Skocz do zawartości

Upgrade siedmioletniego potwora


Idź do rozwiązania Problem ogarnięty przez Artemowski,

Recommended Posts

Witam!

Od tygodnia noszę się z zamiarem ożywienia mojego starego PC-eta. Składałem go sam w 2008 r. i jak na tamte czasy radził sobie ze wszystkim idealnie. Wykorzystywałem go głównie do grania, projektowania w ArchiCad'ie i zabawy w Photoshopie.

 

Specyfikacja:

  • procesor: Core i7-920 2.66Ghz; z chłodzeniem od Noctua NH-U12P
  • płyta gł.: Asus P6T Deluxe 
  • pamięć: Corsair XMS3 3GB (3x1GB) DDR3-1333
  • karta graf.: EVGA GeForce GTX 280 1GB
  • zasilacz: Corsair TX750W (model: CMPSU-750W)
  • dysk: Seagate Barracuda 1TB 3.5" 7200RPM

Na pierwszy rzut oka widać, że muszę dołożyć RAMu, z tym nie mam problemu, dokupię G.Skill 3x2GB z takim samym taktowaniem jak Corsair. Da mi to łącznie 9GB co powinno w zupełności wystarczyć. Chce dorzucić też 120GB SSD, bo zbyt bardzo przyzwyczaiłem się do jego szybkości rozruchu. Problem pojawia się dopiero w wyborze karty graficznej. Biedna 280 nie uciągnie już nawet Wiedźmina 2. W związku z tym moje pytanie, co polecacie? Wydać 1500zł na GTX 970, tak by ten staruszek pociągnął jeszcze kilka lat? Czy wydać ok. 700zł na 750TI, albo 660, a może R9 270X i kiedy przyjdzie czas wymienić cały sprzęt?

 

Z góry dziękuję, za pomoc!

Link to post
Share on other sites

 

 

i kręcić procesor do oporu tak do 4GHz

To wydawało mi się oczywiste :) ale dziękuję bardzo za potwierdzenie.

 

Co do 970, to waham się nad jej 3,5GB + 0.5GB VRAM. Jak widzisz karty wymieniam rzadko i boję się, że za następne kilka lat to wolniejsze 0,5GB będzie problemem.

Link to post
Share on other sites
powinieneś kupić PS4

Niestety konsole i ja nie za bardzo się kochamy. Poza tym z tego co słyszałem jeszcze długo zanim gierki będą tam chodzić regularnie na 60 FPS'ach i dobrej rozdzielczości.

 

\edit

"dobrej rozdzielczości" - 1080p, taki mam monitor btw.

Edytowane przez Ko16as
Link to post
Share on other sites

Komp jest lepszy od mojego, zakupionego w 2014. Mimo tego na moim wszystko śmiga w 60 fps na 720p. Moim zdaniem zamiast upgradować PC powinieneś kupić PS4 i nie martwić się o wymagania przez kilka następnych lat.

 

Polecanie konsoli przy takim sprzęcie, który po ulepszeniu o kwotę tejże konsoli będzie o wiele lepszy jest śmieszne.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Nie radziłbym mieszać ramu. Może ale nie musi się gryźć. Ewentualnie dokupić 3 identyczne kości czyli 6x1. Lub sprzedać te i kupić identyczne 3x2GB. Procesor nie jest jeszcze zły i po podkręceniu da sobie radę znakomicie. 

 

 

 

Biedna 280 nie uciągnie już nawet Wiedźmina 2

 

 

Dziwne?! W2 biegało u mnie znakomicie na 260. . . 

 

Jak nie boisz się wyższego zużycia energii elektrycznej zastanów się nad R9 390 z 8GB ram. 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
  • Rozwiązanie

Mam ten procesor podkręcony do 4.2GHz w trybie turbo razem z R9 290. Spokojnie możesz kupić GTX970/R9 290/390, a nawet wyżej - zainwestowanie pieniędzy w kartę po podkręceniu procesora przyniesie ci większą korzyść w grach, niż wymiana na jakąkolwiek inną platformę kosztem grafiki. 

 

Pomysł z dokupieniem SSD jest bardzo dobry, sam dokupiłem ostatnio Cruciala BX100 250GB i pomimo SATA2 zdecydowanie warto.

 

Ostatnia sprawa to RAM - mam 12GB w 4 kościach (2x2GB+2x4GB dual channel) i nie sprawia to absolutnie żadnego kłopotu, kolega ma 4x4GB Corsair Venegance na Asusie P6T6 Workstation i również zero problemów.

 

W instrukcji do mojej płyty zauważyłem, że triple channel można uruchomić mając również 4 i 5 kości RAM, zajmując w odpowiedniej kolejności sloty, więc prawdopodobnie nie musisz ograniczać się do 3 lub 6 kości RAM, nawet jeśli chcesz zachować triple channel.

 

Moim zdaniem jednak, najrozsądniej i najmniej problematycznie byłoby po prostu sprzedać obecny RAM i kupić komplet 2x4GB - triple channel jest możliwością, a nie koniecznością.

  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites

Ja bym zarzucił 3x4GB ram ( bo może się "gryźć" z tymi co są ) i proca na tej płycie spokojnie powinno dać się podbić do 3,7-3,9 GHz bez ruszania Vcore ( bo one grzeją się niesamowicie ) oraz GTX 970 ;)

 

Mam ten procesor podkręcony do 4.2GHz w trybie turbo razem z R9 290. Spokojnie możesz kupić GTX970/R9 290/390, a nawet wyżej - zainwestowanie pieniędzy w kartę po podkręceniu procesora przyniesie ci większą korzyść w grach, niż wymiana na jakąkolwiek inną platformę kosztem grafiki. 

 

Pomysł z dokupieniem SSD jest bardzo dobry, sam dokupiłem ostatnio Cruciala BX100 250GB i pomimo SATA2 zdecydowanie warto.

 

Ostatnia sprawa to RAM - mam 12GB w 4 kościach (2x2GB+2x4GB dual channel) i nie sprawia to absolutnie żadnego kłopotu, kolega ma 4x4GB Corsair Venegance na Asusie P6T6 Workstation i również zero problemów.

 

W instrukcji do mojej płyty zauważyłem, że triple channel można uruchomić mając również 4 i 5 kości RAM, zajmując w odpowiedniej kolejności sloty, więc prawdopodobnie nie musisz ograniczać się do 3 lub 6 kości RAM, nawet jeśli chcesz zachować triple channel.

 

Moim zdaniem jednak, najrozsądniej i najmniej problematycznie byłoby po prostu sprzedać obecny RAM i kupić komplet 2x4GB - triple channel jest możliwością, a nie koniecznością.

 

OK. dziękuję bardzo za rozwianie wątpliwości. Dobiorę RAM do powiedzmy 12GB, podkręcę proca i kupię 970. Pozostał mi tylko wybór producenta karty, zastanawiam się nad Asusem Strix i MSI Gaming 100ME. Ale temat uważam za rozwiązany. Jeszcze raz dzięki!  :D

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...