Skocz do zawartości

Problem z podkręceniem G.SKILL TridentX 2x4 GB 2400 MHz CL10


Recommended Posts

   Witam wszystkich. Mam pewien problem z pamięcią ram G.SKILL TridentX 2x4 GB 2400 MHz CL10. Zamontowane są na płycie głównej Gigabyte GA-Z97X-Gaming 5 z którą powinny bez problemu współpracować gdyż obsługuje ona częstotliwości pracy pamieci ram do 3200 MHz. Procesor I5 4690K podkręcony do 4.30 Ghz. Problem polega na tym, że gdy ustawie profil XMP gdzie są one dostoswane do działania z częstotliwością 2400 MHz i opóźnieniach 10-12-12-31 2T przy napięciu 1,65 V podczas grania w wymagające gry(ale też nie tylko) następują nieregularne restarty komputera. Bardziej to wygląda tak jakby padło zasilanie i po sekundzie komputer uruchomił się na nowo. Raz zdarza się to po 5 godzinach, 9 godzinach a nawet po 30 minutach. Jednak gdy ustawie sam na 2133 MHz 9-11-11-30 2T (nie potrafię zmienić na 1T) i tez 1,65 V wszystko działa dobrze, testowane 2 miesiące. W tym czasie dałem radę skończyć kilka najnowszych gier na praktycznie ustawieniach ultra. Jedank dalej mnie ta sytuacja zastanawia. W czym może być problem? Nie ważne czy użyje profilu XMP czy sam ustawię manualnie, efekt jest identyczny.

 

Pozdrawiam!

Edytowane przez senek93
Link to post
Share on other sites

To raczej wygląda na to, że kontroler pamięci w procesorze nie wyrabia przy 2400Mhz i podkręconych rdzeniach. Przerabiałem to. Rozwiązaniem okazało się najniższe mozliwe napięcie procesora przy danym taktowaniu. Procek wywalal BSODY gdy miałem za duże vcore, a kombinowałem rowniez vccin itd

Link to post
Share on other sites

Podaję resztę specyfikacji komputera. Zaraz ustawię profil na XMP i zrobie test memtestem86.

 

Zasilacz: Corsair CS650 Modular 650W 120mm 80+ Gold
RAM: G.SKILL TridentX 2x4 GB 2400 MHz CL10
Grafika: Gigabyte GeForce GTX 970 G1 Gaming 4GB DDR5
Płyta: Gigabyte GA-Z97X-Gaming 5
Procesor: Intel Core I5-4690K
Chłodzenie procesora: Gelid GX-7 rev.2
Obudowa: Corsair Carbide Series SPEC-03​

EDIT:​

http://pl.tinypic.com/r/2u5dmqc/8

 

 Testy przeszły bez błędów. Jeśli jest rzeczywiście tak jak napisał Melman1980 to co powinienem najlepiej zrobić?

 

Edytowane przez senek93
Link to post
Share on other sites

Dodać napięcia kontrolerowi pamięci. Zazwyczaj chowa się jako system agent voltage.

 

 

 Do domowego OC poniższe wartości to i tak zbyt wiele. Kilka setnych na plusie załatwi sprawę

http://cdn.overclock.net/1/13/1357890d_qfw3.jpeg

Edytowane przez walker15130
  • Popieram 4
Link to post
Share on other sites

Od momentu kiedy zwiększyłem napięcie na kontrolerze pamięci wydaje się być wszystko w porządku ale wczoraj przytrafiła mi się jedna rzecz. Podczas gry w This War of Mine która sama w sobie nie jest wymagającym tytułem, dostałem crasha i program zakończył pracę. Okej mogło się zdarzyć. Za drugim razem podczas gry obraz się zawiesił bez możliwości wyjścia z gry ani do pulpitu. Do tego z głośników dochodziło takie zapętlone buczenie. Pomógł twardy reset tylko, że po wciśnięciu guzika komputer sie wyłączył po czym wstał już sam normalnie. Czy do dalej może być problem z pamięcią RAM czy to tylko taki jeden wybryk tej gry? Dodam, że od roku zdarzyło mi się to pierwszy raz.

Link to post
Share on other sites

Od momentu kiedy zwiększyłem napięcie na kontrolerze pamięci wydaje się być wszystko w porządku ale wczoraj przytrafiła mi się jedna rzecz. Podczas gry w This War of Mine która sama w sobie nie jest wymagającym tytułem, dostałem crasha i program zakończył pracę. Okej mogło się zdarzyć. Za drugim razem podczas gry obraz się zawiesił bez możliwości wyjścia z gry ani do pulpitu. Do tego z głośników dochodziło takie zapętlone buczenie. Pomógł twardy reset tylko, że po wciśnięciu guzika komputer sie wyłączył po czym wstał już sam normalnie. Czy do dalej może być problem z pamięcią RAM czy to tylko taki jeden wybryk tej gry? Dodam, że od roku zdarzyło mi się to pierwszy raz.

Mi to wygląda na błąd sterownika nvidii. Sprawdź w podglądzie zdarzeń co wywołało crasha.

Link to post
Share on other sites
  • 2 tygodnie później...

Zarządzanie komputerem -> Narzędzia systemowe -> Podgląd zdarzeń

O tej godzinie co się to stało mam tylko krytyczny błąd że system został nieprawidłowo zamknięty. No to wiadomo reset ale nic więcej.

Chyba problem z resetami ustąpił ale pojawił się drugi. Coś zapycha mi pamięć ram. Po włączeniu komputera zużycie pamieci jest w granicach 22-30%. Po odpaleniu przeglądarki i kilku stron wzrasta a po wyłączeniu maleje więc ok. Pograłem w Battlefielda 4 przez 2 godziny wyłączyłem i monitorowałem zużycie pamięci. Utrzymywało się cały czas na około 60%. Nie resetując komputera zacząłem oglądać filmy. Po prawie 3 godzinach dźwięk i obraz zaczynały się zacinać tak jak napisałem kilka postów wyżej. Nie dało się nawet wyłączyć filmu a dopiero po 3 minutach się zminimalizował. Chciałem zrobić wtedy screen procesów który pokazywał zużycie pamięci ram na 98% a sam dysk 99% jednak było to praktycznie niewykonywalne. W samych procesach nie działało nic więcej niż to co przy starcie systemu. Pozostał restart i wróciło do normy. Co może być przyczyną że pamięć RAM nie zwalnia miejsca a doprowadza do momentu że pozostaje wyłącznie reset komputera?  

 

PS: Użycie programów Adwcleaner, Malwarebytes i CCleaner nie dało żadnych efektów.

 

EDIT:

 

Udało mi się pozbyć tego problemu poprzez jedną zmianę w rejestrze. Problem objawiał się przez kartę sieciową wbudowaną w płytę główną która w jakiś sposób zapychała pamieć ram.

Już myślałem ze wszystko jest w porządku więc odpaliłem sobie Mad Maxa wszystko na full. Gra działa ładnie w 60 klatkach, 30 minut gry i komputer się zresetował. Zwiększyłem napięcie na kontrolerze pamięci do 0.07 V i gra po pewnym czasie się zawiesiła i dźwięk był zapętlony. Pomagał tylko twardy reset. Czy powinienem dalej zwiększać to napięcie do 0.1V czy może jakieś inne sugestie? Może zresetować bios i przeprowadzić OC bez recznie bez zadnych programów typu EasyTune od Gigabyte?

Edytowane przez senek93
Link to post
Share on other sites

No zwykle się z BIOS-a podkręca 

 

Lepiej wyrzucić całe te oprogramowanie co było zainstalowane razem ze sterownikami do płyty głównej? Co najlepsze pojawiła sie inna ciekawa przypadłość. Nie zawsze ale co jakiś czas jak włączam komputer i w momencie gdy powinien pojawić sie ekran logowania obraz "mruga" z czarnego na jakiś obraz bez konkretnego koloru ale widać kursor. Nic nie mozna zrobic jedynie reset i wtedy jest ok i działa bez problemu. Podobno to problem z Windows 10 ale jeszcze nie udalo mi sie tego naprawić.

Link to post
Share on other sites

U rodziców był właśnie czarny ekran z kursorem na win 10 
Ale okazało się że to tylko zły priorytet wyjść graficznych ( bo ustawiało główny ekran na HDMI, zamiast DVI-i ),
ale słyszałem, że jest właśnie ten czarny ekran na win 10 ( nie związany z tym ) 
 


 

 

Lepiej wyrzucić całe te oprogramowanie co było zainstalowane razem ze sterownikami do płyty głównej?
 

Podkręcanie z poziomu Windowsa jest wygodne, ale łatwo coś w systemie zepsuć. ( zwłaszcza gdy masz aktualizacje automatyczne, a tu nagle ram sypie błędami i komp nie wstanie ) 
Link to post
Share on other sites

Okej, odinstaluje wszystkie te programy do OC i po zresetowaniu biosu spróbuję podkręcić procesor i ram jak w tym poradniku https://www.youtube.com/watch?v=GYEmA-J2aB8. Ram podkręcę sam do takich wartości jak podaje producent bez XMP. Tylko czy tu chodziło na pewno o zwiększenie napiecia na CPU System Agent a nie na CPU VRIN Extrernal Override??

Edytowane przez senek93
Link to post
Share on other sites

JA CPU System Agent (VCCSA) zwiększył bym minimalnie ( o jedno, dwa kroki ) 
i dodał też trochę na 
VCCIN czyli kontrolera pamięci ( nie więcej niż +0.1V powinno być tu potrzebne ) 

 

PU VRIN Extrernal Override

To przy podkręcaniu CPU bardziej. 
Link to post
Share on other sites

Czasem CPU VRIN Extrernal Override na mojej płycie to nie VCCIN? Miałem 1.8V to zwiększyłem do 1.9V. Samo CPU System Agent zwiekszyłem do +0.050V

 

  • Napięcie I/O CPU: CPU Input Voltage CPU Input Voltage / VCCIN Voltage CPU VRIN Extrernal Override

To chyba jednak nie to. Po 25 minutach gry komputer się wyłączył i wstał ponownie.Czy jeszcze powinienem coś zwiększyć czy raczej ta sztuka procesora nie udźwignie tego ramu na 2400 Mhz CL10?

Link to post
Share on other sites

VCCIN powinno mieć defaultowo 1.05V ( tego szukaj ) 
System agent ( VCCSA ) powinno mieć mniej niż 1V 
1.8-1.9V to ma CPU PLL i ono jest do podkręcania CPU ( jeśli nie ma potrzeby to nie zwiększaj go ) 


Ehh producenci płyt głównych powinni się uspokoić i zrobić jakiś standard do nazywania poszczególnych ustawień napięć 
bo rzeczywiście wygląda że są dwa VCCIN jedno do PLL a drugie do kontrolera 

Link to post
Share on other sites

VCCIN powinno mieć defaultowo 1.05V ( tego szukaj ) 

System agent ( VCCSA ) powinno mieć mniej niż 1V 

1.8-1.9V to ma CPU PLL i ono jest do podkręcania CPU ( jeśli nie ma potrzeby to nie zwiększaj go ) 

Ehh producenci płyt głównych powinni się uspokoić i zrobić jakiś standard do nazywania poszczególnych ustawień napięć 

bo rzeczywiście wygląda że są dwa VCCIN jedno do PLL a drugie do kontrolera 

 

W napięciach jedyne co ma 1.050V to CPU RING Voltage. Czyli tutaj mam ustawić na sztywno 1.15V ?

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...