Skocz do zawartości

Proszę o poradę w sprawie GTX 980 Ti


Recommended Posts

Witam serdecznie,

 

chciałbym poprosić was o poradę w sprawie zakupu najlepszego waszym zdaniem modelu karty graficznej z serii: Geforce 980 Ti, oraz jej kompatybilności za pozostałymi komponentami mojego komputera. 

Słyszałem opinie, że ten model jest jednym z najlepszych: 
 

ASUS GeForce GTX 980 Ti 6144MB DDR5/384bit 
DVI/HDMI/DP PCI-E (1317/7200) (wer. OC -
GAMING STRIX) (wentylator DirectCU III)

Ciekaw jestem waszego zdania, w tej kwestii. Dodam tylko
że choć jestem zapalonym graczem, kartę tą kupuję przede
wszystkim z przyczyn zawodowych, celem użycia jej do 
wsparcia mojej starszej karty graficznej w renderowaniu 
animacji 3D. 

Moja obecna konfiguracja sprzętowa jest następująca: 
 
Procesor: Intel Core i7 3930K 3.2 GHZ
Płyta główna: Asus P9X79 Intel
Dysk systemowy: SSD 128 Samsung 840 PRO
Zasilanie: Chieftec 650 W Nitro 85+ Modular
Chłodzenie: Thermalright Silver Arrow SB-E
GPU: NVIDIA GeForce 570 GTX Twin Frozer
RAM: 24 GB (niestety nie pamiętam szczegółów)

Zwróćcie proszę szczególną uwagę na fakt iż chcę używać 
dwóch kart graficznych jednocześnie, a zatem mojej obecnej
570 GTX, wraz z 980 ti GTX. Zastanawiam się w zwiazku z 
tym, czy obecny zasilacz uciągnie takie obciążenie. 

Słyszałem równiez, że chłodzenie referencyjne kart graficznych bywa 
lepsze niż modyfikowane, zastanawiam się w jakich przypadkach. 

Za pomoc dziekuję z góry i pozdrawiam serdeczanie
Luke

P.S. - Jestem totalnym laikiem w kwestii hardware'u. 


---EDIT

Przepraszam za zmultiplikowanie wątku, niestety nie udało mi się znaleźć opcji pozwalającej usunąć pozostałe dwie kopie, które powstały przypadkiem. 
Edytowane przez lukas8410
Link to post
Share on other sites

Nie wiem czy dobrze zrozumiałem, ale jeśli chodzi o SLI, to zapomnij o parowaniu dwóch różnych kart. Nvidia nie wspiera czegoś takiego. Muszą być spełnione dwa warunki: ten sam chip i ten sam vram. Tutaj nie jest spełniony nawet jeden.

 

Co do samej karty 980 ti:

 

Akurat kartę od asusa właśnie bym skreślił na starcie - fatalny serwis, skopane chłodzenie (wysokie temperatury, przerwy między rurkami odprowadzającymi ciepło i brak blaszki rozprowadzającej ciepło po rurkach)

 

Brałbym pod uwagę wersję od Gigabyte, MSI, EVGA i tutaj pozwolę sobie zacytować mój post z wcześniejszego tematu (z pewnymi poprawkami), ponieważ raczej nie ma sensu pisać wszystkiego od nowa:

 

Gigabyte G1 - duży potencjał oc, niskie temperatury, ale bardzo głośna. Dodatkowo wydaje się, że ma największy procent piszczących cewek, zdarzają się też niedziałające porty DVI. Niereferencyjne PCB, dla jednych + dla innych -.

Trzeba wziąć pod uwagę, że bloki wodne pod niereferenty wyjdą w raczej niedługim czasie, a zasilanie zazwyczaj jest lepiej rozplanowane i samo PCB ma lepszą jakość wykonania - to się tyczy praktycznie wszystkich kart z niereferencyjnym PCB. 

Asus Strix - bardzo wysokie taktowania prosto z pudełka, dobre oc, niereferencyjne PCB. Problem pojawia się jeśli chodzi o chłodzenie. Krótko mówiąc skopali je. Rurki nie stykają się przez co ciepło nie jest prawidłowo odprowadzane, temperatury potrafią sięgać 83 stopni. Oczywiście można ustawić agresywniejszą krzywą wiatraków, przy czym wtedy robi się sporo głośniej. W skrócie, nowa polityka "automatycznej produkcji" asusa chyba im nie wypaliła. Serwis też szału podobno nie robi. Ogólnie ta karta chyba jest mało popularna, niewiele się o niej czyta, przez to też problem cewek może nie być widoczny nawet gdyby piszczały.

Evga -  natomiast kultura prac i temperatury pod chłodzeniem ACX2.0+ z tego co wiem są dobre. Cicho i nie powinno przekraczać 75stopni. Niewielki procent piszczących cewek. Tutaj też dochodzi serwis EVGA, który zbiera genialne noty, a także nie tracisz gwarancji przy wodowaniu. Niewielki procent piszczących cewek. Wersje poniżej classified mają referencyjne pcb i słabszą sekcję zasilania, dopiero od wersji Classified jest wszystko ulepszone.

MSI 6G - cicha, umiarkowane oc, niereferencyjne PCB. Nie tracisz podobno gwarancji przy wodowaniu, a nalepka jest tylko straszakiem. Mały procent piszczących cewek. Widziałem mieszane opinie jeśli chodzi o temperatury. Niektórym sięgają 70-75st przy 60-70% prędkości wiatraków. inni się skarżą na temperatury powyżej 80 stopni. Wiele zależy od obudowy oczywiście, podobno też jest loteria używanej pasty u MSI. W moim przypadku przy standardowym napięciu temperatury utrzymywały się na poziomie ~75 st.

 

 

W skrócie:

 

Gigabyte - głośna, loteria jeśli chodzi o wykonanie, ale za to bardzo dobre oc i chłodna.

 

MSI - cicha, całkiem dobre temperatury i umiarkowane oc

 

Evga - podobnie do msi, prawdopodobnie trochę głośniejsza, ale serwis najlepszy ze wszystkich.

 

Asus - odpada z miejsca jeśli o mnie chodzi.

Link to post
Share on other sites

 

 

Gigabyte - głośna, loteria jeśli chodzi o wykonanie, ale za to bardzo dobre oc i chłodna.

 

Między MSI i Gigabyte jest 3 dbA różnicy pod obciążeniem, więc nie domonizowałbym tej głośności. W stanie spoczynku obie mają tyle samo, czyli wetylatory są wyłączone.

 

http://www.techpowerup.com/reviews/Gigabyte/GTX_980_Ti_G1_Gaming/29.html

 

http://www.techpowerup.com/reviews/MSI/GTX_980_Ti_Gaming/29.html

Link to post
Share on other sites

jakim softem renderujesz , do octana doskonale sprawdza się połączenie 980ti i czegoś do wyświetlania czyli ta druga karta może być słabsza . Ja bym brał coś co by wyrzucało powietrze na zewnątrz obudowy bo możesz mieć potem niezły piekarnik przy renderowaniu szczególnie gdyby naszła Cie ochota/potrzeba na dołożenie drugiej 980ti do sli.

Edytowane przez r1023
Link to post
Share on other sites

Między MSI i Gigabyte jest 3 dbA różnicy pod obciążeniem, więc nie domonizowałbym tej głośności. W stanie spoczynku obie mają tyle samo, czyli wetylatory są wyłączone.

 

http://www.techpowerup.com/reviews/Gigabyte/GTX_980_Ti_G1_Gaming/29.html

 

http://www.techpowerup.com/reviews/MSI/GTX_980_Ti_Gaming/29.html

 

 

Dlatego wolę nagrania, a nie pismo jeśli chodzi o porównania głośności. :)

 

https://www.youtube.com/watch?v=fWQQRD2Sons - MSI

 

https://www.youtube.com/watch?v=pAILvRdtP6s - Gigabyte

Link to post
Share on other sites

Dzięki za wypowiedzi!

Bless -  wedle mojej wiedzy SLI nie jest potrzebne w moim przypadku. Dzięki za rekomendacje.  

 

r1023 - Doskonale odgadłeś, że chodzi mi właśnie o Octane'a. Dokłanie o to mi chodzi, 980 chcę d o renderowania, a moją starą 570 do wyświetlania. O tym wyrzucaniu powietrza na zewnątrz też już gdzieś czytałem w przypadku korzystania z Octane'a, także Twój komentarz potwierdza część informacji, które już zdobyłem na ten temat. Na razie 980 sa wciąż dość drogie, więc o kolejnej nie mam mowy będzie musiała wystarczyć jedna (i tak przyspeiszy znacząca czasy renderowania) :D 

 

 
Link to post
Share on other sites

Dlatego wolę nagrania, a nie pismo jeśli chodzi o porównania głośności. :)

 

Tylko nie wiesz, na ile rozkręcają się te karty pod obciążeniem, z tego względu wartość testowa jest bardziej wiarygodna niż nagrania. Z nagrania wiesz, że przy powiedzmy przy 50% Gigabyte jest bardziej uciążliwy, ale czy pod obciążeniem osiągnie taką prędkość obrotową już nie. Jakby odpalił furmarka, czy zapętlił jakiś wymagający benchmark i podał wyniki po 5 czy 10 minutach, to byłoby bardziej obiektywne.

Link to post
Share on other sites

Po artykułach jakie zlinkowałeś była poprawka do biosu karty od gigabyte więc jest to mało miarodajne, a na filmie możesz porównać głośność wiatraków względem ich prędkości w procentach. Co więcej użytkownik sam może ustalić krzywą i to bez większej znajomości tematu. Mnie jako użytkownika obchodzi jak głośna będzie karta przy różnych prędkościach, a w artykule tego nie dostaniesz i nie masz pewności ile grali w daną grę przed pomiarem. Chłodzenie od msi jest sporo mniej wydajne od tego, które mamy u gigabyte, ale jest też jednym z najcichszych i to jest fakt. Wszystko zależy od tego komu na czym zależy, jednak głośność podanych kart nie podlega dyskusji. Tona tematów na zagranicznych forach myślę, że również o czymś świadczy. ^^

 

P.s. A jeśli chodzi o to na ile się rozkręcają to wystarczy znaleźć artykuły o danych kartach.

Edytowane przez Badzio93
Link to post
Share on other sites

Miałem iść w zaparte, że przy 980ti też była ta sama historia, ale sprawdziłem i masz rację. Pomyliłem oficjalny update z tym, który został przygotowany na overclock.net żeby właśnie tak nie huczało. Mój błąd. ^^

 

@EDIT

 

A jednak była ta sama historia. :P

 

Link do oficjalnej strony Gigabyte i nowego wydania biosu.

 

"Modify the fan speed."

 

http://www.gigabyte.com/products/product-page.aspx?pid=5472#bios

 

A tutaj pierwszy bios jaki był wydany:

 

https://www.techpowerup.com/vgabios/172879/gigabyte-gtx980ti-6144-150604.html

Edytowane przez Badzio93
Link to post
Share on other sites

 

 

A jednak była ta sama historia

 

Nie do końca, w przypadku GTX 970 użytkownicy narzekali na głośność w trybie spoczynku i zbyt agresywną krzywą wentylatorów. W 980Ti masz już tryb półpasywny, co było sporym atutem MSI i Asusa. Ostatecznie jestem zdania, że nawet przy 100% obciążeniu karty renderowaniem, nie ma się co obawiać o nadmierną głośność czy to MSI czy Gigabyte.

Link to post
Share on other sites

A w 980 ti zostaje zbyt agresywna krzywa i głośność pod obciążeniem, wybacz, ale jak dla mnie powód zmiany w krzywej pozostaje ten sam, a mianowicie - głośne chłodzenie. Ja jedynie utrzymuję swoje zdanie o tym, że Gigabyte ma najgłośniejsze i jednocześnie najbardziej wydajne chłodzenie ze wszystkich. Natomiast MSI jest dużo cichsze, ale też mniej wydajne.

Link to post
Share on other sites

 

 

Gigabyte G1 - duży potencjał oc

 

 

 

dobre oc,

 

 

 

MSI 6G - cicha, umiarkowane oc,

 

http://www.pillbox123.com/wp-content/uploads/2014/01/head-wall.gif 

 

Ile razy można powtarzać, że potencjał OC zależy od tego, na jaki trafi się egzemplarz, a nie od producenta ? Tego typu teksty podchodzą pod wprowadzanie w błąd.

  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites

też obecnie stałem przed trudnym wyborem jakiego producenta kartę wybrac. Miałem wcześniej karty gigabyte, asusa i obecnie miałem msi.
Po wielu artykułach , zdecydowałem wybrać gigabyte G1 gaming. obecnie najlepszy stosunek jakości do ceny , potencjał oc oraz niskie temperatury. Jeśli ktos mowi o hałasie wentylatorów żaden problem , samemu mozna ustawić predkości wentylatorów.

Link to post
Share on other sites

 

 

http://www.pillbox123.com/wp-content/uploads/2014/01/head-wall.gif Ile razy można powtarzać, że potencjał OC zależy od tego, na jaki trafi się egzemplarz, a nie od producenta ? Tego typu teksty podchodzą pod wprowadzanie w błąd.

 

Nie tylko egzemplarz ma tutaj wpływ. Producenci nie bez powodu stosują między innymi niereferencyjne pcb. Oczywiście jest to w pewnym zakresie loteria, ale wystarczy poczytać żeby zauważyć, który producent w danym modelu daje największe szanse na wysokie oc. I w tym wypadku jest to Gigabyte, ludzie najczęściej zgłaszają przebicie granicy 1500/8000 właśnie na ich kartach, więc możesz zabrać swoją ścianę i walić w nią gdzie indziej. Ah, no i samo chłodzenie to też czynnik składający się na potencjał oc: niższe temperatury = większa swoboda ustawiania napięcia

Edytowane przez Badzio93
Link to post
Share on other sites

możesz porównać głośność wiatraków względem ich prędkości w procentach.

 

Żeby to było tak w 100% rzetelne, to trzeba jeszcze uwzględnić temperatury. Bo chłodzenie Gigabyte jest wydajniejsze od MSI i wentylatory G1 nie muszą się aż tak rozkręcać, żeby utrzymać temperaturę porównywalną do MSI.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Jeżeli mnie pamięć nie myli to chyba napisałem, że jest wydajniejsze, ALE chodzi o głośność chłodzenia przy różnej prędkości, ponieważ krzywa zmieni się w zależności od użytkownika i napięcia jakie da na karcie. To nie ma być recenzja tylko prosty fakt, że przy 100% prędkości gigabyte JEST dużo głośniejszy w stosunku do msi. Ba, nawet przy trochę mniejszym % będzie głośna.

 

Ile można tłumaczyć tak prostą rzecz....

 

Edytowane przez Badzio93
Link to post
Share on other sites

U mnie G1 Gaming w booscie robi 1530 Mhz (ASIC 78%) a jeszcze można podkręcić, przy czym temp, przy wymagających grach jak Wiesiek 3, nie przekraczają przy max. obciążeniu 72 stopnie.

 

Tutaj o tym o czym wspominałem, do modeli G1 Gaming stosują sortowanie chipów.

 

 

Czym jest technologia GIGABYTE GPU Gauntlet?
Pierwsza na świecie technologia selekcjonowania GPU
Tylko procesory o najlepszych parametrach przechodzą proces testowania.

Dzięki systemowi analiz GIGABYTE dokonuje oceny GPU.

GPU odzanczające się najlepszą wydajnością energetyczną i najniższym zużyciem prądu zostają zakwalifikowane do ekskluzywnej serii Super Overclock.

 

 

http://www.gigabyte.pl/global/pl/pages/vga_090911_oc/feature.html

Edytowane przez delfinn
Link to post
Share on other sites

 

 

I w tym wypadku jest to Gigabyte, ludzie najczęściej zgłaszają przebicie granicy 1500/8000 właśnie na ich kartach, więc możesz zabrać swoją ścianę i walić w nią gdzie indziej.

 

To raczej ty zabierz gdzie indziej swoje mądrości. Ktoś zasugeruje się nimi, kupi kartę i będzie na przykład tak:

 

11999834_10207278523622013_8327266611975 

 

Definitywne pisanie w kontekście loterii krzewmowej, że układy jednego producenta kręcą się tak, a drugiego inaczej, to niekompetencja.

Link to post
Share on other sites

Słowo klucz "najczęściej". Ty znalazłeś post gdzieś gość wbił lekko poniżej 1469 (co jest nadal dobrym oc), a ja zaraz Ci znajdę post gdzie ktoś inny wbił 8200 na pamięciach. Specjalnie dla Ciebie zacznę dodawać, że model danego producenta NAJCZĘŚCIEJ kręci się lepiej od pozostałych. Idąc Twoim tokiem myślenia powinniśmy kupować tylko wersje referencyjne, ponieważ one też mogą osiągnąć dobre oc, tylko będą "troszkę" głośniejsze, ale za to tańsze. Loteria to nie wszystko i jeden post tego nie zmienia. Polecam przejść się na inne fora niż reddit, gdzie ludzie najczęściej piszą właśnie z problemem. Szkoda też, że nie dałeś screena komentarzy gdzie masz użytkowników piszących o oc do 1560+ na rdzeniu, ale to nic, łatwo znaleźć temat.

 

Fakt pozostanie faktem: posiadacze kart 980 ti od Gigabyte są tymi, którzy NAJCZĘŚCIEJ osiągają oc powyżej 1500/8000, więc proszę Cie spasuj trochę z tonu, bo to, że ktoś ma inną opinię od Twojej (którą może poprzeć) nie oznacza, że się myli. Oczekiwałbym czegoś więcej od moderatora.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...