Skocz do zawartości

Uwaga, ta strona używa Cookies
Stosujemy je, aby ułatwić Tobie korzystanie z naszego serwisu. Pamiętaj, że w każdej chwili możesz zmienić ustawienia dotyczące Cookies w ustawieniach swojej przeglądarki internetowej.
Dowiedz się więcej    
Akceptuję
Zdjęcie

Problem z prędkością WD Blue 500GB

WD Caviar blue 500 gb prędkość

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
11 odpowiedzi w tym temacie

#1 Skolim

Skolim
  • Nowicjusz

• 18 postów

Napisano 05 wrzesień 2015 - 10:57

Witam
Dysk twardy w moim komputerze działa ostatnio okropnie. Nie wiem czy da radę jakoś go odratować, może Wy coś wymyślicie ;) Mianowicie, dysk strasznie zwolnił. Komputer uruchamia się bardzo długo, tak samo jak zainstalowane programy (chrome ładuje się około minuty). Zrobiłem mały test, na 1 monitorze włączyłem grę Heroes VII, na 2 natomiast monitorowałem zakładkę procesy w Menedżerze zadań. Zużycie dysku podczas ładowania gry przez cały czas utrzymywało się na 100% mimo tego, że prędkość czasem wynosiła 8 MB/s a za chwilę spadała do 0.1 MB/s. Według HD Tune na dysku nie ma żadnych badsectorów. Nie znam się na danych pokazywanych w SMART dlatego załączam screeny tutaj. Z góry dziękuję za pomoc.

3aku0d.jpg

z9llsm.jpg

• 0

#2 kokosnh

kokosnh
  • Maniak

• 11310 postów
  • 3DMark 06:24404

Napisano 05 wrzesień 2015 - 17:11

To nic nam nie mówi, odpal sobie program z SMART-em gdzie będzie tabelka RAW ( najlepiej z wartością dziesiętną ) 

• 0

Spoiler

#3 Skolim

Skolim
  • Autor tematu
  • Nowicjusz

• 18 postów

Napisano 05 wrzesień 2015 - 20:26

f52xce.jpg

fchxro.jpg

Dwa dla pewności

• 0

#4 kokosnh

kokosnh
  • Maniak

• 11310 postów

Napisano 06 wrzesień 2015 - 14:11

Ok, SMART jest czysty, nie ma tu nic, do czego można by był się przyczepić, nawet temperatura niska. 
Więc od fizycznej strony dyskowi nic nie dolega ( tak mówi SMART ) 

Jedyne o czym mogę myśleć, to przepełniony dysk ( mniej niż 15% wolnej przestrzeni na partycji systemowej ) 
Zaśmiecony Windows, często się zdarza, że komputer ładuje się długo przez masę programów uruchamianych przy starcie.
Lub sam software dysku, bądź kontrolera. 

• 0

Spoiler

#5 Skolim

Skolim
  • Autor tematu
  • Nowicjusz

• 18 postów

Napisano 06 wrzesień 2015 - 14:26

Na partycję systemową przeznaczyłem 120GB i z tego wolnych pozostało 34. A co do programów uruchamianych na starcie są to jedynie sterowniki i antywirus. Nie wiem jak z tym softwarem, bo nic takiego nie instalowałem. W sumie wątpię by to było przyczyną. Jeszcze niedawno dysk chodził poprawnie.

Użytkownik Skolim edytował ten post 06 wrzesień 2015 - 14:26

• 0

#6 Freso

Freso
  • Maniak

• 2087 postów

Napisano 06 wrzesień 2015 - 15:08

Wymień kabel SATA.
Przy okazji nowy kabel wepnij w inny niż dotychczas port SATA.
  • 0

#7 Skolim

Skolim
  • Autor tematu
  • Nowicjusz

• 18 postów

Napisano 06 wrzesień 2015 - 15:18

Dzięki. Sprawdzę i napiszę czy coś pomogło.

• 0

#8 kokosnh

kokosnh
  • Maniak

• 11310 postów

Napisano 06 wrzesień 2015 - 16:18

Wymień kabel SATA. Przy okazji nowy kabel wepnij w inny niż dotychczas port SATA.

Ale przecież parametr C7 jest czysty ? 
Choć jeśli ma przy sobie, to może wymienić ( najlepiej jakieś sata pod innym kontrolerem ) 
  • 0

Spoiler

#9 Skolim

Skolim
  • Autor tematu
  • Nowicjusz

• 18 postów

Napisano 06 wrzesień 2015 - 17:10

Nie miałem nowego kabla sata, więc spróbowałem po prostu zamienić kabelek od dysku z tym od napędu i włożyć do innego portu. No cóż. Wynik w benchmarku wygląda dość komicznie:
uzjjv0.jpg

Jutro postaram się kupić 2 nowe kabelki. Na płycie mam 1 port sata3 i 5 portów sata2. Zarówno dysk (sata2) jak i napęd (?) są podłączone do sata2 a port sata3 jest pusty. Mogę podłączyć dysk do szybszego portu? Może to oddziaływać w jakikolwiek sposób na jego pracę?

• 0

#10 kokosnh

kokosnh
  • Maniak

• 11310 postów

Napisano 06 wrzesień 2015 - 18:02

Normalnie nie powinno być różnicy między SATA 2 a SATA 3 ( są wstecznie kompatybilne, więc możesz podłączać ), ale jeśli to wina kontrolera, bądź kabla, to będzie poprawa. 

Sprawdź czy nie ma nowszych sterowników, dla kontrolera SATA i samego dysku. 

• 0

Spoiler

#11 Skolim

Skolim
  • Autor tematu
  • Nowicjusz

• 18 postów

Napisano 06 wrzesień 2015 - 18:45

Nie jestem pewny które powinienem pobrać. Mógłbyś podpowiedzieć?
Z tej strony pobrałem sterownik On-Board PIDE/SATA, ale kiedy klikam na setup wyskakuje komunikat, że mój system nie spełnia wymagań dotyczących instalacji tego oprogramowania.

//edit
Mój system to win 8.1 64bit a płyta MSI B75A-G43

Użytkownik Skolim edytował ten post 06 wrzesień 2015 - 18:46

• 0

#12 kokosnh

kokosnh
  • Maniak

• 11310 postów

Napisano 07 wrzesień 2015 - 00:00

to powinno być to, ale skoro nie chce się zainstalować to go nie zmuszaj.

możesz jeszcze wejść w menadżer urządzeń i tam kliknąć aktualizacje sterownika ( sata/czy jak tam to będziesz mieć ) 
może coś znajdzie ( zawsze można jeszcze użyć oprogramowania zewnętrznego )

Ale najpierw spróbuj podłączyć do innego portu SATA, lub zmienić tryb na którym dysk pracuje z AHCI na IDE lub na odwrót i zobaczyć czy też tak spada transfer 

• 0

Spoiler

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: WD, Caviar, blue, 500, gb, prędkość

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych