Skocz do zawartości

Freezowanie w grach.


Recommended Posts

Witam!

Borykam się z w/w tematem już kilka msc. i jak na razie nikt nie był w stanie rozwiązać owego problemu.

Do rzeczy.

Posiadam następującą konfigurację:

Intel Pentium DC E5200 @3.25 GHz na napięciu 1.35V

MoBo GB g31m-es2c

GoodRam 4 GB DDR2

Gainward GeForce 8800GT 512 MB

Antec VP500PC 500W

Freezowanie rozpoczęło się świeżo po zwiększeniu ratio taktowania procesora.Z 1.80 GHz do 2.50 GHz.

Za pomocą dedukcji doszło do tego, że procesor ma za niskie napięcie, zwiększyłem do stockowego 1.25V.Freezy nie ustąpiły mimo poprawnego napięcia dla tego taktowania.Następnie został zrobiony OC procesora do 3.25 GHz na napięciu 1.35V co podobno jest standardową wartością dla tego taktowania.

Freezy są bardzo nierównomierne, w jeden dzień może wszystko działać "cacy" a na następny laguje niemiłosiernie.Zauważyłem też pewną "prawidłowość".Zawsze po komendzie wyłączenia komputera dało się słychać takie "kliknięcie" z wnętrza komputera i się po dosłownie sekundzie wyłączał, teraz te kliknięcia występują w trakcie normalnej pracy komputera i zazwyczaj występuje freez w trakcie jego trwania.

Wymieniłem stary, niemarkowy zasilacz na w/w, dysk oraz kartę graficzną, niestety nic nie pomogło.

Komputer jest w pełni wyczyszczony z kurzu i się nie przegrzewa.

Jak temu zaradzić?

Pozdrawiam.

Link to post
Share on other sites

Pierwszy właściciel owego cuda technologicznego grał tylko w metina, więc pewnie karta nie była jakoś żyłowana.Wyczyściłem ją, nałożyłem jej nowej pasty i w stresie 46 oC.Wyłączyłem EIST, po pierwszej gierce jestem dosyć pozytywnie zaskoczony, bo gra chodzi "Płynniej", nie ma np. dropów ze 180 do 40 FPS, tylko raczej FPS'y są stałe.Przycini dalej występują, w tej kwestii sie nic nie zmienilo :/.Co do taktowania, to nawet w idle procesor ładuje maksymalne obroty a nie chciałbym go tak przeciążać.Czytałem właśnie, że są ta następstwa wyłączenia funki EIST.

Edytowane przez pery1996
Link to post
Share on other sites

Zobacz jeszcze jak komputer się zachowa gdy zmienisz jedno ustawienie w Bios.  W zakładce M.I.T  Performance Enhance zmień w przypadku OC procka  ustawienie na Standard.. 

 

 

 

Następnie został zrobiony OC procesora do 3.25 GHz na napięciu 1.35V co podobno jest standardową wartością dla tego taktowania.

 

Wszystko zależy jaką sztukę tego procka trafisz . Mam taką która bez jakichkolwiek zmian napięć działa poprawnie na 3.33 GHz przy napięciu 1.22V. Pewnie poszedłby więcej ale ogranicza go biedna płyta główna która nie pozwala na zmianę napięć (G31TM-P35)

Edytowane przez tomek11
Link to post
Share on other sites

Jest w takim przypadku jeszcze kilka opcji do sprawdzenia ;)

Rozumiem że najnowszy bios do tej płyty masz wgrany ?

Przywróć domyślne ustawienia biosu ( Load Optimized Defaults ) i zapisz zmiany.  

Ta płyta jeśli dobrze pamiętam ma dodawany program do oszczędzania energii Easy Energy Saver. Zainstaluj i sprawdź czy przypadkiem nie są w nim uruchomione opcje do oszczędzania energii.. Instalacja jest konieczna ponieważ w niektórych płytach Gigabyte nawet odinstalowanie tego programu samo nie wyłączy tych opcji..

Link to post
Share on other sites

Tak tak, ta płyta jest wyposażona w taką opcję.Zaraz zainstaluję program i sprawdzę oraz podam dokładny model BIOs'u.

EDIT:

Wersja BIOS'u to F3 datowany na 14.11.2008 r.

Przy "Performance Enhance" wyświetla się uwaga, że przy ustawieniu "Standard" może on uwydatnić pracę systemu (czyli jest lepszym wyborem od Turbo?)

EES był wyłączony, natomiast nie wiem czy razem z ESIT nie wyłączyć C1E oraz czy zaaktualizowac BIOS do najnowszej wersji.

Edytowane przez pery1996
Link to post
Share on other sites

Lepiej wgrać nowy bios, Pentium DC E5200 w steppingu R0 jest oficjalnie na tej płycie obsługiwany od biosu F5 http://www.gigabyte.com/support-downloads/cpu-support-popup.aspx?pid=2961

 

Opcja Performance Enhance ustawiona na Standard poprawia stabilność systemu.

 

Najnowszy bios obecnie do tej płyty GA-G31M-ES2C (rev. 1.x) to F8 http://www.gigabyte.pl/products/page/mb/ga-g31m-es2c_1x/download/

 

Jak wygląda to "frezzowanie" tak jak na tym filmiku? 

 

 

 

 

 

Link to post
Share on other sites

Freez objawia się zatrzymaniem obrazu w miejscu na krótką chwilę bądź nawet na okres kilku sekund co zazwyczaj w grach online może się skończyć śmiercią, ale jest to również irytujące.Dokładniej rzecz biorąc to "gra toczy się dalej, lecz obraz pozostaje w bezruchu", nie mam czegoś takiego jak w/w filmiku gdyż w przeglądarce/systemie żadnych freezów nie mam, tylko w grach komputerowych.Zaraz zajme się aktualizacją BIOS'u (mam nadzieje, że nic nie skopię :D).

EDIT: BIOS zaaktualizowany, wersja F8, przywróciły się ustawienia fabryczne, zauwyażyłem tez, że gdybym chciał zmienić z trybu Standard na Turbo to nie wyświetlają się żadne ostrzeżenia.Oczywiście chcę go przetaktować znów na te 3.3 GHz.

Edytowane przez pery1996
Link to post
Share on other sites

Niestety ale SMM musze mieć na 2.66 co daje 711 MHz poniewaz na wyzszych te pamięci są juz taktowane powyżej tych 800 MHz.Przed wymianą dysku miałem freezy dużo bardziej intensywniejsze, system potrafił się ostro przywiesić nawet przy odpalania jakiegoś programu, teraz zakupiłem WDC'ka od kumpla z przepracowanymi 7k h i jest praktycznie to samo, tyle, że freezy są tylko w grach.Dodam, że dysk według np. CrystalDiscInfo jest w dobrym stanie z prawidłowymi parametrami.Idę wypróbowac w grze, czy freezy dalej wystepują.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...