Skocz do zawartości

Stacja robocza do grafiki 3D - proszę o pomoc w podjęciu kluczowych decyzji


Recommended Posts

Planuję złożenie stacji roboczej: zastosowania: grafika 2D i 3D. Komputer ma starczyć na dłużej (ok 5 lat minimum), powinien być mocny i cichy.

Stoję przed takimi kluczowymi wyborami i z góry dziękiuję za Wasze opinie.

 

1) Procesor

W jaką platformę wybraćć: Skylake (socket 1151) czy Haswell-E (socket 2011-3). Procesory jakie biorę pod uwagę:

  i7 6700K TDP 65W 4rdzenie w sumie 13,6Ghz

  i7 6700K TDP 91W 4rdzenie w sumie 16Ghz

  i7 5820K TDP 140W 6rdzeni  w sumie 19,8Ghz

Chciłbymam, aby komputer był cichy i chłodny - tutaj lepsze są Skylake ponieważ mają niższe TDP. Natomiast Haswell-E ma rzadziej zmieniającą się podstawkę - dzięki czemu można zmienić procesor w przyszłości. Już kilka ganeracji procesorów jest na podstawce 2011-3. Można też zastosować 6 i 8 rdzeniowe jednostki.  

Czy można wymienić procesor bez wyciągania płyty głównej?

 

2) Płyta główna

- jakie firmy polecacie? Zależy mi na niezawodności, długiej gwarancji.

 

3) Pamięć

Ile RAM zalecacie: 32GB czy 64GB. Może kupić 2x16GB i później ewentualnie dołożyć kolejne 2x16?

 

4) Karta graficzna

Jaką kartę grafiki wybrać: GTX 960 czy GTX 970? Pracuję w Modo, okazjonalnie gry. Może polecacie jakiś konkretny model GTX 960/970?

 

5) Rozdzielczość monitora

Planowałem kupić EIZO CX271.... Na dziś 27 cali przy 2560x1440 to dla mnie optymalne parametry dla jednomonitorowego stanowiska pracy... ale czy obecnie opłaca się ładowac ok 5500zł w dobrej klasy monitor ale o rozdzielczości 2560x1440? Czy nie lepiej przeczekać na spadek cen 4k? Obecnie tej klasy monitory co CX271 o rodzielczości 4k kosztują bardzo duże pieniądze.

 

6) Obudowa


Ciekawe obudowym, które wyszperałem to:

  Fractal Design Define R5

  Corsair Obsidian 550D

  Streacom ST-F12CS HTPC

  Nzxt H440

Może macie jakieś sugestie, opinie?

 

Czy nigdy nie składając samemu kompa - można się za to zabierać mając instrukcję, wiedzę z internetu? 


 

 

Link to post
Share on other sites

 

 

Już kilka ganeracji procesorów jest na podstawce 2011-3.
Mijasz się z prawdą  ;)

 

 

Chciłbymam, aby komputer był cichy i chłodny - tutaj lepsze są Skylake ponieważ mają niższe TDP.
Cisza kosztem wydajności ?

 

czy obecnie opłaca się ładowac ok 5500zł w dobrej klasy monitor ale o rozdzielczości 2560x1440?
Po prostu opłaca sie ładować kasę w dobry monitor - podajesz jedną z najlepszych pozycji na rynku i pytasz czy warto. 

 

1. Haswell-E ze względu na 6 rdzeni vs 4 rdzenie

2. Wsio ryba - osobiście używam MSi, ale mam znajomych, którzy wolą Ausa, jeszcze inni Gigabyte, a jeszcze inni Asrock ... Generalnie wszyscy wciskają podobny sprzęt, o zblizonej awaryjności, cieżko znaleźć jakić super top produkt, po poprstu większa część jest dobra, działa jak należy ... to tylko mobo, albo aż mobo  ;)

3. RAM - zależnie na czym pracujesz, co robisz ... opisz coś więcej i na dobrą sprawę sam oceń ile ramu jest Tobie potrzebne - wyskakujesz z 32GB, nawet 64GB - jak zamierzasz je wykorzystać w 2D lub 3D ??

4. Asus Strix jest bardzo popularny, osobiście Gigabyte lubię z ich windforcem.

5. No comment

6. Fractal daję radę, H440 jest gorąca, a z pozstałymi nie miałem styczności. Od siebie dorzucę Phantkesa Enthoo PRO, a najlepiej szukaj Fractala R4 - lepsza od R5  ;)

Link to post
Share on other sites

Dziękuję za odpowiedć.

 

 

Mijasz się z prawdą 
 

Nie jest tak, że 2011-3 jest już kilka lat na rynku podczas gdy mniej wydajne i7 mają co chwila nową podstawkę?

 

 

 

Cisza kosztem wydajności ?

Wszystkie są wydajne :) ale energooszczędność i cisza też ważne kwestie. 

 

 

 

Po prostu opłaca sie ładować kasę w dobry monitor - podajesz jedną z najlepszych pozycji na rynku i pytasz czy warto. 

Zdaję sobie sprawę, jak dobra jest to maszyna. Ale również dużo kosztuje... a 4K to jednak 4K. Więc może lepiej poczekać, aż pojawi się EIZO z serii Coloredge 4k kosztujący tyle co teraz CX271?

 

 

 

3. RAM - zależnie na czym pracujesz, co robisz ... opisz coś więcej i na dobrą sprawę sam oceń ile ramu jest Tobie potrzebne - wyskakujesz z 32GB, nawet 64GB - jak zamierzasz je wykorzystać w 2D lub 3D ??

32GB wykorzystam na 100%. Pamięciożerne projekty w 3D.

 

 

 

 

a najlepiej szukaj Fractala R4 - lepsza od R5

Gdzieś czytałem że R4 ma bardzo jasną diodę a R5 nie ma tej wady. Nie lubię jak mi dioda świeci niczym oświetlenie przeszkodowe. ;) W czym wg Ciebie R4 przebija R5 ?

Link to post
Share on other sites
W czym wg Ciebie R4 przebija R5 ?

Lakier - szorstki mat vs gloss, klapki wyciszające plus klapy na topie, gorszy jakościowo gril na froncie - to nadal dobra buda, ale według mnie r4 / r3 jakościowo oczko wyżej stoją.

 

 

32GB wykorzystam na 100%. Pamięciożerne projekty w 3D.

Co to za soft ? 

 

 

Nie jest tak, że 2011-3 jest już kilka lat na rynku

s2011 owszem, ale nie s2011-3. Po za tym  na 2011-3 spodziewane są dwie generacje, z czego ta druga (brodwel-e) nic nie wnosi istotnego, więc sama podstawka na teraz OK, ale nie nazwał bym jej "przyszłościowej" ... czyli wszystko po staremu, wymiana CPU = nowe mobo  ;)

Link to post
Share on other sites
Mijasz się z prawdą 

 

 

LGA_2011: Core i7 drugiej, trzeciej 3xxx) i czwartej generacji (tylko Extreme Edition) oraz Intel Xeon (seria E5)
Tylko nie jestem pewien czy nie było kilku wersji LGA 2011. Np teraz jest LGA 2011-3
LGA_1150: Core i7 czwartej generacji (wersje poza Extreme edition)
Reasumując, TDP Skylake wygląda słodko, ale czas życia poprzedniej podstawki to żart.
Gdzie się pomyliłem?
 

 

Cisza kosztem wydajności ?
Wydajność - różnica będzie około 20% w renderze, natomiast Haswell wydziela ok 35% więcej ciepła.
 
 

 

 Po prostu opłaca sie ładować kasę w dobry monitor - podajesz jedną z najlepszych pozycji na rynku i pytasz czy warto. 
Wiem, że ten monitor to mega sprzęt, ale 4k za rok będzie standardem. A CX271 kosztuje 5500zł. 
Zastanawiam się zatem nad EA275UHD. 5500zł to jest za dużo aby za rok dwa żałować że nie mam obrazu - żyletki.
 

 

3. RAM - zależnie na czym pracujesz, co robisz ... opisz coś więcej i na dobrą sprawę sam oceń ile ramu jest Tobie potrzebne - wyskakujesz z 32GB, nawet 64GB - jak zamierzasz je wykorzystać w 2D lub 3D ??
Obecnie 8GB - często się spotykam z problemem braku pamięci (komunikat - o zamknięciu programów aby zapobiec utracie danych).
To nie jest zbyt komfortowa syfuacja. Zajmuję się grfiką 3d - cześto złożone sceny - wielogodzonne renderingi, Myślałem też aby wydzielić część RAM na superszybki dysk. Chyba Asusy mają taką opcję.
 
 

 

Co to za soft ? 
pracuję w Modo 
 

 

s2011 owszem, ale nie s2011-3. Po za tym  na 2011-3 spodziewane są dwie generacje, z czego ta druga (brodwel-e) nic nie wnosi istotnego, więc sama podstawka na teraz OK, ale nie nazwał bym jej "przyszłościowej" ... czyli wszystko po staremu, wymiana CPU = nowe mobo 
 
Rozumiem, więc pakowanie sie w s2011-3 ma sens jedynie wtedy, gdy 6rdzenie (bo 8 się niestety nie opłaca) są mi niezbędne.
Edytowane przez srebrnylis
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...