Skocz do zawartości

Podkręcanie laptopa - kilka pytań


Recommended Posts

Witam!

 

Mam laptopa ASUS U36SD (jest to taki mniejszy laptop, 13,3 cala)

Parametry nastęujące:

Intel Core i5 2410M

grafika integra (Intel HD Graphics 3000) oraz Geforce GT 520M

 

To chyba z najważniejszych rzeczy tyle. Mam następujące pytania odnośnie podkręcania:

1. Czy w ogóle warto - czy ktoś miał styczność z którymś z tych podzespołów i jest w stanie powiedzieć, czy w ogóle opłaca się podkręcanie, czy będzie jakaś różnica? A może podkręcanie laptopa w ogóle nie ma sens i nie ma co sobie zawracać głowy?

2. Wiem, że to może śmieszne, ale jaki wpływ na baterię miałoby takie podkręcanie? Bo zależy mi też na tym, żeby laptop trzymał możliwie długo na baterii i może jest taka możliwość, że podkręci się trochę grafikę, czy procesor, a wpływu na baterię praktycznie nie będzie (temperatura podniesie się minimalnie)?

 

To chyba tyle.

 

Link to post
Share on other sites

http://laptopy.benchmark.pl/test-laptopa/asus-u36sd.html

Raczej nie jest zbudowany jako zestaw do "kręcenia" natomiast jego wydajność (szybkość) na pewno zwiększysz dając mu do dyspozycji SSD. Ja w swoim to zrobiłem i nie żałuję.Możesz też pomyśleć o zwiększeniu pamięci i poszukaniu silniejszego procesora ale "cudów" raczej nie znajdziesz..

Edytowane przez jarrino
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Możesz dokupić kieszeń zamiast napędu DVD, do której to włożysz obecnego twardziela.

Chociaż jak kupisz SSD np.256GB, to może nie będzie Ci potrzebny drugi dysk.

Niestety tak się składa, że ten laptop nie posiada napędu DVD, dlatego też napisałem, że nie ma miejsca na dodatkowy dysk. Co do dysku 256GB, to boję się, że może być trochę za mało - jest to mój laptop do codziennego użytku i w chwili obecnej na 500GB dysk, wolne jest około 250GB

Link to post
Share on other sites

Ja przesiadłem się właśnie z 500`tki zamontowanej w moim laptopie na SSD`ka 256 i na brak miejsca nie narzekam, z racji tego że w wiele gier nie gram a i filmów nie trzymam na dysku to polowe miejsca mam nadal wolne :)

Co do podkręcania, to ja swojego, a konkretnie karte graficzną(Nv GT330M), podkręcałem, procesora chyba się nie da, albo nie umiem :D Rezultaty były widoczne, jednak zależało to od konkretnej gry i wersji sterowników, u mnie sprawdza się jakaś starsza wersja sterów, na nowej żadna gra nie była grywalna, i nie miałem możliwości oc, w Battlefield 3 w multi zyskiwałem ~10 fps a pomiędzy 25 a 35 było widać ogromną róznicę :)

Co do ustawień zegarów, to ja szukałem po necie wątków na forach gdzie ktoś taką karte kręcił i podał tam swoje stabilne zegary ;)

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
  • 3 tygodnie później...

W zwykłym laptopie OC procesora jest niemożliwe, a z obsługą innych CPU też bajki nie ma bo zazwyczaj producent daje w biosie obsługę tylko konkretnej rodziny modeli czyli nie ma gwarancji, że płyta z danego laptopa, który miał np. i3 obsłuży bez problemu i5. Na przykład i to dobry mogę podać serię starszych satellite z platformą centrino, gdzie chipset umożliwiał(płyta też oczywiście) montaż Core2Duo TXXXX, ale co z tego skoro bios nie miał supportu dla tej rodziny i laptop po prostu nie wstawał. Mam taką toshibę gdzie był celeron jedynie udał się swap na najwyższy model Pentiuma M z szerszym zestawem instrukcji i wyższym zegarem. 

 

Akurat w przypadku i3/i5 możemy się posprzeczać, bo są duże szanse że po swapie laptop wstanie, ale nie miałem okazji podmieniać jeszcze procesora z tej gałęzi więc nie potwierdzę, że się da. A drugą sprawą jest pytanie czego obsługę producent danego laptopa wgrał do biosu.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...