Skocz do zawartości

Zmiana ustawień routera w celu zwiększenia transferu.


Recommended Posts

Witam! Parę dni temu podpisałem umowę z Vectrą na internet 100Mb. Problem w tym że modem od Vectry (który nie posiada wifi) jest podłączony do routera, w związku z czym przy pomiarach prędkości pokazuje mi ok 50Mb, ale po podłączeniu modemu bezpośrednio do komputera mam ok 100Mb. Czy jest możliwość abym miał 100Mb przez router? Może to kwestia włączenia jakiejś opcji w ustawieniach routera?

Link to post
Share on other sites

podaj dokładny model. Prawdopodobnie wina tego transferu leży po stronie ustawień routera. Gniazdka Ethernet w większości urządzeń mają prędkości 100Mb/1Gb. Natomiast jeśli chodzi o wifi mamy tu standard "n" i tutaj już mamy pewien problem ponieważ może nie ogarnąć takiej prędkości.

 

Spróbuj w ustawieniach sieci WiFi zmienić szerokość pasma z 20 na 40MHz. W przypadku szerokości 20Mhz max prędkość dla standardu "n" wynosi lekko ponad 60Mb/s. W przypadku pasma 40MHz jest to już nawet 135Mb/s. 

 

Jeśli nadal nie będziesz osiągać prędkości takiej jakiej oczekujesz - pozostaje Ci zakup urządzenia w standardzie ac gdzie przepustowości są już znacznie wyższe i te 100Mb/s nie będzie problemem. Pamiętaj jednak że potrzebujesz kompletu do nowego standardu. To znaczy - access point'a w standardzie ac oraz karty sieciowej która go wspiera. 

Edytowane przez limera1n
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Mój router to Pentagram Cerberus P6361. W ustawieniach routera w pozycji Channel Bandwidth mam do wyboru 20 lub 20/40 (domyślam się że chodzi o megaherce). Mam zaznaczoną tą drugą opcję. Dodam że router jest połączony z komputerem kablem i to właśnie na komputerze zależy mi na jak największej przepustowości. Nie wczytywałem się w umowę ale podobno Vectra zabrania podłączania się za pośrednictwem routera. Może tak być że te 50Mbit jest właśnie przez to?

Link to post
Share on other sites

Kup porządny ruter . To co masz w tej chwili to jest wyrób ruteropodobny .

Jeśli masz internet 100mb potrzebujesz rutera z gigabitowym wanem .

Moja propozycja Asus RT N 18u ,test masz tutaj :

 

http://www.benchmark.pl/testy_i_recenzje/asus-rt-n18u-test.html

 

jeśli ma być tanio to za ok.200zł Tp Link 3600WDR ale wydajnością ustępuje asusuowi znacznie .

Tego Pentagrama podaruj komuś do neostrady >10mb 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Paradoks tego urządzenia polega na tym że wszystkie gniazdka masz na maksymalnie 100Mb/s a radio na maksymalnie 150Mb/s... Totalny bezsens. Jesli masz już zaznaczone 40MHz no to wyciągasz z WiFi wszystko i nic już nie da się podnieść.

 

 

Napisz mi jeszcze 2 rzeczy: 

 

  • Jakim urządzeniem łączysz się przez wifi? (model karty lub model urządzenia)
  • Model modemu od Vectry

Jak mi to napiszesz  - dam Ci linki do zestawu na którym wyciągniesz 100Mb/s po WiFi  :D i dam Ci instrukcje jak to poprawnie skonfigurować

Edytowane przez limera1n
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Paradoks tego urządzenia polega na tym że wszystkie gniazdka masz na maksymalnie 100Mb/s a radio na maksymalnie 150Mb/s... Totalny bezsens. Jesli masz już zaznaczone 40MHz no to wyciągasz z WiFi wszystko i nic już nie da się podnieść.

 

 

Napisz mi jeszcze 2 rzeczy: 

 

  • Jakim urządzeniem łączysz się przez wifi? (model karty lub model urządzenia)
  • Model modemu od Vectry

Jak mi to napiszesz  - dam Ci linki do zestawu na którym wyciągniesz 100Mb/s po WiFi  :D i dam Ci instrukcje jak to poprawnie skonfigurować

 

Modem z Vectry to Cisco EPC3010

 

Natomiast z tym WiFi to chyba nie do końca rozumiem: mam router Pentagram który jest podpięty kablem do komputera, natomiast wifi odbieram na telefonie, laptopie i telewizorze. Jeśli chodzi o kartę sieciową to jest to zintegrowany Realtek RTL8111E.

Link to post
Share on other sites

Ok, modem ma gniazdka 1Gigabit więc nie będzie problemu. Do tego kupujesz sobie router:

 

  • TP-Link-WDR3600 http://www.morele.net/router-tp-link-tl-wdr3600-533634/- bardzo fajne, dwuzakresowe urządzenie na paśmie 2.4GHz wyciąga 300Mb/s więc masz spory zapas, jest też pasmo 5GHz. Do tego 2 porty USB, możesz sobie podłączyć na przykład dysk lub pendrive i będą one widoczne w całej sieci ponieważ router ma wbudowany serwer FTP. Jeśli Cię to interesuje te modele bardzo łatwo łapią modyfikacje oprogramowania w postaci OpenWRT które to mogą umożliwić nawet obsługę modemów 3G/4G pod USB  ;) No i cena jest rozsądna. 

 

  • Jeśli chcesz wydać trochę więcej jest też model WDR4300 : http://www.morele.net/router-tp-link-tl-wdr4300-500240/- biorąc pod uwagę pasmo 2,4 niczym się nie różni od WDR3600 ale za to na paśmie 5GHz masz już 450Mb/s. Przyda się to jednak tylko wtedy gdy masz urządzenia wifi zgodne ze standardem "a".

Do tego polecam zaopatrzyć się w kabelki kategorii co najmniej 5E(kategoria jest napisana na kablu). Są niezbędne do prawidłowego działania sieci w standardzie Gigabit Ethernet.

 

Zadzwoń do Vectry i poproś o przełączenie modemu w tryb bridge. Po tym zabiegu podłącz modem do gniazdka WAN routera - dzięki temu modem stanie się dla sieci "przeźroczysty" i wszystkim będziesz mógł zarządzać z poziomu TP-Linka  ;)  

 

 

 

 

(też mam Vectre, do tego wdr4300 i wszystko ładnie śmiga)

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Zarówno WDR 3600 jak i bliźniaczy 4300 to nie są złe urządzenia , jeśli jednak nie potrzebujesz dual radia a z tego co piszesz to tak prawdopodobnie jest i możesz wysupłać te kilka dych więcej to ten Asus naprawdę zjada Tp-linki .Piszę bo miałem WDR 3600 i mam Asusa .Do tego jeśli nie używasz alternatywnego softu to ten firmowy z asusa jest chyba najlepszy na rynku.

O specyfikacji sprzętowej nie wspomnę.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Jak na razie widzę dwa rozwiązania:

 

1) zakup nowego routera (najbardziej podoba mi się ten WDR 3600, nie potrzebuję jakichś super zaawansowanych funkcji a i budżet też mam skromny, jeżeli są jakieś jeszcze tańsze urządzenia warte uwagi to piszcie) tylko mam jakieś takie, być może irracjonalne obawy że to nie rozwiąże problemu, że w sieci Vectry zostanie to wykryte i że transfer się nie zmieni.

2) skontaktować się z Vectrą w kwestii wymiany modemu na taki który ma WiFi. Znajomy ma właśnie taki i u niego transfer jest ok. Problem w tym że Vectra daje możliwość podłączenia do 2 urządzeń na raz a za większą liczbę urządzeń trzeba dopłacić. Nie wiem też czy Vectra oferuje wraz z takim modemem dostęp do jego ustawień (wydaje mi się że powinna ale nie wiem) bo chciałbym sobie ustawić własne hasło WiFi i filtrowanie adresu MAC.

 

Skłaniam się raczej ku pierwszemu rozwiązaniu. Szkoda tylko że nie mam skąd pożyczyć takiego routera na próbę.

 

 

 

Zadzwoń do Vectry i poproś o przełączenie modemu w tryb bridge. Po tym zabiegu podłącz modem do gniazdka WAN routera - dzięki temu modem stanie się dla sieci "przeźroczysty" i wszystkim będziesz mógł zarządzać z poziomu TP-Linka ;)

A nie będą pytać "A po co to Panu?" czy coś? Co im powiedzieć jak zapytają ?

Edytowane przez melomonster
Link to post
Share on other sites

Jak na razie widzę dwa rozwiązania:

 

1) zakup nowego routera (najbardziej podoba mi się ten WDR 3600, nie potrzebuję jakichś super zaawansowanych funkcji a i budżet też mam skromny, jeżeli są jakieś jeszcze tańsze urządzenia warte uwagi to piszcie) tylko mam jakieś takie, być może irracjonalne obawy że to nie rozwiąże problemu, że w sieci Vectry zostanie to wykryte i że transfer się nie zmieni.

2) skontaktować się z Vectrą w kwestii wymiany modemu na taki który ma WiFi. Znajomy ma właśnie taki i u niego transfer jest ok. Problem w tym że Vectra daje możliwość podłączenia do 2 urządzeń na raz a za większą liczbę urządzeń trzeba dopłacić. Nie wiem też czy Vectra oferuje wraz z takim modemem dostęp do jego ustawień (wydaje mi się że powinna ale nie wiem) bo chciałbym sobie ustawić własne hasło WiFi i filtrowanie adresu MAC.

 

Skłaniam się raczej ku pierwszemu rozwiązaniu. Szkoda tylko że nie mam skąd pożyczyć takiego routera na próbę.

 

 

 

A nie będą pytać "A po co to Panu?" czy coś? Co im powiedzieć jak zapytają ?

 

Nie wspominałeś że masz limit na ilość urządzeń...

Rozwiewam Twoje wątpliwości - jeśli masz limit na ilość urządzeń a chcesz podłączyć więcej niż 2 to jedynym rozwiązaniem jest router. Dzięki temu że router ma funkcję NAT możesz podłączyć sobie dowolną ilość urządzeń do routera a modem i tak zobaczy tylko jeden adres MAC (bo właśnie po tym adresie ustalają ile i jakie urządzenia są podłączone) i wszystko będzie śmigać. 

 

W tym przypadku lepiej będzie nie dzwonić do nich, po prostu podłączysz modem z routerem do gniazdka WAN i tyle. Jestem przekonany że transfery się poprawią.

 

 

Dodatkowo mogę Ci powiedzieć że Vectra nie daje dostępu do ustawień swoich routero-modemów. Wiem ze swojego doświadczenia - kiedyś chciałem sobie wyłączyć WiFi w urządzeniu od Vectry(po co mi 2 sieci?). Zarówno monterzy jak i konsultant powiedział że NIE MOŻNA wyłączyć WiFi w moim urządzeniu bo się nie da... Wziąłem sprawy w swoje ręce, okazało się że istnieją specjalne kody generowane codziennie przez producenta, zalogowałem się i normalnie wyłączyłem WiFi. Niestety - pewnego dnia ktoś to wykrył, zdalnie włączył WiFi ponownie, dodatkowo blokując generowanie kodów... Paranoja  :o

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Wybaczcie OT. Serio Vectra robi takie cyrki? Mam na myśli blokowanie dostępu do modemu chociażby.

 

Tak, serio. Po tym jak zdalnie wbrew mojej woli powtórnie włączyli mi wifi (które sam wcześniej wyłączyłem) napisałem nawet na ich fanpage'u a oni odpisali że te urządzenia nie mają funkcji wyłączenia wifi  :)

 

Urządzenie to konkretnie Arris TG862, jestem w 100% przekonany że można w nim wyłączyć WiFi bo sam to zrobiłem a oni nadal wmawiają mi że nie... Z resztą widać to na tym nagraniu: 

(zakładka Wireless, Enable Wireless)

 

 

Nie wiem dlaczego i po co ale tak to wygląda u mnie. Oczywiście po całej akcji zmienili mi zdalnie hasło administratora i "hasła dnia" generowane przez producenta już nie działają  ;)  Patologia

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
  • 1 rok później...

Panowie HELPUNKU! 

 

Jak mam sobie skonfigurować nowy router, który kupiłam specjalnie po to żeby wykorzystywać cały transfer od VECTRY 100Mb/s przez Wi-fi w całym mieszkaniu.

 

Router jaki kupiłam do tego celu to: ASUS RT-AC1200G+

Model od VECTRY to CISCO EPC3928.

 

Czy ktoś może mnie oświecić w temacie w, którym krocze jak we mgle. 

 

Dodam iż router jest podłączony ale nadal widzę jakby dwie sieci Wi-fi od Vectry i tego ASUSA. mogę się połączyć z tą siecią ASUS ale przy teście prędkości wyciągam max 20Mb/s a gdzie reszta?

 

Bedę dozgonnie wdzięczna za pomoc. :)))))

Link to post
Share on other sites

A czym i jak się łączysz do tego routera? Jaka prędkość linku nawiązujesz?

 

WiFi od Vectry trzeba wyłączyć na urządzeniu Vectry a najlepiej ustawić je od razu w bridge. Możliwe ze będą to musieli zrobić ich pracownicy jeśli nie możesz zalogować się do urzadzenia.

 

P.S. Ze złych informacji to jakoś specjalnie się tych ustawień nie optymalizuje zazwyczaj.

Link to post
Share on other sites
  • 2 tygodnie później...

Zarówno WDR 3600 jak i bliźniaczy 4300 to nie są złe urządzenia , jeśli jednak nie potrzebujesz dual radia a z tego co piszesz to tak prawdopodobnie jest i możesz wysupłać te kilka dych więcej to ten Asus naprawdę zjada Tp-linki .Piszę bo miałem WDR 3600 i mam Asusa .Do tego jeśli nie używasz alternatywnego softu to ten firmowy z asusa jest chyba najlepszy na rynku.

O specyfikacji sprzętowej nie wspomnę.

No chyba TP-Link zjada Asusa skoro na Asusa nie można nic wgrać :( Kiedyś miałem Tp-Linka 3220 z Gargoyle i Huaweiem e3372 i to był najlepszy tandem jaki miałem. Żadne inne urządzenie łącznie z Dovado czy Huawei E5186 nie daje takich możliwości konfigurowania, szczególnie jak się szuka czegoś pod LTE.

Mam też w pracy dwa RTAC55U wcale nie najtańsze routery i powiem, że żałuję, że nie kupiłem w cenie jednego Asusa takiego chociażby TP-Linka 1043 V3

 

Nawet Nexx WT3020 + Gargoyle za 11$ zjada każdy inny router - jakikolwiek by to nie był.

Edytowane przez benutzer
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...