Skocz do zawartości

i5-4690K OC


Recommended Posts

Witam :)

 

Od niedawna posiadam i5-4690K i postanowiłem go troche podkręcić. Jest to mój pierwszy kontakt z OC, przeczytałem kilka różnych poradników w tym na benchmarku ale niestety nadal nie rozumiem wielu rzeczy dlatego prosiłbym o wyrozumiałość :P

 

Otóż wczoraj zacząłem całą zabawe, było kilka problemów ale udało mi się to ustabilizować i na chwilę obecną wszystko jest dobrze - przynajmniej w mojej ocenie.

 

Ustawiłem mnożnik x44 przy BLCK 100MHz co dało mi 4.4GHz. Nie bardzo rozumiem ustawienia samego napięcia, czytałem, że przy ustawieniach AUTO często napięcie jest sporo zawyżane jednak w moim wypadku czegoś takiego nie zaobserwowałem. Przy takim OC i napięciach AUTO podczas stress testu w OCCT linkpack z użyciem 90% pamięci HWMonitor pokazuje max 64 stopnie, HWiNFO64 pokazuje 65 stopni, natomiast CPU-Z napięcie 1.136V.

Przy włączonej opcji Linkpack AVX napięcie w CPU-Z jest 1.144 gdzie temperatury w HWMonitor max 76 stopni, a w HWiNFO64 77 stopni.

Testy w OCCT wczoraj w nocy robiłem kilkukrotnie na 5/10minut, dzisiaj 3 testy na 15minut i wyniki są te same - w wypadku 5 minut są niższe o ~4stopnie, myślę jednak, że 15minutowy test chyba powinien być wporrządku?

Wczoraj po tych kilkunastu krótkich testach, po około 30minutach gry w FarCry3 na ultra temperatury skakały 45-60stopni a tylko kilka razy udało mi się tak "zagrać", że zauwazyłem CPU 100% przy temperaturze góra 65stopni co na własne oczy widziałem może 3 razy - w monitorach po skończeniu gry max temperatura na rdzeniach była 60-65 stopni.

 

Spróbowałem zwiększyć mnożnik na x45, wtedy temperatury podczas zwykłego OCCT linkpacka dochodziły do 70 stopni, przy włączonym AVX było to aż 82 stopnie przy napięciu 1.178. Uznałem, że nie warto podwyższać o te 100MHz przy takim skoku temperatur i napięcia zwłaszcza, że max temperatura podana przez producenta to 72 stopnie - co i tak przekroczyłem o 5 stopni przy x44 z funkcją AVX. Dlatego wróciłem do x44, napięcie jak i temperatury nie skaczą powyżej podanych wyżej, zwłaszcza podczas grania gdzie nawet nie przekraczają 65stopni. Tu mnie też dziwił fakt napięcia AUTO gdzie podobno jest ono często zawyżane, podczas stress testów jak i grania ani razu nie pojawiło się więcej na monitorach niż podane wyżej.

 

Stąd moje pytanie, czy takie ustawienia mogą zostać, czy jednak jest coś co wymagałoby zmiany/poprawy? Osobiście nie zależy mi na większej mocy, dla mnie te 4.4GHz w zupełności wystarczy, zwłaszcza, że jak wspomniałe na początku, jestem zupełnym laikiem w OC i po prostu nie chcę zrobić czegoś co moge potem zalowac.

 

W idle temperatura to 25-30stopni, przy włączonym firefoxie na jednej karcie FB na drugiej flashowa gierka przeglądarkowa to góra 32 stopnie. Przy graniu w Metro Last Light na ultra góra 55stopni. Niestety najnowszych tytułów nie posiadam więc nie potrafie powiedzieć jakie beda roznice - może ktos byłby w stanie jakoś to ocenić, czy aby napewno po włączeniu np GTA V na ultra czy BF4 nie zobacze temperatur powyżej 80 stopni?

 

W dodatku, max temepratura tego procesora wg producenta to 72stopnie, przecyztałem, że "akceptowalna" granica to 80 stopni. Jak mam to rozumieć? Czy oznacza to, że mając te 80stopni nie zagraża to procesorowi i mogę spokojnie grać z takimi czy jednak nie czy może dotyczy to wyłącznie stress testów?

 

Specyfikacja sprzętu:

MOBO: MSI Z97 Gaming 3

CPU: i5-4690K

GPU: GTX 980Ti

RAM: 8GB HyperX Savage

Pasta: Arctic MX-2

Cooler: beQuiet Dark Rock 3

Zasilacz: Antec True Power Classic GOLD 550W TP-550C EC ANT228

Obudowa: Zalman R1 z 5 wiatrakami 120mm (w trakcie testów włączone były tylko 3)

 

 

Załączam też screeny z monitorów oraz CPU-Z:

 

x44 bez AVX

http://i.imgur.com/R0f7I5A.png

http://i.imgur.com/xiO2MYr.png

http://i.imgur.com/qvkA9fo.png

 

x44 z opcją AVX:

http://i.imgur.com/olqmc5H.png

http://i.imgur.com/ZLhjpB5.png

http://i.imgur.com/oagfRjW.png

 

 

Powyższe wyniki są po 15 minutach w OCCT Linkpack przy 90% pamięci.

Edytowane przez ullquiorra
Link to post
Share on other sites

Jeżeli podczas tego testu masz tak niskie temperatury to przy grach np BF4  czy GTA V  będziesz miał   jeszcze niższe  w okolicach co najwyżej 55- 60 stopni . Skąd masz takie wiadomości że akceptowalna temp. dla tego procka to 80 stopni?  ja mam mam Haswella 4670k   i z tego co wyczytałem   śmiało można  przekraczać  te 80 stopni degradacja rdzenia następuje dopiero   przy 100 stopniach  co i tak jest niemożliwe ponieważ  procesory  te maja zabezpieczenie  termiczne  i gdy procesory osiąga  taką temp  automatycznie zbijają zegary i obniżają napięcie  sam u siebie testowałem  i działa  . Mając 980 TI   na twoim miejscu kręcił  bym procka znacznie wyżej niż 4,4ghz   zwłaszcza że jest potencjał . Dodam tylko że u mnie na 4,4ghz procek potrzebuje 1.250V  na 4.5ghz 1.298V  i tak go trzymam na codzień  od ponad roku

Edytowane przez robertgr1
Link to post
Share on other sites

Na różnych stronach w sieci, podobno właśnie ta "akceptowalna" granica to 80stopni, której lepiej nie przekraczać, widziałem posty innych ludzi, którzy pisali, że nawet 90 stopni osiągają i nic się nie dzieje, ale przez inne osoby za to były krytykowane, że to 1 krok do spalenia procka. Stąd moje zaniepokojenei tym faktem.

Właśnie sprawdzałem GTA IV na full, max temperatura to 51 stopni przy większym "szaleństwie" tak skacze 35-45.

 

Z tym kręceniem wyżej niż 4.4 po prostu sie boje, nie znam się na tym i nie chce przesadzić, zobacz różnice temperatur i napięcia przy podbiciu do 4.5 - czy to nie jest zbyt duża różnica przy zaledwie 100MHz? Oczywiście wszystko działało poprawnie, testy jak i samo granie nei było żadnych problemów jednak właśnie martwią mnie te temperatury zwłaszcza, że wg producenta max temperatura to 72stopnie.

 

A do ilu najlepiej byłoby podkręcać go przy 980Ti? Nie chodzi mi o możliwość samego mojego procka ale o to ile byłoby dobrze aby ten potencjał bardziej wykorzystać czy wystarczy np. 4.5? Mogę spróbować ustawić mnożnik x45 i porownac wyniki z tymi dla x44 podczas mocniejszego grania tylko czy napewno będzie bezpiecznie przy napięciu AUTO i zasilaczu 550W bo to aż 1000MHz w góre od fabryki?

Dodam jeszcze ze samego GTXa też lekko podkrecilem w MSI Afterburner i martwi mnie sam zasilacz też czy wystarczy do takich osiągów?

 

Wiem, że ten model można śmiało podkręcać do nawet 4.8 ale z tego co właśnie czytałem nie przy AUTO i do tego jeszcze ustawiać offset - a to już całkiem dla mnie wyższa liga... :(

 

 

Dodam, że GTX mam podkręcony rdzeń z 1000MHz do 1100MHz i pamięć z 1753MHz na 1778MHz. Czy w związku z tym zasilacz 550W da rade z prockiem powyżej tych 4.4GHz ?

Edytowane przez ullquiorra
Link to post
Share on other sites

Trafiła Ci się super sztuka procka.Wszystko jest ok ja bym zostawił na twoim miejscu na mnozniku 45.Odpal core temp włącz jakąś gierke pograj z 2h i zobacz jak wygladają temperatury.Ja swojego procka tez mam puszczonego na 4.5 GHz na napieciu auto.Temp w grach dochodza do 60 stopni max.Z resztą zerknij do mojego tematu o OC 4690k zobaczysz jak to u mnie wygląda.

Link to post
Share on other sites

O ile dobrze pamiętam nick to chyba wczoraj w nocy zaglądałem ale zaraz jeszcze raz zerkne ;)

 

A co możesz mi powiedzieć o samym napięciu w takiej sytuacji tzn odnośnie zasilacza, czy te 550W wystarczy na takie osiągi? Na lini +12V ma 540W, pamięc też jest 8GB 2400MHz a zamierzam dołożyć drugą taką niedługo i troche się martwie czy mi to wystarczy.

Edytowane przez ullquiorra
Link to post
Share on other sites

Zasilacz da radę spokojnie.

Tu masz link do testow zestawu z taką kartą jak twoja.

http://www.benchmark.pl/testy_i_recenzje/geforce-gtx-980-ti-test/strona/24000.html

Ja swoją paczke po OC procka i karty sprawadzalem osobiscie watomierzem i max pobór pradu wyszedł niecałe 300w

mysle ze z twoją kartą nawet po OC bedzie jakies 350w max.

Link to post
Share on other sites

A możesz bardziej wyjaśnić co to oznacza? Wiem tylko tyle, że VCCIN odpowiada za to ile VCORE sie dostanie czyli jak będzie mniej wtedy VCORE dostanie więcej ? Bo właśnie z tego co czytałem VCCIN można "smiało" mieć MAX 2.1V co pomaga przy OC.

 

Ponownie sprawdziłem jak wygląda obecny config podczas grania, Metro LL ultra max 60stopni, 90-105fps średnio a max wg HWinfo to 133.

 

Wrzucam screeny z UEFI z OC. Może w ten sposób będzie łatwiej ocenić czy wszystko właściwie jest ustawione.http://i.imgur.com/sE44wC0.jpg

http://i.imgur.com/svmNrEl.jpg

http://i.imgur.com/utuOIaf.jpg

 

CPU Ratio Mode mam do wyboru tylko Dynamic i Fixed ponoć Dynamic Mode lepiej mieć ustawione no i wszystko co widać na screenach było domyślnie, zmieniłem jedynie mnożnik x44, czestotliwosc RAM na 2400 z XMP Profil 1, reszty nie ruszałem.

 

Czy wszystko jest prawidłowo i bezpiecznie?

 

 

Dodam jeszcze, że po obejrzeniu tego poradnika: https://www.youtube.com/watch?v=nvfCArhWBNQ

mam nadal ustawione AUTO zamiast Offset mode, C1E Support w zakładce CPU Features mam na disabled, a mimo to napięcia i taktowania normalnie spada w trakcie bezczynności/stresu( oczywiście mi to odpowiada bo nie ma sensu chyba mieć stałego niezależnie od stopnia obciążenia? ) dla przykładu screen z chwili obecnej po zminimalizowaniu FF:

http://i.imgur.com/osimOUB.png

 

Więc w tym miejscu nie bardzo rozumiem, w czym jest problem lub pozytyw? Może przez ustawioną opcje CPU State na AUTO ?

Edytowane przez ullquiorra
Link to post
Share on other sites

Więc zamiast auto wpisać 1.8 tylko pytanie, skoro UEFI przy auto pokazuje 1.9 co widać wyżej na screenach to przypadkiem nie wpłynie to rozruch tzn czy jest możliwość wyrzucenia wtedy np Bluescreena? I czy jednoczesnie zwiększy to VCORE, które obecnie jest 1.125 i wtedy zostawić to nadal na auto czy też ustawić stałą wartość? I czy mimo tej zmiany, temepratury się nie zmienią na zbyt duże?

 

Mam na myśli jakieś wyjaśnienie po prostu czym to dokładnie jest i czym może skutować zostanie przy 1.92 zamiast 1.8 ?

 

Po prostu boje się cokolwiek grzebać ze względu na małą wiedzę o OC a już nie wspomne o napięciu/prądzie etc

 

 

@EDIT

 

Okej, poczytałem, że w wypadku podkręcania grubo ponad 4.0(co oznacza grubo, oznacza to również 4.4-4.5?) najlepszym wyjściem jest VCCIN 1.8-1.9

 

Ustawiłem w UEFI VCCIN na 1.85, po krótkim teście w OCCT bez AVX uzyskałem vcore wg CPU-Z 1.136 temp max 63stopnie natomiast z AVX 1.144 temp max 74 stopnie.

Natomiast płyta VCCIN wg monitorów podbiła mi do 1.872 - czy to nadal za dużo ?

 

Zaraz podbije do 4.5GHz i sprawdze jak będzie w tym wypadku.

 

 

@ EDIT

 

Ustawiłem mnożnik x45, nic więcej nie zmieniałem - jest tak jak na screenach wyżej, tylko VCCIN nadal recznie ustawione na 1.85 i po stress testach wygląda to tak:

 

Bez AVX:

http://zapodaj.net/images/f58e774ebc175.png

http://zapodaj.net/images/264631fc4ff7e.png

http://zapodaj.net/images/d9fbd06de40d1.png

 

Z AVX:

http://zapodaj.net/images/6733112df2897.png

http://zapodaj.net/images/b520af5296706.png

http://zapodaj.net/images/06f7f957c5c04.png

 

Czy waszym zdaniem teraz wszystko jest dobrze i bezpiecznie czy mimo to nadal próbować zmniejszyć VCCIN?

Tu mam jeszcze pytanie, mi osobiście 4.5GHz wystarczy, ale czy przy takich wynikach próbować jeszcze zwiększać mnożnik? I jeśli tak, to czy tylko mnożnik czy wtedy muszę jeszcze zrezygnować z auto dla vcore i ustalić tą wartość ręcznie?

 

W idle nadal nie przekraczam 30 stopni, zaraz będę testował obecną konfiguracje w grze zobaczymy jak wtedy będzie się spisywać.

Edytowane przez ullquiorra
Link to post
Share on other sites

Proc masz BDB, ale ja bym go nie żyłował non stop....  już masz w stresie do 76;C na rdzeniach ....

 

Jedyne co mnie jeszcze zastanawia to niskie napięcie na linii +12 , zmierzyłbym je miernikiem dla spokoju( programy lubią często kłamać )

Link to post
Share on other sites

Tzn masz na myśli testy AVX?

 

WG UEFI jest tam napięcie ponad 12V a miernikow niestety nie posiadam - prawde mówiąc nawet nie umiałbym ich użyć...

Zerknij na post nr #15, tam są zdjęcia z UEFI i po prawej lekko ucięte ale widać napięcie na lini +12 wynosi 12.192 - to jest poprawne? Z tego co sprawdzam po screenach ktore do tej pory robilem z OC programow wszedzie jest ponad 11V ale w UEFI zawsze jest wlasnie ponad 12V.

 

Dla pewności sprawdziłem UEFI, dla +3 i +5 wartości są jak na screenach, dla +12 w UEFI zmienia sie 12.128 i 12.288 natomiast w HWinfo pokazuje też 12.288V. Czy w takim razie jest to wina złej wartosci w HWMonitor?

I jakim wartosciom bardziej wierzyc, tym z monitorów czy z UEFI?

Edytowane przez ullquiorra
Link to post
Share on other sites

Jeszcze co do krecenia na napieciach auto u mnie to wyglada tak ze płyta ustawiła najwieksze napiecie 1.192V przy mnożniku 44 po zmianie na 45 napięcie zostało takie samo co jeszcze starcza do tego taktowania.Próbowałem dać mnoznik 46 po załadowaniu windowsa od razu blue screen przy mnozniku 47 od razu zwiecha po wyjsciu z biosu.Póżniej spróbowałem dać mnoznik 46 napiecie ustawilem ręcznie na równe 1.2V komp sie odpalił włączyłem OCCT ale po 10 minutach wywaliło błąd.Czyli w moim wypadku do stabilnego 4,6GHz brakuje jeszcze troszke Voltów.Na weekendzie moze sie pobawie i sprawdze ile mu potrzeba do stabilnych 4,6-4,7GHz.

Co do VCCIN ja mialem nawet na standardowym taktowaniu ustawione 1,9V i tak zostawiłem też masz płyte od MSI moze one tak mają :) Zmniejszenie napięcia VCCIN na pewno nie wpłynie na zwiększenie temperatur jedynie ich obnizenie.Ja osobiscie nie sprawdzałem czy obnizenie tego napięcia wpłynie na stabilność.Skoro płyta nawet na fabrycznych zegarach ustawiła mi 1.9V to tak zostawiłem przy podkręcaniu.

Sprawdz i napisz jak u Ciebie wygląda sprawa z podbijaniem napiecia bo u mnie tak jak pisałem na auto płyta daje max 1.192V i mimo podbijania mnożnika już wyzej nie ustawia.

Link to post
Share on other sites

Hmm to troche mnie zaniepokoiłeś i tymbardziej nie chce już grzebać :P  Tak jak mówiłem mi te 4.5 wystarczy nawet jeśli jest potencjał na więcej.

 

W moim wypadku było tak, że przy x44 i x45 dla vcore w sumie mam tyle samo - 1.136 wg CPU-Z ale sądzać po wielu tematach/postach w sieci możesz potrzebować nawet 1.24 ale to tylko moje przypuszczenia bazujące na wypowiedziach innych.

 

Co do VCCIN sugeruje ci spróbować zmienić na 1.85 - ja tak zrobiłem, płyta podbija to góra do 1.872 a wyniki przy takim ustawieniu widzisz wyżej na screenach, napięcie dla VCORE sie nie zmieniło, temperatury w sumie też takie same a sam PC działa stabilnie w dalszym ciągu. GerG miał racje co do VCCIN, w sieci też ludzie tak piszą, niby conajwyżej może być 2.1 ale przekraczanie 1.9 podobno jest do ponad 4.5 a do tego momentu lepiej jest ograniczyć tak aby 1.9 nie przekroczyć, w moim wypadku myślę, że się udało to unormować, bo co bym nie robił na PC czy to stress testy czy granie w cokolwiek na ultra - więcej niz 1.872 nie ma.

Szkoda ze nie zapisałem ustawień sprzed OC jak to wyglądało na fabryce czy też było w auto 1.92 czy dopiero po OC tak wskoczyło.

 

A tutaj ci zacytuje coś co właśnie jest praktycznie wszędzie w sieci czy na polskich czy angielskich stronach:

 

- Napięcie wejściowe (VCCIN) - standardowe 1.8V można spokojnie zwiększyć o ~0.1-0.2V, jeśli procesor okazuje się niestabilny pomimo wysokiego VCORE, jednak nie należy tutaj przesadzać i przekraczać granicy 2.1V

 

;)

 

 

Tylko nadal czegoś do końca nie rozumiem, skoro VCCIN zwieksza sie przy niestabilnosci procesora przy wysokim VCORE to dlaczego płyta sama ustawia o 0.12 więcej od standardowego jesli przy naprawde niskim VCORE jest on stabilny? No i czy odpowiednie obnizenie VCCIN wplynie na zawyzenie VCORE lub obnizenie? Bo widzialem rowniez posty w ktorych pisano o sporym obnizaniu VCCIN na 1.6 czy 1.7 ?

Edytowane przez ullquiorra
Link to post
Share on other sites

Masz teraz wszystkie napięcia na auto rozumiem? to daj mnoznik 35 tak jak było fabrycznie zapisz ustawienia i zobaczysz jakie płyta ustawi napiecie VCCIN.

Obniżenie czy podniesienie napięcia VCCIN wydaje mi sie że w żaden sposób nie wpływa na napiecie rdzenia procesora jedynie jak bedzie za niskie to bedą problemy przez to ze stabilnością.

Fajnie jak by sie ktoś obeznany jeszcze wypowiedział jak to z tym jest. 

Link to post
Share on other sites

Tak wszystko mam na auto tak jak na screenach wyżej z UEFI, OPRÓCZ tego VCCIN, które ręcznie ustawiłem na 1.85V.

 

No fajnie byłoby usłyszeć opinie kogoś obeznanego bo dla to jeszcze większa czarna magia :P


Chcę tylko dodać, że od ostatniego posta - nic już nie zmieniając, zauważyłe znaczący spadek temperatur. CPU w idle wacha sie 18-22stopnie, w wypadku wlaczonego firefoxa jest to 20-28stopni.

Podczas grania max temperature na rdzeniu zanotowalem 56stopni a srednio wacha sie 35-55.

 

Zasługa Arctic MX-2 i beQuiet DarkRock3? :)

Link to post
Share on other sites

To może i mam gdzieś tyle stopni w pokoju a przez to, że malutki to tak nie ciągnie, okno zamkniete, kaloryfery na 0 więc niewiem :P

 

Teraz majac wlaczonego FF z muzyka z YT, benchmarkiem i gierka flashowa skacze 23-25stopni :)

A MOBO skacze 15-18 stopni - a to normalne? xD

Edytowane przez ullQuiorra
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...