Skocz do zawartości

Komputer resetuje się


Idź do rozwiązania Problem ogarnięty przez behenate,

Recommended Posts

Tam pokazuje że bios jest z 2011 r. Czy to możliwe że programy źle działają z tak starym biosem i przekłamują temperatury?

 

Możesz zaktualizować BIOS, choć z tego co czytałem w internetach, ludziom z twoją płytą i tym samym problemem to nie pomogło, acz wtedy chyba nie było jeszcze tej najnowszej edycji BIOSu jaka jest obecnie. Tutaj masz najnowszy bios do Twojej płyty (P8P67 LE), natomiast w tym dokumencie masz dokładnie przedstawione jak całą procedurę wykonać na kilka sposobów (strony 54+).

Edytowane przez Dreacreator
Link to post
Share on other sites

Wielkie dzięki za odpowiedzi! Problem nie został rozwiązany, ale wiem co muszę sprawdzić. Kiedy będę miał dostęp do lepszego zasilacza to spróbuję go. Jeżeli problem nadal będzie występował będę musiał zainstalować nową płytę główną. Jak już uzbieram więcej pieniędzy to zaniosę komputer do serwisu i poproszę o diagnozę (o wymianę nie bo sam sobie poradzę) oczywiście zasugeruję im prawdopodobną przyczynę usterki. Dziękuję za pomoc! Oczywiście jeżeli znajdziecie jakieś rozwiązanie chętnie go wysłucham :) I ostatnie pytanie czy da się sprawdzić temperature cputin w tym ai suite II? Bo widzę tylko temperatura cpu i płyta główna :/

Link to post
Share on other sites

Mam podobny problem jak nie taki sam... też wyłącza mi się komp przy obciążeniu. Robiłem testy w OCCT i przy teście Power Supply
restartuje mi się komp.
https://drive.google.com/file/d/0B0-SC-2lrpjDMG40dmhEMHRvVFU/view?usp=sharing

https://drive.google.com/file/d/0B0-SC-2lrpjDdUFoUEZ1THYwa3c/view?usp=sharing

 

https://drive.google.com/file/d/0B0-SC-2lrpjDZmxZc252OUNsMjg/view?usp=sharing


sorki spróbujcie teraz xD

Edytowane przez Arorax
Link to post
Share on other sites

Myślę o aktualizacji biosu przez ai suite (liczę że może przestanie się resetować bo to cputin to raczej jakiś bug) ale boję się że komputer się posypie... Czy moje obawy są uzasadnione?

Tak, komputer możesz uszkodzić za każdym razem kiedy coś aktualizujesz, zmieniasz w systemie i w tym czasie stracisz zasilanie.

 

 

wszystkie temperatury mam w sumie w normie poza AUXTIN  mam po 128 stopni... przy nic nie robieniu mam 99.

Temperatury masz w porządku a AUXTIN się nie martw.

 

 

PS. Zawsze możecie ustawić stały zegar bo obecnie bazujecie na turbo, dobrane napięcie jest lepsze niżeli automatyczne dobieranie przez BIOS ale to już zapraszam do działu OC, jeśli chcecie się nauczyć.

Edytowane przez Xeinaemm
Link to post
Share on other sites

Mam takie napięcia. Chcę tylko wiedzieć czy są ok :)

 

https://drive.google.com/file/d/0B8fD6x41nmfGUVhsNWkxTnlPWlU/view?usp=sharing

Tak, bo są dobierane automatycznie.Twój zegar pracuje na najniższych taktowaniach a OC polega na ustawieniu zegara na 4,2-4,5 GHz na stałe bez spadków i na napięciu 1,3-1,35v ale tutaj trzeba testować bo to zależy jaka partię dostałeś i czy da radę tyle utrzymać. Na początku sprawdza się zasilacz czy trzyma napięcia bo jeśli już nie to będą takie resety a następnie dopiero resztę sprzętu, jeśli problem nie minie.

Link to post
Share on other sites

Czyli w pierwszej kolejności jak będę mial kase to wymienić zasilacz? Jak sprawdzić czy trzyma napięcia (muszę spróbować oc?), nie wystarczą te testy w occt co poprzesyłałem? Sorry że wszystko trzeba mi wpajać "łopatologicznie" ale jestem zielony w tych sprawach.

Link to post
Share on other sites

Czyli w pierwszej kolejności jak będę mial kase to wymienić zasilacz? Jak sprawdzić czy trzyma napięcia (muszę spróbować oc?), nie wystarczą te testy w occt co poprzesyłałem? Sorry że wszystko trzeba mi wpajać "łopatologicznie" ale jestem zielony w tych sprawach.

Ustaw zasilanie na wydajne to po pierwsze. Uruchom OCCT i obciąż komputer(CPU +GPU) na 1h, jeśli komputer się wysypie to znaczy, że masz problemy z zasilaniem oraz zegar procesora ma trzymać stały poziom przez cały czas trwania testu, w Twoim wypadku 3,7GHz. Drugim sposobem na test zasilacza jest sprawdzenie napięć przy pomocy miernika czy wartości są stałe. Co do kupna zasilacza, najlepiej jakbyś pożyczył od kogoś zamiennik i sprawdził czy problem znowu wystąpi i wtedy kupił lub oddał do fachowej analizy. Możliwości jest dużo wliczając w to kupno. Dodatkowo dodam, że jeśli nie jest to winna zasilacza to w takim razie trzeba i tak zbadać kompleksowo każdą część ale głównie problem mija po zmianie zasilacza.

Link to post
Share on other sites

Ok zrobię to jutro, bo dziś nie bardzo mi się chce :D wielkie dzięki za zaangażowanie :)

Hmm... komputer nie zresetował się. Resztę pozostawiam do waszej opinii. Dodam, że spadki wydajności procesora co jakiś czas do ok 29% to nie spadki, a próby wejścia w tryb turbo.Cały czas szedł na 3410mhz raz na jakiś czas było o 100mhz mniej, ale kiedy próbował wejść do tych 3,7ghz to wartości użycia procesora szalały i potrafiły spadać do kilku procent...

 

https://drive.google.com/folderview?id=0B8fD6x41nmfGb1I1XzVHQlVCQmc&usp=sharing

 

Może włączyć HWmonitor w okienku obok gry i wejść pod ten wodospad i zobaczyć co się wtedy dzieje i co może powodować reset?

Edytowane przez behenate
Link to post
Share on other sites

W mojej opinii jest nijak, musisz sam w BIOS'ie ustawić zegar na sztywno wraz z napięciami bo takie skakanie turbo które ni jak nie działa jest bez sensu i więcej problemów stwarza niżeli pożytku, wtedy będziemy mogli pogadać o teście zasilacza i gier. Sprawdź dział OC i porady jak to zrobić, nie musisz żyłować swojej i5 tylko ustawić stabilny zegar bo głównie gry nie lubią momentów kiedy tracą moc obliczeniową. Jak to zrobisz wtedy wykonaj OCCT.

Link to post
Share on other sites

Zauważyłem że w ai suite pokazuje że power fan jest na 0rpm, czy to nie obroty wentylatora zasilacza? Jeśli chodzi o to testowanie pod lekkim oc i stałym napięciu to muszę jeszcze trochę poczytać o tym :) wydaje mi się że to power fan powinno się "kręcić", może to jest przyczyną?

Link to post
Share on other sites

Zauważyłem że w ai suite pokazuje że power fan jest na 0rpm, czy to nie obroty wentylatora zasilacza? Jeśli chodzi o to testowanie pod lekkim oc i stałym napięciu to muszę jeszcze trochę poczytać o tym :) wydaje mi się że to power fan powinno się "kręcić", może to jest przyczyną?

Co program to inny problem, dlatego w takich programach nie sprawdza się napięć(zasilacza),obrotów wiatraków bo nie odczytują poprawnie wartości a są to wartości mało ważne lub trzeba je sprawdzić przyrządami jak coś się stanie. Programy napisane przez producenta dla swojego sprzętu są lepsze bo skupiają się tylko na swoim. Do innych programów nic nie mam ale nie zawsze wszystko działa czy to czujnika nie wykryje czy wartość jest z kosmosu. W takich sytuacjach najlepiej po prostu otworzyć skrzynkę i sprawdzić czy wszystko się kręci. Obecnie OC nie jest trudną sprawą bo masz makra już wbudowane w BIOS które po wybraniu taktowania same ustawiają resztę parametrów. Najważniejszą sprawą jest to, że czasami wartości dla jednej jednostki są w porządku a dla drugiej już  nie do osiągnięcia, wszystko zależy od partii jaką dostałeś. Sprawa ma się tak, że jak przesadzisz taktowanie to komputer wyrzuci błąd i wróci do wartości domyślnych ale jak przesadzisz z napięciem to poczujesz specyficzny zapach :) Sztuką jest dobrać jak najwyższe taktowanie przy jak najniższym napięciu, które nie będzie powodowało restartów. Dodatkowo musisz mieć na uwadze temperatury bo każda jednostka ma swoje Tmax dla którego wykonuje throttling lub pali sprzęt a znajdziesz tutaj takie wartości na pewno. Zły dział do opisu ale niech będzie :D

Link to post
Share on other sites

Ok jutro po szkole się za to wezme (plan zasilania wysoka wydajność, wyłączony SpeedStep rodzice ładnie zabulą za prąd ;D )

Czy po wyłączeniu turbo i speed step muszę coś jeszcze robić w biosie? Dodam że żadnego oc nie zrobiłem, bo boję się że coś zepsuje :/

Wyłączyłem to turbo (speed step miałem zrobić za chilę) i zauważyłem że procesor i tak czasem wchodzi do 3.7GHZ.

Może włącze tryb Asus Optimal zamiast normal? I dlaczego mi pokazuje traktowanie pamięci 1333mhz skoro mam 1600? Dodam że chyba w niedziele pokazywało 1600mhz ale nie jestem pewien, traktowanie pamięci jest na auto.

Zdjęcie: https://drive.google.com/file/d/0B8fD6x41nmfGQ3VzMVdVdHF0WVU/view?usp=docslist_api

Włączylem ten asus optimal i puściłem power supply. Kiedy otwierałem obok to okienko monitor z occt to w teście miałem ok 15fps (bez 120fps) a wentylatory znacznie zwalniały. Zauważyłem to i wyłączyłem to okienko. Czekałem pare minut i komputer się posypał. Podejrzewam że tak samo będzie w trybie normal bo jak włączałem power supply to też otwierałem to okienko obok i też oscylowało w granicach 15fps dodam, że wtedy go nie wyłączałem. Procesor w trybie asus optimal trzymał stałe 3800mhz . Czyli zasilanie?

Edytowane przez behenate
Link to post
Share on other sites

Ok jutro po szkole się za to wezme (plan zasilania wysoka wydajność, wyłączony SpeedStep rodzice ładnie zabulą za prąd ;D )

Czy po wyłączeniu turbo i speed step muszę coś jeszcze robić w biosie? Dodam że żadnego oc nie zrobiłem, bo boję się że coś zepsuje :/

Wyłączyłem to turbo (speed step miałem zrobić za chilę) i zauważyłem że procesor i tak czasem wchodzi do 3.7GHZ.

Może włącze tryb Asus Optimal zamiast normal? I dlaczego mi pokazuje traktowanie pamięci 1333mhz skoro mam 1600? Dodam że chyba w niedziele pokazywało 1600mhz ale nie jestem pewien, traktowanie pamięci jest na auto.

Zdjęcie: https://drive.google.com/file/d/0B8fD6x41nmfGQ3VzMVdVdHF0WVU/view?usp=docslist_api

Włączylem ten asus optimal i puściłem power supply. Kiedy otwierałem obok to okienko monitor z occt to w teście miałem ok 15fps (bez 120fps) a wentylatory znacznie zwalniały. Zauważyłem to i wyłączyłem to okienko. Czekałem pare minut i komputer się posypał. Podejrzewam że tak samo będzie w trybie normal bo jak włączałem power supply to też otwierałem to okienko obok i też oscylowało w granicach 15fps dodam, że wtedy go nie wyłączałem. Procesor w trybie asus optimal trzymał stałe 3800mhz . Czyli zasilanie?

Jeśli trzymał stałe 3,8 GHz i wysypał się na tym teście to zasilacz jest winny. Zawsze przed wydawaniem pieniędzy polecam najpierw pożyczyć zasilacz na chwilę i zbadać objawy jeszcze raz, jeśli nie jest dla Ciebie problemem kupić od razu to nie ma tematu :) 

Link to post
Share on other sites
  • Rozwiązanie

Wielkie dzięki! Zasilacz do odstrzału idzie, poza tym pracuje jak traktor co w połączeniu z dość głośną grafiką i chłodzeniem procesora (jakiś scythe) daje niesamowity efekt dźwiękowy wichury :D A w tym teście to już wogóle kręcił się jak oszalały. W tych opiniach zasilacz też nie daje rady przy chyba (średnio się znam) znacznie bardziej energooszczędniejszym sprzęcie

http://m.komputronik.pl/product/77922/Sprzet_komputerowy_/Podzespoly/MODECOM_Carbon_MC620_620W_ATX_BOX.html

 

popytam po kumplach czy nie mają jakiegoś markowego 600 wat, ale to nieogarnięte gimby (jeszcze bardziej nieogarnięte niż ja!) więc raczej nie ma na co liczyć.

Podejrzewam że te skoki procka to wina otwartej zakładki monitoring na okienku z testem przez co spadało do tych 15fps i zmniejszało pobór prądu. Taka moja teoria. Teraz pozdrawiam i jeszcze raz dziękuje.

Ps.Jak kupię jakiś zasilacz napiszę tu czy wszystko gra.

Zasilacz podłączony, wszedłem pod wodospad w risenie i stałem pod nim 3 minuty- nic się nie stało (wcześniej poddawał się po ok 15sekundach). Włączyłem w occt power supply (tym razem bez zbędnych okienek) na godzinę, wszystko ok.

Narazie temat oznaczam jako rozwiązany, jeżeli znów zauważe resety (oby nie!) to może oddam komp do serwisu.Wielkie dzięki za pomoc!

Link to post
Share on other sites
Gość
This topic is now closed to further replies.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...