Skocz do zawartości

Uefi brak dostępu to ustawień, problem z botowaniem


Recommended Posts

Witam.

Posiadam tablet Colorovo city tab supreme 8. Fabrycznie był zainstalowany windows 8.1 następnie po premierze win10. Nowy windows nie przypadł mi do gustu i postanowiłem wrócić do 8.1 używając partycji recovery. Przywracanie nie przebiegło pomyślnie, po wybraniu opcji przywracania do fabrycznego stanu system się wyłączył i wystartowało uefi z postępem (logo firmowe colorovo i postęp przywracania w procentach). Tablet był naładowany i podłączony do ładowania. przywracanie zatrzymało się na 99%  i się zawiesiło, czekałem z godzinę z brakiem rezultatu więc wyłączyłem trzymając dłużej przycisk power. Efektem był bąd uruchamianiu poprostu nie znajdowało nic do uruchomienia jedynie wyświetlał się jedynie w lewym górnym rogu znak "podłoga". Postanowiłem uruchomić ustawienia Uefi (kombinacja przycisków power+vol up) i wybrać jakiś linux lub narzędzie do naprawy windows z pendrive. Niestety za nic nie mogę teraz wejść w ustawienia uefi, wyświetla komunikat "esc is press, go to boot options" i samo przechodzi do zwykłego botowania z wbudowanej pamięci, nie pokazuje mi się boot menu.

Dziesiątki razy uruchamiałem dystrybucje linux na tablecie z powodzeniem używając kombinację przycisków (power + vol up), teraz nie nie mogę nic uruchomić ponieważ uefi nadal usilnie i jedynie stara się uruchomić jakiś system z  pamięci wewnętrznej nie dając mi możliwości wejścia w ustawienia uefi.

Proszę o pomoc.

Film. 0-0.20 zwykłe botowanie ; 0.20-0.40 botowanie do uefi

https://www.youtube.com/watch?v=U9ADq9Qz6Og

Edytowane przez osacz1
Link to post
Share on other sites

Szkoda że nie zrobiłeś w ustawieniach win 10 zmiany systemu bo można z poziomu systemo wrócić do windowsa wcześniejszego :)

http://www.dobreprogramy.pl/Jak-odinstalowac-Windows-10-i-wrocic-do-poprzedniego-systemu,News,65186.html

 

Powiedz co się dzieje jak podłączasz go do pc??

Edytowane przez EvenQ
Link to post
Share on other sites

Tak, niedokładnie napisłem. Zrobiłem z systemu a system wykorzystał partycje recovery. Gdy do podpinam do PC na windowsie nic nie wykrywa, tak samo na linuxie(po wpisaniu komendy lsusb na włączonym i wyłączonym tablecie brak zmian). Wcześniej tak samo było z podłączenie, po prostu urządzenie jest hostem i z drugim hostem nie działa.

Problem jest z tym że mimo dobrej kombinacji przycisków i Wyświetlenia komunikatu że wchodzi że wchodzi w boot menu/ustawień to i tak rozpoczyna samo gotowanie z pamięci wew że zepsutym systemem. Gdybym miał tylko ten dostęp do boot menu to bym naprawił bez problemu. Oczywiście wcześniej nic takiego się nie działo i uruchamiał się boot menu. Widocznie Windows tak na mieszał czy wydał jakieś rozkazy uefi (system może wydać rozkazy uefi tymczasowe/stałe?? Że np. właśnie ma gotować z pamięci wew??? I czy tak owe da się skasować?).

 

Nie chcę rozbierać i wyjmować baterii żeby się jakieś ustawienia pokazywały bo gwarancję strace a może to nie zadziałać i mam wielki dylemat czy w obecnym stanie uznają gwarancję.

Jest to chiński sprzęt i te uefi było widać że jakieś takie robione na siłę, czasem się przycieło, to dotyk gdzie indziej łapał, wygląd itp. Ale jak już system ruszył to wszystko dobrze działało.

Skończyły mi się pomysły i w takim stanie ciężko cokolwiek zrobić bo uefi się na mnie obraziło.

Edytowane przez osacz1
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...