Skocz do zawartości

Monitor do 700 zł do wieczornego grania i internetu


Recommended Posts

ale też przeglądałam forum mva.pl i czytałam opinie prawdziwych znawców, którzy nie zniżają się do oceny monitorów poniżej 1200 zł i twierdzą, ze jak masz na zakup mniejsze pieniądze, to lepiej je przepić

 

to poważnie zaktualizowali poglądy, tam do niedawna poniżej 2k to nie był monitor tylko śmieć ;)

co pewnie ma związek z faktem, że eizo wprowadził do oferty monitory poniżej 2k

Link to post
Share on other sites

Znalazłam coś takiego, może komuś się przyda, jest to lista monitorów pozbawionych migotania, flicker free:

 

http://www.tftcentral.co.uk/articles/flicker_free_database.htm

 

Tylko znów fachowcy z forum mva.pl kwestionują pomiary i testy stosowane przez prad.de i innych, uzasadniając, że metody badawcze wykrywania owego zjawiska są z gruntu złe a cała strona niewiarygodna. Po czym zaczyna się kłótnia o to, czy racja jest moja czy mojsza, jak ktoś zainteresowany i coś z tego zrozumie, to podaję link:

 

http://www.mva.pl/viewtopic.php?f=53&t=1365&hilit=tft+central

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Ja mam EV2216, używam go w dość ciemnym pokoju, na niskim poziomie jasności (chyba 18/100 + EcoView) i migotania nie zauważam (a jestem raczej przewrażliwiony na tym punkcie). No ale kąty w tym monitorze są dość mizerne - jak to w TN-kach.

Edytowane przez radosuaf
Link to post
Share on other sites

Witam ponownie!

Myślę, że optymalny dla mnie byłby rozmiar monitora 23'.

Wśród polecanych monitorów jest taki oto: DELL P2314H

Mam kilka pytań odnośnie tego modelu:

- znalazłam informację, że subpiksele są ułożone w kolejności BRG, a standardowo jest ot RGB, czy ma to jakieś znaczenie?

- czy ma również flicker free w pełnym zakresie podświetlenia?

-czy ma podobnie niski input lag?

Link to post
Share on other sites

 

 

znalazłam informację, że subpiksele są ułożone w kolejności BRG, a standardowo jest ot RGB, czy ma to jakieś znaczenie?

 

współcześnie nie powinno

 

 

 

czy ma również flicker free w pełnym zakresie podświetlenia?

 

afaik tak

 

 

 

czy ma podobnie niski input lag?

 

prawdopodobnie

Link to post
Share on other sites
  • 4 tygodnie później...

Witam forumowiczów!

 

Odkopuję temat po 3 tygodniach jako szczęśliwa posiadaczka nowego monitora Dell 2314H.

 

Postanowiłam podzielić się spostrzeżeniami, uwagami może komuś to się przyda i pomoże podjąć decyzję czy warto mieć ten monitor. Będą to jednak uwagi przeciętnego użytkownika, czysto subiektywne i "na oko"

Monitor porównuję do używanego wcześniej monitora TN CCFL Hyundai 19 cali 16:10

 

-przy przesiadce z 19 cali monitor 23 cali wydaje się naprawdę spory, na początku ma się wrażenie, że trzeba by go oglądać z kilku metrów, trzeba się przyzwyczajać

-duża wyraźna czcionka, intefrace w grach jak dla osób z niedowidzeniem, wielkie jakieś te litery i ikony, można odsunąć się od monitora a nadal wszystko widać i nie trzeba się garbić :) także komfort korzystania jest nieporównywalny

-podświetlenie led nie męczy oczu bardziej niż CCFL, a nawet mniej niż w starym Hyundai, po kilku godzinach oczy są oczywiście zmęczone, ale mniej niż  w poprzednim monitorze, przy którym dało się wysiedzieć kilka godzin dopiero po zainstalowaniu F-lux, inaczej masakrował oczy

-wydaje mi się, że nie ma migotania ekranu, gdzieś na forum polecali zrobić film telefonem komórkowym  jak monitor jest włączony; przy Hyundai widać przebiegające przez ekran ciemne i jasne pasy, a w Dellu nie ma tego efektu

-monitor można przyciemnić maksymalnie, tak,że przy wartościach 0 jasność i 0 kontrast mamy prawie czarny ekran (a jak czytałam wiele monitorów tego nie potrafi, ktoś pisał o jakimś modelu LG, maksymalnie zmniejszona jasność i kontrast a wypalał oczy), tu możemy sobie komfortowo to ustawić i pracować nawet w ciemności (choć wiadomo- to niezdrowo)

-co do input lag, chyba mniejszy, choć to akurat trudno ocenić na oko

-smużenie w grach nie występuje

-full hd i duża szczegółowość wyświetlanego obrazu robi wrażenie

-duża liczba ustawień i możliwości konfiguracji wyświetlanego obrazu

-3 lata gwarancji 

 

żeby nie było tak różowo:

-brak w pudełku kabla dvi i kabla zasilającego

-brak polskiej instrukcji obsługi

-brak w menu języka polskiego

-odwzorowanie kolorów, jeśli ktoś spodziewa się jakiegoś skoku technologicznego, przełomu, przy przesiadce z TN na IPS to się zawiedzie, kolory może są i ładniejsze, zwłaszcza jak ktoś przesiada się z wyeksploatowanego kilkuletniego monitora ale to naprawdę nie jest aż taka  rewolucja jak to się czasem w internecie przedstawia

-prawy dolny róg monitora świeci zdecydowanie jaśniej, ale jest to widoczne tylko przy całkowicie czarnym ekranie, więc jak ktoś zamierza wpatrywać się w czarny ekran to będzie mu przeszkadzać, w pozostałych przypadkach: gra, film jest niezauważalne nawet w ciemnym pomieszczeniu

-słynne i demonizowane srebrzenie: czarny kolor wyświetlany przez monitor oglądany pod kątem 45 stopni i większym staje się mniej intensywny, przechodzi w szary ale bez przesady na TN przy tym koncie to się już niewiele widziało

 

Dla mnie jest to monitor bardzo dobry. Duże możliwości regulacji podświetlenia, brak migotania (prawdopodobnie), odczuwalne mniejsze zmęczenie oczu niż w dawnej TN-ce. Większe ikony, większa czcionka i lepszy komfort korzystania z monitora.

 

Bardzo dziękuję moderatorowi tego forum drachenfelesowi za wszystkie cenne rady i cierpliwość przy odpowiadaniu na głupie pytania zadawane pewno po raz setny :)

i za poradnik napisany językiem zrozumiałym nawet dla nie obeznanej w technicznych zagadnieniach osoby. 

Edytowane przez jagnieszka
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...