Skocz do zawartości

Komputer resetuje się


Idź do rozwiązania Problem ogarnięty przez behenate,

Recommended Posts

Witam, ostatnio grałem w grę risen 2 i po wejściu pod wodospad komputer zresetował się. Pod owy wodospad wszedłem jeszcze 2 razy i znów się resetował.Potem jeszcze grałem i strzeliłem z armaty blisko siebie i znów reset

Pomyślałem że to może wina gry, więc włączyłem saints row 4 o ile na początku wszystko było ok to dziś gram sobie aż tu nagle komputer się resetuje.

 

Moja specyfikacja to

 

Procesor i5-2500k

Grafika radeon r9 285 club 3d

Ram 2x4gb 1600mhz

Zasilacz modecom mc 620 carbon.

 

Czy to może być wina zasilacza? Proszę o pomoc.

Link to post
Share on other sites

Może być problem z zasilaczem (modecom raczej średni a niektóre serie z czarnej listy) ale istnieją także inne możliwości. Jak masz możliwość podepnij inny zasilacz. Restarty mogą być przyczyną problemów z dyskiem twardym, ramem a nawet grafy czy płyty głównej (sporo niewiadomych). Warto również sprawdzić system na obecność różnego rodzaju szkodników (a kiedy system stawiany) wiry, robale itp. kwiatki. 

Link to post
Share on other sites
Może być problem z zasilaczem (modecom raczej średni a niektóre serie z czarnej listy)

 

Ten model zasilacza jest akurat ok. Oczywiście zawsze mógł się popsuć, tak jak każdy sprzęt, ale nie jest to "badziewie" :)

 

 

Gdzie znajdę ten podgląd zdarzeń?

 

Wpisz po prostu w menu start "podgląd zdarzeń", ewentualnie "narzędzia administracyjne" i tam będzie. Możesz również wziąć "uruchom" (klawisz windows+R), i wpisać eventvwr.msc

 

Sprawdź temperatury pod obciążeniem np. programem HWMonitor.

Edytowane przez Dreacreator
Link to post
Share on other sites

Pisze: kernel power identyfikator zdarzenia 41 kategoria zadania 63

System został uruchomiony ponownie bez uprzedniego czystego zamknięcia. Możliwe przyczyny błędu: system przestał odpowiadać lub uległ awarii albo nastąpiła nieoczekiwana utrata zasilania

Link to post
Share on other sites

Pisze: kernel power identyfikator zdarzenia 41 kategoria zadania 63

System został uruchomiony ponownie bez uprzedniego czystego zamknięcia. Możliwe przyczyny błędu: system przestał odpowiadać lub uległ awarii albo nastąpiła nieoczekiwana utrata zasilania

Sprawdź temperatury pod obciążeniem, np. programem HWMonitor. Możesz do tego celu wykorzystać program OCCT, który odpowiednio obciąży komputer. Monitoruj w tym czasie temperatury.

Link to post
Share on other sites

Ok już włączam gpu na godzinę po czym włączę power supply

Wyskoczyło: cputin powyżej wartości maksymalnej osiągnięto 89 maksimum: 85

Cputin podczas testowania GPU? Wow, dziwne, bo to jest temperatura procesora. Zwracałeś uwagę jaką temperaturę miały wtedy rdzenie? To było podczas testu Power Supply czy GPU 3D? Może niechcący dałeś na test CPU Linpack?

Edytowane przez Dreacreator
Link to post
Share on other sites

Jaka jest temperatura cputin podczas wykonywania testu CPU?  Zwróć także uwagę na temperatury rdzeni, bo nie wiem, czy czujnik cputin jest uwalony czy co. Z tego co wiem, czujnik odpowiedzialny za temperaturę cputin znajduje się na płycie głównej, natomiast temperatury rdzeni procesora są mierzone przez sam procesor. Ewentualnie możesz też zapuścić test Linpack i włączyć instrukcje AVX, acz w takim przypadku tym bardziej monitoruj temperatury, bo niechybnie skoczą wysoko. Interesujące jest dla mnie to, że podczas testu cpu temperatura cputin była ok, a podczas testu karty natychmiast skacze.

 

Możesz również załączyć test power supply i zdać relację. Wrzucenie screenów wygenerowanych przez OCCT też może się przydać, jak nie ja, to z pewnością ktoś zrobi z nich użytek :)

Link to post
Share on other sites

Hmmm w teście cpu cputin przez sekundę skacze na początku do 85 po czym spada do 35-40.
Spróbuję power supply.

https://drive.google.com/file/d/0B8fD6x41nmfGTGE2SVotbmp3Yjg/view?usp=sharing

https://drive.google.com/file/d/0B8fD6x41nmfGSWhUSmtrcGRWVzA/view?usp=sharing

https://drive.google.com/file/d/0B8fD6x41nmfGUWxydFRZWC14eDQ/view?usp=sharing

https://drive.google.com/file/d/0B8fD6x41nmfGd29nUGZYMVQyX3c/view?usp=sharing

 

To cpu tin bez obciążenia teraz zauważyłem 90'C  dorzucam jeszcze w programie hw monitor bez obciążenia.

Sorry za ciągłe odświeżanie tematu. 

spróbuję jeszcze power supply i będę monitorował temperatury również na hw monitor.


Puściłem power supply i po 26 minutach działania wyskoczyło "wystąpił błąd" ale to tak jakby ktoś mi myszkę ruszył bo nagrywałem to tabletem (żeby potem zobaczyć wewntualny skok tempeatury cputin) i słychać było jakby ktoś mi myszką rzucił czy coś, nie wiem  co to było. Ale temperatury cputin w power supply to od 35-40'C przez 95%czasu a skoki do 60 zdarzały się rzadko... Zastanawia mnie temperatura cputin w spoczynku bo pokazuje 90'C może ten czujnik jest zły, albo coś nie tak z tym programem?

 

Chodzi o te screeny? 

https://drive.google.com/folderview?id=0B8fD6x41nmfGOVB4WUpYRzlXNWc&usp=sharing

Edytowane przez behenate
Link to post
Share on other sites

Panel Sterowania --> Opcje zasilania, i tam znajdziesz interesujące Cię opcje (Oszczędzanie energii / Wysoka wydajność / Zrównoważony). Tylko nie pracuj niepotrzebnie cały czas w trybie wysokiej wydajności, bo niepotrzebnie komputer będzie chodził "na wysokich obrotach". A czy pomoże - nie wiem, zobaczymy. Teoretycznie throttling nie powinien u Ciebie występować, bo twój procesor jest chłodny. Jedynie czujnik cputin notuje wysokie temperatury, jednak temperatury te powinny być mniejsze od temperatur rdzeni procesora, a jest na odwrót. Co jeszcze śmieszniejsze, im bardziej rozgrzewasz procesor, tym chłodniejsze temperatury notuje czujnik odpowiedzialny za cputin. Zmiana planu zasilania da moim zdaniem tyle, że procesor będzie chodził cały czas na wysokim taktowaniu, czyli - w teorii - nie powinno to pomóc, gdybyś miał typowy throttling (czyli przegrzewanie procesora). Ale, paradoksalnie, cputin wzrasta u Ciebie wtedy, kiedy procesor mniej pracuje (albo to procesor jest dławiony wtedy, kiedy cputin wzrasta), więc - kto wie, zobaczymy.

 

Znalazłem nawet identyczny problem do Twojego - klik. Niestety, nikt nie znalazł rozwiązania. Powiedz, czy masz taką samą płytę jak tam podają - Asus P8H67?

 

Ciężko też stwierdzić, czy akurat to jest przyczyna restartów. Teoretycznie, jeśli się nie boisz, możesz odznaczyć w OCCT opcję wymuszania przerywania testu albo zwiększyć temperaturę dla cputin, przy której test zostanie przerwany. W teorii zobaczylibyśmy wtedy, czy jest to przyczyna restartów.

Link to post
Share on other sites

W tym wypadku nie chodzi mi o to czy pomoże czy nie tylko sprawdzenie co się dzieje ze sprzętem pod obciążeniem kiedy każda wartość jest stała bo cyklicznie co 5min procesor zrzuca taktowania, napięcia zmieniają się co sekundę, temperatura skacze +/- 10C w ciągu kilku sekund a to nie mówi prawie nic....

Link to post
Share on other sites

W tym wypadku nie chodzi mi o to czy pomoże czy nie tylko sprawdzenie co się dzieje ze sprzętem pod obciążeniem kiedy każda wartość jest stała bo cyklicznie co 5min procesor zrzuca taktowania, napięcia zmieniają się co sekundę, temperatura skacze +/- 10C w ciągu kilku sekund a to nie mówi prawie nic....

Tak, masz dobry punkt widzenia ;). Ja z kolei wyjaśniłem, dlaczego jestem ciekawy czy to pomoże też na temperaturę notowaną przez cputin, jak i na same resety  :) Być może w ostatnim akapicie użyłem zbyt dużego skrótu myślowego – zastanawiałem się tam czy ta temperatura cputin ma ogólnie związek z restartami, czy przyczyna leży w innym miejscu, i jak zareagowałby komputer gdyby zwiększyć w OCCT próg przerwania testu dla temperatury z tego czujnika.

Link to post
Share on other sites

Ustawiłem temperature maks cputin na 95'C i puściłem gpu test wyniki wrzuce po (mam nadzieję ''szczęśliwym" zakończeniu :)

 

I reset kompa :/ tak, mam tą płytę asus p8p67 le

Przy wysokiej wydajności skacze pomiędzy 77-90 przy zrównoważonej stale 91-92

Nie ma jakiegoś programu, który stale obciążałby procesor na np 15%? Bo jak użycie procespra w teście zaczeło spadać do 5% to cputin poszło do 90'C tak to bardzo stabilne 66'C

Znalazłem prime 95 czy da się go jakoś ustawić żeby "zżerał" ok 15% procka?

Edytowane przez behenate
Link to post
Share on other sites
Znalazłem prime 95 czy da się go jakoś ustawić żeby "zżerał" ok 15% procka?

 

Opcje zasilania--> zmień ustawienia planu-->zmień zaawansowane ustawienia planu-->zarządzanie energią procesora -->maksymalny stan procesora. Tylko w tym przypadku ograniczasz procesor do mocy ustawionej w planie zasilania a prime95 służy do obciążania całkowitego procesora. Nie ma logiki. Czujnik cputin najwidoczniej jest uszkodzony lub programy źle go odczytują.

Edytowane przez Xeinaemm
Link to post
Share on other sites

Temperatura notowana przez czujnik cputin to temperatura socketu (z tego co wyczytałem). Dziwna jest ta korelacja która u Ciebie występuje, czyli - im bardziej procesor obciążony, tym mniejsza temperatura cputin. Możesz spróbować ustawić wyższe bazowe obroty wentylatora na cpu - zrobisz to za pomocą tego programiku od Asusa - klik. Odczytasz tam też temperatury - być może to tylko zewnętrzne programy źle odczytują wartość dla cputin, a resety powoduje zasilacz (choć natenczas wszystko wskazuje na cputin i zabezpieczenie termiczne).

 

Jest też możliwość uwalonego czujnika, ale wtedy pokazywałby raczej jakieś temperatury z kosmosu (np >100 stopni).

 

Ewentualnie, zawsze możesz się pobawić i zamontować z tyłu płyty głównej, za socketem wentylator, tak jak tu  :D

 

http://i62.tinypic.com/29wa9g0.png

 

Procek swoją drogą kręcony? 

Link to post
Share on other sites

Gdzieś w zakładce Tool powinieneś znaleźć opcję ustalania prędkości wentylatora w zależności od jego temperatury. Tak to będzie wyglądać:

http://pclab.pl/zdjecia/redakcja/asus/LGA1155/opr/AIS2_3.jpg

 

W zakładce Monitor zapewne znajdziesz odczyt temperatur - tam możesz nawet zajrzeć najpierw, a nuż ten nieszczęsny cputin jest jedynie źle odczytywany przez programy zewnętrzne.

 

Możesz ustalić nieco wyższe obroty dla niskich temperatur niż masz obecnie, i metodą prób i błędów oraz obserwacji zobaczysz, czy temperatura cputin jet zależna od tego czy nie.

 

Jeśli na tę chwilę miałbym typować winowajcę, powiedziałbym, że to płyta główna. Oczywiście, jeśli masz skąd wykombinować jakiś zaufany zasilacz, zawsze możesz pożyczyć i podłączyć, a następnie sprawdzić, czy pomogło. Ale dla mnie wygląda to na problem z płytą główną i przegrzewaniem się tego cputin - załącza się ochrona przed przegrzaniem i komputer łapie reseta. Oczywiście mogę się mylić, wiadomo :)

Link to post
Share on other sites

Ok zaraz pogrzebie tyklo się spakuje do szkoły (cały czas wydaje mi się że są wakacje bo tak ciepło :/ )

Tam pokazuje że bios jest z 2011 r. Czy to możliwe że programy źle działają z tak starym biosem i przekłamują temperatury?

Kiedy kliknę to widzę tylko takie temperatury co na zdjęciu, nie mogę znaleźć niczego dokladniejszego :/ 

Edytowane przez behenate
Link to post
Share on other sites
Gość
This topic is now closed to further replies.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...