Skocz do zawartości

Monitor do 700 zł do wieczornego grania i internetu


Recommended Posts

Witam!

Wiem, wiem było już wałkowane wielokrotnie. Przeczytałam poradnik i wiele postów i nadal mam mętlik w głowie.

Proszę o pomoc w wyborze monitora. 

-cena do 700 zł

-niezbyt duży max 23 cale (przyzwyczajenie)

-do gier 40% - rpg, multiplayer ale nie strzelanki, netu 40%, filmów 20%

-bardzo mi zależy na tym, by nie wypalał oczu, do komfortowego korzystania przez kilka godzin

-niski input lag i brak smużenia

-z monitora będę korzystać głównie wieczorem i w nocy !! -  jak się sprawuje matryca IPS w takich warunkach

-odwzorowanie czerni nie jest dal mnie najwyższym priorytetem, ale jednak chyba skłaniam się w stronę IPS a nie TN

Myślałam trochę nad LG 22MP57VQ-P, ale ostatecznie nie wiem, czy to dobry wybór. Widziałam ten monitor w sklepie dla idiotów, trochę za jasny jak dla mnie, wiem że to ustawienia sklepowe, nie wiem natomiast, czy można go przystosować do wieczornej pracy. Chodzi mi oto, by przy ustawieniach jasności i kontrastu na minimum nie dawał po oczach i by by było coś na nim widać jeszcze:)

A i moja konfiguracja sprzętowa:

Gigabyte GTX 760 

Procesor Core i5 4460 

Edytowane przez jagnieszka
Link to post
Share on other sites

No dobrze, zapytam inaczej.

Czy lepsza do takich zastosowań będzie matryca IPS czy TN (bo mniej srebrzy w ciemności?).

Czy rodzaj zastosowanej matrycy nie ma tu nic do rzeczy?

Może podświetlenie CCFL czy LED?

Jakie są wobec tego kryteria wyboru takiego monitora?

Czy ktoś ma, ktokolwiek widział, ktokolwiek wie czy jest monitor, który zapewniałby w miarę komfortową pracę wieczorem?

Cudów nie wymagam, ma nie wypalić oczu, ma mieć mozliwość w miarę dobrej regulacji do ww warunków otoczenia.

Edytowane przez jagnieszka
Link to post
Share on other sites

 

 

Czy lepsza do takich zastosowań będzie matryca IPS czy TN (bo mniej srebrzy w ciemności?). Czy rodzaj zastosowanej matrycy nie ma tu nic do rzeczy?

 

marginalny

 

 

 

Może podświetlenie CCFL czy LED?

 

nie ma już CCFL

 

 

 

Jakie są wobec tego kryteria wyboru takiego monitora?

 

szeroki zakres regulacji jasności przy zachowaniu odpowiedniego kontrastu i innych parametrów obrazu, bo z pomiarów to wyczytasz różne ciekawe rzeczy, tylko nikt ci nie napisze czy wówczas cokolwiek jeszcze widać na monitorze, a w lwiej części przypadków jest to szarobura masa średnio odróżnialnych kształtów lub po prostu szary ekran

 

 

 

ma nie wypalić oczu, ma mieć mozliwość w miarę dobrej regulacji do ww warunków otoczenia.

 

bez złośliwości czy coś, ale... podwój budżet, bo to rzecz nieosiągalna dla tanich monitorów, EV2450/2455 taką sztuczkę potrafi, taniej nic, ewentualnie używki starszych modeli Eizo/NEC

Link to post
Share on other sites

Dziękuję za odpowiedź. Trochę za drogie jednak dla mnie te monitory EIZO.

A może coś takiego od NEC, bardziej budżetowego:

http://www.morele.net/monitor-nec-e224wi-60003584-613479/

Co prawda nie ma flicker-free (nie wiem, na ile to rzeczywiście przydatne, a na ile to marketingowy bełkot)

Czas reakcji 6 ms, czy to to nie będzie smużyć?

O Dellach słyszałam też dobre opinie, ale wiele głosów było takich, że strasznie daje po oczach.

Link to post
Share on other sites

jeżeli chcesz wiedzieć i interesuje cię jak to wszystko ogólnie działa zajrzyj do poradnika

http://forum.benchmark.pl/topic/26242-faq-co-i-jak-czyli-co-trzeba-wiedzie%C4%87-kupuj%C4%85c-monitor/

 

natomiast nie bez powodu (wyłączając model 27") nie polecam czwartej generacji NEC serii E oraz EA, migoczą

delle (podobnie jak w zasadzie wszystkie inne monitory tej klasy) mają zbyt wysoką jasność minimalną

Link to post
Share on other sites

Czyli, o ile dobrze zrozumiałam, flicker free sprawdza się do pewnych wartości podświetlenia, przy bardzo przyciemnionym monitorze i tak nie działa, wtedy mamy to nieszczęsne i nie dające się uniknąć migotanie diod?

Czyli przy wieczornym korzystaniu z monitora i tak to całe flicker free psu na budę?

 

Używanych monitorów trochę się boję, zawsze to loteria.

No tak, tylko wydatek 1300 zł za Eizo to jest duża kwota (jak na przeciętną Kowalską), to nie jest zarzut wobec propozycji drachenfeles tylko taka uwaga, że brakuje czegoś pomiędzy, bo mamy monitory- straszne badziewia z marketu już za 300 zł, potem badziewia za 500 zł, potem właściwie długo, długo nic i dopiero 1300-1500 zł Eizo :)

 

Coś takiego znalazłam:

http://www.morele.net/monitor-eizo-ev2216wfs3-bk-649359/

co prawda matryca TN, ale może lepsze parametry od niejednego tańszego IPS-a? 

Komfort pracy/korzystania z monitora jest dla mnie równie ważny, jeśli nie ważniejszy od szerokiej palety barw IPS.

Dobry wybór?

Edytowane przez jagnieszka
Link to post
Share on other sites

 

 

Czyli, o ile dobrze zrozumiałam, flicker free sprawdza się do pewnych wartości podświetlenia, przy bardzo przyciemnionym monitorze i tak nie działa, wtedy mamy to nieszczęsne i nie dające się uniknąć migotanie diod

 

nie, sterownik DC po prostu nie daje możliwości tak szerokiej regulacji jasnością, jak PWM, a standardowy PWM migocze

mamy też takie pracujące na wysokich częstotliwościach (jak we wspomnianych eizo), co jest praktycznie nieuciążliwym rozwiązaniem

 

 

 

Czyli przy wieczornym korzystaniu z monitora i tak to całe flicker free psu na budę?

 

tak, bo jest za jasne

 

 

 

brakuje czegoś pomiędzy, bo mamy monitory- straszne badziewia z marketu już za 300 zł, potem badziewia za 500 zł, potem właściwie długo, długo nic i dopiero 1300-1500 zł Eizo

 

można tak powiedzieć, niemniej zasadniczym problemem jest tutaj chęć pracy po ciemku, taniej i zdrowiej wychodzi odpowiednie oświetlenie miejsca pracy, nawet jakby robić je od podstaw

Link to post
Share on other sites

Proszę o dpowiedź, mam na oku taki monitor:

Monitor Eizo EV2216WFS3-BK

czy ekran nie miga przy niższym ustawieniu jasności?

matryca TN, ale może lepsze parametry od niejednego tańszego IPS-a? 

Komfort pracy/korzystania z monitora jest dla mnie równie ważny, jeśli nie ważniejszy od szerokiej palety barw IPS.

Dobry wybór?

Bo czytałam, że nie wwszystkie modele Eizo sa tak przyjazne dla oczu

Przeczytane na forum mva:

"Jak już wcześniej wspominałem, zabiegi te mają sens i przynoszą skutek w monitorach, w których poskąpiono przetwornicy wysokiej częstotliwości. Sytuacja taka miała miejsce w EIZO EV2336W, EV2436W, EV2736W w których częstotliwość wynosiła zaledwie 200Hz. W obecnych monitorach EIZO: EV2450, EV2455 zastosowano nowoczesną przetwornicę o częstotliwości kilkunastu tysięcy Hz."

Link to post
Share on other sites
Przeczytane na forum mva:

 

zgadza się

 

 

 

czy ekran nie miga przy niższym ustawieniu jasności?

 

niestety nie wiem, ale jakbym miał zgadywać to migocze

 

 

 

matryca TN, ale może lepsze parametry od niejednego tańszego IPS-a?

 

nie, panele są w zasadzie takie same, nie ważne czy to monitor za 500zł czy 2500zł

dlaczego w Polsce tak się utarło, że monitor składa się wyłącznie z panelu, który jest najważniejszy na świecie?

Link to post
Share on other sites

nie, panele są w zasadzie takie same, nie ważne czy to monitor za 500zł czy 2500zł

dlaczego w Polsce tak się utarło, że monitor składa się wyłącznie z panelu, który jest najważniejszy na świecie?

 

Dlaczego? Bo większość kupujących to kompletni laicy, ja również, jesteśmy wystawiani na marketingowe sztuczki, agresywną i przekłamaną reklamę. Kupujemy tak naprawdę "kota w worku" i dopiero później okazuje się, że zakup nie był wcale taki udany jak nam wmawiano. 

Dlatego kupując monitor (na lata) przekopujemy fora, pytamy osoby, które mają wiedzę i doświadczenie.

Bo nie wiemy nic albo prawie nic....

 

No dobrze, ale do rzeczy.

Tylko Eizo EV2450/2455?

Może coś z Nec? coś tańszego?

Priorytety to nadal:

-komfort przy parogodzinnym korzystaniu z monitora

-ma nie oślepiać nadmierną jasnością

-ma nie mrugać przy przyciemnieniu monitora

-gry 40%, net 40%, filmy 20%

 

W domu mam dogorywający monitor CCFL TN 19 cali 16:10, nawet taki format ekranu bardziej mi odpowiada niż te słynne 16:9.

Nie jest full hd. Zresztą ja nawet nie bardzo widzę różnicę między full hd a nie full hd:) 

A i mój obecny monitor potrafi mnie oślepiać także w dzień,  nawet przy komfortowym oświetleniu dziennym, po 2 godzinach bolą mnie oczy. Nawet przy ustawieniu jasności na 15%, kontrastu na 20%, zabawy z ustawieniami temperatury barw, zainstalowaniu F-lux. Jego się po prostu nie da skalibrować. 

Zakup tego monitora to był błąd, którego nie chcę powtórzyć, którego żałowałam przez kilka lat i z radością się go pozbędę:)

Link to post
Share on other sites

 

 

Tylko Eizo EV2450/2455?

 

nie no mogą być droższe

mogłabyś też sprawdzić U2415, technicznie, na papierze jest ok, ale nie wiem dokładnie jak nisko schodzi z jasnością w praktyce i jak ten obraz wygląda, a niestety delle na tym polu nigdy się nie wykazywały

 

z NEC niestety tylko EA274WMi

 

 

 

Jego się po prostu nie da skalibrować.

 

żadnego się nie da, jeśli nie ma programowalnego LUT, a taki kawałek mają tylko (pół)profesjonalne i graficzne modele

Link to post
Share on other sites

Dziękuję za poprzednie odpowiedzi. Jednak wciąż to nie jest to, o co mi chodzi.

Proponowane Eizo i Nec nie mieszczą się w moim budżecie.

Przekonuję się z przykrością, że przy zakładanym budżecie, no max 1000 zł cudów nie należy się spodziewać.

Przyjęłam do wiadomości :)

 

Dobrze, zapytam tak: 

mam 1000 zł maksymalnie, więcej nie mam i nie dam, potrzebuję monitora w miarę dobrego, nie walącego w oczy, przyzwoitego i znośnego

dość dobre opinie ma DELL P2414H.

Właściwie jak się nie trafi na model z nierównomiernym podświetleniem, to ma sporo zalet:

-kilka osób twierdziło, że ma flicker free (na każdym poziomie jasności?) serio, taka znalazłam gdzieś informację

-ładne odwzorowanie kolorów

-można zejść z poziomem jasności do 30cd/m2, co podobno jest świetnym wynikiem w porównaniu z  konkurencją

 

Tylko, że 24 cale to dla mnie smok. Przesiadam się z 19 cali 16:10, boję się trochę, ze to za wielkie pudło.

Czy Dell ma odpowiednik o nieco mniejszym rozmiarze ekranu, podobnych parametrach?

Czy model Monitor Dell P2214H  różni się tylko wielkością matrycy czy są też inne różnice? (chodzi mi opdobny input lag, flicker free, regulację jasności)

O wielkości plamki i rozdzielczości wiem... ale tylko teoretycznie, jak wygląda czcionka na takim monitorze 21,5 cala full hd, bo czytałam, ze tragicznie...

 

Brałam jeszcze pod uwagę BENQ GW2265HM ale podobno:

-smuży w grach

-bardziej daje po oczach niż Dell 

Edytowane przez jagnieszka
Link to post
Share on other sites
-kilka osób twierdziło, że ma flicker free (na każdym poziomie jasności?) serio, taka znalazłam gdzieś informację

 

zgadza się

 

 

 

-ładne odwzorowanie kolorów

 

ładne to kwestia gustu, rzeczywiste to kwestia pomiarów kolorymetrem

 

 

 

-można zejść z poziomem jasności do 30cd/m2, co podobno jest świetnym wynikiem w porównaniu z konkurencją

 

jak pisałem wcześniej, tylko co wówczas wyświetla? obraz czy miszmasz

 

 

 

Tylko, że 24 cale to dla mnie smok.

 

tydzień, góra dwa i przestaniesz zwracać uwagę, inwestowanie w niską przekątną bez wyraźnych/istotnych powodów jest IMO nierozsądne

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Witam forumowiczów ponownie !

Zrobiłam sobie wycieczkę po sklepach, przyglądając się i przymierzając do różnych rozmiarów monitorów.

21,5 cala wydawał mi się najbardziej odpowiedni, ale pamiętam, że " to nierozsądne" :)

23,8 cala ma DELL P2414H, do którego się przymierzam, ale wciąż trochę się obawiam, czy nie za duży.

Mama kilka pytań, wątpliwości i proszę o odpowiedź:

 

1. Jaka powinna być odległość monitor od oczu użytkownika przy 23,8  cali? 

bo mi się wydaje, ze 40-50 cm to może być za mało

 

2. Kilka pytań może idiotycznych, ale ja się na tym nie znam zupełnie:

-Rozdzielczość 1920/1080 a karta graficzna Gigabyte GTX 760 Procesor Core i5 4460? 

-Wygląd nowych gier w takiej konfiguracji, wszystko powinno hulać, czy karta wyrobi?

-Stare gry z roku 2000 jak to wygląda jakaś pikseloza na ekranie?

-Filmy z płyty dvd (mam na myśli legalne kopie) jak wyglądają na monitorze? Czy jakość obrazu jest dobra? 

 

3. Znalazłam taką wypowiedź, ale jak wiadomo internet jest źródłem wszelakiej dezinformacji, więc proszę o komentarz:

"Jeśli chodzi o ilość cali przy fullHD, im masz gorsze oczy tym większy kup, 22" do fullHD jest małe, obraz prawda, jest ostry, ale jak posiedzisz przy kompie parę godzin na stronach internetowych czy dokumentach, to będą cię boleć oczy ze zmęczenia, małe literki wiążą się z większym wytężeniem wzroku, 23" mam i uważam że to minimalna wielkość do fullHD, kupuj najlepiej 24", komfort użytkowania jest większy, po kilku godzinach siedzenia przy dokumentach oczy oczy mniej bolą, elementy są większe łatwiej je dostrzec, jednocześnie masz większy obraz o jednolitym natężeniu jasności - od tego też mniej bolą oczy. 

cytat z: http://ocforum.pl/48-co-kupic/monitor-350-450-zl-22-23-cale-1920x1080-37898/

Link to post
Share on other sites

ad 1) ok 70-80 cm, ale to kwestia indywidualna, tak długo jak ogarniasz obraz wzrokiem jest ok

ad 2)

- no problemo

- do większości

- stare gry wyglądają jak wyglądają, ale z reguły obsługują współczesne rozdzielczości

- DVD z czasopism itp to z reguły dno szamba i wygląda fatalnie w każdej postaci, lwia część tych filmów to tylko kopia Video CD i ma tak niską rozdzielczość i wysoką kompresję, że aż boli, natomiast nawet jak mamy coś w rzeczywistym formacie DVD Video to on został opracowany z myślą o wyświetlaczach HD 720p, nie FoolHD 1080p

 

ad 3) tak, zgadza się

Link to post
Share on other sites

Witam

 

z NEC niestety tylko EA274WMi

 

Przy okazji drachenfeles możesz rozwinąć, co jest nie tak z modelami posiadającymi mniejsze panele (sam brałem pod uwagę EA234WMi) ?

 

 

EDIT:

na mva.pl wyczytałem coś takiego:

 

EA zdarza się migotać/pływać na jednobarwnych powierzchniach. Może denerwować i zdecydowanie męczy. Widziałem nawet przypadek choroby lokomocyjnej przed takim ekranem. Zdaje się zdrowy facet po godzinie chciał rzygać i to tak konkretnie. EA ma poważną wadę konstrukcji przetwornicy zasilania lamp i niestety to widać. Nie trzeba super wrażliwości.

Czy to główny powód ?

 

Pozdrawiam

Edytowane przez xernos2
Link to post
Share on other sites
Przy okazji drachenfeles możesz rozwinąć, co jest nie tak z modelami posiadającymi mniejsze panele (sam brałem pod uwagę EA234WMi) ?

 

pisałem już o tym, sterowanie podświetleniem 200Hz PWM, ergo migoczą z natury

plus sprawa wspomniana na mva, bo to dwie różne kwestie

 

 

Czy to główny powód ?

 

tak, gdyby nie ten szczegół taki np EA244WMi zjadałby na śniadanie EV'ki od eizo, będąc jednocześnie tańszym

Link to post
Share on other sites

rozumiem, że go kalibrowałeś i mierzyłeś dE spektrofotometrem?

Oczywiście, każdy przeciętny użytkownik monitora testuje go dE spektrofotometrem :) I kalibruje.

A tak na serio, dla większości użytkowników jest to tak istotne? Obraz ma być w miarę ładny, wyraźny, dobry kontrast (w subiektywnym ujęciu).

No i ma nie wypalać oczu. Nic wielkiego. Podobno...

A iiyama x2483hsu? 24 cale, na matrycy AMVA+, takze nie meczy oczow i ma dobre katy widzenia, no i swietne odwzorowanie kolorow. Kosztuje cos ok 740 zl.

Iiyama- a jaki ma imput lag? Matryca nie smuży? Jaką regulację jasności? Nie ma efektu uciążliwego mrugania przy zmniejszaniu jasności?

Link to post
Share on other sites

 

 

Oczywiście, każdy przeciętny użytkownik monitora testuje go dE spektrofotometrem :) I kalibruje.

 

musi tak być, skoro tyle osób i tak powszechnie wygłasza opinie tego typu... chyba, że tak sobie piszą bez sensu bredząc, ale niee, w końcu to internet, tu się nie kłamie, a nie nie wyraża opinii na tematy, o których ma się mgliste pojęcie, tym samym wprowadzając innych w błąd.. nigdy w życiu

 

 

 

Matryca nie smuży?

 

smuży

 

 

 

Jaką regulację jasności?

 

DC

 

 

 

Nie ma efektu uciążliwego mrugania przy zmniejszaniu jasności?

 

nie ma

Link to post
Share on other sites
musi tak być, skoro tyle osób i tak powszechnie wygłasza opinie tego typu... chyba, że tak sobie piszą bez sensu bredząc, ale niee, w końcu to internet, tu się nie kłamie, a nie nie wyraża opinii na tematy, o których ma się mgliste pojęcie, tym samym wprowadzając innych w błąd.. nigdy w życiu

 

zgadzam się w zupełności, że internet to źródło chaosu informacyjnego, marketingu szeptanego i wypowiedzi wszelakiej maści pseudofachowców

ale też przeglądałam forum mva.pl i czytałam opinie prawdziwych znawców, którzy nie zniżają się do oceny monitorów poniżej 1200 zł i twierdzą, ze jak masz na zakup mniejsze pieniądze, to lepiej je przepić :)  

 

iiyama x2483hsu smuży? to odpada....

Edytowane przez jagnieszka
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...