Skocz do zawartości

Na co wymienić Radeona HD 6950 2GB?


Recommended Posts

Witam! W związku z premierą nowych kart od AMD i, co za tym idzie, obniżeniem cen poprzedniej generacji, postanowiłem wymienić swojego wysłużonego Radeona HD6950 2GB i wysłać go na zasłużoną emeryturę (lub sprzedać). Pytanie powstaje: na co go wymienić? Poszukuję karty równie dobrej jak 6950 w dniu premiery i jestem w stanie zapłacić za nią do max 1400 zł. Zakup planuję w następnym tygodniu. Karta ma służyć do gier (Wiedźmin 3, GTA 5, parę starszych tytułów, filmy, Gimp). Mój zasilacz to OCZ StealthXStream 2 600W 80+ SLI PSU 120mm a reszta kompa to:

- Procesor Intel Core i5 2500k

- Płyta główna Asrock pro3 b3

- Pamięć DDR3 Kingston HyperX 2x4GB

- Obudowa SilentiumPC Brutus 410 Pure Black AT X/SSD (BT-410)

Rozdzielczość natywna mojego monitora to 1920x1200 pikseli. Nie bawię się w podkręcanie ale dobrze by było gdyby karta przy ustawieniach fabrycznych miała dobry stosunek wydajności do głośności. Nie miałbym nic przeciwko Asusowi. Celuję też w chipset R9 2xx lub GTX 970 i ilości vram na poziomie 4 a najlepiej 8 GB. Co myślicie o następujacych produktach:

http://www.morele.net/karta-graficzna-gigabyte-radeon-r9-290-windforce-3x-4096-mb-ddr5-gv-r929oc-4gd-621430/

http://www.morele.net/karta-graficzna-gigabyte-r9-390-8gb-gddr5-512-bit-dvi-hdmi-3xdp-box-gv-r939wf2-8gd-765605/

 

 

                                                                                                                           

 

Link to post
Share on other sites

@up
Święta racja te 8 Gb i 512 bit w 390 to taki chwyt kiciarzy z marketingu bo GTX 970 jak to potocznie nazywają 3,5GB i 256bit ma identyczną lub większą wydajność o kilka klatek, no i mniejszy apetyt zwłaszcza po OC na prąd.
Tylko że od Inno to jednak bym się trzymał z daleka bo za starczych czasów te grafiki nic*uja warte.

Edytowane przez kamil_18_19
Link to post
Share on other sites

@wojciechpiwo: Dobrze spotkać fana Amigi:) Co do Inno3D to też nie jestem pewien, nie mówię że to złe karty - po prostu nie znam firmy.


@up
Święta racja te 8 Gb i 512 bit w 390 to taki chwyt kiciarzy z marketingu bo GTX 970 jak to potocznie nazywają 3,5GB i 256bit ma identyczną lub większą wydajność o kilka klatek, no i mniejszy apetyt zwłaszcza po OC na prąd.
Tylko że od Inno to jednak bym się trzymał z daleka bo za starczych czasów te grafiki nic*uja warte.

A z tym 3.5GB vram to wszystkie gtx 970 mają tą przypadłość?

Link to post
Share on other sites

Tak wszystkie karty ( gtx970 ) mają te " niby" 3,5 GB + 0,5Gb. Szczerze ? Batman Arkham Knight po ostatniej optymalizującej aktualizacji chodzi na prawie maksymalnych detalach ( nie mam właczonej jednej z opcji w Nvidia GameWorks - powód -> wykorzystanie Vramu przekroczyło mi 4gb i wtedy dopiero są ścinki). Aktualnie Batman zużywa około 3700-3800mb Vramu i nie ma przycięć żadnych. Takie przycięcia jak na początku pokazywano ( na yt był filmik z far cry'a 4 - ukazał się zaraz na początku afery o tym Vramie) w filmikach występują ale na wyższych roździelczościach. W Gta 5 podobnie - wykorzystanie na poziomie 3300-3700mb i zero przycięć, jedynie mam czasem coś w rodzaju artefaktu na niebie ale to podobno wina gry ( ludzie mówią że mają podobnie na innych kartach ).

 

Co do 8Gb ramu i 512bitów na szynie w AMD - moja opinia:

Tak samo przydatne jak 4Gb Vramu DDR3 w GT630. 

Edytowane przez Puciek15
  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites

Kusi mnie ta karta:

http://www.morele.net/karta-graficzna-msi-geforce-gtx-970-oc-4gb-gddr5-256-bit-2xdvi-hdmi-dp-gtx-970-4gd5t-oc-694685/

 

Cena trochę wyższa ale multum pozytywnych opinii, wszyscy zachwalają zarówno super wydajność jak i względnie cichą pracę. Zastanawiam się tylko czy mój zasilacz 600W pociągnie to - chyba powinien starczyć, co?

Link to post
Share on other sites

@melomonster

Mam dokładnie tą kartę z tym że w innej kolorystyce. Jeśli nie kręcą cię zbędne bajery jak pół-pasywne chłodzenie itd. to możesz spokojnie brać. Karta do najcichszych nie należy ale głośna jakoś specjalnie też nie jest ( maks 2100rpm na wentylatorach - w słuchawkach steelseries siberia v3 jej nie słyszę). Maks temperatura którą uzyskałem 84-85 stopni w maju na grze Ryse Son of Rome. Osobiście wybrałem ten model gdyż w momencie gdy kupowałem kartę to występowały problemy z tym pół-pasywnym chłodzeniem. Także ja jak najbardziej polecam, nie mogę jej zbytnio czegoś zarzucić. 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
Nie nie ma.... Chyba że zabijamy ją uber detalami.

 

 

Właśnie o to mi chodzi, jak chce się grać na średnich albo wysokich to wystarczy gtx960 :P .... przeważnie wystarczy 8-), jak chcesz hiper, uber, ultra to zamiast gtx970 lepiej wybrać r9 390 z przesadnie wielką ilością vramu.

Ale jak to mówią od przybytku głowa nie boli.

Lepiej mieć 3GB za dużo jak 200MB za mało :D

 

 

 

Batman Arkham Knight po ostatniej optymalizującej aktualizacji chodzi na prawie maksymalnych detalach ( nie mam właczonej jednej z opcji w Nvidia GameWorks - powód -> wykorzystanie Vramu przekroczyło mi 4gb i wtedy dopiero są ścinki).
Edytowane przez martinoxxl
Link to post
Share on other sites

@Funkie

Grałeś w tą grę na najnowszym patchu na tej karcie? Wydaje mi się że nie.

Będę miał chwilę to podeśl screenshota z wykorzystaniem przy włączonych wszystkich opcjach z nvidia gameworks + najwyższe detale.

 

Z druguej strony jak porównać amd z nvidią tak dokładnie to w kartach zielonych trzeba wyłączyć opcje od nvidii bo raczej włączenie ich na amd może nie być dobrym pomysłem. Wtedy amd a nvidia raczej zbyt duży różnic nie zauważymy.

Edytowane przez Puciek15
Link to post
Share on other sites

@Funkie

Grałeś w tą grę na najnowszym patchu na tej karcie? Wydaje mi się że nie.

Będę miał chwilę to podeśl screenshota z wykorzystaniem przy włączonych wszystkich opcjach z nvidia gameworks + najwyższe detale.

 

Z druguej strony jak porównać amd z nvidią tak dokładnie to w kartach zielonych trzeba wyłączyć opcje od nvidii bo raczej włączenie ich na amd może nie być dobrym pomysłem. Wtedy amd a nvidia raczej zbyt duży różnic nie zauważymy.

według twojego toku myślenia ja grając w gta 5 na gts 450 512 vram powinno mi pisać że bierze mi te np 1,5 gb ram a tym czasem mi pisze 500-510 mb ram zajętego 

gra nigdy nie weźmie całej pamięci a już na pewno nie więcej niż karta ma jeśli gtx 970 ma 3,5 gb to gra weźmie max ok 3,490 mb pamięci 

Link to post
Share on other sites

https://screencloud.net/v/mKXK

 

Wybacz ale na pierwszym screen widać iż gra informuję że może zabraknąć pamięci na karcie - włączone wszystkie ustawienia.

 

Twierdzisz że gra powinna zabierać z gtx'a 970 maks 3,5gb - tymczasem na ustawieniach z pierwszego screenshot'a

 

https://screencloud.net/v/8CcH

 

Wybaczcie za pauze, ale wyskoczyła okieno z zapisem screenshot'a.

 

Są momenty gdzie wykorzystanie ram jest wyższe ( nie patrzę co chwilę na te informację w rogu ale widziałem w okolicach 3750-3800mb.

Edytowane przez Puciek15
Link to post
Share on other sites

Tu kolega ma GTX 780 na półtorarocznej gwarancji za 1050zł jak bym miał potrzebe i kasę to bym się nawet nie zastanawiał...może jeszcze zjedzie z 50zł ;)

forum.benchmark.pl/topic/187775-evga-gtx-780-sc-blok-wodny-ekwb-lc/#entry1936002

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

3,5+0,5 to nie to samo co 4

Masz rację z tym, że ja nie widziałem żadnej różnicy na 980 z 4GB vram względem mojej poprzedniej kart 970 3.5GB + 0.5Gb vram mało tego robiłem testy w 12 grach i wydajność 970 względem 980 stoi na takim samym poziomie bez względu na to czy pamięć zapchana była poniżej 3.5GB czy powyżej.

Jedyną grą gdzie można było odczuć mniejszą ilość pamięci to Shadow of Mordor ale tutaj trzeba się na chwilę zatrzymać. Na 980 również następowały przycięcia z powodu zapchanej pamięci i na 8 spadków na 980 przypadało 10 na 970.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
Gość
This topic is now closed to further replies.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...