Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam, ostatnio zrobiłem sobie skan dysku twardego programem CrystalDiskInfo, w którym zobaczyłem, że mam 8 sektorów niestabilnych (czekających na remap). Nie wiem czy są to bad sektory, czy po prostu jakieś warningi, ostrzegające przed zbliżającym się badem, jednak chciałbym przeprowadzić próbę usunięcia tego programem MHDD. Oglądałem w internecie poradniki na temat tego programu, jednak nigdzie nie znalazłem odpowiedzi na moje pytanie, mianowicie czy robiąc remap tych 8 sektorów jakiekolwiek dane z dysku zostaną usunięte, czy nie ma się czego obawiać? Zależy mi bardzo na danych na HDD, jednak nie mam gdzie zrobić kopii zapasowej. Wyczytałem, że w celu naprawienia bad sektorów wystarczy remap, nie trzeba zerować dysku, czy to prawda? Z góry dziękuję za wszelkie informacje.

Pozdrawiam :)

Link to post
Share on other sites

Żeby podejmować się operacji remap. Trzeba się upewnić, czy nie ma już zapasowych sektorów wyczerpanych. Przy dostepnych narzędziach, programach ogólnodostepnych. Są to programy które przedstawiają smart, między innymi już przez Ciebie wspomniany, CrystalDiskInfo, czy inne np. HDTune zakładka Health. Podanie tylko o 8 niestabilnych sektorach, nie jest wystarczające do podejmowania dalszych decyzji. Podgląd smart wszystkich parametrów, może nie musi, dać podgląd aktualnego stanu dysku i nie tylko, na wielu płaszczyznach. Nie tylko co do wystepowania badów ale innych parametrów. Więc jak chcesz się upewnić, to koledzy ocenią stan dysku z tego co pokazuje smart.

Jesli chodzi o samą operację reamp. To raczej nie usuwa danych, ale powodzenie w dużej mierze zalezy od stopnia uszkodzenia sektora, czy da się z kopiować dane, na sektor z zapasowych, który będzie w użyciu w zamian za uszkodzony. Więc nigdy nie ma pewności 100 % powodzenia. Ale i tak musisz zrobić pierwsze, sam skan czy nie wykaże sektorów  z dłuższym czasem odczytu i potwierdzi bady.

Link to post
Share on other sites

SAM remap nie powoduje utraty danych (tu)


Lecz trzeba być ostrożnym, bo dużo programów wykonuje remap, jako zerowanie + remap ( a wtedy dane stracisz ) 


np MHDD ma opcję remapa ( przy jednoczesnym zerowaniu, więc bądź ostrożny z tym co robisz ) 


np komenda "Erase Delays" jest zła  ( bo zeruje niestabilne sektory ) 

Edytowane przez kokosnh
Link to post
Share on other sites

 

 

jakie logi mam wykonać (i jakimi programami). Wstawie je najszybciej jak będę mógł
Poprostu pokaż screena z CrystalDiskInfo, jak już masz ten program.

Używałem wielokrotnie remap programem MHDD. I dane zostały zachowane. Więc raczej MHDD przy remapie nie robi zerowania. Nie używałem opcji skanowania z naprawą (loop test / repair). Erase dealays zeruje gorsze sektory. Przy problemach MHDD z wykryciem dysku pomimo ustawień sata w trybie ide, albo dysk ide. Zamiennie używam Vivard, przy którym nie ma potrzyby ustawień kontrolerów w emulacji ide. I dyski są widoczne w Vivard. Jedynie MHDD po skanie, ładnie wykazuje sektory jakie mają czasy odczytu. Ale do samego remapu, czy zerowania nie musi być tylko MHDD, bo są inne programy.

Link to post
Share on other sites

Właśnie chciałem wykonać te operacje przy użyciu MHDD z racji tego, że działa on poza Windows i nie ma możliwości nagłego zawieszenia systemu (a może się to zdarzyć...wiadomo Windows :D). Oglądałem filmiki jak ludzie robili remap i widziałem, że można najpierw przeskanować dysk w celu poszukiwania bad sektorów, tak też zrobię i następnie przeprowadzę sam remap (bez zerowania). Swoją drogą widziałem tematy gdzie radzili używać Erase Delays, bo jest to to samo co Remap, a co za różnica czy wyzeruje bad sektory czy nie, jak widać różnica jest, dzięki za informacje kokosnh :)


Screeny CrystalDiskInfo:

part1: http://fotozrzut.pl/zdjecia/d482ea029d.jpg
part2: http://fotozrzut.pl/zdjecia/fb67e6a733.jpg

Link to post
Share on other sites

 

 

widziałem tematy gdzie radzili używać Erase Delays, bo jest to to samo co Remap
Zresztą w moim poście też informowałem, że remap to nie wymazywanie danych. Tylko w pierwszej kolejności, próba z kopiowania danych jak są, na sektor zapasowy który będzie w użyciu w zamian uszkodzonego.Chyba że sektor jest na tyle uszkodzony, że odczyt i kopia danych jest niemożliwa. Trzeba porównać, w kilku żródłach informacji ,jak w tym przypadku co do Erase Dealays. I zeruje gorsze sektory a nie remapuje. Chociaż niektóre programy zależnie od posiadanej funkcji o co za tym się kryje, mogą działać więcej niż pierwotnie wskazana funkcja. Np. użycie remap nie musi oznaczać że sektor będzie zamieniony i w smart parametr 05 zachowa czyste konto.

Sam smart nie wykazuje, żeby były przeciwskania do operacji remap. Ale zawsze jest ryzyko, nawet z pod dos, czy nagłe wyłączenie zasilania.

Link to post
Share on other sites

Z doświadczenia napiszę tak... Jeżeli dysk ma bady fizyczne to przy remapie wysypie Ci się do końca, więc zrób sobie kopię zapasową danych na inny nośnik, bo często przy badach i próbie ich naprawy bądź odczytu zaczyna siadać głowica. Mam różne dyski z serwisów do eksperymentów i często żaden dysk z MHDD już nie wyszedł żywy. Zamiast remapowania i używania puli zapasowej możesz się skusić po prostu na zerowanie, jeżeli były to błędy logiczne to smart powinien się wyzerować. Po zerowaniu nie powinno być wtedy badów i mapa opóźnień powinna wyglądać w porządku. Ewentualnie możesz pokusić się o kontrowersyjny HDD regenerator, mam 4 dyski zrobione w tym programie i od 2 lat monitoruję ich smart w sentinelu, robię okresowe sprawdzenie powierzchni, smart C5 po przebiegu regeneratora się wyzerował, mapa dysków wygląda dobrze po tych 2 latach i mam je upchane danymi. Jak wspomniałem wyżej nie każdy dysk wyjdzie z tego problemu i nie ma na to gwarancji, ja też jej nie dam. 

 

Zrób sobie kopię zapasową i próbuj do stracenia nic nie masz. Dobór narzędzia to twój wybór, do rosyjskich narzędzi mogę dać dobry przykład - stare drukarki epsona, tak rosyjskie narzędzia działają tylko narzekają na nie ludzie, którzy nie wiedzą kiedy je zastosować. Najprawdopodobniej twój dysk jest do uratowania jeżeli ma błędy logiczne, ale wiąże się to z jego okresową kontrolą, bo bady mogą wrócić, albo dysk będzie się sypał dalej. 

Link to post
Share on other sites
Jeżeli dysk ma bady fizyczne to przy remapie wysypie Ci się do końca, więc zrób sobie kopię zapasową danych na inny nośnik, bo często przy badach i próbie ich naprawy bądź odczytu zaczyna siadać głowica. Mam różne dyski z serwisów do eksperymentów i często żaden dysk z MHDD już nie wyszedł żywy.

Dziwna zbieżność, że dyski po serwisie i jak twierdzisz prawie zawsze siadały po remapie programem MHDD. Czego mnie czy innym, choćby z tego filmiku

Autor w samym filmiku czy w poniższych komentażach, nie wspomina o padniętym dysku z materiału filmoweg z użytym MHDD i przykładową operacją remap. Niewiadomo w jakim stanie otrzymywałeś dyski, że tak siadały notorycznie akurat po remapie MHDD. Może były w takim stanie dyski, że nawet skan albo jeszcze lepiej, każde włączenie groziło uszkodzeniem. Oczywiście nie wyklucza że innym też nie mogą dyki paść, po przykładowym rempie. Dlatego sprawdza się wczesniej smart dysku, oraz czy nie są niepokojące sygnały od dysku od momentu włączenia. MHDD nie jest jedynym programem do operacji niskopoziomowych, z dos na dysku. Jak dalej otrzymujesz dyski do eksperymentów to może użyj innego programu np. Vivard czy firmowego dysku. Oczywiście wcześniej, sprawdzając smart czy odgłosy. Czy będzie sens dalszych operacji na dysku jak jest w fatalnym stanie.

 

 

 

możesz się skusić po prostu na zerowanie

Autor wspomina że chce uniknąć zerowania, bo nie ma gdzie z kopiować dane. I dlatego pyta o operację ramap, czy zachowuje dane. Jak wiadomo nigdy nie ma pewności powodzenia operacji. Dlatego dla najważniejszych danych, musi z kombinować jakieś nosniki, aby je z kopiować.

 

 

 

Najprawdopodobniej twój dysk jest do uratowania jeżeli ma błędy logiczne,

Smart dysku wskazuje na bady logiczne, i zerowanie powinno naprawić .Ale jak autor chce zachowac dane, to nie jest zabronione użycia remapu. Bo z technicznego punktu widzenie jak się da zerowaniem naprawić to tym lepiej. Z tym że jak chce się zachować dane, to zerowanie wymaże. Jedynie najwazniejsze dane upchac na jakieś inne nosniki.

Teoretycznie smart wskazuje na bady logiczne, ale czy zerowanie naprawi to w praktyce się okazuje.

Edytowane przez golin
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...