Skocz do zawartości

Recommended Posts

A więc w poniedziałek zamówię sobie taki zestaw, prawdopodobnie bez żadnych zmian:

http://www.morele.net/inventory/info/kuqY3F/(monitor, modem i myszkę mam)

Od dwóch dni sobie patrzę poradniki i artykuły różnego rodzaju co robić jak już to dostanę i chcę się upewnić czy dobrze zrozumiałem.

1. Najpierw wchodzę w BIOSA i zmieniam, żeby czytało PENDRIVE'a/USB i Configure SATA as z IDE na AHCI. Save&Exit.

2. Zaczynam instalację i teraz pytanie. Powinny wyświetlić mi się wszystkie 3 dyski? HDD, SSD i zewnętrzny? Jeśli tak to czy wszystkie sformatować? Dzielić na partycję będę tylko HDD.

3.Później po prostu wybieram, żeby system był na SSD. Czy przed kontynuowaniem powinienem odłączyć pozostałe dyski? Bo słyszałem, że coś się na nich tworzy i może przez to system wolniej pracować.

4. Konfiguracja Windowsa, z tym problemu nie będzie.

5. Instalacja sterowników i aktualizacji, z tym chyba też.

 

Z góry przepraszam jeśli temat umieściłem w złym miejscu. Nie byłem pewien gdzie napisać.

Link to post
Share on other sites

Instalator Windows powinien zobaczyć wszystkie dyski. Ale nie musisz wszystkich formatować czy tworzyć na nich nowych partycji. Instalacja Win 10 nie różni się na tym etapie od instalacji starszych systemów. Wybierasz dysk SSD. Tworzysz na nim najlepiej jedną partycje. Formatujesz tą nową partycje i wybierasz Dalej. System sam zainstaluje się na wybranej przez Ciebie partycji. Jeśli dysk HDD będzie nowy bez danych może utworzyć na nim partycję na tym etapie. Ale jeśli nawet tego nie zrobisz, to później z poziomu działającego systemu masz taką możliwość. Zewnętrzny dysk nie musi być podpięty na czas instalacji chyba, że to właśnie na nim jest instalator systemu. Trzeba sobie ułatwiać życie a nie utrudniać. Zewnętrzny dysk najlepiej podłączyć gdy będziesz miał działający system i zainstalowane wszystkie sterowniki i program antywirusowy.  

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Dokładnie. Nie ma takiej potrzeby. Musisz tylko uważać by nie sformatować innego dysku przy instalacji. Ale to mało prawdopodobne. Jeśli na innych dyskach masz już partycje lub ich nie masz to instalator to zobaczy. Na dysku SSD(nowy) nie będzie partycji (nie przydzielone miejsce). Tworzysz partycje na SSD, formatujesz i Dalej. Reszta pójdzie sama. System nie tworzy żadnych nowych katalogów na innych dyskach. Robią to czasami instalatory sterowników lub programów. Dysk zewnętrzny jest pewnie podłączany przez port USB. Jeśli nie z niego instalujesz system(nowy) tylko np. pendrive to możesz go podłączyć później tak jak pisałem wyżej. Tworzenie partycji z pod systemu jest równie łatwe. 

Edytowane przez gepardmak
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

W Twoim przypadku wszystkie dyski masz nowe. Możesz zrobić na wszystkich dyskach partycje jakie chcesz. Formatować je również możesz ale nie musisz to zależy od Ciebie. Z formatować musisz tylko tą partycję na której będzie system. Resztę możesz zrobić już gdy system będzie zainstalowany. Wtedy możesz przy formatowaniu z pod systemu nadać dyskom etykiety-nazwy(np. Programy, Gry, Muzyka, Filmy itp.) przy instalacji systemu nie ma takiej możliwości. O ile pamiętam instalator robi na wszystkich dyskach partycje podstawowe a takich partycji na dysku może być tylko 3. Resztę nie wykorzystanego miejsca gdyby CI takie zostało można zamienić na partycje ale już w systemie.  

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

W ustawieniach bios będzie sekcja boot. W niej jest zawsze do wyboru sposób wykrywania urządzeń rozruchowych. Może być ustawiany na różne sposoby od samego UEFI do Legacy lub UEFI+Legacy. Możesz też mieć sekcje boot podzieloną według urządzeń z opisem zaczynającym się od UEFI i dalej nazwa urządzenia(dysku, napędu) lub tylko nazwa urządzenia. Dyski SSD są rozpoznawane tylko przez UEFI. Wybierasz wtedy myszką tak by jako pierwsze urządzenia rozruchowe były te z opisem UEFI. Czyli najpierw pendrive(musi być podłączony przed startem pc) chyba, że instalujemy system z płyty wtedy napęd, dysk SSD, reszta dowolnie.  

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Okej, dzięki wszystkim. Problem teoretycznie rozwiązany, zobaczymy co będzie jak przyjdzie wszystko. Przy okazji, ma ktoś jakieś uwagi do mojego builda na początku dodanego? Ogólny zamysł jest, żeby wszystkie najnowsze gry przez kilka lat na ultra chodziły. W 4K grać nie będę, monitor mam 1920x1080, Podkręcać nie zamierzam, a karta graficzna mi się wydaje OK. Może lepszy procesor albo płyta główna? Czy to co jest w pełni wystarczy?

Edytowane przez UndeadALK
Link to post
Share on other sites

Powód? Jakieś większą różnice są między moim a tym pierwszym? Prawie wszystko w opisie mają identycznie. Nie zrozum mnie źle, nie marudzę, tylko ludzie już mi tyle różnych rzeczy polecali i buildów zupełnie innych bez żadnego uargumentowania, że wolę się upewnić.

 

EDIT Raz nawet polecili mi płytę główną niekompatybilną z prockiem :P

Edytowane przez UndeadALK
Link to post
Share on other sites

Powtórzę się. Zmień dysk ssd. Ten jest na kostkach TLC. Moją propozycją jest ten: http://www.morele.net/dysk-ssd-crucial-mx200-250gb-sata3-ct250mx200ssd1-712688/

Trochę droższy ale obecnie najlepszy na rynku w stosunku cena/jakość.

I również jestem za zmianą zasilacza. SilentiumPC raczej nie robi ich rewelacyjnie, w tej lub nawet niższej cenie znajdziesz coś fajnego, np. tutaj: http://forum.benchmark.pl/topic/110507-polecane-zasilacze-w-r%C3%B3%C5%BCnych-przedzia%C5%82ach-cenowych/

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Okej, dobra. A ten zasilacz co polecił gepardmak może być?

http://www.morele.net/zasilacz-thermaltake-toughpower-550w-80-gold-modular-140mm-sli-ps-tpd-0550mpcgeu-1-641103/

 

Czy do np. tego dopłacać?

http://www.morele.net/zasilacz-xfx-black-edition-xtr-550w-fully-modular-135mm-80-gold-p1-550b-befx-628157/

 

I jest jeszcze kwestia czy do tego zestawu 550W zasilacz na 100% wystarczy?

Edytowane przez UndeadALK
Link to post
Share on other sites

Masz racje nie uzasadniłem dlaczego ten zasilacz a nie inny. Nie chodzi mi o samą moc. Ale o firmę, SPC ma małe doświadczenie w produkcji zasilaczy. Ich konstrukcje choć mocne na papierze w eksploatacji sprawują się znacznie gorzej. Często ulegają awariom albo nie trzymają parametrów. Na forum znajdziesz obszerny wpis na temat tych zasilaczy. Jestem zadania, że lepiej ich unikać. Ja poleciłem takie zasilacze ze względu na zbliżoną cenę do tego co Ty wybrałeś. Po za tym sam mam zasilacz Thermaltake od dobrych kilku lat i żadnych problemów nigdy nie było. Zmieniłem całą platformę i zasilacz wyrabia bez problemu. Nawet specjalnie się nie nagrzewa pod obciążeniem. Dlatego od lat preferuje tego producenta w zestawach, które składam na czyjeś życzenie. No chyba, że ktoś już sobie coś wybrał a je nie mam zastrzeżeń do jego wyboru. 

Edytowane przez gepardmak
  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites

Dzięki wielkie. Takie właśnie wypowiedzi lubię. To zmieniam zasilacz na ten

http://www.morele.net/zasilacz-thermaltake-toughpower-550w-80-gold-modular-140mm-sli-ps-tpd-0550mpcgeu-1-641103/

i dysk SSD na ten

http://www.morele.net/dysk-ssd-crucial-mx200-250gb-sata3-ct250mx200ssd1-712688/

 

Czekam na dalsze uwagi.

Edytowane przez UndeadALK
Link to post
Share on other sites

Jedna rada z mojej strony. Gdy już wszystko zainstalujesz zrób kopie zapasową systemu z dysku SSD na płyty DVD lub partycje HDD. Dyski SSD to dość moda technologia, często ich oprogramowanie(firmware) zawiera wady powodujące awarię systemu plików. Nie przetrzymuj ważnych danych na SSD tylko sam system ze stałą liczbą programów.  

 

Brednie. Nowaj

Edytowane przez Nowaj
  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites

 

 

Dyski SSD to dość moda technologia, często ich oprogramowanie(firmware) zawiera wady powodujące awarię systemu plików

 

Popularne konsumenckie nośniki SSD są na rynku od dekady, a kości NAND, na których się opierają, to wynalazek z początku lat osiemdziesiątych ubiegłego stulecia. Nazywanie tego "młodą technologią" to absurd.

 

Masowe i częste awarie SSD z powodu firmware'u dotyczyły TYLKO I WYŁĄCZNIE przedpotopowych nośników na SandForce i wspominanie o nich w kontekście współczesnych dysków ma tyle samo sensu, co ostrzeganie kogoś, kto kupuje nowe BMW, o wadach silników spalinowych w kontekście dwusuwów. Absurd do kwadratu.

 

Dyski SSD są pierdylion razy bardziej niezawodne od talerzowców i rzeczy takie jak cenniejsze fotki dużo bezpieczniej jest trzymać właśnie na nich. Kopie na nośnikach optycznych to jednak nadal podstawa.

  • Popieram 5
Link to post
Share on other sites
Gość
This topic is now closed to further replies.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...