Skocz do zawartości

R9 280X zrzuca zegary po OC


Recommended Posts

Witam,

Posiadam w komputerze R9 280X od Sapphire - Vapor-X Tri-X. Kartę graficzną podkręcam programem MSI Aferburner, potem próbowałem Sapphire TRIXX. Po ustawieniu GPU Clock na przykładowo 1150MHz i odpaleniu Furmarka, karta działa chwilę na 1149MHz i po chwili zegary spadają do np. 999MHz. problem występuje tylko i wyłącznie przy OC GPU Clock. Przed chwilą nawet zdarzyła się sytuacja, kiedy to ustawiłem zegar na domyślne 1050MHz, a karta zrzuciła go nie do obejścia na 999MHz. Czasem zdarza się, że rzuca zegarami, ale nigdy nie może dojść do maksymalnej częstotliwości.
Napięcia w mojej karcie są zablokowane, power limit ustawiony na maksa. 

 

Z góry dzięki,

Crout :)

Edytowane przez Crout
Link to post
Share on other sites

W tych programach ustawiasz jej tylko maksymalne taktowanie w trybie boost. Jak ma idealnie cały czas działać w 3D na danym taktowaniu nadpisz BIOS edytując go wcześniej VBE. Power limit +50% podniesiony? Jakie są temperatury GPU i VRM? VRM odczytasz w HWinfo. 1150MHz to bardzo mało na tę kartę więc nie powinna robić problemów. Nie zapomnij ustawić pamięci na 1600 lub 1700 ;]

Edytowane przez helfi
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Temperatury karty to około 69 stopni. Power limit podniesiony. Po odinstalowaniu afterburnera i restarcie, na Sapphire Trixx nie zrzuca taktowan. Powyżej 1200 pojawiają sie pojedyncze linie na Furmarku podczas obciążenia, jakby karta zaczela byc niestabilna.

 

Nie wiem, jakby ręką odjął, ale jeszcze zobacze w grach :D.

Przed i po

 

 

/edit

Niestety, problem wrócił. Zbija takty do 1000MHz. Temperatura GPU 50 stopni.VRM 40 stopni.


/edit

Na dodatek nie mogę znaleźć do tej karty żadnego BIOSU, czy zmiana BIOSu karty może pomóc?

Edytowane przez Crout
Link to post
Share on other sites

W furmarku to normale. Nie katuj nim karty, bo szkoda jej. Testuj w czymś normalnym pokroju Unigine Heaven czy 3dmarkiem i do tego w jakichś wymagających grach.

 

Wiele kart w furmarku nie trzyma taktowań nawet na domyślnych ustawieniach, chyba taki rodzaj zabezpieczenia ???

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

 

 

Na dodatek nie mogę znaleźć do tej karty żadnego BIOSU, czy zmiana BIOSu karty może pomóc?
Nie, jak pisałem nie ustawiasz jej taktowania w trybie 3D tylko maksymalne w trybie boost. Możesz edytować BIOS i ustawić takie same taktowanie i napięcie w trybie boost i 3D wtedy nic nie będzie się zmieniało.
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

W furmarku to normale. Nie katuj nim karty, bo szkoda jej. Testuj w czymś normalnym pokroju Unigine Heaven czy 3dmarkiem i do tego w jakichś wymagających grach.

 

Wiele kart w furmarku nie trzyma taktowań nawet na domyślnych ustawieniach, chyba taki rodzaj zabezpieczenia ???

Potrafiło mi nawet zrzucać w CS GO. W Tomb Raider 2013 również.

 

@up

Jeżeli zedytuje w BIOS podstawowe taktowania a nie boost to co się stanie?

 

Kurcze problem jest irytujący, klatki potrafią nagle spaść o 10 w bardziej wymagających grach.

Problem pojawia się nawet po świeżym starcie komputera.

Edytowane przez Crout
Link to post
Share on other sites

Jest jeszcze inna możliwość zrzucania taktów. Mianowicie coś innego (inny podzespół lub program) zmuli komputer, a że karta się wtedy nudzi, to zrzuca zegary by oszczędzać energię.

Ja szukałbym gdzieś indziej winy. Na przykład sprawdź, czy w momencie spadku klatek nie zaczyna mielić dysk.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Zauważyłem pewną zależnośc, po świeżym starcie, automatycznie włacza mi się MSi Afterburner. Mimo, że jest ustawiony na autostart i ustawianie OC to dopiero po restarcie tego programu karta działa podkręcona. Ale sprawdzę też to z dyskiem.

 

/edit

Zaczęło zrzucać dzisiaj w CS. Zużycie dysku 2%, zaś temperatury VRM to 50C. Po 5 minutach wróciło na taktowania OC.

Edytowane przez Crout
Link to post
Share on other sites

W takim razie proponuję grać z włączonym OSD a w nim standardowo:

Użycie ramu

użycie procesora (dla każedgo rdzenia z osobna)

temperaturę poszczególnych rdzeni

jak masz możliwość to temperaturę chipsetu płyty głównej i sekcji zasilania

użycie karty graficznej

taktowanie rdzenia

taktowanie pamięci

użycie vramu

napięcie na rdzeniu

temperatura rdzenia, sekcji

obroty wentylatora

 

i jak zacznie zrzucać zegary to obserwować wszystko dokładnie, ewentualnie zrobić jakieś zrzuty ekranu.

No i mam nadzieję, że testujesz przy wyłączonym  vsync ;)

Edytowane przez MasterBarti
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Gram z vsynciem, ale i tak karta w Tomb Raiderze działa na 100%. Zawsze gram z włączonym OSD i niczego niepokjącego nie zauważyłem. Temperatury w normie, nic sie nie grzeje. Vramu i ramu mam nadmiar w każdej grze na FHD.

 

Dzisiaj postawilem system od zera i po włączeniu komputera, afterburner dalej sie buguje. Po daniu Apply, w GPU-Z zegary pokazują się podkręcone, zaś w grach dalej są niepodkręcone. Zauważyłem, że po formacie, karta przestała zrzucać zegary, zaś są problemy z poprawnym OC. Po ustawieniu 1180/1600 i power target +50, dalej na OSD widze, że karta działa z 1050/1500. Przy wyższym OC karta się wysypuje, mimo, że 280x powinny kręcić wyżej, ale to pewnie wina zablokowanego napięcia.

Edytowane przez Crout
Link to post
Share on other sites

 

 

że 280x powinny kręcić wyżej, ale to pewnie wina zablokowanego napięcia.
Powinieneś mieć napięcie 1200mV tryb 3D i 1256mV tryb boost, a na takim defaultowym ma iść ponad 1200MHz bez zająknięcia. Zwłaszcza, że to nie VTX3D. Pokaż BIOS. Jesteś pierwszym właścicielem karty?

 

 

o daniu Apply, w GPU-Z zegary
GPU-Z czasem pokazuje dziwne rzeczy.
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Jestem drugim właścicielem karty. Zarzuce BIOS jak bede w domu.

/edit

Link do pobrania BIOSu(zgrany z GPU-Z): http://sendfile.pl/pokaz/486011---cMdA.html(pod linkami jest napisane Pobierz plik).

Sam bios wg. GPU-Z to: 015.044.000.008.000000

 

Karta pod obciążeniem ma 1,2v

Ale więcej raczej nie wycisne na tym napięciu :D.


/edit dla potomnych
Problem rozwiązany, przynajmniej to najgorsze. Programy Sapphire Trixx oraz MSI Afterburner, po prostu nie działały poprawnie. Gryzły sie przy autostarcie z AMD Overdrive(mimo, ze był wyłączony).Ustawiłem OC w CCC i wszystko śmiga w najlepszym porządku. Szkoda, że w ów programie, nie moge ustawić krzywej :/.

Jednakże dalej zastanawia mnie kwestia niskich wyników OC. Edytowane przez Crout
Link to post
Share on other sites
Karta pod obciążeniem ma 1,2v Ale więcej raczej nie wycisne na tym napięciu :D.

No nie wiem. Imho jeżeli spadają klatki w grach to jest coś nie tak bo same zegary falują w tych kartach w okolice ustawionego boost-a.

Jak obniżałem napięcie to moja na początku przy 1150mV robiła 1100MHz. Teraz pracuje w 3D na 1075mV z 1020/1600. Mam słaby CPU więc taktowanie mi wystarczy absolutnie. Tak sprawdzałem 1100MHz z takim napięciem raz na jakiś czas powoduje wywalenie sterownika i pojawienie się artefaktów. Tylko, że ja mam układ zasilania zbieżny z 7970 vapor-x 6GB.

 

Jak dla mnie skasuj jej boost. Ustaw te 1.2V. Zobacz ile da radę. Potem podnieś do 1256mV i jak chcesz do 1.3V. Power limit podnieś do 250W(żeby dać +50% zamiast +20% ustawili podstawowy power limit niżej(~170W) i wychodzi na to samo. Toxic ma to samo). Zachowaj stary BIOS. Następnie podkręcaj. Nie zapomnij o pamięciach. Powinny 1700 lub 1750MHz dać radę jeżeli to nie Elpidy, a były partie kart Sapphire z kośćmi Elpidy. Omijać z daleka.

Edytowane przez helfi
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Mam karte na Hynixach. Jak wyłączyć tryb boosta w tych kartach? Power limit mam zawsze na +50% przy OC. Moja karta sypie sie przy 1700 na pamięciach :(. Napięcia nie mogę ruszyć, wszędzie zablokowane software'owo prawdopodobnie.

Link to post
Share on other sites
am karte na Hynixach. Jak wyłączyć tryb boosta w tych kartach?

Takie same wartości dla stanu w 3D i boost.

 

Napięcia nie mogę ruszyć, wszędzie zablokowane software'owo prawdopodobnie.

Na jednym PCB robili różne taktowania stąd zablokowane napięcia na karcie. Żeby byle kto nie zamienił tri-x taktowanego 870MHz 3D-1020MHz boost w Toxica 1100-1150MHz.

Edytowane przez helfi
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
W związku z tym BIOS z toxica działałby na vaporze trix?

Nie, bo Vapor-x Tri-x ma inne PCB od Toxica. I absolutnie odradzam prób odblokowywania napięcia wgrywaniem BIOS obcego pochodzenia chociaż jeżeli był odblokowany Vapor-x na takim samym PCB i pamięciami to pewnie BIOS zadziała i na Twojej karcie.

Zresztą wszystko co potrzebujesz możesz w kilka sekund edytować VBE i wgrać atiflashem. Na forum jest podklejona instrukcja obsługi.

 

// No i liczę na jakieś wyniki ;]

Edytowane przez helfi
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Czyli de facto, jeżeli ustawię sobie krzywą i takty w biosie karty, to nie musze używać potem żadnego programu do OC? :)

Mam trzy zakładki:

State 0 - Boot - tu chyba raczej nic nie zmieniam,

State 1 - Performance - zmienić dwa ostatnie rzędy na pożądane wartości oraz VDDC na 1300mV?

State 2 - UVD - Tutaj zmienić tylko ostatni rząd?

 

Do tego jest jeszcze OverDrive&PowerTune, tu z tego co widzę raczej nic nie muszę zmieniać, chociaż przy wyższym napięciu według praw elektryczności powinna wzrosnąć również moc, więc zwiększyć też TDP karty? :)

Link to post
Share on other sites

Zakładka State 1:

#6 to tryb 3D

#0 tryb boost

 

 

napięciu według praw elektryczności powinna wzrosnąć również moc, więc zwiększyć też TDP karty?
Power limit właśnie operuje maksymalną mocą karty więc podnosząc o 50% zwiększasz z 170W w okolice 250W.

Z tym napięciem najpierw ustaw 1200mV potem kombinuj z wyższym.

Link to post
Share on other sites

Dowalić od razu taktowania OC w oby trybach? Niestety to mi nie odblokuje raczej napięć, a do 1,3v raczej bym to spokojnie podciągnął :P, jednak jeszcze kwestia temperatur, pewnie będą wysokie.

Edytowane przez Crout
Link to post
Share on other sites
A mógłbyś mi doradzić gdzie wpisać napięcie 1,3V tak aby było odblokowane przy OC? :)

VBE nie pozwala na odblokowanie BIOS. Wpisać wartości flashować i takie będą. Jedyną ewentualnością jest wejście w posiadanie BIOS z takiej odblokowanej karty.

Edytowane przez helfi
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...