Skocz do zawartości

i7 4790 - problem z mnożnikiem turbo


Recommended Posts

Cześć. 

Dręczy mnie mały problem - mianowicie jest nim mnożnik turbo w moim 4790 bez k. Teoretycznie, seryjnie jest on w stanie przyśpieszyć cpu do 4ghz, jednak zależy to od ilości używanych rdzeni(1,2 - 4.0ghz, 3-3,9, 4-3.8ghz). Wiem jednak, że można podnieść ten mnożnik i zablokować jego wartość na stałe, tak aby niezależnie od ilości używanych rdzeni miał tą maksymalną seryjną częstotliwośc, a w tym przypadku 4ghz(nie chodzi mi o podniesienie mnożników o 4, bo tego na haswellach zrobić się już nie da).

Wcześniej bez problemów udawało mi się to ustawić na i5 4670 też bez k. Natomiast z i7 mam problem - na początku w uefi nie dało się zwiększyć manualnie tych mnożników ponad seryjne wartości. Po aktualizacji biosu, nie ma z tym problemu, można swobodnie ustawić mnożnik 40 turbo dla 3 i 4 rdzenia. Jednakże, w praktyce nic to nie zmnienia - cpu pod obciążeniem 4 rdzeni wciąż ma taktowanie 3,8ghz.

Jest to o tyle dziwne, że oprogramowanie msi, pokazuje włączony mnożnik 40 dla wszystkich rdzeni.

Płyta to MSI Z87-GD65 Gaming.

Macie może jakieś sugestie albo pomysły jak sobie z tym poradzić?

Link do screenów http://imgur.com/a/vkp87

Link to post
Share on other sites

a) włącz w biosie "Enhanced Turbo Boost" (podobno w Haswellach Refresh bez "K" ta opcja jest zablokowana dlatego w 4670 działo Ci, ale warto sprawdzić)

b) sprawdz w windowsie czy masz w ustawieniach zasilania włączoną maxymalną wydajność - wtedy powinien trzymać zawsze największy zegar

Edytowane przez Vieworld
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...