to further replies.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...