Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam
Dysk twardy w moim komputerze działa ostatnio okropnie. Nie wiem czy da radę jakoś go odratować, może Wy coś wymyślicie ;) Mianowicie, dysk strasznie zwolnił. Komputer uruchamia się bardzo długo, tak samo jak zainstalowane programy (chrome ładuje się około minuty). Zrobiłem mały test, na 1 monitorze włączyłem grę Heroes VII, na 2 natomiast monitorowałem zakładkę procesy w Menedżerze zadań. Zużycie dysku podczas ładowania gry przez cały czas utrzymywało się na 100% mimo tego, że prędkość czasem wynosiła 8 MB/s a za chwilę spadała do 0.1 MB/s. Według HD Tune na dysku nie ma żadnych badsectorów. Nie znam się na danych pokazywanych w SMART dlatego załączam screeny tutaj. Z góry dziękuję za pomoc.

http://screenshu.com/static/uploads/temporary/cm/qp/1p/3aku0d.jpg

http://screenshu.com/static/uploads/temporary/cz/39/sr/z9llsm.jpg

Link to post
Share on other sites

Ok, SMART jest czysty, nie ma tu nic, do czego można by był się przyczepić, nawet temperatura niska. 
Więc od fizycznej strony dyskowi nic nie dolega ( tak mówi SMART ) 

Jedyne o czym mogę myśleć, to przepełniony dysk ( mniej niż 15% wolnej przestrzeni na partycji systemowej ) 
Zaśmiecony Windows, często się zdarza, że komputer ładuje się długo przez masę programów uruchamianych przy starcie.
Lub sam software dysku, bądź kontrolera. 

Link to post
Share on other sites

Na partycję systemową przeznaczyłem 120GB i z tego wolnych pozostało 34. A co do programów uruchamianych na starcie są to jedynie sterowniki i antywirus. Nie wiem jak z tym softwarem, bo nic takiego nie instalowałem. W sumie wątpię by to było przyczyną. Jeszcze niedawno dysk chodził poprawnie.

Edytowane przez Skolim
Link to post
Share on other sites

Nie miałem nowego kabla sata, więc spróbowałem po prostu zamienić kabelek od dysku z tym od napędu i włożyć do innego portu. No cóż. Wynik w benchmarku wygląda dość komicznie:
http://screenshu.com/static/uploads/temporary/6f/95/mj/uzjjv0.jpg

Jutro postaram się kupić 2 nowe kabelki. Na płycie mam 1 port sata3 i 5 portów sata2. Zarówno dysk (sata2) jak i napęd (?) są podłączone do sata2 a port sata3 jest pusty. Mogę podłączyć dysk do szybszego portu? Może to oddziaływać w jakikolwiek sposób na jego pracę?

Link to post
Share on other sites

Normalnie nie powinno być różnicy między SATA 2 a SATA 3 ( są wstecznie kompatybilne, więc możesz podłączać ), ale jeśli to wina kontrolera, bądź kabla, to będzie poprawa. 

Sprawdź czy nie ma nowszych sterowników, dla kontrolera SATA i samego dysku. 

Link to post
Share on other sites

Nie jestem pewny które powinienem pobrać. Mógłbyś podpowiedzieć?
Z tej strony pobrałem sterownik On-Board PIDE/SATA, ale kiedy klikam na setup wyskakuje komunikat, że mój system nie spełnia wymagań dotyczących instalacji tego oprogramowania.

//edit
Mój system to win 8.1 64bit a płyta MSI B75A-G43

Edytowane przez Skolim
Link to post
Share on other sites

to powinno być to, ale skoro nie chce się zainstalować to go nie zmuszaj.

możesz jeszcze wejść w menadżer urządzeń i tam kliknąć aktualizacje sterownika ( sata/czy jak tam to będziesz mieć ) 
może coś znajdzie ( zawsze można jeszcze użyć oprogramowania zewnętrznego )

Ale najpierw spróbuj podłączyć do innego portu SATA, lub zmienić tryb na którym dysk pracuje z AHCI na IDE lub na odwrót i zobaczyć czy też tak spada transfer 

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...