Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam Panie i Panów. 

Jestem zainteresowany zakupem serwera plików (bez dysków zakupię osobno WD RED 2/3TB). Stwierdziłem że nie ma sensu szukać podobnego tematu gdyż co jakiś czas jest coś nowego. 

 

Więc tak. 

Cena? Myślę że do 750-900zł. 4 dyski (sloty) nie mniej nie więcej. Wiadomo szybki. Sieć domową mam 1gbps więc niech korzysta na maxa :) Plusem może być gigabit x2 ale to już dodatek :)

 

Serwer ma służyć do przechowywanie filmów. Bardzo dużej ilości filmów.

 

Co by tu jeszcze. A obsługa FTP żebym na niego mógł pobierać przez wykorzystanie klienta FTP (odpalę pobieranie z dedyka na NAS'a i nie musi komp chodzić :)) Wypadało by był cichy. Parametry na tyle dobre że przy 4 pełnych dyskach(np 4x4TB) nie będzie problemu z transferem oraz z pracą :) Bym zapomniał. Za DLNA się nie obrażę :)

 

Podsumowując. 

Coś dobrego na lata. W dobrej cenie. Na 4 dyski. 

 

Linki najlepiej z Morele ponieważ mam blisko to sobie podskoczę :)

 

Jeżeli ktoś coś ma to niech napisze co i jak oraz czy zakupił by raz jeszcze :)

 

 

Liczę na dobre propozycje.

Pozdrawiam.

 

 

!!! Jeżeli zły dział proszę o wybaczenie oraz o przeniesienie. :)

Edytowane przez gopek
Link to post
Share on other sites

Ja używam Thecusa N2560. Wydajność bardzo dobra, w testach wyższa niż Synology i QNAPa w podobnej cenie. Interfejs niestety bardziej kanciasty, mi to nie przeszkadza. Ma klienta torrenta więc torrenty pobiera sobie sam. Serwer FTP oczywiście też ma, tematu klienta FTP (żeby sam pobierał z FTP-ów) nie badałem bo nie był mi potrzebny.

Link to post
Share on other sites

Płyta mini-ITX/ITX procek można by g3250 (tylko przykład) jakieś PSU 450w max, 2GB (lub więcej) RAM, dodatkowa karta sieciowa (lub też wifi zależnie od potrzeb) i na to wrzucić freeNAS (jak dobrze pamiętam nazwę) z takim zestawem w 900pln się zmieścisz a i będzie można później przerobić ;3 also polecam raid5 zrobić (masz N-1 dysków, gdzie jeżeli jeden dysk umrze to nie stracisz z niego danych [a przynajmniej nie tak dużej ilości jak zazwyczaj] bo będą one już odbudowane na dysku zapasowym, jak i trochę przyśpieszysz prędkości odczytu i zapisu).

Link to post
Share on other sites

Przerabialem samodzialy. Nie ma to sensu - duże, halasuje, pobiera duzo mocy, soft darmowy mało elastyczny - wszystko trzeba na piechotę robić.

Hałas ? To zależy jak go wykonałeś ;3 Posiadam jednego "Samodziała" i jakoś jest ledwo słyszalny, wymiary są zależne od obudowy ;3 Tak samo ilość zjadanej energii :D

Co do softu, to plusem jest że możesz go samemu dostosować ;p i nie jest się ograniczonym do tego co fabryka dała.

Link to post
Share on other sites

Już sam nic nie wiem. Zaraz zobacze na morele jak to wygląda cenowo na 1gbps. Ktoś coś jeszcze  ? 

 

 

 

#Edit. 

 

A jakie oprogramowanie polecacie? 

Ważne bym mógł pobierać na ten serwer z innego serwera FTP. 

 

#Edit 2

 

To skoro już ktoś zmienił temat na samoróbkę to pokaże jakiś zestawik? z morele oczywiście :) 

Edytowane przez gopek
Link to post
Share on other sites

Hałas ? To zależy jak go wykonałeś ;3 Posiadam jednego "Samodziała" i jakoś jest ledwo słyszalny, wymiary są zależne od obudowy ;3 Tak samo ilość zjadanej energii :D

Co do softu, to plusem jest że możesz go samemu dostosować ;p i nie jest się ograniczonym do tego co fabryka dała.

 

Im będzie miał być bardziej cichy tym więcej pieniędzy pochłonie. Podobnie z wielkością - przyzwoita obudowa itx sama w sobie nie jest tania, szczególnie jeśli ma pomieścić dwa dyski. Pobór prądu jest związany z konfiguracją a tu też korzystając z PCtowych podzespołów niewiele daje się zaoszczędzić jeśli cena nie ma lecieć w górę. Dostosowanie? Z moich doświadczeń wynika, że w takim FreeNASie to właśnie dostosowywać trzeba to co na gotowych NAS-ach jest od ręki.

Link to post
Share on other sites

Dobrze. Pytanie teraz skoro mam budować NAS to Intel czy AMD ?  i zacznijmy od tego że skoro będzie to stało w obudowie PC'towej to wypadało by by złącz sata było więcej a może będzie tam 6 dysków :) skoro są możliwości a w przyszłosci ma zabraknąć :) 

 

Jak dla mnie to może to być w pudełku kartonowym obudowa wiadomo mniejsza jakaś ale bez przesady z ceną ;/ bo takie konkrety to po 300 zeta a ja w kompie bude mam za 300 ;/ 

Link to post
Share on other sites

To co proponujecie :) jak już napisałem zależy mi bym mógł pobierać na niego (serwer) z mojego dedyka :)

 

#Edit

 

A co myślicie nad AMD na sockecia FM1? Taniej wychodzi niż intel. Pytanie czy dało by rade :) 

 

Myślałem nad OMV lub FreeNas. 

Edytowane przez gopek
Link to post
Share on other sites
  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...